مقالات وب کنفرانس

نرم افزار Adobe Connect: از صفر تا صد!

Adobe Connect چیست؟
نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) یکی از برترین نرم افزارهای  برگزاری کلاس‌های مجازی - آنلاین در بازار امروز است. کاربر‌پسند بودن، داشتن ویژگی‌های غنی و قابل ‌اعتماد بودن ادوبی کانکت از جمله دلایل محبوبیتِ روز افزونِ این نرم‌افزار می‌باشد. 

با Adobe Connect، کلاس آنلاین برگزار کن


دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد، سامانه نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect )در بحث کلاس آنلاین و  آموزش مجازی و همچنین آموزش سازمانی، خود را به خوبی ثابت کرده است. اول اینکه، شرکت در آن برای همه‌ی کاربران اعم از دانش‌پذیران و مدرس‌ها آسان است؛ تمام آن چیزی که آن‌ها نیاز دارند، یک مرورگر وب است که از flash پشتیبانی کند، در واقع برای استفاده از ادوبی کانکت نیاز به دانش خاصی در زمینه‌ی فناوری اطلاعات ندارید. همچنین، ادوب‌کانکت از اتاق‌های مشترک و برک‌آوت پشتیبانی می‌کند. داشتن قابلیت پخش ویدئو و همچنین اشتراک‌گذاری آن در ادوبی کانکت، ادوبی کانکت را یک گام جلو‌تر از بقیه‌ی رقبای این صنعت برده است؛ با استفاده از این ویژگی، مجریان وبینار یا کلاس مجازی می‌توانند ویدئو را متوقف کنند و همزمان، همان ویدئو برای سایر شرکت‌کنندگان نیز متوقف می‌شود، با این امکان، مجریان می‌توانند مکث کوتاهی داشته باشند. و سرانجام اینکه، این برنامه از نظر ویژگی‌های قوی نظرسنجی و درگیر کردن مخاطبان، از نمره‌ی بالایی برخوردار است.

نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) می‌توان برای انجام انواع کار‌های یادگیری به صورت اشتراکی و آنلاین، استفاده کرد.


نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) چه کاربردهایی دارد؟

سه روش کلی استفاده از adobe connect:

  • برگزاری رویداد: وبینار با Adobe Connect
  • آموزش مجازی: آموزش و یادگیری با Adobe Connect
  • جلسات مجازی: برگزاری جلسه با Adobe Connect

در ادامه به تفصیل در مورد هر کدام از این کاربردها صحبت خواهیم کرد:


وبینارها، سخنرانی ها و رویدادهای مجازی با نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect )

گاهی یک سری شرایطی پیش می‌آید که در آن، تعداد شرکت‌کنندگان زیاد است و تعامل مخاطبان در اولویت نیست؛  سامانه ادوبی کانکت به خوبی می‌تواند چنین شرایطی را مدیریت و کنترل کند. به این صورت که به شرکت‌کنندگان امکان اینکه بتوانند ارائه‌های خود را به صورت پاورپوینت به اشتراک بگذارند را می‌دهد. با این حساب میزبا‌ن‌ها می‌توانند این ارائه‌ها را زودتر از موعد بارگذاری کنند و پیش‌زمینه‌ی مناسبی از کل مطلب داشته باشند. ادوبی کانکت این ارائه‌ها را به صورت flash در آورده و در اختیار بقیه می‌گذارد.

ممکن است مجریان در طول ارائه از شرکت‌کنندگان نظرسنجی بکنند؛ این نظرسنجی‌ها بیشتر برای هدایت مباحث ارائه شده در طول سخنرانی است. سامانه‌ی ادوبی کانکت از قابلیت‌های نظرسنجی فوق‌العاده‌ای برخوردار است؛ پس ما خیالمان از این بابت راحت است! شرکت‌کنندگان می‌توانند در حین اجرای مجریان و یا حتی قبل از آن نیز نظر بدهند. همچنین مجریان مختارند که نتایج را برای مخاطبان پخش کنند یا نه..

ادوبی کانکت دو نقش کلی کمکی در سخنرانی‌ها و وبینار‌ها دارد. اول اینکه، میزبان توانایی ایجاد جلسه را دارد و شرکت‌کنندگان می‌توانند در جلسه حضور آنلاین داشته باشند. دوم هم اینکه، نیازی به این نیست که ارائه‌دهندگان، شناخت و تجربه‌ی قبلی از سامانه‌ی ادوب کانکت داشته باشند؛ آن‌ها می‌توانند توسط یک میزبان دعوت شوند و به راحتی اسلاید‌ها را کنترل کنند در حالی که میزبان اصلی سایر کار‌های لازم برای جلسه را انجام می‌دهد.

ذکر قابلیت‌های ادوب کانکت در تلفن‌های همراه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. زبان‌آموزان می‌توانند هم از طریق سیستم عامل اندروید و هم IOS در وبینار‌ها شرکت کنند و به عنوان یک شرکت‌کننده، اسلاید‌ها را ببینند، به صدا گوش دهند و در چت و نظرات مشارکت داشته باشند.


یادگیری و آموزش مجازی

نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) نباید به عنوان ابزاری در نظر گرفته شود که فقط برای ارائه‌ی مطالبی به تعداد بیشماری از شرکت‌کنندگان، از آن استفاده می‌شود. در واقع، این سامانه یک سری ویژگی‌های عالی دارد که اتفاقا برای گروه‌های کوچک‌تر خوب جواب می‌دهد. به عنوان مثال، ادوبی کانکت یک تخته سفید دارد و شرکت‌کنندگان می‌توانند از ابزار‌های نشانه‌گذاری، برای حاشیه‌نویسی از اسلاید‌ها، تصاویر و حتی ویدئو‌ها استفاده کنند.

اتاق‌هایی تحت عنوان اتاق‌های breakout با هوشمندی تمام در ادوبی کانکت طراحی شده‌اند. کاربرد این اتاق‌ها این است که با استفاده از آن‌ها شرکت‌کنندگان را در اتاق‌های کوچکتر گروه‌بندی می‌کنند که هر کدام می‌تواند یک مجری مجزا داشته باشد و همچنین این گروه‌ها می‌توانند با هم در ارتباط باشند. پس از پایان کلاس‌ها هر کدام از این گروه‌ها می‌توانند کار‌های گروهی خود را با سایرین به اشتراک بگذارند.

از آنجایی که این سامانه مبتنی بر flash است، پس هر پرونده موجود در فلش می‌تواند وارد این برنامه شده و در جلسات، مورد استفاده قرار گیرد؛ این می‌تواند شامل شبیه‌سازی، بازی و یا ماژول‌های یادگیری آنلاین خود‌گام باشد. در این صورت، بستری فراهم می‌شود تا شرکت‌کنندگان از محتوا‌های تعاملی بیشتری جهت مشارکت، بهره ببرند.

جلسات مجازی با اتاق‌های اجتماعات شخصی

خب می‌رسیم به یک سوال!  چه موقع یک کلاس مجازی، در معنای واقعی کلمه یک کلاس به حساب نمی‌آید؟!

وقتی اتاقی در نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) ایجاد می‌کنید، تا زمانی که اقدام به حذف آن نکرده باشید، همان‌جا پایدار باقی می‌ماند؛ پس می‌توان چنین نتیجه گرفت: شما می‌توانید یک دفتر کار مجازی داشته باشید که همیشه برای ایجاد جلسات آماده و در دسترس است.

شما می‌توانید آدرس URL اتاق جلسات خود را در کارت ویزیت خود ذکر کنید.

در این اتاق‌ها می‌توان با استفاده از دسکتاپ نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) اطلاعات را با دیگران به اشتراک گذاشت. حتی قادرید کنترل دسکتاپ یک شرکت‌کننده را به دست بگیرید. (البته با اجازه و رضایت خود او)

از دیگر مزایای چنین اتاق‌هایی می‌توان به استفاده از وب‌کم اشاره کرد؛ شرکت‌کنندگان می‌توانند همدیگر را ببینند، فایل‌های قابل بارگیری را با حاضران به اشتراک بگذارند و از قابلیت‌های VolP ادوبی کانکت برای مجالس خود استفاده کنند. توجه داشته باشید که همه‌ی این‌ها، بدون هزینه‌ی اضافی کنفرانس‌های تلفنی است.

این‌ها تنها چند مورد از راه‌های استفاده از نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) است. این محصول کاملا بافکر و هوشمندانه طراحی شده است. دامنه‌ی استفاده از آن بسیار گسترده و وسیع است و گزینه‌های زیادی برای تعامل با شرکت‌کنندگان از راه دور و درگیر کردن آن‌ها دارد.

شما چگونه از نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) استفاده می‌کنید؟!


آیا نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) رایگان است؟

نرم افزار Adobe Connect یک نرم افزار برای برگزاری کلاس و جلسات مجازی می‌باشد که در خود سایت Adobe ارائه شده است. هزینه‌ی این نرم‌افزار بر اساس تعداد کاربران اعم از تعداد میزبان‌های جلسه و شرکت‌کننده‌ها و همچنین مدت زمان اجاره هزینه متفاوتی دارد. در حال حاضر در ایران می‌توانید این نرم‌افزار را به‌طور رایگان دانلود و اجرا کنید. اما فراهم کردن سرور Adobe Connect که با تعداد کاربران و نیازهای شما متناسب باشد، همچنین پیاده‌سازی و نگهداری از آن هزینه‌هایی دارد. در همین راستا، ارائه‌دهنده‌های Adobe Connect این سرویس را بر اساس تعداد کاربرهای سازمان‌ها و مواردی چون تعداد وب‌کم مورد نیاز قیمت‌گذاری می‌کنند.

دانلود ادوبی کانکت برای اندروید

دانلود ادوبی کانکت برای دسکتاپ

دانولد ادوبی کانکت برای آیفون

لازم به ذکر است هزینه‌های مربوط به برگزاری کلاس مجازی روی ادوبی کانکت بر عهده میزبان اعم از مدرسه، مدرس، آموزشگاه یا دانشگاه است و استفاده از ادوبی کانکت برای دانش‌پذیران رایگان می‌باشد.

همچنین یادآوری می‌کنم که برای کار با ادوبی کانکت بر عکس برنامه‌های رایج ویدئوکنفرانس به سرعت اینترنت بالایی نیاز ندارید. همین نکته آن را برای مدارس که مخاطبینی از همه قشر دارد، مناسب ساخته است.


نحوه‌ی استفاده از نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) چگونه است؟

برای آشنایی با تمام جوانب ادوبی کانکت به صفحه آموزش‌های Adobe Connect   مراجعه نمایید.


چطور صفحه نمایشم را در نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect ) به اشتراک بگذارم؟

برای به اشتراک‌گذاری دسکتاپ خود با شرکت‌کننده‌های جلسه ادوبی کانکت: اگر فایلی در بخش اشتراک بارگزاری شده است، آن را با کلیک روی دکمه Stop Sharing متوقف کنید. اشتراک‌گذاری صفحه نمایش (My Screen …) را انتخاب کنید و بعد از آن شرکت‌کننده‌ها از راه دور همه صفحه نمایش شما جز Control Mini Panel  را مشاهده خواهند کرد.


آیا Adobe Connect از دوربین گوشی یا وب‌کم استفاده می‌کند؟

بله اگر اجازه آن از طرف برگزار کننده داده شده باشد، شما می‌توانید وب کم خود را خاموش یا روشن کنید.


آیا Adobe Connect روی تلفن همراه نصب می‌شود؟

با نصب رایگان اپلیکیشن نرم افزار ادوب کانکت ( Adobe connect )​​​​​​​، به تمام قابلیت‌های مهم آن از طریق تلفن همراه دسترسی خواهید داشت. این اپلیکیشن به شما این امکان را می‌دهد که جلسات را مستقیما از طریق تبلت یا موبایل هوشمند خود هدایت کنید، جلسات مجازی را راه‌اندازی و مدیریت کنید- اختیارات و حقوق شرکت‎کننده‎ها را کنترل کنید، به ضبط جلسه بپردازید، همچنین کنفرانس صوتی و چیدمان‌ها را مدیریت کنید.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
یاری

سلام
من دنبال نرم افزار ادوبی بودم که به سایت خوب پافکو رسیدم و محتوای اموزشی زیادی پیدا کردم راستش امروزه برگزاری کلاس آنلاین با Adobe یک عادت شده تا قبل از کرونا کسی اسم ادوب را هم نمی شناخت ولی حال کلاس آنلاین ها اکثر موسسسات زبان و دانشگاهها و .... با این نرم افزار برگزار میشه من مدرس زبانم و سرویس های کلاس انلاین شما چند روزی است کار میکنم پنا روان و ساده ای نوشته اید ممنونم از شما یاری

1 0

جواهری

درود
نرم افزار ادوبی کانکت ی نرم افزار امریکایی است حالا هی بگید امریکا بده خدایش برنامه ادوبی حرف نداره عین ساعت کار میکنه

2 1

حامد

سلام
برنامه ادوبی کانکت اوکی است ما که راضی هستیم

1 0

بهنام

نرم افزار adobeconnect برای برگزاری کلاس آنلاین واقعا عالیه، حرف نداره

1 0

ندا

سلام
آموزش های نرم افزار adobe connect روی همین سایت وجود داره به فارسی

1 0

قربانی

سلام
مقاله مفیدیه در زمینه ادوبی
دنبال آموزشهای کامل Adobe Connect به زبان فارسی هستم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

2 0

پافکو

با سلام
راهنمای جامع و گام به گام نرم افزار adobe connect همانند یک کتاب کاربردی ادوب کانکت را توضیح داده است که بزودی روی سایت پافکو برای عموم علاقمند به حوزه برگزاری کلاس مجازی قرار خواهد گرفت

2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مرکز آموزش ادوبی کانکت