مقالات نرم افزار آموزش مجازی

نرم افزار های E-learning در دانشگاه مجازی - بخش اول

نرم افزار های E-learning در دانشگاه مجازی - بخش اول
 e learning چیست؟ فناوری ها و ابزارهای دیجیتال سبک زندگی را متحول کرده اند و این موضوع تمامی شاخه های علم را هم تحت تاثیر قرار داده و باعث شده است که نرم افزارهای مختلف در هر رشته ای حرف اول را بزنند و تغییرات فراوانی را در نحوه زندگی افراد به وجود آورند. همه این حرف ها را زدیم که بگوییم، سیستم آموزشی هم مثل همه موارد گفته شده از حالت کلاسیک و سنتی اش خارج می شود و به سمتی می رود که می گویند دانشگاه مجازی، دانشگاهی که واقعی است اما با استفاده از نرم افزار های E-learning در دانشگاه های مجازی به صورت مجازی اداره میشود. در ادامه با پافکو همراه باشید.

اجاره Adobe Connect

نرم افزار های E-learning در دانشگاه مجازی - بخش اول
نرم افزار e-learning


با حضور فناوری های جدید و افزایش روز افزون تعداد کاربران اینترنتی روال انجام همه کارها تغییر کرده است و شما بدون این که لازم باشد در مکان خاصی حضور داشته باشید کارهای تان را از طریق اینترنت انجام خواهید داد. به طور مثال در گذشته لازم بود که برای انجام هر کار بانکی در بانک مورد نظر حاضر شده و مدت زیادی از وقت تان را در صف های طولانی از دست بدهید. اما فناوری ها و ابزارهای دیجیتال سبک زندگی را متحول کرده اند و این موضوع تمامی شاخه های علم را هم تحت تاثیر قرار داده و باعث شده است که نرم افزارهای مختلف در هر رشته ای حرف اول را بزنند و تغییرات فراوانی را در نحوه زندگی افراد به وجود آورند.
همه این حرف ها را زدیم که بگوییم، سیستم آموزشی هم مثل همه موارد گفته شده از حالت کلاسیک و سنتی اش خارج می شود و به سمتی می رود که می گویند دانشگاه مجازی، دانشگاهی که واقعی است اما در فضایی مجازی اداره می شود. این روز ها سیستم آموزش آنلاین بسیار پر طرفدار گشته است.

دانشگاه مجازی و نرم افزار e learning چیست؟

قبل از این که در مورد دانشگاه مجازی فکر کنیم، باید این نکته را در نظر بگیریم که چگونه می توان آموزش در یک رشته خاص را به صورتی مجازی انجام داد و این که آیا این امکان وجود دارد که همه رشته های مختلف تحصیلی را با نرم افزار e-learning به صورت مجازی آموزش داد و این که دانشجویانی که از این طریق تحصیل می کنند از نظر اطلاعاتی و سطح علمی چه تفاوت هایی با بقیه دانشجویان خواهند داشت.
اگر باور داشته باشیم که می توانیم از راه دور و بدون نیاز به حضور در یک مکان و برقراری ارتباط نزدیک با استاد، مطلبی را بیاموزیم، به این هم خواهیم رسید که می توانیم یک دانشگاه مجازی e learning بر پا کنیم. یک دانشگاه مجازی در حقیقت پایگاهی است که تمامی دروس و برنامه های آموزشی موجود در آن از طریق جهان مجازی اینترنت به دانشجویان ارائه خواهد شد. به این صورت دیگر نیازی نخواهد بود که دانشجویان در کلاس درس به صورتی سنتی حاضر شوند و تمامی آموزش ها از راه دور صورت خواهند گرفت.


مهم ترین ابزاری که برای به وجود آوردن پایگاه E-Learning مورد نیاز است، شبکه اینترنت و فناوری های مرتبط با وب است که به پلی بین دانشجویان و اساتید تبدیل خواهد شد. شما برای حضور در یک دانشگاه مجازی هیچ محدودیت زمانی یا مکانی نخواهید داشت و لازم نیست که برای انتخاب دروس خود در هر ترم عجله کنید و ترسی از پر شدن کلاس ها داشته باشید. به این ترتیب تعداد دروس و رشته های ارائه شده محدودیتی نخواهند داشت و با تعداد بسیار کمی استاد می توان طیف بسیاری از دانشجویان را پوشش داد. چند سالی است که این شیوه آموزشی در کشور ما هم مطرح شده و جا افتاده است و البته صدها دانشگاه معتبر در جهان درس ها و رشته های دانشگاهی بسیاری را به صورت مجازی و از طریق اینترنت ارائه می کنند و به این صورت تنوع بسیاری را در نظام آموزشی و تحصیلی به وجود آورده اند.

پیشرفت این سیستم ممکن است که در آینده نظام آموزشی را به شکل شگفت انگیزی متحول کند و همان طور که می بینیم در ایران هم به تازگی به نرم افزار آموزش مجازی LMS (ال ام اس) توجه بیشتری می شود.

نرم افزار های E-learning در دانشگاه مجازی - بخش اول
نرم افزار e-learning


ویژگی های دانشگاه مجازیE-Learning

نیاز نداشتن به حضور فیزیکی استاد و دانشجو در کلاس
وابسته نبودن کلاس درس به زمان خاص
کیفیت بالاتر ارائه درس ها
حضور بیشتر دانشجوها برای یک درس
دسترسی آسان


اجزای دانشگاه مجازی ( E-Learning )

یک دانشگاه مجازی e learning هم مثل یک دانشگاه واقعی جزئیاتی دارد، فقط شاید این جزئیات به بزرگی و شلوغی حالت واقعی اش نباشد. این اجزاء قسمت های مختلف یک دانشگاه مجازی هستند:


اتاق اطلاعات: دانشجویان را متوجه خدمات دانشگاه، سر فصل های دروس و امکانات تحصیلی دانشگاه می کند.

واحد تدریس: اطلاعاتی در مورد واحدهای درسی، سمینارها، آزمایشگاه ها، پایان نامه ها و برنامه امتحانات می دهد.

اداره دانشجویان: مسئول خدمات اجرایی و اداری مثل ثبت نام دروس، سمینارها، امتحانات و کارگاه هاست.

کتابخانه دیجیتال: در این کتابخانه می شود به فهرست های اطلاعاتی و کتابخانه ای دسترسی پیدا کنید.

کافه تریا: شاید در این جا خوراکی پیدا نشود ولی همان بحث های معمولی کافه های دانشگاه در این جا هم برقرار است، ارتباطات و اجتماعات دانشجویی را برای آن هایی که در شهرهای دیگری هستند و در ضمن گفتگو و بحث را برای همه دانشجوها ممکن می کند.

تخته سیاه: اخبار و اطلاعات جدید را به دانشجوها می دهد.

مرکز جستجو: این مرکز به دانشجویان درباره فعالیت های تحقیقاتی و انتشارات اطلاع می دهد و امکان ارتباط بین دانشجویان و محققان را به وجود می آورد.

فروشگاه: در این قسمت دانشجوها می توانند منابع و کتاب های درسی شان را بخرند.

دفتر ثبت نمرات: دفتر ثبت نمرات در واقع یک پایگاه داده است که ریز نمرات دانشجوها در آن ذخیره شده و از مکانیزم ها و سیستم های امنیتی خاصی برای حفظ امنیت آن استفاده می شود. استاد، دانشجو و اپراتور آموزش به آن دسترسی دارند، ولی هر کسی به اندازه اختیاراتش.


کلاس مجازی: دانشگاه های مجازی e learning مفهوم کلاس های سنتی درس را تغییر داده اند، خیلی از فعالیت هایی که در کلاس مجازی اتفاق می افتد، مشابه همان هایی هستند که در برنامه ها و کلاس های درس سنتی انجام می شود، اما ماهیت و فضایی که این فعالیت ها در آن انجام می شود، متفاوت است. در کلاس های مجازی دانشجویان در دوره هایی به صورت کنفرانس های رایانه ای شرکت می کنند. این دوره ها از طریق اینترنت و شبکه های وب ارائه می شوند و از نرم افزارهایی استفاده می کنند که امکان برقراری ارتباط را برای دانشجویان فراهم می کند. در کلاس مجازی، دانش پژوهان امکان طرح سوال و امکان دیدن یا شنیدن پاسخ سوال خود و دیگران را دارند و همچنین امکان دسترسی به پرونده های آرشیو شده هم برایشان ممکن است.

نرم افزار های E-learning در دانشگاه مجازی - بخش اول
نرم افزار e-learning


چرا دانشگاه مجازی E-Learning؟

با توجه به گسترش و توسعه سیستم آموزش مجازی lms این موضوع بیشتر از گذشته به چشم می آید که چه افرادی به سمت نرم افزار آموزش مجازی LMS جذب می شوند. در نگاه اول بسیاری از افراد به این نتیجه می رسند که دانشجویانی به این دانشگاه ها تمایل پیدا می کنند که در زمینه درسی ضعف دارند و نمی توانند که مانند دانشجویان عادی از طریق آزمون ورودی به دانشگاه های معتبر راه پیدا کنند و به همین خاطر به سمت دانشگاه مجازی کشیده می شوند. اما با توجه به آماری که توسط کارشناسان این زمینه ارائه شده است این طرز تفکر اشتباه است و در حال حاضر بسیاری از باهوش ترین افراد در سراسر جهان به سمت سیستم ها و دانشگاه های مجازی e learning جذب شده اند.


شاید یکی از مهم ترین دلایل گرایش به سمت سیستم E-Learning و برگزاری دوره آنلاین، افزایش روز افزون دانشجویان و علاقه مندان به تحصیلات تکمیلی باشد. همچنین این نکته را نمی توان نادیده گرفت که امروزه تمامی دانشجویان و دانش آموزان در مدارس و هر پایگاه آموزشی که باشند به رایانه ها و امکانات اینترنتی به آسانی دسترسی دارند. اگر شما هم جزء آن دسته از افراد باشید که اول وارد بازار کار شده اید و دوست دارید که در حین کار به تحصیل هم مشغول شوید، مسلما یک دانشگاه مجازی e learning را برای تحصیل خود انتخاب خواهید کرد تا برای آموزش از زمان و مکان مستقل بوده و به دلیل غیبت های بیش از حد، دروس شما در یک ترم حذف نشوند! از دیگر دلایل وجود یک پایگاه آموزشی مجازی می توان به وجود یک نظام آموزشی جدید و ارزان تر برای دانشجویان اشاره کرد.


در مورد هزینه های تحصیلی هنوز در این رابطه بحث وجود دارد که آیا هزینه های تحصیل در این دانشگاه های E-Learning کمتر از هزینه های تحصیل در یک دانشگاه عادی است یا این که علاوه بر این که محرومیت آموزش حقیقی برای افراد به وجود می آید، هزینه های بیشتری هم از شرایط عادی توسط دانشجو صرف خواهد شد. از دیگر فواید دانشگاه مجازی e learning این است که دیگر نیازی نخواهد بود موسسات و دانشگاه های مختلف هزینه زیادی را برای رفت و آمد استادان پروازی صرف کنند و علاوه بر این مورد با استفاده از سیستم مجازی، دانشجویان می توانند تجربیات استادان معتبر و برجسته را به صورت هم زمان در اختیار داشته باشند.

به این ترتیب رقابت جالبی در میان استادان رشته های مختلف در رابطه با سطح علمی شان به وجود می آید و مطمئن باشید آن ها برای بالا بردن سطح علمی و کارایی شان احساس نیاز خواهند کرد. البته در این روش بیشتر کار به عهده خود دانشجو خواهد بود و این موضوع باعث خواهد شد که توان آموزشی دانشجویان دانشگاه های مجازی e learning بسیار بالاتر از دانشجویان عادی باشد و نکته جالبی که در این میان به چشم می خورد این است که در یک سیستم آموزش مجازی دانشجویان با توانایی و کشش های ذهنی متفاوت با هم هماهنگ می شوند و لزومی نیست که مانند یک روش سنتی، دانشجویانی با سطح علمی متفاوت در یک کلاس حضور داشته باشند.

نرم افزار های E-learning در دانشگاه مجازی - بخش اول
نرم افزار e-learning

کلاس درس مجازی

کلاس های درس در دانشگاه مجازی E-Learning به سه شکل ممکن است برگزار شود:
کنفرانس ویدئویی دو طرفه: در این روش، استاد و دانشجو همدیگر را می بینند و می توانند با هم صحبت کنند. در این حالت به پهنای باند زیادی برای انتقال صوت و تصویر نیاز است. هر چند با استفاده از فنون فشرده سازی صوت و تصویر، مثل MPEG4، می توان پهنای باند را تا حدود 256 کیلو بایت کاهش داد.


کنفرانس صوتی دو طرفه: برخلاف کنفرانس ویدئویی، استفاده از صوت به همراه تصاویر جانبی برای آموزش از راه دور، بهتر است. چون توجه دانشجو بیش از این که به معلم جلب شود، به محتوای درس جلب می شود. در این سیستم استاد و دانشجویان تصویر را نمی بینند، آن ها فقط اسلایدها را می بینند و صدای همدیگر را می شنوند. در این سیستم به پهنای باند کمی، حدود 32 کیلو بایت بر ثانیه از هر طرف مورد نیاز است.


روش دیداری- شنیداری: در این روش از ترکیب دو روش قبل استفاده می شود. هر وقت استاد اسلاید ندارد، تصویرش نمایش داده می شود و هر وقت مطلبی با اسلاید بیان می شود، فقط اسلاید و صدای او شنیده می شود. صدا و تصویر دانشجویان نیز با نظر استاد نمایش داده می شود. این روش قابلیتهای دو شیوه قبل استفاده شده است، هر چند از پهنای باند به صورت مناسب استفاده نمی شود.


یک سری از روش ها هم هستند که به صورت هم زمان اتفاق نمی افتند و هزینه های کمتری را هم به دانشگاه و هم به دانشجو تحمیل می کند.
سیستم های آموزش ناهمزمان: در این مدل، دروس آموزشی از قبل تهیه و ذخیره می شوند و دانشجویان می توانند به آن گوش کنند یا آن ها را ببینند.


این حالت هم با روش های مختلفی قابل اجراست:
استفاده از ضبط ویدئویی: این روش، از روش های قدیمی آموزش از راه دور است. در این حالت، کلاس درس استاد با استفاده از نوارهای ویدئویی یا سی دی های صوتی- تصویری ضبط می شود و در اختیار دانشجو قرار می گیرد. هزینه این روش بسیار کم است.


تدریس و تکثیر با استفاده از سی دی های آموزشی: در این روش از برنامه های کامپیوتری برای فهم درس و شبیه سازی محیط آزمایشگاهی استفاده می شود. هزینه این روش هم کم است اما به نسبت ضبط ویدئویی هزینه بیشتری دارد.


استفاده از Web Casting : استفاده از وب در آموزش از راه دور، یکی از ابزارهای موثر آموزشی به شمار می آید که می تواند تمام محیط های متنی، صوتی و ویدئویی را ترکیب کند.

شرکت پافکو، مفتخر است تا چنانچه در هر یک از موارد ذیل در حوزه نرم افزار E-learning نیاز به مشاوره دارید،مشاوره رایگان (Free Consultation) ارائه دهد:

  • مشاوره رایگان آشنایی با "نرم افزار ال ام اس" و قیمت "نرم افزار e-learning"
  • مشاوره رایگان راه اندازی "نرم افزار های E-learning در دانشگاه مجازی" و تعرفه اجاره "نرم افزار آموزش مجازی LMS"
  • مشاوره رایگان آشنایی با "نرم افزارهای e-learning" و شناخت "نرم افزار یادگیری الکترونیکی"
  • مشاوره رایگان دموی رایگان "10 علت برتری آموزش آنلاین" و شناخت "فناوری آموزش الکترونیکی"
  • مشاوره رایگان بهترین روش پیاده سازی " lms چیست" و “خرید نرم افزار lms"

  چنانچه نیاز به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره e-learning دارید، کارشناسان پافکو در کنار شما هستند.

  مشاوره رایگان بگیرید

  نظرات کاربران
  یلدا

  e_learning تحول عظیمی در سیستم آموزش ایجاد کرد

  0 0

  صالحی نژاد

  ندم افزار e_learning پافکو قابلیت ادغام با سایر نرم افزار ها رو داره؟

  0 0

  رویا مدرس

  مباحث مربوط به e learning بسیار جالبن

  0 0

  جلالی

  سلام و وقت به خیر، معایب آموزش E_Learning چیست؟

  0 0

  نوری

  چه کار کنم تا نام و نام خانوادگی من با اکانت عمومی در کلاس دیده شود؟

  0 0

  بهادر

  سلام
  لطفاً بفرمایید یک استراتژی آموزشی موفق در آموزش مجازی بر چه اساس نوشته می شود؟

  0 0

  شرکت پافکو

  اقای مجید علیزاده
  درود
  نرم افزار E_Learning یا نرم افزار LMS شرکت پافکو همزمان توانایی پشتیانی از چندین مرکز آموزشی را دارد شما میتوانید مقالات ما در خصوص نرم افزار E_Learning را مطالعه نمایید و یا فرم مشاوره رایگان را پر کنید تا از واحد فروش با شما تماس بگیرند

  0 0

  مجید علیزاده

  با سلام
  نرم افزار E_learning یا نرم افزار اموزش الکترونیکی lms شما چگونه میتواند یک دانشگاه مجازی را مکانیزه نماید
  بطوریکه ما ۳ دانشکده در شهرستانهای تبریز و شیراز و مشهد داریم
  لطفا در مورد نرم افزار ایی لرنیگ یا ال ام اس بیشتر راهنمایی فرمایید
  ما تا کنون نرم افزار اموزش مجازی lms نداشتیم و دقیقا نمی دانم چکارهایی انجام می دهد ایا نسخه دمو هم میتوانید در اختیار ما بگذارید؟
  مچکرم

  2 0

  امید

  سلام
  بازار ایلرنیگ این روزها بواسطه ویروس منحوس کرونا خوب داره پیش میره ولی ایکاش کمکی سرعت اینترنت بهتر میشد

  0 0

  نظر شما

  ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

  تصویر امنیتی Refresh Icon

  لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

  پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

  نظر خود را بنویسید