مقالات نرم افزار آموزش مجازی

موانع آموزش الکترونیکی چیست؟

موانع آموزش الکترونیکی چیست؟
آموزش الکترونیکی روشی نوین برای اجرای مراحل مختلف فرآیند آموزش و یادگیری است. آموزش الکترونیکی از ابزارهای مختلف و تکنولوژی آموزشی استفاده می کند تا دوره های آموزشی بهتری را ارائه دهد.

lms و یک نرم افزار برگزاری وبینار مانند ادوبی کانکت، دو بال یک آموزش الکترونیکی موفق هستند.


دریافت مشاوره رایگان


فهرست مطالب:

آموزش الکترونیکی چیست؟

موانع بزرگ مشارکت در فرآیند آموزش الکترونیکی

یک - تجربه اندک در زمینه فناوری و آموزش الکترونیکی

دو - تجارب نامناسب قبلی در زمینه آموزش الکترونیکی

سه - عدم وجود انگیزه در آموزش سنتی و آموزش الکترونیکی

چهار - شناخت شخصی

پنج - محتوای آموزش پر چالش

شش - پشتیبانی نا مناسب

هفت - عدم مشارکت جمعی در دوره های آموزش الکترونیکی

هشت - خستگی فراگیر در حین دوره آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی چیست؟

آموزش الکترونیکی یا یادگیری الکترونیکی روشی نوین برای طراحی، تالیف، ارائه و ارزشیابی آموزش و یادگیری است که در این راه از فناوری های جدید تحت عنوان فناوری آموزشی کمک می گیرد. آموزش الکترونیکی شیوه ای از آموزش است که به مربی ها و مدیران آموزش کمک می کند که در سطوح مختلف اعم از دوره های تک درس، اخذ گواهینامه های علمی-فنی- تخصصی، مدارج دانشگاهی و غیره خدمات ارائه دهند و به دانشپذیر های مختلف این امکان را می دهد تا تمام یا بخشی از تحصیلات مورد نظر خود را به صورت آموزش از راه دور بگذرانند. بدون آن که نیازی به حضور فیزیکی در کلاس داشته باشند، درس بخوانند و در نهایت در صورت موفقیت در آزمون الکترونیکی مربوط به دوره، از امتیازاتی مشابه دانشجویان حضوری برخوردار شوند.

امروزه دانشگاه های بسیاری در سرتاسر دنیا از شیوه برگزاری کلاس آنلاین استفاده می کنند. سیستم ها و نرم افزار هایی برای راحت تر کردن اجرای آموزش الکترونیکی، به عنوان مثال سیستم های مدیریت آموزش الکترونیکی یا به اختصار LMS (ال ام اس) توسعه یافته اند.

موانع آموزش الکترونیکی چیست؟

آموزش از راه دور به کلیه افراد امکان ادامه تحصیل می دهد. حتی کسانی که برنامه کاری و یا محل سکونت، مانع از حضور آنها در کلاس های درس دوره های حضوری می باشد.
امروزه بسیاری از مؤسسات آموزش عالی معتبر در سطح جهان، از طریق دوره های آموزش الکترونیکی اقدام به اعطای مدارک لیسانس، فوق لیسانس و حتی دکترا می کنند و این مدارک از نظر اعتبار هیچگونه تفاوتی با مدارک اخذ شده در دورهای حضوری ندارند. برخلاف گذشته که دوره های آموزش از راه دور به آموزش مکاتبه ای معروف بود و هیچگونه ارتباط مستقیمی بین دانشجو واستاد و سایر دانشجویان وجود نداشت، با استفاده از امکانات آموزشی جدید مانند شبکه جهانی وب و کلاس درس مجازی، در دوره های آموزش از راه دور مدرن غالبا” ارتباط تعاملی میان دانشجو با استاد وهمچنین سایر دانشجویان وجود دارد.


