مقالات وب کنفرانس

چگونه در سامانه مودل، وبینار برگزار کنیم؟

چگونه در سامانه مودل، وبینار برگزار کنیم؟

در دنیای دیجیتالی امروز که روز به روز بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود، نیاز به برقراری ارتباطاتی موثر با مردم در سراسر جهان در حال افزایش است. این همان کاری است که وبینارها باید انجام دهند! وبینارها بسیار عالی و کاربردی هستند، زیرا شما با کمک آن‌ها می‌توانید به یکباره با مخاطبان زیادی ارتباط برقرار کنید، اطلاعات خود را به روش‌های مختلفی مانند ارائه‌ی پاورپوینت، پخش مستقیم فیلم، گفت‌وگوی زنده، اشتراک صفحه نمایش، ثبت و فروش وبینار و اجرای نظرسنجی‌ها به اشتراک بگذارید، و این نکته را فراموش نکنید که برای انجام هیچ کدام از موارد بالا هزینه ایاب و ذهاب پرداخت نخواهید کرد. علاوه بر این، وبینارها در ساده‌سازی یادگیری از راه دور بسیار عالی عمل می‌کنند. آن‌ها یک راه‌حل بسیار راحت، مقرون به صرفه و انعطاف‌پذیر برای یادگیری ایجاد می‌کنند. به این دلیل است که ما عاشق وبینار هستیم. شما چطور؟!


با ادوبی کانکت، وبینار برگزار کن!

همراه با تست رایگان

وبینار روشی منحصر به فرد برای جذب مخاطب و تعامل با آنها، صرف نظر از تعداد و مکان مخاطب است. برخی از مؤلفه‌های کلیدی برای یک وبینار مؤثر عبارتند از: انتخاب فناوری مناسب، ایجاد محیطی که حواس‌تان را پرت نمی‌کند، آماده‌سازی زودتر از موعد، دانستن نحوه ایجاد و ارائه مطالب به مخاطبان وبینار، و درک نحوه ضبط وبینار. اجرای یک رویداد یا برنامه آموزشی آنلاین می تواند راهی عالی برای به اشتراک گذاشتن محتوای شما با مشتریان در سراسر دنیا باشد. جهت دسترسی به افراد اینکه آنها زندگی و کار می کنند دیگر اهمیتی ندارد و جذب مخاطبان از طریق تماس آنلاین روز به روز در حال افزایش است.با این حال، برنامه ریزی و سازماندهی زیادی باید انجام شود تا از یک تجربه یادگیری موفق اطمینان حاصل شود. نکات و منابع مرتبط ارائه شده در اینجا به شما کمک می کنند تا جزئیات کلیدی را در نظر بگیرید که می تواند تعامل مخاطبان شما با وبینار و سایر برنامه های پیشنهادی شما را ایجاد کند یا از بین ببرد.

در این مقاله به بررسی کاربرد سامانه مودل می پردازیم . می توان گفت این سامانه همان سامانه ال ام اس می باشد و برای تشکیل یک جلسه ی مجازی آنلاین لازم می باشد. برای دریافت مطالبی در این خصوص تا انتهای مقاله ی پیش رو با ما همراه باشید.

سامانه Moodle یک سامانه مدیریت یادگیری متن باز است که به مدرسین و دانشجویان امکان ایجاد، مدیریت و مشارکت در فعالیت‌های آموزشی را فراهم می‌کند. این سامانه معمولا برای دوره‌های آموزشی، دوره‌های آموزشی برخط و وبینارها استفاده می‌شود.

ویژگی‌های اصلی سامانه Moodle عبارتند از:

 1. محیط یادگیری تعاملی: امکان ایجاد درس‌های تعاملی، تمرین‌ها، تست‌ها و انجام مشارکت‌های گروهی را فراهم می‌کند.
 2. مدیریت کلاس‌ها: امکان مدیریت دانشجویان، انتشار مواد آموزشی، ارسال پیام‌ها و ارتباط مستقیم با دانشجویان را فراهم می‌کند.
 3. برگزاری آزمون‌ها و ارزیابی: امکان ایجاد آزمون‌های آنلاین و ارزیابی عملکرد دانشجویان را فراهم می‌کند.
 4. پشتیبانی از افزونه‌ها: امکان اضافه کردن افزونه‌های متنوع برای افزایش قابلیت‌های سامانه را فراهم می‌کند.

با استفاده از سامانه Moodle، مدرسین می‌توانند به راحتی مواد آموزشی خود را بارگذاری کنند، فعالیت‌های آموزشی را مدیریت کنند و با دانشجویان ارتباط برقرار کنند. همچنین دانشجویان هم می‌توانند به راحتی به مواد آموزشی دسترسی داشته باشند و در فعالیت‌های آموزشی شرکت کنند.

بررسی کاربردهای سامانه مودل و ایجاد جلسه های مجازی آنلاین:

    برای ایجاد وبینار رایگان در فضای مجازی، ابتدا باید زیر ساخت لازم را فراهم نمایید. نرم افزار ادوبی کانکت یکی از زیر ساخت های بسیار کاربردی و مطمئن می باشد. برای ورود به جلسه ی آنلاین مجازی از طریق نرم افزارهای مرتبط، لازم است تا سامانه ای برای ورود هماهنگ شده باشد؛ سامانه هایی نظیر ال ام اس . سامانه مودل نیز یکی از سامانه های کاربردی است که در واقع همان سامانه ال ام اس می باشد. این سامانه، جهانی بوده و در واقع سیستم یادگیری را مدیریت می کند. ایجاد امینت شبکه و حریم خصوصی شما، دسترسی به کلاس های مجازی، امتحانات و ... از جمله خدمات سامانه ی مزبور می باشد.

نحوه ی ورود به سامانه مودل:

    ورود به سامانه مودل به راحتی صورت می گیرد. گرچه ایجاد چنین امکاناتی به دانش کد نویسی نیاز دارد ولی استفاده از آن ها کار پیچیده ای نخواهد بود . شما عزیزان می توانید با مراجعه به وب سایت شرکت پافکو، اطلاعات جامع تری را در خصوص سامانه مودل و ایجاد وبینار رایگان کسب کنید. هم چنین می توانید در ایام و ساعات کاری نسبت به دریافت مشاوره ی رایگان با کارشناسان مجموعه ی پافکو اقدام کنید. شرکت مودل در سال 2002 و در کشور استرالیا تاسیس شد. علت این که گفتیم مودل همان ال ام اس می باشد این است که سامانه ال ام اس، یکی از زیر مجموعه های سامانه مودل است. ال ام اس به واسطه ی خدمات ارزنده ای که به کاربران خود داده است بسیار معروف و مشهور شده است حتی بیشتر از سر گروه خود.

نکاتی در خصوص ایجاد وبینار رایگان در بستر سامانه Moodle:

    برگزاری وبینار رایگان به توسعه ی کسب و کار شما بسیار کمک خواهد کرد که با استفاده از نرم افزار Moodle میسر خواهد بود. Moodle مخفف عبارت لاتین Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment می باشد که به معنی محیط یادگیری دینامیک ( پویا ) و ماژولار محور است. با ورود به سامانه مودل ، شما باید نام کاربری و رمزی ایمن را به سامانه بدهید؛ در واقع شما پنل خود را خواهید ساخت که اطلاعات آن فقط در اختیار شما قرار می گیرد. بنابراین از فاش کردن رمز خود برای کسی اکیدا خودداری کنید.

4 نرم افزار ویدئوکنفرانس سازگار با سامانه مودل

نرم‌افزار مدیریت یادگیری سامانه مودل یا همان ال ام اس Moodle، به خودی خود ابزاری برای برگزاری کنفرانس ویدئویی ارائه نمی‌دهد، اما از آن‌جایی که سامانه مودل یک نرم‌افزار متن باز می‌باشد، برخی از نرم افزارهای برگزاری ویدئوکنفرانس قابلیت ادغام با آن را دارند.

در ادامه به 4 مورد از بهترین نرم‌افزارهای برگزاری وبینار که با سامانه مودل سازگار هستند می‌پردازیم:


نرم افزار ویدئوکنفرانس ادوبی کانکت Adobe Connect

ادوبی کانکت قابلیت ادغام در سامانه مودل را دارد. ماژول ادوبی کانکت در سامانه مودل به کاربران اجازه می‌دهد تنها با اضافه کردن یک فعالیت و ارائه نام جلسه، آدرس اینترنتی(اختیاری)، زمان شروع، زمان پایان، الگوی جلسه و تنظیمات جلسه عمومی یا خصوصی، جلسات آنلاین خود را ایجاد کنند.

ماژول ادوبی کانکت در سامانه مودل از گروه‌های مودل نیز پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب که کاربرانی که فقط در یک گروه حضور دارند، بتوانند در جلساتی شرکت کنند که مختص آن گروه است.

هر کاربری که جلسه‌ای ایجاد کند یا به آن بپیوندد، در سرور ادوبی کانکت حسابی برای او ایجاد می‌شود و با استفاده از تایید سرصفحه HTTP به طور خودکار وارد سیستم می‌شود. بنابراین تا زمانی که کاربر در سامانه مودل لاگین باشد، دیگر نیازی نیست برای دسترسی به جلسه Adobe Connect، اطلاعاتی را وارد کند.

ماژول ادوبی کانکت سامانه مودل، 3 نقش ایجاد می‌کند: نقش میزبان ادوبی کانکت، ارائه‌دهنده و شرکت‌کننده در سامانه مودل برای انعکاس نقش‌ها در سرور ادوبی کانکت. این نقش‌ها را می‌توان در بستر سامانه مودل  به کاربران اختصاص داد و هنگام پیوستن آن‌ها به جلسه مجازی، نقش‌های مربوطه به صورت خودکار در سرور ادوبی کانکت وجود خواهند داشت.

همچنین با نرم‌افزار ادوبی کانکت می‌توان جلسه را ضبط و در سامانه مودل آرشیو کرد.

با خدمات اجاره نرم افزار ادوبی کانکت، می‌توانید با کمترین هزینه‌ها جلسات وبینار و کلاس‌های مجازی خودتان را برگزار کنید. برای تست رایگان سرویس ادوبی کانکت پافک روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرویس رایگان ادوبی کانکت


نرم افزار ویدئوکنفرانس بیگبلوباتن BigblueButton

نرم‌افزار بیگ بلوباتن (BigBlueButton) یک راه‌حل فوق‌العاده محبوب می‌باشد که در حدود 7000 سایت ورود به سامانه مودل در سراسر جهان راه‌اندازی و استفاده شده است، بیش از 50% از نصب‌ها اخیرا صورت گرفته است و در آخرین نسخه‌های سامانه مودل (3.5 و بالاتر) انجام شده است. پروژه بیگ بلوباتن از سال 2008 شروع شده است و اولین افزونه‌ی آن برای نسخه 1.9 مودل در دسترس قرار گرفت که نشان‌دهنده‌ی تعهد آن‌ها به سامانه Moodle بود.

بخشی از محبوبیت نرم افزار BigblueButton ناشی از یک ارزش اصلی و اساسی و البته مشابه با سامانه مودل، در منبع باز بودن نرم‌افزار است. ماهیت منبع باز بودن آن باعث می‌شود که نرم افزار بیگ بلوباتن دائما در حال توسعه و انتشار ویژگی‌های جدید توسط شبکه اختصاصی توسعه‌دهندگان است. علاوه بر این‌ها، بیگ بلوباتن تعدادی ویژگی فوق‌العاده‌ای مانند تخته سفید زنده، نمایش اسلایدی و قابلیت برگزاری نظرسنجی داخلی نیز دارد.


نرم افزار ویدئوکنفرانس OpenMeeting

راه‌حل بعدی برگزاری ویدئوکنفرانس با نرم افزار Open Meeting است، یک نرم‌افزار برگزاری جلسه آنلاین رایگان که تاکنون در 1000 سایت مودل استفاده شده است.


نرم افزاز ویدئوکنفرانس Zoom

آخرین نرم افزاری که می‌خواهیم معرفی کنیم، نرم افزار ویدئوکنفرانس Zoom است. بسیاری از افراد برای برگزاری جلسات آنلاین از راه دور، نمایش و ارائه محصول و مدیریت گروه از راه دور از آن استفاده می‎کنند. این پلتفرم نیز بیش از 1000 بار در نرم افزار سامانه مودل بارگیری شده است و در بین عام مردم استفاده دارد.

نرم‌افزار Zoom به شما این امکان را می‌دهد تا جلسات آنلاینی با حداکثر 300 نفر شرکت‌کننده برگزار کنید. از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به پیام‌رسانی گروهی، اشتراک هم‌زمان صفحه و بک‌گراندهای مجازی اشاره کرد.

توانایی برقراری ارتباط موثر با افراد دیگر در سراسر جهان یکی از زمینه‌های مهم در مورد دنیای مدرن و در صنایع مختلف می‌باشد. به خصوص این امر اهمیت و نقشش را در حوزه صنعت آموزش و همچنین مدیریت منابع انسانی و بحث دورکاری نشان داده است. برقراری ارتباط با استفاده از یک سامانه مودل و یک نرم افزار برگزاری وب کنفرانس به راحتی قابل اجرا و پیشرفت است.

اگر برای راه اندازی سامانه مودل خود یا ادغام آن با نرم افزارهای وبینار، نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید با تیم تخصصی پافکو تماس بگیرید. ما خوشحال می‌شویم که به حل هر سوال و مشکلی در زمینه سامانه مودل یا نرم افزارهای برگزاری وب کنفرانس کمک کنیم.

نرم افزار ویدئوکنفرانس Microsoft Teams

یک سرویس ویدئوکنفرانس و همکاری آنلاین از مایکروسافت است که امکانات برگزاری جلسات آموزشی و همکاری در محیط Moodle را فراهم می‌کند.


8 مرحله برای ایجاد وبینار در سامانه مودل

با استفاده از ماژول Webinar در نرم افزار سامانه مودل می‌توانید با اضافه کردن وبینارها به عنوان یک فعالیت در یک دوره خاص، میزبان شرکت‌کننده‌های آن دوره باشید. این ماژول از Adobe Connect پشتیبانی می‌کند و شما به عنوان برگزار کننده نیاز به داشتن یک حساب ادوبی کانکت دارید.


یک – اضافه کردن وبینار در سامانه مودل

 • در دوره مورد نظر خود که می‌خواهید در آن برگزاری وبینار  صورت گیرد، وارد شوید
 • ویرایش را فعال کرده و افزودن فعالیت را انتخاب کنید
 • روی افزودن فعالیت یا لینک منبع کلیک کنید
 • لیستی از فعالیت‌های مختلف مانند تخصیص‌ها، چت، پایگاه داده، تالار گفت‌وگو، مسابقه، درس، بسته اسکورم، واژه نامه و غیره برای شما نمایش داده می‌شود. گزینه وبینار را انتخاب کنید
 • در مرحله‌ی بعدی، شما به صفحه‌ی جدید وبینار وارد می‌شوید که در ن باید وبینار خود را نامگذاری کنید (قسمت‌های اجباری با علامت * مشخص شده‌اند). بخش‌های دیگری مانند دستورکار و توضیحات وجود دارد که می‌توانید جزئیات بیشتری از وبینار خود را به آن اضافه کنید اما این بخش‌ها اختیاری هستند.


دو – ویرایش وبینار در سامانه مودل

برای ویرایش وبینار، می‌توانید امکان ویرایش را فعال کرده یا از صفحه تنظیمات دوره به تنظیمات ویرایش بروید. با این کار به صفحه‌ی به روزرسانی وبینار منتقل خواهید شد.

در صورت نیاز در این قسمت می‌توانید توضیحات، نام و دستورکار وبینار را در سامانه مودل تغییر دهید.


سه – مشاهده وبینار سامانه مودل

برای مشاهده فعالیت وبینار کافیست روی لینک فعالیت کلیک کنید. سپس به صفحه نمایش هدایت می‌شوید که عنوان، توضیحات و اطلاعات جلسه وبینار را نمایش می‌دهد


چهار – اضافه کردن قسمت جدید

به صفحه مشاهده وبینار در سامانه مودل بروید و روی لینک افزودن جلسه جدید کلیک کنید

در صفحه افزودن جلسه جدید، باید جزئیات لازم مانند میزبان، ظرفیت وبینار، تاریخ/زمان شروع و تاریخ/زمان پایان را پر کنید.


پنج – ویرایش در سامانه مودل

برای ویرایش یک جلسه، صفحه مشاهده وبینار را باز کنید و روی نماد ویرایش در کنار هر یک از جلسات آنلاین ذکر شده کلیک کنید. پس از آن شما به صفحه‌س ویرایش منتقل می‌شوید، در صورت لزوم می‌توانید جزئیات را تغییر دهید.


شش - ویرایش یا مشاهده شرکت‌کننده‌ها

فقط استاد، مدیر یا استاد غیر ویرایشگر می‌توانند شرکت‌کننده‌هایی را که در وبینار سامانه مودل ثبت‌نام کرده‌اند را مشاهده یا ویرایش کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند کاربران دیگری اضافه کنند. کاربران اضافه شده اعلان ایمیلی از سامانه Moodle دریافت می‌کند که به معنی تایید ثبت نام آن‌ها در جلسه وبینار می‌باشد.

برای ویرایش کاربران، از صفحه مشاهده وبینار روی لینک شرکت‌کنندگان کلیک کنید تا به صفحه شرکت‌کنندگان منتقل شوید. در این صفحه می‌توانید کاربران مدنظرتان را اضافه یا حذف کنید.


هفت - ثبت نام کاربر

اولین قدم برای ثبت نام کاربر در وبینار، ورود به سیستم است.

کاربری که در سیستم لاگین است، با رفتن به دوره‌ای که وبینار در بطن آن برگزار می‌شود و کلیک روی لینک وبینار وارد صفحه View Webinar می‌شود و در آن‌جا می‌تواند برای هر یک از جلسات موجود ثبت‌نام کند.


هشت – پیوستن به جلسه در سامانه مودل

 • به عنوان یک کاربر، فقط گزینه‌ی پیوستن به جلسه را دریافت می‌کنید، اما اگر به عنوان میزبان جلسه وارد سیستم شوید، می‌توانید به عنوان میزبان به جلسه بپیوندید
 • از صفحه مشاهده وبینار(View Webinar) می‌توانید لینک پیوستن به جلسه(Join Session) را انتخاب کنید

اکنون می‌توانید سازماندهی وبینار خود را که با Adobe Connect یا هر ابزار ویدیوکنفرانس دیگری که انتخاب کردید را شروع کنید.

در واقع فرآیند ایجاد وبینار در سامانه مودل ساده است، کافیست: با نصب ماژول ِ فعالیت ِ وبینار و انجام تنظیمات آن، درست مانند ایجاد فعالیت‌های دیگر مودل، در صفحه دوره،  وبینار خود را ایجاد کنید.  تنظیمات شامل

تعیین تاریخ و زمان ِ شروع و پایان ِ جلسه‌ی وبینار، مجریان و فراگیران است.

تبریک می‌گویم! اکنون شما آماده برگزاری وبینارهای عالی برای دانش‌پذیران خود را سامانه مودل هستید.

امیدواریم این مطلب و مراحلی که گفته شد برای شما مفید واقع شده باشد. نظر شما درباره مطالبی که در این مقاله پرداخته شد چیست؟ شما ترجیح می‌دهید از کدام ابزار برای ایجاد وبینار در Moodle   استفاده کنید؟ نقطه نظرات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

علاوه بر این، اگر در زمینه نرم‌افزارهای آموزش مجازی اعم از سامانه مودل (ال ام اس Moodle) و سیستم‌های وب کنفرانس مانند Adobe Connect و BigBlueButton نیاز به مشاوره دارید کافیست روی دکمه‌ی دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید و فرم درخواست دمو را پر نمایید.

دریافت مشاوره رایگان

    در پایان از همراهی و توجه شما عزیزان نسبت به مقاله ی پیش رو بی نهایت سپاس گزاریم.

 ایام به کام و کامتان شیرین باد

نظرات کاربران
مصطفی فتحی

هرچی جلوتر میریم سامانه مودل moodle پیشرفته تر و کاربردی تر میشه

0 0

ساره غفارزاده

مطالب و مقالتون درمورد سامانه مودل Moodle بسیار لذت بخش بود.ممنونم

0 0

بخشی

با سلام سامانه مودل که نصبباشه به راحتی میتونین کلاستون رو درست کنین و تشکیل بدید

0 0

حقیقی

امکان داره من یک سرویسی بگیریم ولی بعد از چند روز دیگه اجرا کنم چون میخوام لینکش رو ارسال کنم تو گروه ها؟

0 0

امیر جوادی

با سلام و وقت بخیر
من میخوام وبینار آنلاین راه اندازی کنم ممنون میشم راهنماییم کنین
لطف کنید تماس بگیرید

0 0

معصومه خادمی

برای ایجاد وبینار در سامانه مودل و مدرس و شاگردا اصلا پیچیدگی ای نداره

0 0

همدانی

آموزش نصب و راه اندازی سامانه مودل رو هم دارین

0 0

امیر بیات

همه این نرم افزار ها پولی هستن و نمیشه تست کرد زده بودین تست رایگان هم دارین ؟

0 0

احمدی

سلام آقا امیر بیات
بله لینک استفاده از سرویس کلاس انلاین
https://pafcoerp.com/-adobeconnect است و میتونین استفاده کنین

0 0

حاجی

آموزش به صورت ویدیو هم دارین که مرحله به مرحله چگونه در سامانه مودل، وبینار برگزار کنیم؟

0 0

حامد امیری

تمامی این نرم افزار های وبینار مزایا و معایب های خاص خودش رو دارعه

0 0

مریم عباسی

با سلام کدوم نرم افزار بهتر هست و هزینه راه اندازی کم تری داره

0 0

Akbari

بسیار عالی در وبیناری که برگزار کردم از مطالبتون بهره بردم

0 0

یاسمین صفرخانلو

سلام من نمی توانم در سامانه مودل وبینار را ویرایش کنم

0 0

فرپور

ما برای خرید lms خیلی تحقیق کردیم و خوشحالیم که پافکو رو انتخاب کردیم، بسیار ممنونیم

0 0

هاشمی

ایا وبینار ها با کلاس انلاین تفاوتی دارند و اگر بله چیست ؟

0 0

علیدوستی

ما در آموزشگاهمون سامانه مودل رو با ادوبی کانکت ادغام کردیم و نتیجه خیلی رضایت بخش بود

0 0

غزال

سامانه مودل از برترین سیستم های آموزش مجازیه

0 0

مینا هاشمی

برای ایجاد وبینار رایگان به چه ابزارهایی نیاز هست

1 0

حیدری

برای ورود به سامانه مدل باید چکاار کرد؟

1 0

بابایی

اگر میخواهید باید پنلشون رو بگیرید تا بتونین استفاده کنین

0 0

عظیمی

با سلام شما باید نرم افزار lms رو تو سرورتون نصب داشته باشید و لاگین کنین و کلاس تعریف کنین

0 0

سبزواری

ممنون از مقاله خوبتون در برگزاری وبینار برخی موارد واقعا مشکل بود

2 0

ندا سلطانی

ادوبی کانکت برای برگزاری وبینار و همایش آنلاین خیلی خوبه و امکانات خوبی داره

1 0

احمد پویا

سلام تا چنند نفر میتوانند در وبینار حظور داشته باشند ؟

1 0

نصیری

بستگی به تعداد نفرات هست خریداری میکنین هست

0 0

رحمانی

سلام ما از نرم افزار ادوبی کانکت برای برگزاری همایش آنلاین با حدود 500 نفر اقدام کردیم و از نتیجه راضی بودیم. به مشکل جدی برنخوردیم. البته گاها صدا اکو می‌شد

1 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید