مقالات نرم افزار آموزش مجازی

چگونه نرم افزار آموزش الکترونیکی LMS را با موفقیت پیاده سازی کنیم؟

10 دوره، که افراد ترجیح می دهند به صورت آنلاین بگذرانند
آموزش الکترونیکی، بسیاری از ایده های یک آموزش خوب هم چون یادگیری در هر مکان و زمان، یادگیری مشارکتی و … را برآورده کرده است. برای پیشبرد و موفقیت یادگیری الکترونیکی بهتر است تمامی عوامل بررسی شود.در آموزش الکترونیکی مهم ترین اصل موفقیت، یادگیرنده محوری است یعنی این که طراحی برنامه درسی باید با ویژگی ها و نیازهای دانش آموز هماهنگ باشد. همچنین میان دانش آموزان، محتوا و اساتید تعامل برقرار باشد.

اجاره ادوبی کانکت
موفقیت آموزش الکترونیکی
موفقیت آموزش الکترونیکی
 

نرم افزار آموزش مجازی LMS بسیاری از ایده های یک آموزش خوب هم چون یادگیری در هر مکان و زمان، یادگیری مشارکتی و … را برآورده کرده است. برای پیشبرد و موفقیت یادگیری الکترونیکی بهتر است تمامی عوامل بررسی شود.
یادگیری الکترونیکی با به کارگیری فناوری های جدید، محیط های آموزشی ایجاد کرده که با محیط های آموزش سنتی متفاوت است. کیفیت دوره های آموزش الکترونیکی گاهی اوقات به دلیل آماده سازی سریع محتوا برای پاسخ به یادگیرندگان پائین می آید و این موضوع موجب می شود دست یابی به اهداف با مشکلاتی مواجه شود.


یادگیری الکترونیکی نیاز به پیشرفت دارد، چگونه؟؟
با گسترش نرم افزار یادگیری الکترونیکی محققان روش های زیادی را برای موفقیت آموزش الکترونیکی ارائه داده اند. برای این که بتوان یک محیط یادگیری الکترونیکی موثر را ایجاد کرد می بایست تعامل بین دانش آموز و محتوای آموزشی افزایش پیدا کند. محتواهایی که ایجاد می شوند می بایست بر پایه محتوای قبلی باشند تا سردرگمی در یادگیرنده به وجود نیاید. هم چنین نقش مدرس نیز بسیار با اهمیت است چرا که مدرس می بایست دانش آموز را درک کند و او را به شرکت در فعالیت ها، اراده دادن پیشنهادهای مختلف و … دعوت کند.


برای این که بتوان یک محیط آموزش الکترونیکی موثر را ایجاد کرد می بایست تعامل بین دانش آموز و محتوای آموزشی افزایش پیدا کند.

برای پیشرفت و گسترش آموزش الکترونیکی راه هایی ارائه شده که عبارت اند از:

  • پشتیبانی از محتوای با کیفیت: به نوعی تشویق آن ها در گسترش هرچه سریعتر

برنامه ریزی مناسب دوره آموزشی در این گروه قرار می گیرد. هم چنین آشنا نمودن دانش پژوهان  با یکدیگر در ابتدای دوره موجب ایجاد تعامل بین آنان می گردد و موجب می شود به انجام کارهای گروهی تشویق شوند و مسئولیت پذیری را به درستی درک کنند. به علاوه در این بخش می بایست نقش استاد تغییر کند و به نوعی استاد به عنوان راهنما شناخته شود در این صورت دانش آموز در زمینه یادگیری به خود متکی می شود.


هم چنین می بایست کتاب های مرجع را به دانش آموزان معرفی کرده تا بتوانند دانش خود را بالا ببرند و با افراد دیگر نیز همکاری داشته باشند. تشویق دانش پذیران برای این که برای خود صفحات وب طراحی کنند و در مورد خود مطالب اولیه ای را از جمله سوابق آموزشی، تجربه کاری، سرگرمی، انتظارات از دوره و…  را در آن قرار دهند.
 

موفقیت آموزش الکترونیکی
موفقیت آموزش الکترونیکی


شرح کامل درخواست ها از یادگیرنده

ارائه کردن یک برنامه دقیق و تعریف شده و توضیح دادن در مورد این مسئله که، نحوه برقراری ارتباطات چگونه خواهد بود مانند پست الکترونیکی و…


تشویق یاد گیرندگان برای حضور در جامعه یادگیری

برنامه ریزی برای ایجاد فعالیت های آنلاین و یا حضوری در دوره، برای ایجاد تعاملات اجتماعی که به دنبال آن  فرصت هایی برای بحث و همکاری بیشتر بین دانش آموزان پدید می آید. ایجاد فضایی برای این که دانش آموزان بتوانند ایده های خود را به اشترا ک بگذارند و نگرانی ها و مشکلاتشان را مطرح کنند.

  • استاندارد بودن طراحی های انجام شده

نرم افزار آموزش مجازی LMS باید با قوانین آموزس و پرورش سازگار باشد.  به علاوه در آموزش و پرورش می بایست شرایطی مانند حمایت های مالی و … فراهم شود تا مدارس بتواند برنامه های دقیقی را پیاده سازی کند.

  • برگزاری آزمون های مختلف به منظور سنجش شرکت کنندگان

در هر دوره ای باید دانش آموزان را از نظر میزان و کیفیت یادگیری مورد ارزیابی قرار دهند، بهتر است این کار از طریق شیوه ها و ابزارهای مختلف انجام شود.


امکان دسترسی آسان به سیستم

ضرورت آموزش الکترونیکی می بایست به گونه ای باشد که تمامی افراد از جمله کسانی که دارای ناتوانی یا معلولیت هستند نیز بتوانند از یادگیری بهره مند شوند و در هر زمانی بتوانند به محیط دسترسی داشته باشند. هم چنین می بایست راه های مختلفی را برای دستیابی به منابع ایجاد کنند تا هر کسی به نوعی بتواند به آن ها دسترسی داشته باشد. ایجاد فضایی برای کار کردن هرچه بهتر اساتید و اعضاء فضای محیط یادگیری باید به گونه ای باشد که اساتید به حضور در این دوره ها تشویق شوند و تجربیات خود را که در زمینه آموزش مجازی داشته باشند و برای گسترش آن در اختیار طراحان این دوره ها قرار دهند.


رضایت دانش پذیران

دانش آموزان یکی از عوامل موفقیت یادگیری الکترونیکی سریع به شمار می آیندو می بایست از خدمات ارائه شده هم چون مشاوره، ثبت نام، دسترسی به محتوای درسی و … رضایت داشته باشند و تعامل از طریق چت و گفتگو با استاد و همکلاسی ها برای آنان رضایت بخش باشد. مدرسه موظف است اطلاعات کافی درباره برنامه از جمله شرایط پذیرش، شهریه، هزینه ها، کتاب ها و … را به دانش آموزان بدهد. دادن اطلاعات کافی در مورد محتوای آموزشی نیز با اهمیت است. اطلاعاتی در زمینه در اختیار قرار دادن محتوای آموزشی از طریق پایگاه داده های الکترونیکی، بایگانی و منابع دیگر.


پاسخ دقیق و سریع به مشکلات و سوالات دانش آموزان

امنیت هرچه بیشتر در سیستم آموزش الکترونیکی LMS

موسسه می بایست اقدامات امنیتی الکترونیکی را برای اطمینان از درستی ومعتبر بودن اطلاعات ایجاد کند.


برنامه ریزی با کیفیت دوره ها

بازبینی دوره ها یکی دیگر از عوامل موفقیت به شمار می آید. دوره های محتوای آموزشی می بایست از نظر این که دارای کیفیت هستند یا نه و این که با استانداردهای روز دنیا مطابقت دارند یا نه، بررسی شوند.


استفاده هرچه بیشتر و بهتر از فناوری و ابزارها

در فناوری آموزش الکترونیکی مواردی مانند سخت افزار، نرم افزار و … باید فراهم باشد. هم چنین طراحی سایت، طراحی محتوا، طراحی اتاق گفتگو در دسترس بودن نیز الزامی است.

موفقیت آموزش الکترونیکی
موفقیت آموزش الکترونیکی

در طراحی محیط های یادگیری باید انعطاف پذیری را نیز در نظر گرفت و محیط یادگیری را مستقل از زمان و مکان طراحی کرد و به یادگیرنده کمک کرد تا بتواند با سرعت به منابع یادگیری مورد نظرش دست یابد. در تعریف آموزش الکترونیکی مهم ترین اصل موفقیت، یادگیرنده محوری است یعنی این که طراحی برنامه درسی باید با ویژگی ها و نیازهای دانش آموز هماهنگ باشد. همچنین میان دانش آموزان، محتوا و اساتید تعامل برقرار باشد. در طراحی محیط های یادگیری باید انعطاف پذیری را نیز در نظر گرفت و محیط یادگیری را مستقل از زمان و مکان طراحی کرد و به یادگیرنده کمک کرد تا بتواند با سرعت به منابع یادگیری مورد نظرش دست یابد.

مشکلاتی که ممکن است در اجرای نرم افزار آموزش الکترونیکی LMS با آن روبرو شوید:

۱. سخت‌افزار ناکافی: شاید سرور یا سیستم شما برای اجرای نرم افزار LMS کافی نباشد و با مشکلاتی مثل کندی در عملکرد یا خطاهای بی‌پایان مواجه شوید.

۲. نگهداری ناصحیح: در صورت عدم نگهداری و به‌روزرسانی منظم نرم افزار LMS، ممکن است با مشکلات امنیتی یا عدم سازگاری با سخت‌افزار و نرم افزارهای دیگر مواجه شوید.

۳. ضعف در ارتباط شبکه: اتصال اینترنت ضعیف یا نامحکم می‌تواند منجر به مشکلاتی در نصب و اجرای نرم افزار LMS شود.

۴. خطاهای نرم‌افزار: برخی از نرم افزارهای LMS ممکن است با خطاهای برنامه نویسی یا عدم پشتیبانی از پلتفرم شما مواجه شوند که می‌تواند به مشکلاتی در نصب و استفاده از آنها منجر شود.

برای رفع این مشکلات، بهتر است از نسخه رسمی و حامی شرکت سازنده نرم افزار LMS استفاده کنید، سخت‌افزار و نرم افزارهای خود را به‌روز کنید و اتصال اینترنت قوی و پایداری را فراهم کنید. اگر با مشکلاتی هنگام نصب LMS روبرو شدید، می‌توانید با تیم پشتیبانی تماس بگیرید تا به شما راهنمایی کنند.

نظرات کاربران
فاطمه ظفرقندی

با سلام
ما در چابهار هستم و اینترنت اموزشگاه ما ۵۱۲ است ایا میتوانیم سیستم یادگیری الکترونیکی lms را راه اندازی کنیم؟

2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید