مقالات آموزش مجازی

موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی
آموزش الکترونیکی یکی از تحولاتی است که توسط خود انسان در دنیای ما به وجود آمده است. آموزش الکترونیکی یا ال ام اس شیوه ای از یادگیری است که اصول آن براساس فناوری اطلاعات و ارتباطات است و با به روز کردن منابع و محتوای خود می تواند نقش مهمی را در افزایش اطلاعات و کارایی افراد داشته باشد. عوامل بسیاری می تواند مانع از مدیریت منابع آموزش الکترونیکی شود که از جمله آن ها می توان به عوامل اقتصادی، عوامل فرهنگی و اجتماعی و … اشاره کرد
موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی
موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی


آموزش الکترونیکی یا ال ام اس شیوه ای از یادگیری است که اصول آن براساس فناوری اطلاعات و ارتباطات است و با به روز کردن منابع و محتوای خود می تواند نقش مهمی را در افزایش اطلاعات و کارایی افراد داشته باشد. عوامل بسیاری می تواند موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی شود که از جمله آن ها می توان به عوامل اقتصادی، عوامل فرهنگی و اجتماعی و … اشاره کرد.
در این زمینه مهم ترین مشکل دانشجویان در دسترسی به منابع اطلاعاتی و نبودن کتابخانه ای است که از طریق آن بتوانند به اطلاعات جامع و به روز دست پیدا کنند و دانش خود را افزایش دهند.
اما همواره مسائل و موانع می توانند پیاده سازی و گسترش یادگیری الکترونیکی در مقطع آموزش عالی را با عدم موفقیت مواجه کنند.

موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی


به طور کلی موانع در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی وجود دارند به شش دسته تقسیم می شوند:
1.  عوامل فنی و تکنولوژیکی
2.  عوامل اقتصادی
3.  عوامل فرهنگی و اجتماعی
4.  عوامل حقوقی و اداری
5.  عوامل راهبردی
6.  عوامل آموزش
هر یک از این عوامل  ار موانع موجود در مدیریت آموزش الکترونیکی به زیر مجموعه هایی تقسیم می شوند:


عامل فنی و تکنولوژیکی در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

اکثر منابع و نرم افزارهای آموزشی که دارای استاندارد باشند به زبان انگلیسی هستند، ضعف در تولید نرم افزارهای اموزشی به زبان فارسی یکی از عوامل فنی به شمار می آید. از طرفی پایین بودن اطلاعات افراد در بهره گیری از فناوری اطلاعات نیز یکی دیگر از عوامل است.
پایین بودن سرعت اتصال اینترنت، ایجاد کتابخانه های الکترونیکی، ضعف در زیر ساخت های فناوری اطلاعات مثل رایانه و مخابرات، کم بودن نیروی کار متخصص در استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در این زمینه ذکر می شوند.
 

موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی
موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی


 عوامل اقتصادی در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

برای راه اندازی هر پروژه ای موضوع اقتصاد بسیار پر اهمیت است.
کمبود پشتیبانی مالی مناسب، از مهم ترین موانع مدیریت منابع آموزش الکترونیکی است.
امکان دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات با هزینه پایین (دسترسی به اینترنت و رایانه)، توانایی خانواده ها برای این که بتوانند تجهیزات الکترونیکی مناسب را برای دسترسی به اطلاعات فراهم کنند، کاهش هزینه های اولیه در دانشگاه ها، همکاری کردن بخش خصوصی در جهت سرمایه گذاری در زمینه آموزش الکترونیکی (ال ام اس) در آموزش عالی، ضعف در تامین هزینه هایی برای حفظ و نگهداری تجهیزات در دانشگاه ها و … نیز جز عوامل اقتصادی هستند.


عوامل فرهنگی و اجتماعی در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

اگر مردم در جامعه احساس کنند که مهارتی دارای اهمیت نیست بدون شک به سراغ آن نمی روند. این که مردم نیاز به طرح های آموزش مجازی را احساس نکنند منجر به عدم پیشرفت آموزش الکترونیکی می شود.
برخی از کارفرمایان به کارایی فارغ التحصیلان آموزش الکترونیکی اطمینان ندارند و ازآن ها در شغل های مختلف استفاده نمی کنند.
تغییر فرهنگ و نگرش جامعه و افراد در استفاده از فناوری اطلاعات و رایانه و نظارت برآموزش الکترونیکی از طرف مسئولین فرهنگی جامعه از دیگر موانع در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی به شمار می روند.


عوامل حقوقی و اداری در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

در دنیای اینترنت همواره مشکلات امنیتی وجود دارد که ضعف امنیت الکترونیکی نیز بر مدیریت منابع اثرگذار است.
عدم وجود قانونی معین برای پشتیبانی از طرح هایی ابتکاری ارائه شده از سوی افراد و یا سازمان ها و عدم وجود حق مالکیت معنوی، منظور از حقوق مالکیت معنوی محترم شمردن پدید آورنده و حمایت از اثر اوست در این دسته قرار دارند.
 

موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی
موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی


عوامل راهبردی در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

در این بخش تشخیص ندادن افرادی که دارای سطح بالای آموزشی در زمینه آموزش الکترونیکی هستند یکی از موانع مهم در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی به شمار می رود. هم چنین نبود برنامه ریزی های دقیق، ارائه نامناسب اولویت ها به افراد و نیز کمبود نیروی انسانی متخصص در زمینه فناوری اطلاعات مشکلاتی را در پی دارد.


 عوامل آموزشی در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی

نبودن نرم افزارها و برنامه ریزی آموزشی مناسب از جمله مسائل عوامل آموزشی است.
تهیه برنامه های آموزش الکترونیکی
ضعف در طراحی منظم محتوای آموزشی
آموزش به دانشجویان در استفاده از رایانه
تقسیم کار در سیستم آموزش الکترونیکی
عدم آموزش و تربیت نیروی متخصص در زمینه فناوری اطلاعات و …
نیز در این دسته قرار می گیرند.
بنابراین برای توسعه آموزش های الکترونیکی یا ال ام اس پیشنهاد می شود که دسترسی به پهنای باند مورد نیاز گسترش یابد تا استفاده از اینترنت و شبکه در آموزش الکترونیکی آسان شود. هم چنین پشتیبانی های مالی مناسب و اطلاع رسانی در مورد آموزش الکترونیکی در جهت افزایش اطمینان و اعتماد افراد و ارائه محتوای با کیفیت منجر به توسعه هر چه بیش تر آموزش الکترونیکی می شود.

موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی
موانع موجود در مدیریت منابع آموزش الکترونیکی


جامعه امروزی ما در حال رشد پیدا کردن در زمینه های گوناگونی است این تحول نه تنها در فناوری و ابزارها خلاصه نمی شود بلکه نحوه آموزش را نیز دچار تغییر کرده است.
در دنیای امروزی افراد باید بتوانند اطلاعات، دانش و مهارت های لازم برای زندگی آسان و موفق را از طریق استفاده از منابع اطلاعاتی و ارتباطی متنوع به دست آورند.
آموزش و یادگیری الکترونیکی یکی از تحولاتی است که توسط خود انسان در دنیای ما به وجود آمده است.

مقالات مرتبط


آموزش الکترونیکی در عصر جهانی شدن

چالش های آموزش مجازی در سازمان ها

موانع بزرگ فراگیران در آموزش الکترونیکی

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 1
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/04/31
  • تعداد مشاهده : 377 بار