مقالات نرم افزار آموزش مجازی

نصب و اجرای موفق سیستم LMS

پیاده سازی ال ام اس
پیاده سازی موفق یک سیستم ال ام اس یکی از دغدغه های اصلی سازمان ها و آموزشگاه های مجازی در زمینه خرید و مدیریت سیستم مدیریت یادگیری است. در این مقاله به نکات پیاده سازی سیستم ال ام اس و مراحل آن پرداخته شده است.

با ادوبی کانکت، کلاس آنلاین برگزار کن!

همراه با تست رایگان

در نصب سامانه ال ام اس (LMS)، شناسایی اهداف کسب و کار از اهمیت بسیاری برخوردار است. در زیر به برخی از نکات مهم در این زمینه اشاره خواهم کرد:

  1. تعیین اهداف کسب و کار: قبل از نصب LMS، باید اهداف کسب و کار خود را به دقت شناسایی کنید. این اهداف ممکن است شامل افزایش فروش، بهبود عملکرد کارکنان، ارتقاء سطح دانش و افزایش توانایی‌های دانشجویان و ... باشد.

  2. تطابق سامانه LMS با اهداف کسب و کار: باید اطمینان حاصل کنید که سامانه LMS که قصد نصب آن را دارید، قابلیت ارائه و پشتیبانی از اهداف کسب و کار شما را داراست.

  3. اندازه‌گیری و پیگیری عملکرد: LMS باید امکان اندازه‌گیری و پیگیری عملکرد کارکنان و پیشرفت آن‌ها در رسیدن به اهداف کسب و کار را فراهم کند.

  4. ارتباط با مشتریان و کارکنان: LMS می‌تواند به شما کمک کند تا ارتباط بهتری با مشتریان و کارکنان خود برقرار کنید و اهداف کسب و کار خود را بهبود بخشید.

  5. ارتقاء دانش و توانایی‌ها: با استفاده از LMS، می‌توانید دانش و توانایی‌های کارکنان خود را ارتقا دهید و به اهداف کسب و کار خود نزدیک‌تر شوید.

فرض می کنیم شما تحقیقات خود را انجام داده اید، نیازهای سازمان خود را شناسایی کرده اید، فروشنده های سیستم lms را ارزیابی کرده اید و با بهترین قیمت مذاکره کرده اید. اکنون زمان شروع چالش واقعی است!

انتخاب درست و خرید lms تنها نیمی از مسیر پیاده سازی یک سیستم مدیریت یادگیری است، و برای به دست آوردن بیشترین بهره از آن، باید بدانید که چگونه می توانید آن را به طور موثر در ساختار سازمانی خود اجرا و ادغام کنید. تفاوت های کاربرد ال ام اس دانشگاهی با ال ام اس سازمانی د این مرحله نمود پیدا می کند.

برای نصب برنامه lms از کجا شروع کنید؟ و چه نکاتی وجود دارد که می تواند برای اجرا و پیاده سازی سر راست تر، ساده تر و بدون استرس به شما کمک کند؟

برای کمک به شما درنصب برنامه lms، یک لیست از گام های پیاده سازی سایت lms ایجاد کرده ایم که به شما کمک می کند تا مراحل استقرار را به راحتی طی کنید. تمرکز ما در این مقاله روی سازمان های کوچک و متوسط می باشد که از 1 تا 500 نفر تشکیل شده اند.


برای نصب برنامه LMS باید طرح نمونه ای که به شما خواهیم گفت را دنبال کنید

این راهنما تمام نقاط عطف مهمی را که باید در طول پیاده سازی نرم افزار ال ام اس به خاطر داشته باشید را ارائه می دهد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که این لیست را گام به گام اجرا کنید و به راحتی در راه موفقیت پیش بروید.


یک – استراتژی و فرآیند اجرا را طراحی کنید

ایجاد یک برنامه اجرایی برای سامانه LMS، در موفقیت این سیستم ( و در نتیجه موفقیت سازمان شما) تاثیر غیر قابل انکاری می گذارد. بنابراین، شما باید قبل از نصب برنامه lms و خرید ال ام اس LMS، استراتژی اجرای آن را تدوین کنید. این امر به شما کمک می کند تا اعضای مناسبی برای تیم خود انتخاب کنید، بازخورد های آن ها را جمع کنید و مطمئن شوید که در نهایت خواهید توانست نرم افزار LMS خریداری شده را مستقر کنید.

مدت زمان اجرای LMS بستگی به نوع LMS شما دارد. LMS داخلی نصب شده بر روی سرور شما ممکن است بیشتر از LMS میزبانی شده یا مبتنی بر ابر که سیستم در سرور فروشنده قرار دارد طول بکشد. فروشنده LMS یا بخش IT شما می تواند برآورد بهتری از بازه زمانی ارائه دهد.


دو – تیم خود را برای استقرار و مدیریت نرم افزار آموزش مجازی آماده کنید

LMSال ام اس  به احتمال زیاد چندین عملیات را در سازمان شما درگیر می کند. بنابراین با ایجاد تیمی برای نظارت بر روند اجرای LMS، اعضای تیم را از بخش های مختلف مانند منابع انسانی، فناوری اطلاعات و یادگیری و توسعه به یکدیگر مرتبط می کنید. 

شما برای این کار به یک تیم کوچک نیاز دارید (حدود 5 یا 6 نفر، بسته به مقیاس استقرار LMS شما) که باید روی پروژه اجرا و مدیریت نرم افزار lms کار کنند. این افراد مسئولیت نظارت، مدیریت، پشتیبانی فنی و مدیریت محتوای سامانه مدیریت یادگیری شما را بر عهده دارند.

می توانید یک نفر را به عنوان سرپرست تیم تعیین کنید و از یک نفر دیگر برای ایجاد یک استراتژی آموزشی جهت نصب و آزمایش سیستم جدید کمک بگیرید. همچنین می تواند شامل افرادی باشد که به طور منظم به عنوان مشاور به تیم کمک می کنند، به عنوان مثال افرادی که مرتبا از سامانه ال ام اس استفاده می کنند یا تولید کننده محتوا می باشند.

یک سازمان با اندازه کوچک و متوسط معمولا چند نفر را برای اجرا و مدیریت بخش های مختلف LMS به کار می گیرد. بسیار مفید خواهد بود اگر LMS شما امکان اضافه کردن افراد جدید را در نقش های مختلف و با دسترسی های مختلف داشته باشد. چرا که می توانید از این ویژگی برای کنترل دسترسی های نقش های مختلف و محدودیت های آن ها استفاده کنید. خواه این دسترسی ها ایجاد و مشاهده گزارش ها باشد، خواه مدیریت محتوا یا دسترسی به کارهای اجرایی و یا مشاهده تکالیف.

  • سرگروه

این شخص بر اجرای کلی LMS تا پایان کار نظارت می کند، مستقیماً با فروشنده LMS کار کرده و با هر مشکلی که پیش می آید برخورد می کند.

  • مدیر پروژه

مدیر پروژه تمام مراحل مهم در روند اجرای LMS را دنبال می کند تا اطمینان حاصل شود که تمام مهلت ها رعایت شده است.

  • متخصص آموزش الکترونیکی

پلت فرم آموزشی قدیمی شما شامل بسیاری از ابزارهای آموزش الکترونیکی و دوره های آموزشی است. متخصص eLearning بر انتقال یا توسعه محتوا به سیستم جدید در طول اجرای LMS نظارت می کند.

  • مدیر L&D

همانطور که این فرد بر برنامه L&D نظارت می کند ، اطمینان می دهد که LMS از طریق ساختار دوره، صدور گواهینامه ، انطباق و گزارشات کاربر با اهداف سازمانی مطابقت داشته باشد.

  • کارشناس فناوری اطلاعات

از آنجا که اجرای LMS نیاز به سطح بالایی از تخصص فنی دارد. یک متخصص فناوری اطلاعات فرایند ادغام با سایر سیستم های درون شرکت شما را مدیریت می کند.

در سراسر فرایند پیاده سازی، کارشناس فناوری اطلاعات پلت فرم LMS با اعضای تیم شما همکاری نزدیکی دارد. ارتباط باز بین تیم و کارشناس فناوری اطلاعات شما کلیدی است. این تضمین می کند که اجرا با اهداف شما هماهنگ است و در بازه زمانی مورد نظرتان اتفاق می افتد.


سه – یک جدول زمانی برای اجرای نرم افزار آموزش مجازی LMS تهیه کنید

پس از انتخاب افراد مناسب برای تیم پیاده سازی و مدیریت lms، باید یک جدول زمانی ایجاد کنید که جزئیات لازم برای انجام برخی از کارها را نشان می دهد. برای انجام هر مرحله از مراحل برنامه اجرای LMS، زمان کافی اختصاص دهید. به عنوان مثال، اگر می خواهید داده هایی را انتقال دهید، احتمالا لازم باشد 3 یا 4 هفته برای انجام این کار در نظر بگیرید. بهتر است احتمال وقوع هر گونه مشکل احتمالی را نادیده نگیرید و زمان هایی را نیز برای این گونه مشکل های غیر قابل پیش بینی در نظر بگیرید.

مدت زمانی که فرآیند پیاده سازی LMS طول می کشد بستگی به نوع LMS شما دارد. یک LMS داخلی نصب شده روی سرور شخصی شما ممکن است بیشتر از یک LMS میزبانی شده یا مبتنی بر ابر که در آن سیستم در سرور فروشنده قرار دارد، طول بکشد. فروشنده LMS یا بخش فناوری اطلاعات شما می تواند تخمین بهتری از بازه زمانی ارائه دهد.

تعداد حساب‌های کاربری و برنامه‌های نرم‌افزاری که قصد انتقال آن به LMS و ادغام با آن را دارید نیز بر جدول زمانی اجرای LMS تأثیر می‌گذارد. در جدول زمانی خود واقع بین باشید و زمان کافی برای رسیدن به هر معیار قبل از راه اندازی واقعی را اختصاص دهید. چه در حال انتقال از یک LMS قدیمی باشید و چه برای اولین بار یک LMS را پیاده‌سازی می‌کنید، دوره‌ها، داده‌ها و مواد آموزشی باید به سیستم جدید وارد شوند.


چهار – اطمینان حاصل کنید که برنامه نصب برنامه lms، مناسب نیازهای سازمان شما باشد

برنامه اجرای نرم افزار آموزش مجازی شما باید روان و انعطاف پذیر باشد. در نتیجه با گذشت زمان به تکامل نیاز خواهد داشت. شما باید یک جدول زمانی برای اجرای سیستم مدیریت یادگیری داشته باشید، لیستی از تمام کارهایی که در طول فرآیند پیش خواهند آمد.  همچنین باید تمام اطلاعات لازم برای تنظیمات LMS در اختیار شما قرار داده شود. این اطلاعات می تواند شامل مشخصات پروفایل کاربری، تنظیمات امنیتی برای LMS، نقش سرپرست ها و ساختار های دوره آموزش الکترونیکی باشد. سیستم LMS مختلف شامل پروتکل ها و رویه های مختلفی هستند، بنابراین بهتر است از فروشنده در مورد تنظیمات مختلفی که لازم است به آن ها توجه کنید، کمک بخواهید.  


پنج – اهداف خود برای سیستم LMS جدید و انتظاراتتان از آن را تعریف کنید

برای استفاده مطلوب و بهینه از سیستم LMS جدید، لیست کاملا مشخصی از انتظارات و اهداف آن داشته باشید. هر گونه نگرانی و مسئله ی سازمانی که سامانه آموزش انلاین باید به آن بپردازد و نتایجی را که امیدوارید به واسطه این بستر به آن برسید را در این لیست بیاورید.


شش – روی محتوای آموزش الکترونیکی با کیفیت بالا سرمایه گذاری کنید

نصب سیستم ال ام اس
تولید محتوای آموزشی


حتما شنیده اید که می گویند: محتوا پادشاه است. همین اصل درباره محتوای الکترونیکی که شما در سیستم ال ام اس خود بارگزاری می کنید نیز صدق می کند. در روند تست نرم افزار، مقدار قابل توجهی مطلب بارگزاری کنید تا از توانایی دستیابی سیستم به هدف اصلی خود اطمینان حاصل کنید.


هفت – راه های ارتباطی روشنی برقرار کنید

هر بخش از سازمان شما باید در ایجاد محتوایی که در سیستم LMS یک پارچه می شود نقشی داشته باشد. به عنوان مثال، بخش منابع انسانی باید قادر به ارائه بازخورد برای داده های جدید آموزش کارکنان باشد. به همین ترتیب، بخش فناوری اطلاعات باید بتواند داده های مربوط به فرآیند اجرای خود را ارائه دهد.


هشت – داده ها و اطلاعات موجود را به LMS جدید وارد کنید

اگر تا قبل از این از سیستم ال ام اس دیگری استفاده می کردید، باید اطلاعات آن را به ال ام اس جدید منتقل کنید. برای اجرای درست این کار، علاوه بر تیم فناوری اطلاعات داخلی از فروشنده LMS جدید نیز کمک بگیرید. برخی اوقات انتقال تمام داده ها نیاز نیست و بهتر است تنها اطلاعات مورد نیاز را انتقال دهید. انتقال اطلاعات و پروفایل های کاربری، دوره های آموزش آنلاین و داده های دوره را فراموش نکنید.

مدت زمانی که فرآیند پیاده سازی LMS طول می کشد بستگی به نوع LMS شما دارد. یک LMS داخلی نصب شده روی سرور شما ممکن است بیشتر از یک LMS میزبانی شده یا مبتنی بر ابر که در آن سیستم در سرور فروشنده قرار دارد، طول بکشد. فروشنده LMS یا بخش فناوری اطلاعات شما می تواند تخمین بهتری از بازه زمانی ارائه دهد.


نه – بهترین شیوه های اجرای سیستم مدیریت یادگیری (LMS) را دنبال کنید

در نظر داشته باشید که هنگام شروع کار با سیستم ال ام اس جدید، در استفاده از آن کمی ناشی خواهید بود و باید زمانی را برای یادگیری نحوه کار با آن اختصاص دهید. سیستم جدید شما دارای برخی تفاوت ها و خصوصیات ها می باشد که باید با آن ها آشنا شوید. و آماده باشید که در این مسیر گاهی با سختی هایی مواجه شوید. وقت با ارزش را هدر ندهید تا بتوانید همه چیز را به موقع آماده کنید. پیاده سازی سامانه مدیریت یادگیری خود را تا حد امکان ساده نگه دارید و سپس به آرامی اما با روشی مطمئن به استفاده از سیستم ال ام اس جدید خود بپردازید تا به تدریج به آن عادت کنید. 


ده – سیستم lms خود را قبل از ارائه به کاربران، آزمایش کنید

کارکرد صحیح سیستم LMS خود را با انجام آزمایش تایید کنید. خود را جای کاربر قرار دهید و کارهای مختلفی را که او ممکن است در سیستم انجام دهد را اجرا کنید تا اطمینان حاصل کنیدکه همه چیز طبق برنامه پیش می رود. برای انجام کارآمد تر تست نرم افزار، می توانید تمام عملکرد ها و فرآیندی که به طور معمول توسط کاربر انجام می شود را بنویسید و آزمایش این کارها را به یک تیم تست نرم افزار بسپارید.

به طور خلاصه اکنون شما یک تیم گرد هم آورده اید، یک جدول زمانی و یک برنامه دارید، انتظارات شما از سامانه یادگیری الکترونیکی مشخص شده است، برای هر فرد یک گردش کار صحیح اختصاص داده شده است، بستر واضح و محکمی برای ارتباطات برقرار شده است، تولید محتوای با کیفیت انجام می شود و کارکرد صحیح کل سیستم از دید کاربر آزمایش می شود. وقتی همه آیتم های این لیست را تیک زده باشید، احساس خواهید کرد که همه چیز در کنترل شما است. بنابراین مطمئن شوید که استراتژی اجرای سامانه مدیریت آموزش الکترونیکی را دنبال خواهید کرد.

در اجرای صحیح سامانه ال ام اس خود در شرکت، سازمان یا آموزشگاه مجازی خود تاکنون چه مراحلی را دنبال کرده اید؟ آیا نکته ای به نظر شما می رسد که بیان نکرده باشیم؟ خشنود می شویم نظرات شما را بدانیم، آن ها را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید!

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد نرم افزار آموزش مجازی LMS روی دکمه زیر کلیک کنید! مشاوران ما آماده همکاری و نصب برنامه lms و راه اندازی آن برای شما هستند.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
پوریا شعبانی

نحوه نصب و اجرای کلاس انلاین یا همون lms چجوری هست

0 0

پوریا جعفری

خیلی ساده است با اندکی سرچ تو گوگل پیدا میشه

0 0

هادی مرتضوی

اگر قبلا از سیستم ال ام ا دیگری استفاده کرده باشیم، کانورت اطلاعات به ال ام اس مودل چگونه خواهد بود؟

0 0

آخوندی

نصب ال ام اس رو خیلی خوب توضیح دادین، سپاس

0 0

گرگانی

اگر ممکنه نحوه نصب lms پافکو را توضیح دهید.

0 0

مژده وهابی

لطفا آموزش لیفت ال ام اس رو به صورت ویدئویی بذارید

0 0

حسینی

راهنمای نصب برنامه ال ام اس مودل رو میخواستم. اگر خریداری کنیم شما خودتون نصب می کنید؟

1 0

سارا

سلام
مراحل خرید ال ام اس را بفرمایید؟

0 0

شاهمرادی

برای خرید نرم افزار LMS نیاز به راهنمایی و اطلاعات دارم. لطفا با شماره تماس من تماس بگیرید ممنون

2 0

بهرامی

به نظر منم خوبه چون lms نرم افزاری هست که هم انلاین هست و هم امکان افلاین سازی رو داره و میتونی به صورت افلاین با نصب کردن نرم افزارش روی سیستم استفاده و اموزش ببینیم

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید