مقالات آموزش مجازی

موانع بزرگ فراگیران در آموزش الکترونیکی

موانع آموزش مجازی
در دنیای ایده آل آموزش، همه زمان و توجه لازم برای یادگیری را دارند. آنها برای شرکت در هر دوره ای مشتاقند و انگیزه بالایی دارند. اما در واقع متاسفانه متخصصان آموزش الکترونیکی موانع متعددی را بر سر راه خود دارند، تنها زمانی می توانیم با این موانع برخورد کنیم که روش مقابله با آنها را بدانیم.
موانع آموزش مجازی
موانع آموزش الکترونیکی

آیا تا کنون به این نتیجه پی برده اید که مسائلی در راه موفقیت دانشجویان موسسه شما وجود دارد؟ آیا احساس می کنید که آنها نتوانسته اند با محتوای دوره ارتباط برقرار کنند؟ آیا آنها نتایج غیر قابل قبولی در آزمون های خود داشته اند؟ آیا شرکت آنها در کلاس درس کاهش یافته است؟
 در این مقاله 8 مانع بزرگ مشارکت دانشجویان در فرآیند آموزش الکترونیکی و راه های مقابله با آنها را بررسی می نماییم.

موانع بزرگ مشارکت در فرآیند آموزش الکترونیکی


1- تجربه اندک در زمینه فناوری و آموزش الکترونیکی


تعدادی از فراگیران آموزش الکترونیکی را در فن آوری و تکنولوژی خلاصه می کنند و چون خودشان تجربه ای در زمینه های فناوری ندارند در آموزش مشارکت نمی کنند. آنها گمان می کنند این مدل آموزشی تنها برای کسانی است که با فن آوری سر و کار داشته اند، این مساله یکی از بزرگترین چالش های آموزش مجازی برای متخصصان در این حوزه است.
 
 
برای مقابله با این موضوع راهکارها و  دستورالعمل ها را به سادگی در اختیار کاربران قرار دهید و مطمئن شوید آنها می دانند چه می کنند! همچنین قبل از شروع دوره می توانید یک وبینار برگزار کنید، نحوه استفاده از سیستم مدیریت اموزش الکترونیک را نیز می توان به صورت ویدئویی در اختیار فراگیران قرار داد.


 
2- تجارب نامناسب قبلی در زمینه آموزش الکترونیکی


همه خاطرات خوبی از دوره تحصیل خود ندارند! همین موضوع می تواند دلیلی برای شرکت نکردن آنان در دوره های آموزش آنلاین باشد. آن دسته از فراگیران که قبلا در دوره های آموزش الکترونیکی کسل کننده شرکت داشته اند از نظر روحی نمی توانند خود را مجاب به شرکت در دوره ها کنند. از قبل راجع به فواید دوره با آنها صحبت کنید، قبل از شروع آموزش بین آنان نظرسنجی و پرسشنامه پخش کنید تا بدانید مشکل آنها با دوره قبل چه بوده و یا حتی از این دوره چه می خواهند. راجع به مشکلاتی که در دوره قبلی داشته اند با آنان گفتگو کنید.
 

موانع آموزش مجازی
موانع آموزش الکترونیکی


3- عدم انگیزه در آموزش سنتی و آموزش الکترونیکی


در دنیای ایده آل آموزش، همه زمان و توجه لازم برای یادگیری را دارند. آنها برای شرکت در هر دوره ای مشتاقند و انگیزه بالایی دارند. اما در واقع متاسفانه متخصصان آموزش الکترونیکی موانع متعددی را بر سر راه خود دارند، تنها زمانی می توانیم با این موانع برخورد کنیم که روش مقابله با آنها را بدانیم.
حتما راجع به اهمیت انگیزه مطالبی خوانده اید. در عین اهمیت، یکی از بزرگترین چالش های آموزش ایجاد انگیزه است. کوچکترین مساله ای می تواند روی انگیزه دانشجویان اثرگذار باشد. یکی از بهترین راه های مقابله با انگیزه پایین، بازی سازی است. از طریق بازی ها، افراد را به شرکت در مباحث مشتاق سازید.
 
 


4- شناخت شخصی


متاسفانه بعضی از کاربران ممکن است با عقاید شخصی خود مشکل داشته باشند، برای مثال آنها ممکن است فکر کنند مهارت لازم برای شرکت در دوره را ندارند، این موضوع باعث می شود آنها نتوانند به خوبی از دوره بهره ببرند، بهترین راه مقابله با این موضوع شناخت و ارزیابی دانشجویان است.
از فراگیران دوره های آموزش الکترونیکی سوالاتی درباره عقایدشان در مورد خودشان بپرسید تا باورهایشان را بدانید، آن ها باید بدانند افکار و باورهای منفی بر کارشان اثر بدی خواهد داشت.
 


 
5- محتوای آموزشی پر چالش


ایجاد یک آموزش مطلوب به تعادل مطالب و محتوا بستگی دارد اگر خیلی آسان باشد، افراد کسل می شوند و اگر سخت باشد، از درس زده می شوند و خستگی بر آنها  چیره خواهد شد. شما باید فراگیرانتان را بشناسید و آنان را ارزیابی کنید تا سطح مطالب در سطح دانش آنان باشد، هدف شما دادن حس خوب یاد گرفتن به آنهاست تا بتوانید به موانع آموزش الکترونیکی چیره شوید .
 
می توانید برای افزایش انگیزه، اهداف متفاوتی تعریف نمایید. بدین صورت آنها فرصت دارند تا خود را ارزیابی کنند و از موفقیت خود شادمان شوند.

موانع آموزش مجازی
موانع آموزش الکترونیکی
 

6- پشتیبانی نامناسب


بعضی از فراگیران دوره های آموزش مجازی خود به خود یاد می گیرند ولی بعضی دیگر به راهنما نیاز دارند. آنها شاید نتوانند از سیستم استفاده کنند یا محتوای آموزشی را سخت بپندارند، بدون توجه به اینکه شاگردان شما از چه گروهی هستند، افرادی را برای راهنمایی و کمک به آنها موظف کنید.
 

7- عدم مشارکت جمعی در دوره های آموزش الکترونیکی

از موانع آموزش الکترونیکی می توان به عدم مشارکت جمعی افراد در دوره های آموزش مجازی اشاره کرد. بعضی افراد به تنهایی در دوره های آموزش الکترونیکی شرکت می کنند و برخی دیگر علاقه مند به کار گروهی هستند، آنها می خواهند دانش خود را با کمک به دیگران افزایش دهند. یک شبکه اجتماعی بسازید و یا انجمن آنلاین برای مباحثه ایجادکنید تا افراد بتوانند با یکدیگر آشنا شده، با هم ارتباط سوال کنند و سوال بپرسند، می توانید یک وبلاگ از مباحث مطرح شده بسازید تا نظرات دانشجویان را هم بدانید. امروزه مدل های مختلفی از پلت فرم ها می توانند از ابزارهای اجتماعی بهره ببرند.

موانع آموزش مجازی
موانع آموزش الکترونیکی


8- خستگی فراگیر درحین دوره آموزش الکترونیکی


این لیست بدون خستگی کامل نمی شود، وقتی شاگردان خسته می شوند، درس را کنار می گذارند برای آنها زمان استراحت در نظر بگیرید. از فراگیران بازخورد بگیرید تا خودشان اعلام کنند چه زمانی از درس خسته می شوند، به این صورت شما می توانید این معضل را یکبار برای همیشه حل کنید.


این 8 مانع و راه حل مقابله با آن را همواره در گوشه ذهن خود داشته باشید تا بتوانید دوره آموزش الکترونیکی مهیجی را داشته باشید. اینگونه بهره وری آموزشی نیز افزایش خواهد یافت.

مقالات مرتبط


مقدمه ای بر آموزش الکترونیکی

ضرورت آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی در مدارس

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/06/06
  • تعداد مشاهده : 382 بار