موانع بزرگ مشارکت در فرآیند آموزش الکترونیکی


یک - تجربه اندک در زمینه فناوری و آموزش الکترونیکی

 تعدادی از فراگیران آموزش الکترونیکی را در فن آوری و تکنولوژی آموزشی خلاصه می کنند و چون خودشان تجربه ای در زمینه های فناوری ندارند در آموزش ها مشارکت نمی کنند. آنها گمان می کنند این مدل آموزشی تنها برای کسانی است که با فن آوری سر و کار داشته اند، این مساله یکی از بزرگترین چالش های آموزش مجازی برای متخصصان در این حوزه است.

برای مقابله با این موضوع روش ها و دستورالعمل هایی را به آسانی در اختیار کاربران قرار دهید و مطمئن شوید آنها می دانند چه کار می توانند انجام دهند! همچنین پیش از شروع دوره می توانید یک وبینار برگزار کنید، شیوه بهره وری از سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی را نیز می توان به شکل ویدئویی در اختیار فراگیران قرار داد.

دو - تجارب نامناسب قبلی در زمینه آموزش الکترونیکی

اکثریت افراد خاطرات خوبی از دوره تحصیل خود ندارند! همین موضوع می تواند دلیلی برای شرکت نکردن آنان در دوره های آموزش آنلاین باشد. آن دسته از فراگیران که قبلا در دوره های آموزش الکترونیکی کسل کننده شرکت داشته اند از نظر روحی نمی توانند خود را مجاب به شرکت در دوره ها کنند. از قبل راجع به فواید دوره با آنها صحبت کنید، قبل از شروع آموزش بین آنان نظرسنجی و پرسشنامه پخش کنید تا بدانید مشکل آنها با دوره قبل چه بوده و یا حتی از این دوره چه می خواهند. راجع به مشکلاتی که در دوره قبلی داشته اند با آنان گفتگو کنید.

سه - عدم وجود انگیزه در آموزش سنتی و آموزش الکترونیک

در یک دنیای آموزش ایده آل، همه زمان و توجه لازم برای یادگیری را دارند. آنها برای شرکت در هر دوره ای مشتاقند و انگیزه بالایی دارند. اما در واقع متاسفانه متخصصان آموزش الکترونیکی موانع متعددی را بر سر راه خود دارند، تنها زمانی می توانیم با این موانع برخورد کنیم که روش مقابله با آنها را بدانیم.
حتما راجع به اهمیت انگیزه مطالبی خوانده اید. یکی از بزرگترین چالش های آموزش ایجاد انگیزه است. کوچکترین مساله می تواند روی انگیزه دانشجویان اثرگذار باشد. یکی از بهترین راه های مقابله با انگیزه پایین، بازی سازی یا گیمیفیکیشن است. از طریق بازی ها، افراد را به شرکت در مباحث مشتاق سازید.

چهار - شناخت شخصی

موانع آموزش الکترونیکی چیست؟

متاسفانه برخی از کاربران ممکن است در نحوه تفکر شخصی خود مشکل داشته باشند، به عنوان نمونه آنها ممکن است فکر کنند توانایی لازم برای شرکت در دوره آموزش مجازی شما را ندارند، این مورد سبب می شود آنها اعتماد به نفس لازم را نداشته باشند تا به خوبی از دوره بهره ببرند، بهترین روش مواجهه با این موضوع شناخت و بررسی دانشجویان است.
از فراگیران دوره های آموزش الکترونیکی سوالاتی درباره عقایدشان در مورد خودشان بپرسید تا باورهایشان را بدانید، آن ها باید بدانند افکار و باورهای منفی بر کارشان اثر بدی خواهد داشت.

پنج - محتوای آموزش پر چالش

ایجاد یک آموزش مطلوب به تعادل مطالب و محتوا بستگی دارد. به این صورت که اگر خیلی آسان باشد، افراد کسل می شوند و اگر سخت باشد، از درس زده می شوند و خستگی بر آنها  چیره خواهد شد. شما باید فراگیرانتان را بشناسید و آنان را ارزیابی کنید تا سطح مطالب به طور کلی در سطح دانش آنان باشد. فراموش نکتید که هدف شما دادن حس خوب یاد گرفتن به آنهاست تا بتوانید به موانع یادگیری الکترونیکی چیره شوید .
 

می توانید برای افزایش انگیزه، اهداف متفاوتی تعریف نمایید. بدین صورت آنها فرصت دارند تا خود را ارزیابی کنند و از دیدن موفقیت های خود شادمان شوند.

شش - پشتیبانی نا مناسب

بعضی از دانش پذیران دوره آموزش مجازی به طور خود خوان می آموزند اما برخی دیگر به راهنما نیاز دارند. این دسته از دانش پذیران شاید نتوانند از سیستم بهره وری کنند یا محتوای آموزشی به نظرشان مشکل باشد، بدون در نظر گرفتن اینکه شاگردان شما از چه دسته ای هستند، افرادی را برای راهنمایی و کمک به آنها در نظر بگیرید.

هفت - عدم مشارکت جمعی در دوره های آموزش الکترونیکی

از موانع آموزش الکترونیکی می توان به عدم مشارکت جمعی افراد در دوره های آموزش مجازی اشاره کرد. بعضی افراد به تنهایی در دوره های یادگیری الکترونیکی شرکت می کنند و برخی دیگر علاقه مند به کار گروهی هستند، آنها می خواهند دانش خود را با کمک به دیگران افزایش دهند. یک شبکه اجتماعی بسازید و یا انجمن آنلاین برای مباحثه ایجاد کنید تا اشخاص بتوانند با همدیگر آشنا شده و از هم سوال بپرسند. می توانید یک وبلاگ از عناوین مطرح شده درست کنید تا نظرات دانشجویان را هم در این زمینه بدانید.

هشت - خستگی فراگیر در حین دوره آموزش الکترونیکی

لیست موانع آموزش الکترونیکی بدون عنوان کردن مسئله خستگی کامل نمی شود، وقتی فراگیران دچار خستگی می شوند، تحصیل را کنار می گذارند، پس برای آنها وقت استراحت در نظر بگیرید. از فراگیران نظرسنجی کنید تا اعلام کنند چه وقتی از درس خسته می شوند، به این ترتیب شما می توانید این مشکل را حل کنید.

با انتخاب یک نرم افزار آموزش مجازی LMS مناسب، می توانید بر این موانع غلبه کرده و یک دوره آموزش مجازی موفق اجرا کنید.

نرم افزار آموزشگاه مجازی پافکو با ارائه راهکارهای مهم مدیریت سایت آموزشی در قالب سامانه مدیریت آموزشگاه توانسته است خدمات مفیدی در رابطه با برگزاری کلاس آنلاین، دوره های مجازی رایگان و سیستم مدیریت آموزش ارائه دهد. این موضوع با توجه به افزایش تقاضا برای خرید نرم افزار آموزش مجازی LMS و سامانه ال ام اس مورد استقبال بسیاری از متقاضیان آموزش از راه دور قرار گرفته است.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
حسین طهماسبی

برای کاراموز های که تازه وارد شدند باید یه بخشی برای اموزش استفاده و راهنمایی هم داشتهباشند

0 0

نجاتی

سلام
بزرگترین مانع آموزش مجازی اینترنت ضعیف در شهرستانها و مناطق محرومه

1 0

قربانی

مزایای آموزش مجازی خیلی بیشتر از موانعشه، در وقت همه صرفه جویی می کنه
ولی انتظار داریم تکنولوژی آموزشی پیشرفت کنه و موانع و معایب آموزش الکترونیکی را کمتر کنه

0 0

منصور

درود بر شما
یکی ا بزرگترین موانع اموزش مجازی خود مسئولین هستند کافی است سرعت اینترنت درست شود تا آموزش از راه دور جای خودشو باز کنه و واقعا یم متد عالی بر برگزاری کلاس آنلاین می باشد الان آموزش و پرورش میتونه کلاسهای ترکیبی را در دستور کار بزاره تا هم ویروس کرونا مدیریت بشه هم عدالت آموزشی برقرار بشه

1 0

عباسی

اخ آقا منضور واقعا راست گفتین یکی از مهم ترین منابع هامون برای اموزش مجازی همین سخت افزار و اینترنتمون هست

0 0

saeedeh

چطور میشه اصل مقاله رو دانلود کرد؟

2 0

Joker

ممنون از اطلاعات شما🌷🌷🌷

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید