×
همایش آخرین متد تدریس در آموزش مجازی
مقالات نرم افزار آموزش مجازی

نصب و اجرای موفق سیستم LMS

پیاده سازی ال ام اس
پیاده سازی موفق یک سیستم ال ام اس یکی از دغدغه های اصلی سازمان ها و آموزشگاه های مجازی در زمینه خرید و مدیریت سیستم مدیریت یادگیری است. در این مقاله به نکات پیاده سازی سیستم ال ام اس و مراحل آن پرداخته شده است.

با ادوبی کانکت، کلاس آنلاین برگزار کن!

همراه با تست رایگان


فرض می کنیم شما تحقیقات خود را انجام داده اید، نیازهای سازمان خود را شناسایی کرده اید، فروشنده های سیستم lms را ارزیابی کرده اید و با بهترین قیمت مذاکره کرده اید. اکنون زمان شروع چالش واقعی است!

انتخاب درست و خرید lms تنها نیمی از مسیر پیاده سازی یک سیستم مدیریت یادگیری است، و برای به دست آوردن بیشترین بهره از آن، باید بدانید که چگونه می توانید آن را به طور موثر در ساختار سازمانی خود اجرا و ادغام کنید. تفاوت های کاربرد ال ام اس دانشگاهی با ال ام اس سازمانی د این مرحله نمود پیدا می کند.

برای نصب ال ام اس از کجا شروع کنید؟ و چه نکاتی وجود دارد که می تواند برای اجرا و پیاده سازی سر راست تر، ساده تر و بدون استرس به شما کمک کند؟

برای کمک به شما در نصب ال ام اس، یک لیست از گام های پیاده سازی سایت lms ایجاد کرده ایم که به شما کمک می کند تا مراحل استقرار را به راحتی طی کنید. تمرکز ما در این مقاله روی سازمان های کوچک و متوسط می باشد که از 1 تا 500 نفر تشکیل شده اند.

تیم پیاده سازی LMS خود را انتخاب کنید

LMSال ام اس  به احتمال زیاد چندین عملیات را در سازمان شما درگیر می کند. بنابراین با ایجاد تیمی برای نظارت بر روند اجرای LMS، اعضای تیم را از بخش های مختلف مانند منابع انسانی، فناوری اطلاعات و یادگیری و توسعه به یکدیگر مرتبط می کنید.


برای نصب ال ام اس LMS باید طرح نمونه ای که به شما خواهیم گفت را دنبال کنید

این راهنما تمام نقاط عطف مهمی را که باید در طول پیاده سازی نرم افزار ال ام اس به خاطر داشته باشید را ارائه می دهد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که این لیست را گام به گام اجرا کنید و به راحتی در راه موفقیت پیش بروید.


یک – استراتژی و فرآیند اجرا را طراحی کنید

ایجاد یک برنامه اجرایی برای سامانه LMS، در موفقیت این سیستم ( و در نتیجه موفقیت سازمان شما) تاثیر غیر قابل انکاری می گذارد. بنابراین، شما باید قبل از نصب و خرید ال ام اس LMS، استراتژی اجرای آن را تدوین کنید. این امر به شما کمک می کند تا اعضای مناسبی برای تیم خود انتخاب کنید، بازخورد های آن ها را جمع کنید و مطمئن شوید که در نهایت خواهید توانست نرم افزار LMS خریداری شده را مستقر کنید.

مدت زمان اجرای LMS بستگی به نوع LMS شما دارد. LMS داخلی نصب شده بر روی سرور شما ممکن است بیشتر از LMS میزبانی شده یا مبتنی بر ابر که سیستم در سرور فروشنده قرار دارد طول بکشد. فروشنده LMS یا بخش IT شما می تواند برآورد بهتری از بازه زمانی ارائه دهد.


دو – تیم خود را برای استقرار و مدیریت نرم افزار آموزش مجازی آماده کنید

شما برای این کار به یک تیم کوچک نیاز دارید (حدود 5 یا 6 نفر، بسته به مقیاس استقرار LMS شما) که باید روی پروژه اجرا و مدیریت نرم افزار lms کار کنند. این افراد مسئولیت نظارت، مدیریت، پشتیبانی فنی و مدیریت محتوای سامانه مدیریت یادگیری شما را بر عهده دارند.

می توانید یک نفر را به عنوان سرپرست تیم تعیین کنید و از یک نفر دیگر برای ایجاد یک استراتژی آموزشی جهت نصب و آزمایش سیستم جدید کمک بگیرید. همچنین می تواند شامل افرادی باشد که به طور منظم به عنوان مشاور به تیم کمک می کنند، به عنوان مثال افرادی که مرتبا از سامانه ال ام اس استفاده می کنند یا تولید کننده محتوا می باشند.

یک سازمان با اندازه کوچک و متوسط معمولا چند نفر را برای اجرا و مدیریت بخش های مختلف LMS به کار می گیرد. بسیار مفید خواهد بود اگر LMS شما امکان اضافه کردن افراد جدید را در نقش های مختلف و با دسترسی های مختلف داشته باشد. چرا که می توانید از این ویژگی برای کنترل دسترسی های نقش های مختلف و محدودیت های آن ها استفاده کنید. خواه این دسترسی ها ایجاد و مشاهده گزارش ها باشد، خواه مدیریت محتوا یا دسترسی به کارهای اجرایی و یا مشاهده تکالیف.


سه – یک جدول زمانی برای اجرای نرم افزار آموزش مجازی LMS تهیه کنید

پس از انتخاب افراد مناسب برای تیم پیاده سازی و مدیریت lms، باید یک جدول زمانی ایجاد کنید که جزئیات لازم برای انجام برخی از کارها را نشان می دهد. برای انجام هر مرحله از مراحل برنامه اجرای LMS، زمان کافی اختصاص دهید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید داده هایی را انتقال دهید، احتمالا لازم باشد 3 یا 4 هفته برای انجام این کار در نظر بگیرید. بهتر است احتمال وقوع هر گونه مشکل احتمالی را نادیده نگیرید و زمان هایی را نیز برای این گونه مشکل های غیر قابل پیش بینی در نظر بگیرید.


چهار – اطمینان حاصل کنید که برنامه نصب ال ام اس، مناسب نیازهای سازمان شما باشد

برنامه اجرای نرم افزار آموزش مجازی شما باید روان و انعطاف پذیر باشد. در نتیجه با گذشت زمان به تکامل نیاز خواهد داشت. شما باید یک جدول زمانی برای اجرای سیستم مدیریت یادگیری داشته باشید، لیستی از تمام کارهایی که در طول فرآیند پیش خواهند آمد.  همچنین باید تمام اطلاعات لازم برای تنظیمات LMS در اختیار شما قرار داده شود. این اطلاعات می تواند شامل مشخصات پروفایل کاربری، تنظیمات امنیتی برای LMS، نقش سرپرست ها و ساختار های دوره آموزش الکترونیکی باشد. سیستم LMS مختلف شامل پروتکل ها و رویه های مختلفی هستند، بنابراین بهتر است از فروشنده در مورد تنظیمات مختلفی که لازم است به آن ها توجه کنید، کمک بخواهید.  


پنج – اهداف خود برای سیستم LMS جدید و انتظاراتتان از آن را تعریف کنید

برای استفاده مطلوب و بهینه از سیستم LMS جدید، لیست کاملا مشخصی از انتظارات و اهداف آن داشته باشید. هر گونه نگرانی و مسئله ی سازمانی که سامانه آموزش انلاین باید به آن بپردازد و نتایجی را که امیدوارید به واسطه این بستر به آن برسید را در این لیست بیاورید.


شش – روی محتوای آموزش الکترونیکی با کیفیت بالا سرمایه گذاری کنید

نصب سیستم ال ام اس
تولید محتوای آموزشی


حتما شنیده اید که می گویند: محتوا پادشاه است. همین اصل درباره محتوای الکترونیکی که شما در سیستم ال ام اس خود بارگزاری می کنید نیز صدق می کند. در روند تست نرم افزار، مقدار قابل توجهی مطلب بارگزاری کنید تا از توانایی دستیابی سیستم به هدف اصلی خود اطمینان حاصل کنید.


هفت – راه های ارتباطی روشنی برقرار کنید

هر بخش از سازمان شما باید در ایجاد محتوایی که در سیستم LMS یک پارچه می شود نقشی داشته باشد. به عنوان مثال، بخش منابع انسانی باید قادر به ارائه بازخورد برای داده های جدید آموزش کارکنان باشد. به همین ترتیب، بخش فناوری اطلاعات باید بتواند داده های مربوط به فرآیند اجرای خود را ارائه دهد.


هشت – داده ها و اطلاعات موجود را به LMS جدید وارد کنید

اگر تا قبل از این از سیستم ال ام اس دیگری استفاده می کردید، باید اطلاعات آن را به ال ام اس جدید منتقل کنید. برای اجرای درست این کار، علاوه بر تیم فناوری اطلاعات داخلی از فروشنده LMS جدید نیز کمک بگیرید. برخی اوقات انتقال تمام داده ها نیاز نیست و بهتر است تنها اطلاعات مورد نیاز را انتقال دهید. انتقال اطلاعات و پروفایل های کاربری، دوره های آموزش آنلاین و داده های دوره را فراموش نکنید.


نه – بهترین شیوه های اجرای سیستم مدیریت یادگیری (LMS) را دنبال کنید

در نظر داشته باشید که هنگام شروع کار با سیستم ال ام اس جدید، در استفاده از آن کمی ناشی خواهید بود و باید زمانی را برای یادگیری نحوه کار با آن اختصاص دهید. سیستم جدید شما دارای برخی تفاوت ها و خصوصیات ها می باشد که باید با آن ها آشنا شوید. و آماده باشید که در این مسیر گاهی با سختی هایی مواجه شوید. وقت با ارزش را هدر ندهید تا بتوانید همه چیز را به موقع آماده کنید. پیاده سازی سامانه مدیریت یادگیری خود را تا حد امکان ساده نگه دارید و سپس به آرامی اما با روشی مطمئن به استفاده از سیستم ال ام اس جدید خود بپردازید تا به تدریج به آن عادت کنید. 


ده – سیستم lms خود را قبل از ارائه به کاربران، آزمایش کنید

کارکرد صحیح سیستم LMS خود را با انجام آزمایش تایید کنید. خود را جای کاربر قرار دهید و کارهای مختلفی را که او ممکن است در سیستم انجام دهد را اجرا کنید تا اطمینان حاصل کنیدکه همه چیز طبق برنامه پیش می رود. برای انجام کارآمد تر تست نرم افزار، می توانید تمام عملکرد ها و فرآیندی که به طور معمول توسط کاربر انجام می شود را بنویسید و آزمایش این کارها را به یک تیم تست نرم افزار بسپارید.

به طور خلاصه اکنون شما یک تیم گرد هم آورده اید، یک جدول زمانی و یک برنامه دارید، انتظارات شما از سامانه یادگیری الکترونیکی مشخص شده است، برای هر فرد یک گردش کار صحیح اختصاص داده شده است، بستر واضح و محکمی برای ارتباطات برقرار شده است، تولید محتوای با کیفیت انجام می شود و کارکرد صحیح کل سیستم از دید کاربر آزمایش می شود. وقتی همه آیتم های این لیست را تیک زده باشید، احساس خواهید کرد که همه چیز در کنترل شما است. بنابراین مطمئن شوید که استراتژی اجرای سامانه مدیریت آموزش الکترونیکی را دنبال خواهید کرد.

در اجرای صحیح سامانه ال ام اس خود در شرکت، سازمان یا آموزشگاه مجازی خود تاکنون چه مراحلی را دنبال کرده اید؟ آیا نکته ای به نظر شما می رسد که بیان نکرده باشیم؟ خشنود می شویم نظرات شما را بدانیم، آن ها را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید!

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد نرم افزار آموزش مجازی LMS روی دکمه زیر کلیک کنید!

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
آخوندی

نصب ال ام اس رو خیلی خوب توضیح دادین، سپاس

0 0

گرگانی

اگر ممکنه نحوه نصب lms پافکو را توضیح دهید.

0 0

مژده وهابی

لطفا آموزش لیفت ال ام اس رو به صورت ویدئویی بذارید

0 0

حسینی

راهنمای نصب برنامه ال ام اس مودل رو میخواستم. اگر خریداری کنیم شما خودتون نصب می کنید؟

1 0

سارا

سلام
مراحل خرید ال ام اس را بفرمایید؟

0 0

شاهمرادی

برای خرید نرم افزار LMS نیاز به راهنمایی و اطلاعات دارم. لطفا با شماره تماس من تماس بگیرید ممنون

2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مرکز آموزش ادوبی کانکت