مقالات وب کنفرانس

مقایسه 2 نوع آموزش مجازی مختلف: وبینار و کلاس مجازی

وبینار و کلاس مجازی
 در مقاله پیش رو ۳ نکته بسیار مهم را فرا خواهید گرفت که به شما کمک می کند در بستر وبینار، کلاس مجازی برگزار کنید و با درگیر کردن مخاطبان خود از فضای آموزش مجازی لذت ببرید.

تدریس مجازی با Adobe Connect

هر دو وبینار و کلاس مجازی ابزارهای قدرتمندی برای ارائه و دریافت آموزش آنلاین هستند، اما دارای تفاوت‌های مهمی هستند.

  • وبینار: وبینار یک جلسه آموزشی آنلاین است که برای ارائه اطلاعات و نکات کلیدی به تعداد بیشتری از شرکت‌کنندگان در نظر گرفته می‌شود. در وبینارها، معمولا ارائه‌دهنده اصلی دارای صدا و تصویر است و سایر شرکت‌کنندگان به صورت پاسخگو به سوالات خود پرداخته و در بحث‌ها شرکت می‌کنند. وبینارها به دلیل اختصاص یک زمان مشخص و استفاده از ابزارهای تعاملی برای برقراری ارتباط با شرکت‌کنندگان مناسب برای ارائه اطلاعات بسیاری به صورت همزمان هستند.

  • کلاس مجازی: کلاس مجازی بیشتر شباهتی به محیط‌های آموزشی سنتی دارد. در کلاس‌های مجازی، معمولا یک مدرس مدیریتی بر روند آموزش حاکم است و دانشجویان به صورت فعال در فرآیند یادگیری شرکت می‌کنند. از ابزارهای تعاملی مانند چت یا میکروفن برای ارتباط شخص به شخص استفاده می‌شود و مشترک کردن دستاوردها و مباحث با همکلاسی‌ها از ویژگی‌های اصلی کلاس‌های مجازی است. از طرفی، در کلاس‌های مجازی حضور زنده و انعطاف پذیری بیشتری برای پرسش و پاسخ و بحث‌ها وجود دارد.

اگر دو اصطلاح در آموزش الکترونیکی وجود داشته باشد که اغلب با هم اشتباه می شوند، آنها وبینار و کلاس مجازی هستند. به آسانی می توان قیاس ها را پیدا کرد، آنها دو وسیله ای هستند که برای آموزش آنلاین در حالت زنده، یعنی لایو استفاده می شوند و مشارکت گروهی از افراد را شامل می گردند. با این حال، تفاوت ها حتی از اهمیت بیشتری برخوردار بوده، زیرا شامل رویکرد های متفاوتی برای آموزش آنلاین است. دانستن نحوه تمایز بین وبینار و کلاس درس مجازی نه تنها ارزشمند است بلکه برای انتخاب مناسب ترین ابزار برای گروهی از دانش آموزان اساسی است.

امروزه برگزاری بیش از نیمی از جلسات آموزشی در وبینار، تمامی فراگیران را بر آن داشته است که برای صرفه جویی در زمان و هزینه خود به آموزش الکترونیکی روی بیاورند. هدف از برگزاری کلاس مجازی صرفا آموزش آنلاین نیست، بلکه درگیر کردن مخاطبان گسترده این فناوری برای استفاده بهینه از این بستر با بهترین امکانات موجود است.


وبینار در مقابل کلاس مجازی

ارائه آموزش به مخاطبان از راه دور از طریق برگزاری تدریس آنلاین از مزایای زیادی برخوردار است. این مزایا شامل کاهش هزینه ها از جمله مسافرت، دور شدن از محل زندگی و کار و غیره می شود. برگزاری دوره های آموزش آنلاین از طریق وب کنفرانس باعث افزایش سرعت رشد بازار آموزش الکترونیکی و گسترش آن شده است.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که با شرکت در دوره آموزش مجازی معتبر تنها با یک ارائه ساده مواجه شده باشید، اما در پایان فقط با سؤالاتی رو به رو شوید که پاسخ آنها را در آن دوره آموزشی نگرفته اید. این شیوه آموزشی به هیچ عنوان فراگیر را درگیر آموزش نمی کند و امکان به اشتراک گذاری ایده های شما را محقق نخواهد کرد.

در واقع فراگیر در این حالت قادر به تعامل با مدرسان دوره نیست. در نهایت آموزش ارزش خود را از دست می دهد. بنابراین شاید مهمترین نکته در برگزاری یک دوره آموزش آنلاین این است که تعامل را با مخاطبان خود حفظ کنید.

به منظور ارائه دوره آموزش مجازی مناسب باید در کنار اقداماتی مانند تنظیم صحیح سیستم، استفاده صحیح از وب کم و اطمینان از حضور به موقع فراگیران در کلاس مجازی، باید از اجرای سه نکته ای که در ادامه مطرح می شود نیز اطمنیان حاصل کنید.


۳ نکته برای آموزش مجازی از طریق یک کلاس درس مجازی در زمان واقعی


1. از ابزارهای مناسب استفاده کنید

ابزارهای وبینار متعددی در دسترس افراد قرار دارد که گونه ای طراحی شده اند که برای جلسات مجازی مناسب باشند. اما به یاد داشته باشید که این ابزارها برای برگزاری کلاس های آنلاین مناسب نیستند.

ابزارهای مخصوص برگزاری کلاس مجازی، برگزارکنندگان این دوره ها را قادر ساخته است که بر ارائه مطلوب دروس تمرکز کنند. ابزارهای واقعی مانند نرم افزار bigbluebotton، نرم افزار adobeconnect و آموزش الکترونیکینرم افزار webconference به شما اجازه می دهند که پیش از برگزاری دوره آموزشی مورد نظر خود اقدامات لازم را در جهت تنظیم برنامه درسی انجام دهید. این اقدامات شامل تنظیم کلاس درس پیش از برگزاری رویداد، بخشی برای تعیین وظایف فراگیران و مواردی از این قبیل می شود.

چنین اقدامات برگزارکنندگان دوره های مجازی قادر می سازد که بر ارائه امکانات تعاملی تمرکز کنند.


2. اگر آموزش به شکل سخنرانی است آن را کوتاه در نظر بگیرید

ممکن است ایده برگزاری کلاس هایی که با جابه جایی نقش مدرس و فراگیر محدود می شود را شنیده باشید. در این حالت فراگیر این امکان را در اختیار دارد که محتوای آموزشی را پیش از زمان تعیین شده مشاهده کند. در ادامه فراگیران با حضور در دوره های آموزشی آنچه در طول دوره آموخته اند را به بحث و مذاکره می گذراند.

 اگر انتخاب دیگری به جز ارائه محتوا در قالب سخنرانی ندارید، لازم است که محتوای کلاس آنلاین خود را کوتاه کنید و آن را در قالب محتواهای کوتاه و مختصر به مخاطبان خود انتقال دهید. به این شیوه قادر خواهید بود محتوای آموزشی را که در قالب یک فایل سخنرانی آماده کرده اید به شکل قابل هضم تری به مخاطب انتقال دهید.


3. برای مشارکت باید تعامل داشته باشید

برای مشغول کردن فراگیران تدریس مجازی باید آنها را درگیر کنید. در جلسات سنتی که به شکل رو در رو برگزار می شود جهت ایجاد تعامل سوالاتی از فراگیران پرسیده شده یا وظایفی برای آنها درنظر گرفته می شود. شما باید همین روند را در آموزش مجازی نیز پیش بگیرید. از مخاطبان خود بخواهید که نظراتشان را با شما در میان بگذارند. به این ترتیب میزان تعامل فراگیران را به شدت افزایش خواهید داد. این امر در ادامه به موفقیت دوره یادگیری مجازی شما می انجامد.

وبینار و کلاس مجازی 


حرف آخر

برای بدست آوردن جایگاه در آموزش الکترونیکی، باید در فناوری و استفاده از نرم افزارهای کاربردی نظیر وب کنفرانس، ادوبی کانکت و نرم افزار بیگ بلوباتن سرمایه گذاری کنید. در برگزاری وبینار یادگیری الکترونیکی خود برای فراگیران جلساتی را ایجاد کنید که با مباحث یادگیری الکترونیکی درگیر شوند.

با پرداختن به سخنرانی ها و جلسات وب کنفرانس وقت خود را در یادگیری آنلاین سرمایه گذاری کنید. به یاد داشته باشید که تکنولوژی درست و سرمایه گذاری مناسب زمان به ایجاد کلاسی می انجامد که فراگیران را به شدت با دوره آموزشی درگیر می کند.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
غلامی

من اخر سر تفاوت کلاس مجازی و وبینار رو دقیق متوجه نشدم

0 0

باقری

وبینار با آموزش مجازی فکرکنم تفاوت چندانی نداشته باشه

0 0

سلطانی

منم فکر میکردم آموزش مجازی ها هیچ تفاوت :)

0 0

سلطانی

به نظرم وبینار به جلسه های که همه دسترسی دارند ولی کلاس مجازی مثل مدرسه فقط یک نفر دسترسی داره و میتونه استفاده کنه با دسترسی دادن استاد میتونن استفاده کنند

0 0

فرهاد کریمی

ممنون مقاله خوبی بود

0 0

سپیده

در اموزش مجازی ادوبی بهتر است یا بیگ بلو باتن ؟؟

1 0

رعنا فعال

سلام دوست عزیز
ادوبی کانکت و بیگ بلو باتن هر دو نرم افزارهای برگزاری وب کنفرانس، جلسه مجازی و کلاس آنلاین هستند. از هر دو می‌توانید برای آموزش مجازی استفاده کنید، منتها تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. برای تعداد شرکت‌کننده‌ی زیاد و وبینارهای بزرگ، باید از ادوبی کانکت استفاده کنید چون بیگ بلوباتن ظرفیت محدود دارد و کلا برای کلاس ها و جلسات کوچک بهتر جواب می دهد. همچنین ادوبی کانکت به نسبت از منابع سرور کمتری استفاده می کند و امکانات بیشتری دارد.

0 0

احمد تبریزی

سلام ادوبی کانکت سیستمش بهینه شده ولی مشکل ی داره تو چت ولی بیگبلوباتن اینجوری نیست

0 0

آزادی

بیگ بلو باتن خیلی بهتر هست

0 0

کرمی

به نظر من برای تعداد کم بیگ بلو بهتره یعنی برای وبینار های که تعداد زیاد 30 و 40 نفر هست خوبه

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید