مقالات وب کنفرانس

7 نکته کسب آمادگی تدریس آنلاین

نکته کسب آمادگی تدریس آنلاین
ثبت نام در کلاس های آموزشی آنلاین رو به افزایش است و هر روزه تعداد زیادی از افراد از اینترنت برای گذراندن کلاس های دانشگاه و کلاس های آموزش عمومی خود استفاده می کنند. تدریس از راه دور هنوز هم یک مفهوم نسبتاً جدید است و پذیرش و همگام شدن با آن برای کسانی که تجربه آن را ندارند، زمان می برد. در این مقاله، به نحوه ی آماده شدن برای تدریس آنلاین برای مربیان و معلم ها پرداخته ایم.

با ادوبی کانکت، کلاس آنلاین برگزار کن!


چگونه می توان برای تدریس آنلاین آماده شد

برای آماده شدن برای تدریس آنلاین، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید: آشنایی با نرم افزار تدریس آنلاین، آماده سازی محتوا و استفاده از فناوری تکنولوژی، ایجاد زمان بندی منطقی، بررسی تنظیمات امنیتی و ... 

به گفته واشنگتن پست، در پنج سال گذشته به دلایلی مانند دسترسی آسان تر و انعطاف پذیری عمومی، رشد چشمگیری در تغییر آموزش آنلاین مشاهده شده است. این رشد، روش های جدیدی از درآمد و پیشرفت شغلی را برای معلمانی مانند شما ایجاد کرده است.  تغیر از تدریس در کلاس حضوری به تدریس آنلاین در ابتدا مشکل خواهد بود ولی با کمی تحقیق و تمرین، شما هم می توانید انعطاف پذیری و دسترسی آسان را که دانش آموزان در جستجوی آن هستند، به دست آورید. در این جا 7 نکته درمورد نحوه ی آمادگی برای تدریس آنلاین ارئه شده است.


1. کلاس های خود را برنامه ریزی کنید

دانشجویان شما، به صورت فیزیکی در کنار شما نیستند. در واقع آن ها احتمالا هرگز به طور همزمان، آنلاین نخواهند بود چون در منطقه زمانی کاملا متفاوتی از یکدیگر قرار دارند. برنامه ریزی برای یک محیط کلاس درس آنلاین، ضروری است. نیازهای دانش آموزان مجازی با نیازهای دانش آموزان حضوری متفاوت است. پس لازم است قبل از شروع کلاس، حتما برنامه درسی و مطالب خود را به وضوح بیان کنید. این به دانش آموزان فرصتی می دهد که بتوانند برنامه روزانه خود را با برنامه ی کلاسی شما(مهلت ها، مواد و سایر الزامات) هماهنگ کنند. در غیر این صورت،دانش آموزان غافلگیر می شوند. مثل این است که نصف شب بگویید:« سورپرایز! مسابقه داریم» آن هم در یک کلاس آنلاین.

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی از ادوبی کانکت استفاده می‌کنند. با پافکو سرویس ادوبی کانکت را رایگان تست کنید:

ادوبی کانکت


2. آماده سازی و استفاده از فناوری و تکنولوژی مناسب

در صورت تمایل به تدریس آنلاین، نیاز به یک استفاده از ابزارهای خاص و تکنولوژی آموزشی دارید. قبول دارم که این مسئله در ابتدای کار زیاد آسان نخواهد بود، اما شما مصمم هستید که این کار را انجام بدهید! قبل از هر چیز، باید روی سخت افزار و نرم افزار مناسب، سرمایه گذاری کنید. برای این کار، شما ابتدا به یک کامپیوتر قابل اعتماد، یک اتصال اینترنتی قوی و یک بستر مناسب نیاز دارید. گزینه های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال، نرم افزار آموزش مجازی مودل(  moodle) یک بستر آنلاین است برای ایجاد، مدیریت و برگزاری دوره های آموزش مجازی کاربرد دارد و از مفاهیم جدید در حوزه آموزش مدرن مانند یادگیری اجتماعی، آموزش های میکرولرنینگ و کاربرد گیمیفیکشن در آموزش پشتیبانی می کند. همچنین امکان برگزاری آزمون آنلاین در فرمت های مختلف و دریافت فیدبک و ارائه گزارش دهی را برای شما مهیا می کند. در این زمینه می توانید تحقیق کنید و بهترین بستر برای نیازهای خود را انتخاب کنید و به خرید سامانه LMS مورد نظر خود اقدام کنید. آگاهی از سطح دانش دانشجویان، به شما کمک میکند تا کلاس خود را به بهترین شکل ممکن اداره کنید.

همچنین سرویس اجاره کلاس آنلاین یک گزینه عالی برای اساتید و آموزشگاه هایی است که می خواهند تدریس آنلاین انجام دهند اما بودجه محدودی دارند و یا یک نفر با عنوان مدیریت فناوی ارتباطات ندارند تا بتوانند امور مربطو به یک نرم افزار را پیگیری کند. با اجاره کلاس مجازی، محیط کلاس مجازی شما بلافاصله بعد از پرداخت وجه از طریق درگاه در اختیار شما قرار خواهد داشت. آموزش های استفاده از کلاس روی سایت پافکو موجود است و قبل از اقدام به اجاره می توانید آموزش های استفاده از آن را نیز ببینید. همچنین قبل از اقدام به خرید، می توانید به صورت رایگان داشبورد را مشاهده کنید.

صفحه اجاره کلاس مجازی


3. ایجاد یک محیط کار مناسب

به طور کلی، کار از راه دور چالش بعدی است. بدون داشتن محیط مناسب و نظم و انضباط کافی، ماندن در خانه جهت کار کردن، می تواند به یک کابوس تبدیل شود. با کمی برنامه ریزی می توان از این امر جلوگیری کرد و این کابوس را به رویای شیرینی تبدیل نمود.

 • درمرحله ی اول، یک فضای کاری تنظیم کنید. در صورت امکان، این فضا فقط برای کار در نظر گرفته شود.
 • اگر می خواهید این فضا دوستانه و راحت باشد، بدانید که این راحتی ممکن است باعث کم کاری شود.
 • محیط کار خود را از عوامل حواس پرتی مانند تلویزیون، اعضای خانواده یا کار های خانگی دور نگه دارید.
 • نورپردازی طبیعی و یک صندلی ارگونومیک، کمک زیادی برای تنظیم محیط کار ایده آل شما می کند.


4. ایجاد بحث های نوآورانه و جنجالی در کلاس مجازی

کلاس های آنلاین، همانطور که قبلا ذکر شد، با کلاس های سنتی تفاوت دارند. در کلاس های آنلاین ممکن است دانش آموزان احساس کنند که فضای آموزشی سرد و خشک است. تشویق کردن آن ها می تواند این احساس را از بین ببرد.

دانش آموزان را به مشارکت در امر آموزشی تشویق کنید؛ دقیقا مانند حضور در کلاس های سنتی. روش ها و موقعیت های مختلفی برای تشویق وجود دارد؛ مثلا در بحث ها، سخنرانی ها و یا هنگام نظارت بر پیشرفت آن ها.

شما باید دانش آموزان خود را در طول کل هفته درگیر کنید؛ آن هم نه فقط برای انجام تکالیف!

درگیر شدن دانشجوها باعث می شود آن ها بتوانند با روشی جدید، روی مطالبی کار کنند که به تنهایی قادر به انجام آن نبودند. در نتیجه دانش آموزان شما، سطح و مهارتی فراتر از یک پایه آموزش مجازی را از کلاس شما کسب می کنند.


5. با دانش آموزان ارتباط منظم و مکرر داشته باشید

 • به طور مداوم آنلاین باشید.
 • در محیط کلاس آنلاین، ارتباط با استاد، به صورت اساسی لازم و ضروری است. خودتان را به دانش آموزانتان معرفی کنید.
 • همچنین انسانیت و گرمی خود را در تدریس آنلاین نشان بدهید؛ کاری که در اغلب کلاس های آنلاین به راحتی کمرنگ شده است.
 • اطمینان حاصل کنید که دانش آموزانتان از همه ی راه ها و روش های ارتباط با شما، اطلاع کامل را دارند.
 • نداشتن یک استاد به صورت حضوری و واقعی می تواند برخی از دانشجویان را عصبی کند. سعی کنید با جواب دادن به موقع به سوالات و ارائه دستورالعمل و بازخورد فراوان، این کار را راحت کنید.

ما دانش و بستر لازم برای افزایش کیفیت آموزش‌های شما را داریم. برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره رایگان

021-41986000 داخلی 116


6. به دانشجویان خود انگیزه بدهید

روش یادگیری افراد مختلف با هم متفاوت است و انگیزه نقش مهمی در فرایند یادگیری دارد. برخی از دانش آموزان برای یادگیری چیزهای جدید انگیزه دارند در حالیکه ممکن است برخی دیگر از دانش آموزان اینگونه نباشند. دانش آموزان دسته ی دوم، اغلب تکالیفی را که فکر می کنند مورد نیاز نیست، انجام نمی دهند.

اگر می خواهید بیشترین بهره را از کلاس هایتان ببرید، به روش های ایجاد انگیزه برای دانش آموزان خود و بهره بردن آز تکنولوژی آموزشی جهت به حداثر رساندن انگیزه آنها فکر کنید. به عنوان مثال می توانید برای بحث های آنلاین یا تکالیف اختیاری، امتیاز اضافی بدهید. این کار ممکن است به پیشرفت دانش آموزان بی انگیزه تر شما کمک کند.

هدف شما یافتن راه هایی برای کمک به دانش آموزان است؛ به گونه ای که دانش آموزان بدون حضور فیزیکی، بیشترین استفاده را کلاس های شما بکند.


7. درخواست کمک و بازخورد کنید

بازخورد دانش آموزان برای شما خیلی ارزشمند است و کمک زیادی به پیشرفت کلاس هایتان می کند. چون با افزایش تدریس آنلاین، دانش آموزانی که از قبل تجربه ی کلاس آنلاین با شما را داشته اند، می توانند شما را از نقاط قوت و نقاط ضعف کلاس هایتان مطلع کنند.

علاوه بر دانش آموزان با سایر مدرسان آنلاین نیز در ارتباط باشید. آموزش و پرورش یک زمینه در« اشتراک گذاری » است؛ بنابراین این ارتباطات می توانند برای پیشرفت مدرسه آنلاین شما بسیار ارزشمند باشند.


سخن نهایی

به طور کلی ، آموزش آنلاین یک فرصت خارق العاده است. انعطاف پذیری بالقوه این نوع آموزش یک مزیت غیرقابل انکار است. این یک بازار رو به رشد برای مدرسین است و به همین دلیل فرصت جالبی برای پیشرفت شغلی دارد. شما می توانید پتانسیل رسیدن به تعداد دانش آموزانی را داشته باشید که هرگز نمی توانستید آن ها را در یک کلاس فیزیکی ملاقات کنید.

آموزش آنلاین نسبتا جدید است، پس واقعا یک راهکار برای انجام آن وجود ندارد؛ به همین دلیل تدریس آنلاین چیزی نیست که واقعا به آن بپردازید. بنابراین شما سعی کنید تحقیقات خود را انجام دهید، روش های خود را طراحی و برنامه ریزی کرده و جهش دهید تا بتوانید جایگاه خود را در خط مقدم جنبش آموزش آنلاین پیدا کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مودل و خرید نرم افزار آموزش مجازی، فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره رایگان بگیرید

سوالات متداول

 1. چگونه می‌توانم تدریس آنلاین انجام دهم و کسب درآمد داشته باشم؟

  یک موضوعی که تسلط کامل دارید را انتخاب کنید، بهتر است سابقه تدریس حضوری در آن را هم داشته باشید. یک شاگرد پیدا کنید و با استفاده از نرم افزار ادوبی کانکت به تدریس آنلاین بپردازید. حتی اگر با یک دانش آموزش شروع کنید به زودی افراد بیشتری شما را خواهند شناخت و خواهان یادگیری از شما خواهند بود. به شبکه سازی توجه کنید.
 2. برای تدریس آنلاین چه نرم افزارهایی مناسب است؟

  نرم افزار ادوبی کانکت یک محیط عالی برای برگزاری کلاس های مجازی و تدریس انلاین فراهم می‌کند.
نظرات کاربران
حبیبی

با سلام من برای کلاسهام از تدریس انلاین استفاده میکنم و راضی هستم

0 0

جواد بهمنی

یکی از بهترین روش ها این است که هر اموزشی که میدهید به صورت پروژه ای باشه که کاربر متوجه بشه

0 0

تقی زاده

تدریس آنلاین خیلی خوبه من که کاملا دوست دارم

0 0

جلالی

داشتن یک فضایی مناسب و میکروفن و دستگاه خیلی تاثیر داره تو تدریس

0 0

طاهری

بهتره برای دانشجو ها یک جزوه درسی براشون بفرستیم

0 0

حمید صفایی

مهم ترین نکته برای تدریس آنلاین اینترنت و هدست خوب است

0 0

مسایلی

سلام چکار کنیم دانش اموزان به درس بیشتر توجه بکنن

0 1

مدیر سایت

با سلام شما زمانی که با دانش آموزان خود تعامل داشته باشید و کلاستون پرسش و پاسخ داشته باشه این امکان وجود داره که دانش آموزان در کلاس مجازی توجه بیشتری بکنند

0 0

طالبی

به نظرم در تدریس انلاین به نوع تدریس خیلی بستگی داره که اگر به کودکان هست باید توش گیمیفیکشن باشه

0 0

یکتا

برای جذاب تر شدن محیط آموزشی چکار کنیم ؟ کلاس گاهی خیلی برای بچه ها کسل کننده میشه :(

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید