مقالات نرم افزار آموزش مجازی

آزمون الکترونیکی چیست

آزمون الکترونیکی

امتحان مجازی چگونه است؟ آزمون الکترونیکی و ارزیابی در آموزش مجازی یکی از قابلیت های مهم سیستم یادگیری الکترونیکی lms  است. آزمون الکترونیکی، آزمونی آنلاین برای سنجش دانش شرکت کنندگان در یک موضوع معین است. در قدیم همه باید همزمان در کلاس درس جمع می شدند تا امتحان بدهند. با آزمون الکترونیکی، دانش‌آموزان می‌توانند بدون توجه به جایی که زندگی می‌کنند، امتحان را به صورت آنلاین، در زمان خود، با دستگاه خود انجام دهند. شما فقط به یک مرورگر و اتصال به اینترنت نیاز دارید. در این مقاله با بررسی امتحان الکترونیکی و  نرم افزار آموزشگاه و توسعه آموزش استفاده از یک نرم افزار مدیریت مؤسسات آموزشی به عنوان یکی از ویژگی های یک مؤسسه علمی آزاد موفق اشاره کرده است.

با Adobe Connect، کلاس آنلاین برگزار کن!


آزمون الکترونیکی چیست؟

هدف از تأسیس یک آموزشگاه بی شک پرورش و رشد استعداد های مراجعین در حوزه ی مورد نظر و سپس حصول اطمینان از تکمیل فرآیند یادگیری از سوی دانش پذیران است.

در مقاله نرم افزار آموزشگاه و توسعه آموزش استفاده از یک نرم افزار مدیریت مؤسسات آموزشی  به عنوان یکی از ویژگی های یک مؤسسه علمی آزاد موفق اشاره شد. از قابلیت های نرم افزار ثبت نام آموزشگاه شرکت پافکو برگزاری آزمون آنلاین یا آزمون الکترونیکی به کمک نرم افزار آزمون مجازی در بستر آموزش مجازی است.

از آنجاییکه دانش و مهارت های فناوری کامپیوتر در حال مبدل شدن به ابزار آموزشی در مدرسه ها و مؤسسات آموزش عالی است.  اشتیاق آموزشگاه ها و فراگیران برای استفاده از آموزش الکترونیکی (e-learning) به دلیل وجود نداشتن محدودیت زمانی و مکانی افزایش یافته که این امکان در برگزاری آزمون الکترونیکی نیز وجود دارد.امروزه آموزش الکترونیکی به یکی از مهم ترین محیط های آموزشی و فناوری اطلاعات مبدل شده است و فرصت های بسیار زیادی را برای ارائه آموزش مجازی ایجاد کرده است.

اصطلاحاتی چون کلاس بدون دیوار، مدارس هوشمند، یادگیری مجازی، کلاس آنلاین، یادگیری با آموزش الکترونیکی، آموزش مجازی، کلاس مجازی، دانشگاه مجازی، نرم افزار آزمون آنلاین و آزمون الکترونیکی با ورود فناوری اطلاعات به حوزه ی آموزش پدید آمدند و در لغت نامه آموزش الکترونیکی قرار گرفتند. این اصطلاحات به نوع جدید و شاید نا ملموسی از آموزش الکترونیکی اشاره دارد که در مقابل آموزش سنتی و معمول قرار دارند و امروزه در حال جای گیری در نظام های آموزشی کشورهای مختلف در جهان هستند.

آزمون الکترونیکی
آزمون الکترونیکی چیست؟

ورود فناوری اطلاعات به حوزه ی آموزش و یادگیری، پیشرفت قابل ملاحظه ای در نظام های موجود در ارزیابی آزمون های الکترونیکی به وجود آورده است؛ به طوری که از چنین نظام هایی در مدرسه ها، دانشگاه ها و سازمانهای مختلف در سطح ملی و بین المللی استفاده می شود. برخی از این نظام ها مانند «مودل»، «کلیکر»، «پیر وایز» و «کالم یا یادگیری ریاضی به کمک کامپیوتر » ، «اکز مینر» به لحاظ گستردگی قلمرو مورد استفاده، کاربران و میزان دسترسی از جایگاه بالاتری برخوردارند.

 ارزیابی آزمون های الکترونیکی

از آنجایی که بسیاری از دوره ها و کلاس ها این روزها به صورت آنلاین برگزار می شوند، باید در نظر داشت که چگونه می توان دانشپذیران را به صورت آنلاین آزمود. در بسیاری از موارد، این شامل یادگیری نحوه استفاده از ابزارهایی است که به دانش آموزان کمک می کند فقط با منابعی که می خواهید در امتحان شرکت کنند، شرکت می کنند.

بدون شک هر آموزشی اگر با  یک بازخورد و ارزیابی همراه باشد نتایح حاصل از آن نیز بهتر خواهد بود و بهینه سازی در آن آموزش راحت تر و با سرعت بیشتری انجام می شود. یکی از قابلیت های مهم نرم افزار آموزش مجازی، آزمون الکترونیکی در حین یادگیری مجازی است. می توان گفت بهترین نرم افزار کلاس مجازی درسیستم مدیریت آموزش lms است. یک نرم افزار آموزش الکترونیکی برای برگزاری کلاس انلاین و پیاده سازی آموزش مجازی ضروری است و سرویس lms  یا نرم افزار آموزش lms  فارسی، این نیاز را برطرف کرده است.

در یک سیستم آموزش آنلاین نرم افزار برگزاری کلاس مجازی،  به اجرای ساده تر و بهینه تر یک کلاس انلاین و یا تدریس انلاین کمک خواهد کرد. یک نرم افزار اموزش انلاین در واقع یکی از ابزارهای مهم یادگیری الکترونیکی و یا یادگیری مجازی است

ارزیابی آزمون های  الکترونیکی نیز بخشی از نظام آموزش الکترونیکی است. در واقع نظام ارزیابی آزمون های الکترونیکی عبارت است از محیطی که با بهره گیری از ابزارهای چندرسانه ای مناسب و با دارا بودن زیرساخت ارتباطی مناسب مانند: شبکه، اینترنت، کامپیوتر، دوربین و غیره، خدمات ارزیابی آموزشی را ارائه می دهد.

ارزیابی الکترونیکی را استفاده از فناوری اطلاعات برای هر گونه فعالیت مرتبط با ارزیابی نیز تعریف می کنند. فعالیت می تواند دارای معانی مختلف از جمله  طراحی، ارائه و مدیریت فعالیت های ارزیابی که به کیفیت خاص آموزشی می انجامد، باشد. بخش جزیی تر این فعالیت ها شامل موارد زیر است:

 • طراحی ابزارهای ارزیابی
 • ارائه ارزیابی و گزارش دهی
 • ذخیره سازی و انتقال داده های ارزیابی

همانطور که به برگزاری آزمون الکترونیکی فکر می کنید، بسیار مهم است که با دانش پذیران خود در مورد رفتارهای قابل قبول در طول امتحان صحبت کنید. آیا اجازه همکاری دارند؟ برای استفاده از یادداشت یا متن هایی که در اختیارشان هست؟ برای استفاده از وب سایت های دیگر چطور؟

برخی از ابزارهای شرح داده شده در زیر به شفاف سازی این انتظارات و به جلوگیری از تقلب کمک می کند، اما اولین قدم کلیدی ارتباط شما با دانش آموزان است.

آزمون الکترونیکی
آزمون الکترونیکی چیست؟

آزمون الکترونیکی

آزمون آنلاین امتحانی است که در فرایند آن از اتصال اینترنت استفاده می کند. افراد و دانش آموزان باید با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، به یک سیستم آزمون آنلاین، برنامه ارزیابی یا لینک وب وارد شوند. سپس دوره ای را قرار است در آن سنجیده شود را انتخاب کند و شروع به پاسخ دادن به سوالاتی کند که بر روی صفحه نشان داده می شود. پس از پایان امتحان، دانش آموزی که امتحان می دهد باید بر روی یک دکمه خاص که نشان دهنده اتمام فرآیند آزمون است کلیک کند. حتی اگر این نکته پیش پا افتاده ای باشد ولی همین یک نکته کوچک ممکن است باعث از دست رفتن پاسخ های شما شود. بنابراین لازم است تا در مورد آزمون آنلاین بیشتر بدانیم و مزایا و معایب و ویژگی های آن را بشناسیم.

آزمون الکترونیکی شامل آزمون هایی است که در آنها با استفاده از دستگاه های الکترونیکی، فعالیت ها، پاسخ ها، نمره ها و بازخوردهای لازم فراگیران، طراحی، ارائه ، ذخیره و گزارش می شود.

آزمون های الکترونیکی می تواند در چندین قالب مختلف مانند اسناد متنی، قالب های چند رسانه ای مثل صدا، تصویر، ویدئو، یا در قالب شبیه سازی های پیچیده و بازیها ارائه شود. آزمون الکترونیکی می تواند به شکل فردی و گروهی و در تعداد اندک یا در مقیاس جمعیتی بزرگ به صورت همزمان یا غیر هم زمان برگزار شود. از روش های مختلف که در آزمون الکترونیکی برای ارزیابی وجود دارند می توان به سؤال های چند گزینه ای، پاسخ های صحیح غلط، پر کردن جای خالی، مرتب کردن یا جور کردن سؤالها اشاره کرد.

ارزیابی الکترونیکی تنها برای ارزیابی یادگیری های الکترونیکی و آزمون های کلاسی استفاده نمی شود بلکه  می تواند به عنوان استراتژی هایی در خدمت توسعه نظام های آموزشی باشد. بدون شک آزمون آنلاین مزایای فراوانی دارد که می تواند بسته به نوع برگزاری و سطح آن متفاوت باشد.

سایت ال ام اس

با نرم افزار LMS پافکو بیشتر آشنا شوید:

دریافت مشاوره رایگان

مزایا و معایب آزمون الکترونیکی (آزمون آنلاین)

مزیت های اصلی آزمون الکترونیکی عبارت اند از:

 •  نمره گذاری فوری
 • تحلیل سریع داده ها
 •  ارائه ی بازخورد سریع به آزمون دهندگان

آزمون الکترونیکی
آزمون الکترونیکی چیست؟

دانشجویانی که معتقدند ازمون انلاین خوب است، مزایای بسیاری برای آن سراغ دارند. آزمون انلاین می تواند زندگی را برای دانش آموزان و دانشجو ها ساده تر کند، زیرا برای امتحان دادن نیازی به قلم و کاغذ ندارند. علاوه بر این، آزمون آنلاین می تواند موثر و کارآمد باشد. دانش آموزان زمان زیادی را صرف پاسخ دادن به سوالات نمی کنند چرا که در بیشتر انواع سوالات تنها بر روی بهترین پاسخ کلیک می کنند.

آزمون الکترونیکی به معلمان و آزمون گیرنده اجازه می دهد تا پیچیده ترین محاسبات آماری و ریاضی را انجام دهند و در نتیجه کیفیت سؤال ها بیشتر می شود. محاسبه ضریب تمییز سؤال ها و شاخص هایی مانند سطح دشواری سؤال های آزمون در مبحث سنجش و اندازه گیری توسط استادان را در آزمون الکترونیکی به راحتی می توان با چند کلیک ساده محاسبه کرد که در نتیجه تغییرات مورد نظر اعمال شده، سؤالها اصلاح و یا از خزانه سؤال حذف می شوند و در نهایت کیفیت سؤالها بهتر خواهد شد.

مزایا و معایب ارزیابی امتحان الکترونیکی از نظر داشن آموزان و معلم ها

مزایای آزمون الکترونیکی برای معلم ها

معلمان می توانند نسخه های متعددی از امتحانات و تکالیف را توزیع کنند، بدون نیاز به اینکه به صورت دستی کنترل کنند که کدام دانش آموزان کدام آزمون را انتخاب کند. این ویژگی تقلب را کاهش می دهد. آزمون الکترونیکی در بستر آموزش آنلاین به معلمان اجازه می دهد تا به سرعت عملکرد گروه را نسبت به فرد ارزیابی کنند. قابلیت های گزارش دهی به معلمان، به آن ها کمک می کند تا مباحثی که دانش آموزان به صورت گروهی و فردی در آن ها مشکل دارند را مشخص کنند. ارزیابی های آنلاین فضای ذخیره سازی کمتر را نسبت به نگهداری از پرونده اشغال می کند. تمام اطلاعات را می توان تنها در یک سرور ذخیره کرد. معلمان می توانند سبک سوالات امتحانات را ترکیب کنند و مطابقت دهند، مثلا با استفاده از گرافیک و امتحان ها را نسبت به آزمون های کاغذی تعاملی تر کنند. هم چنین سیستم آزمون الکترونیکی خطای انسانی در نمره دهی و درجه بندی را حذف می کند.

معایب آزمون های الکترونیکی برای دانش آزمون

پاسخی که به سوالات در آزمون ارزیابی های آنلاین داده اید فقط می تواند درست یا غلط باشد. هیچ مکانی برای توضیح پاسخ شما یا چانه زدن برای گرفتن قسمتی از نمره وجود ندارد. به عنوان مثال، در یک آزمون هندسه یا حساب دیفرانسیل و انتگرال روی کاغذ، یک معلم می تواند ببیند که شما چگونه معادله را به دست آورده اید. او می تواند تعیین کند که اشتباه شما از کجا شروع شده است که تمنجر به رسیدن به پاسخ اشتباه شده است. در این مورد، او می تواند قسمتی از نمره را به شما بدهد. ارزیابی های آنلاینی که در آن تصحیح پاسخ ها به صورت خودکار انجام می شود به  معلمان گزینه ای برای دیدن خط فکری شما هنگام پاسخ دادن به سوالات آزمون نمی دهد.

مزایا و معایب آزمون الکترونیکی

مزایا و معایب آزمون الکترونیکی

معایب آزمون الکترونیکی برای معلم ها

فناوری همیشه هم قابل اعتماد نیست. اگر یک سیستم خراب شود ممکن است اطلاعات مهمی از دست برود. در برخی موارد، معلمان به داشتن تخصص خاصی برای تولید امتحانات نیاز دارند. هزینه های ایجاد یک سیستم ارزیابی الکترونیکی شخصی (و از صفر) در یک موسسه آموزشی یا محیط آموزشی کسب و کار می تواند بسیار هزینه بر باشد. تست آنلاین برای نوشتن مقاله و تجزیه و تحلیل و یا آزمایش تفکر شناختی مناسب نیست.

برتری های خاص ارزیابی الکترونیکی نسبت به روش سنتی یا دستی:

 • نمره گذاری راحت تر
 • تنوع در قالب های سؤال
 • بازخورد سریع برای فراگیران، استادان و مؤسسات.
 • می توان به راحتی در طول دوره باز بودن یک امتحان، 24/7 دسترسی پیدا کرد
 • می توان تعیین کرد که در Y دقیقه به تعداد X سوال پاسخ داده شود
 • بلافاصله پس از ارسال آزمون، بازخورد آن را دریافت کرد.
 • می توان در آن از رسانه های ویژه مانند ویدئو، صدا یا تصاویر استفاده کرد
 • می توان ترکیبی از سوالات درست یا غلط، چند گزینه ای و انواع دیگر سوالات را داشته باشد

کاستی های ارزیابی الکترونیکی

 • ممکن است برای برخی از مباحث مانند ریاضی به علت احتیاج به فرمول سازی مناسب نباشد یا مشکل باشد.
 • ممکن است تجهیزات فنی خاصی نیاز باشد و مشکلات فنی پیش می آید.
 • ممکن است مهارت های کامپیوتری خاص مانند پردازش کلمه، مرورگر اینترنت و پست الکترونیکی مورد نیاز باشد.
 • به شدت به سیستم درست کاری وابسته است؛ مقابله با تقلب در آن سخت است. یک یک گروه از دانش آموزان می توانند پاسخ ها را با هم به اشتراک بگذارند تا سطح نمره در کل گروه را بالا ببرند.
 • پرسیدن سوال و یا پاسخ های بحث برانگیز سخت است.
 • بسته به سرعت ارتباط و اینترنت ممکن است سرعت پاسخ دهی پایین آید.

شرکت پافکو، اولین شرکت دانش‌بنیان ارائه‌دهنده نرم افزارهای یکپارچه آموزش الکترونیکی، اعم از نرم افزار LMS، نرم افزار وب کنفرانس، اجاره کلاس آنلاین با سرویس ادوبی کانکت و نرم افزار مدیریت آموزشگاه آماده پاسخگویی به سوالات شما می‌باشد. در صورتی که در زمینه سیستم های آموزش مجازی به راهنمایی احتیاج دارید، کافیست با کلیک روی دکمه زیر، فرم مربوط را پر کنید. کارشناس‌های پافکو در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دریافت مشاوره آنلاین
نظرات کاربران
سعادت

نوشته بودین که دانشجوییان ازمون الکترونیگی رو دوست دارند ولی باید این رو هم در نظر گرفت امکان داره تقلب هم بکنند

0 0

طهماسبی

آزمون آنلاین باید سریع باشه و برای هر دانشجو سوالاتون متفاوت باشه تا نتونن تقلب کنند

2 1

معلم

آیا راهی برای امتحان الکترونیکی که دانش اموز نتونه تقلب کنه هست ؟

1 0

یاسینی

با سلام آیا آزمون الکترونیکی برای پایه اول دبستان هم کاربرد داره ؟

0 0

پروین علیپور

آزمون الکترونیکی برای دروسی که نیاز به نوشتن جواب داره، اصلا مناسب نیست.

2 0

یاسمین

کاش آزمون ها همیشه الکترونیکی بمونن

0 3

ارجمندنیا

آزمون الکترونیکی تشریحی واقعا بدترین حالته ممکنه

2 0

حقیقی

نرم افزارهای تصحیح آزمون الکترونیکی کدامند؟

0 1

حق شناس

سلام لطفا بفرمایید در سیستم ال ام اس امتحان مجازی چگونه است من تاحالا با این سیستم کار نکردم

0 0

زینب

این واقعا نا عادلانه اس مثلا اگه کنکور الکترونیکی بشه، شرایط و محیط آزمون برای همه یکسان نیست مناطق دورافتاده واقعا کم امکانات هستن

5 1

امین پور

مشاوره در خصوص شیوه اجرای آزمون الکترونیکی می خواستم داشته باشم و اینکه هزینه برگزاری دوره های آموزش مجازی و کلاس مجازی آنلاین با محصولات شرکت شما چقدر است؟

3 1

محمد رضا

سلام
آزمون آنلاین یا آزمون الکترونیکی طوری هست که تقلب در ن تا حد امکان وجود نداشته باشد برای اینکار چه اقداماتی انجام داده اید؟

9 8

ناصری

لطفاً راهنمایی کنید که سیستم آموزش الکترونیکی پافکو امکان برگزاری جلسات آنلاین و آزمون الکترونیکی را به ما میدهد؟
هزینه هر ساعت برگزاری کلاس مجازی و آموزش الکترونیکی چقدر می باشد؟

4 0

سهیلا یاوری

سلام
وبینار های روانشناسی با تعداد بالا میتوانیم برگزار کنیم؟

3 1

رها

آزمون آنلاین برای دوره های ضمن خدمت از طریق همین نرم افزار برگزار میشود؟

4 1

سهیلا یاوری

سلام
بله نرم افزارهای آزمون آنلاین هم داریم و با توجه به نوع خواسته شما برگزار خواهیم کرد.

4 0

شرکت پافکو

درود جناب طوافی

آزمون آنلاین یا آزمون مجازی با خط بریل کار نمیکنه ولی تنوع آزمون الکترونیکی را بطوری کامل پشتیبانی می کنه

2 1

طوافی

سلام
از مقاله پر بار شما در حوزه آزمون الکترونیکی چیست تشکر می کنم
سوالی داشتم
ایا سیستم آزمون الکترونیکی شما میتونه خط بریل را هم بخونه و تصحیح کنه؟
ضمنا آزمونهای ترکیبی هم در سیستم LMS دارید؟
سپاس

4 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید