مقالات وب کنفرانس

ایجاد جلسه آنلاین و مدیریت layout ها در ادوبی کانکت

آموزش مدیریت نرم افزار Adobe Connect: مجموعه آموزش جامع و کامل ایجاد و مدیریت جلسات آنلاین در ادوبی کانکت

ایجاد جلسه آنلاین و مدیریت layout ها در ادوبی کانکت

در این قسمت خواهید آموخت که چگونه در ادوبی کانکت، اتاق های جلسات را ایجاد کنید و از قالب ها برای تعریف پوسته ها و اجزای مختلف استفاده کنید، از الگوهای پیشفرض استفاده مجدد کنید یا قالب های جدید ایجاد کنید.


ایجاد جلسه آنلاین

شما می توانید جلسات آنلاین را در Adobe Connect Central ایجاد کنید. هر جلسه مجازی یک URL استاتیک دارد (اتاق جلسه) و حتی پس از بستن آن همچنان وجود و ادامه خواهد داشت. برای راه اندازی مجدد جلسه می توانید از همان URL استفاده کنید. میزبان جلسه می تواند URL را هنگام ایجاد جلسه سفارشی کنند.

برای درج ثبت نام به عنوان بخشی از جلسه، باید زبانه مدیریت رویداد(Event Management tab) را داشته باشید. برای توضیحات بیشتر می توانید به About Adobe Connect Events. مراجعه کنید. اکانت ادمین می تواند با استفاده از یک لایسنس جداگانه، درخواست یک وبینار بزرگ برای 1500 شرکت کننده را بدهد. با قبول درخواست شما از جانب ادمین های نرم افزار Adobe Connect، URL جلسه را دریافت خواهید کرد. از این URL برای ایجاد یک سیستم ثبت نام در رویداد استفاده کنید.

قبل از شروع جلسه، محتوا و طرح بندی اتاق جلسه را تنظیم کنید. در نظر داشته باشید که شرکت کننده ها، 15 دقیقه قبل از زمان تعیین شده، می توانند وارد جلسه شوند. با ساخت یک اتاق جلسه، اتاق های کوچکتر می توانند در هر زمانی و بدون برنامه ریزی انجام شوند.


ایجاد یک پروفایل صوتی (برای وب کنفرانس های صوتی)

جهت تنظیمات یک پروفایل صوتی برای استفاده از یک کنفرانس صوتی، از پنجره My Audio Profiles (پروفایل من> نمایه های صوتی من) استفاده کنید. پروفایل های صوتی برای شروع کنفرانس صوتی از تنظیمات مرتبط با ارائه دهنده انتخاب شده استفاده می کنند. برای اطلاعات بیشتر ایجاد و استفاده از پروفایل های صوتی در ادوبی کانکت را مشاهده کنید.


شروع یک جلسه مجازی

شما برای شروع یک جلسه آنلاین در نرم افزار ادوبی کانکت دو گزینه دارید. در پوشه جلسات من (My Meetings) به صفحه اصلی Adobe Connet Central بروید. در این صفحه، بر روی دکمه ایجاد کلیک کرده و از منو جلسه را انتخاب کنید. برای ایجاد جلسه خودتان در پوشه دیگری که اجازه مدیریت آن را دارید، به آن پوشه در Metting library بروید. سپس روی دکمه جلسه جدید کلیک کنید.

 
ایجاد جلسه مجازی از صفحه اصلی
ایجاد جلسه مجازی از صفحه اصلی
 
ایجاد یک جلسه در یک پوشه از زبانه جلسات
ایجاد یک جلسه در یک پوشه از زبانه جلسات


وارد کردن اطلاعات جلسه

در صفحه اول جلسه، جزئیات مربوط به جلسه انلاین را وارد کنید. این جزئیات شامل نام، یک آدرس اینترنتی منحصر به فرد (URL)، خلاصه جلسه مجازی، تاریخ، مدت زمان، قالب، زبان، محدودیت های دسترسی و تنظیمات مربوط به کنفرانس صوتی (فقط نام و زبان مورد نیاز است). در صورت داشتن دسترسی، می توانید به جای وارد کردن دستی در تنظیمات کنفرانس صوتی، از منوی پاپ آپ یک نمایه صوتی انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد پروفایل های صوتی، به ایجاد و استفاده از پروفایل های صوتی مراجعه کنید.

با فعال کردن opt out، گزینه ای را برای شرکت کننده ها فراهم کنید تا اطلاعاتی که مورد نظرشان به میزبان ها نشان داده نشود. با انتخاب opt out توسط شرکت کننده ها، نرم افزار Adobe Connect، فهرست engagement و پیام های چت خصوصی را از  گزارش های جلسه حذف می کند.

توجه داشته باشید که:

برای فعال کردن امکان ورود شرکت کننده ها با استفاده از HTML، گزینه Enable HTML client for participants را انتخاب کنید. اگر ادمین HTML client را برای حساب کاربری شما فعال کرده باشد، میزبان ها نمی توانند آن را غیر فعال کنند.


انتخاب شرکت کننده های جلسه در سامانه ادوبی

برای افزودن شرکت کننده ها از لیست کاربران و گروه های موجود استفاده کنید. شرکت کننده ها را با نام پیدا کنید و گروه ها را برای پیدا کردن و انتخاب افراد گروه باز کنید. در صورت تمایل، با انتخاب نام شرکت کننده ها و کلیک کردن روی مجوزها که در پایین لیست شرکت کننده های فعلی قرار دارد، نقش ها را اختصاص دهید. سپس به مرحله آخر، یعنی ارسال دعوت نامه ها بروید یا خارج شوید تا بعدا دعوت نامه ها را ارسال کنید.


ارسال دعوت نامه در نرم افزار ادوبی

برای این امر، بسته به این که جلسه فقط برای کاربران ثبت نام شده است یا هر کسی امکان شرکت در آن را دارد، دو فرآیند جداگانه در نظر گرفته شده است.

اگر جلسه فقط برای کاربران ثبت نام شده باز است ، Send Invitations را انتخاب کنید، و سپس گروهی را برای دعوت انتخاب کنید (به عنوان مثال فقط میزبان). می توانید متن مورد نظر را در پیام ایمیل ویرایش کنید. شما می توانید این جلسه را در تقویم Microsoft Outlook اضافه کنید.

اگر جلسه آنلاین برای هر شخصی که URL جلسه را داشته باشد باز است، روی Send E Inv Invitations Mail کلیک کنید ، و دعوت نامه ها را به لیست توزیع ایمیل خود اضافه کنید.

توجه داشته باشید:

نرم افزار Adobe Connect، قادر به ارسال دعوت نامه ای نیست که در آن تعداد کاراکترهای ارسال شده برای مشتری به ایمیل بیش از 1000 کاراکتر باشد.


قالب ها و چیدمان های جلسات ادوب کانکت

یک قالب، اتاق جلسه ای است که از قبل طراحی شده است. این قالب می تواند، چند طرح یا صفحه نمایش های مختلف (یا پوسته ها)، تنظیمات و محتوا باشد. چیدمان ها را می توان برای یک کار خاص مانند ارائه اسلایدها، یا همکاری با هم دوره ای ها بهینه کرد. برای کاهش سفارشی سازی های مکرر در هر ایجاد جلسه، از طرح بندی ها و محتوای موجود استفاده کنید. قالب های خود را ایجاد کنید یا از قالب های پیش فرض موجود در نرم افزار Adobe Connet  استفاده کنید.

نرم افزار ادوبی کانکت، برای کمک به شما در ایجاد سریع یک اتاق کلاس مجازی، س قالب داخلی ارائه می دهد: جلسه مجازی پیش فرض، آموزش پیشفرض(کلاس آنلاین) و رویدادهای پیش فرض. هنگام ایجاد جلسه جدید در ویزارد در Adobe Connect Central، یکی از این سه قالب را انتخاب کنید. سپس محتوای خود را به آن اضافه کنید و جلسه انلاین را شروع کنید.

هنگامی که یک اتاق جلسه را از یک قالب پیشفرض ایجاد می کنید، آخرین نسخه محتوا به جلسه شما اضافه می شود. اگر فایل منبع را برای محتوای جایگزاری شده ویرایش کنید، تغییرات روی محتوای اتاق جلسه شما تأثیر نمی گذارد. برای به روزرسانی مطالب موجود در اتاق جلسه خود، فایل اصلاح شده را در Adobe Connect Server بارگذاری کنید. سپس محتوای موجود در اتاق جلسه را با محتوای اصلاح شده روی سرور جایگزین کنید.


قالب جلسات پیش فرض ادوبی کانکت

این قالب کلی جلسات می باشد و شامل سه بخش اصلی است: اشتراک گذاری، بحث و همکاری. قسمت اشتراک گذاری برای به اشتراک گذاری محتوا (ارائه های Microsoft PowerPoint، ویدئو، Adobe PDF و غیره) بهینه شده است. قسمت بحث برای گفت و گو به صورت تعاملی و اظهار نظر شرکت کننده ها بهینه شده است. قسمت همکاری برای حاشیه نویسی از مطالب و دست نویسی مطالب بهینه شده است.

بخش های قالب پیشفرض جلسات مجازی ادوب
بخش های قالب پیشفرض جلسات
اشتراک گذاریB. بحث   C. همکاری


قالب آموزشی پیشفرض ادوبی کانکت

برای آموزش آنلاین، آموزش کارکنان و برگزاری کلاس مجازی استفاده می شود. این قالب شامل بخش است: سالن انتظار، کلاس درس و تجزیه و تحلیل. بخش سالن انتظار را باز بگذارید تا شرکت کننده ها ضمن انتظار برای شروع جلسه، محتوای آن را مرور کنند. در بخش کلاس درس، اسلایدهای پاورپوینت ارائه دهید، صفحه دسکتاپ خود، یا یک تخته سفید به اشتراک بگذارید. بخش تجزیه و تحلیل، شما را قادر می سازد تا با دانش آموزان و شرکت کننده ها همکاری کنید. فایل هایی را برای بارگیری و پیوند هایی برای مرور فراهم کنید، و از یک تخته سفید برای آموزش استفاده کنید. قالب پیش فرض آموزش انلاین و قالب پیشفرض کلاس مجازی در پوشه Shared Training Templates موجود است.


قالب پیشفرض رویدادهای ادوبی کانکت

برای برگزاری جلسات یا سمینارهای تحت وب (وبینار) با مخاطب زیاد استفاده می شود. این قالب شامل سه قسمت است: سالن انتظار ، ارائه و پرسش و پاسخ. قسمت سالن انتظار مکانی برای پخش موسیقی، نمایش یک دمو یا نمایش محتوای اولیه برای وبینار اصلی است. قسمت سالن انتظار را باز بگذارید تا شرکت کنندگان بتوانند ضمن انتظار برای شروع جلسه، مطالب را مرور کنند. در قسمت ارائه، اسلایدهای پاورپوینت ارائه می دهید، صفحه دسکتاپ خود را به اشتراک بگذارید، یا یک تخته سفید را به نمایش بگذارید. قسمت پرسش و پاسخ، امکان برگزاری یک جلسه پرسش و پاسخ باز با شرکت کنندگان را فراهم می کند.


اطلاعات موجود در قالب های ادوبی کانکت

اتاق جلسه ای که به یک قالب تبدیل شده است، در واقع یک کپی از اتاق اصلی است. چیدمان ها، پوسته ها، اطلاعات اتاق و بیشتر انواع محتوا در قالب حفظ می شود، از جمله موارد زیر:

طرح بندی با نام ، ترتیب و وضعیت شروع (انتخاب شده)

پوسته هایی با نام، اندازه، موقعیت و تنظیمات روی تمام صفحه

محتوای پوسته

تنظیمات میکروفون برای شرکت کنندگان.

شماره صفحه در فایل های PDF و موقعیت نوار جستجو در پرونده های FLV

محتوای تحته سفید

وضعیت نظرسنجی (آماده سازی ، باز کردن ، بستن) ، سؤالات ، پاسخ ها و نتایج پخش

سوالات و پاسخها ، پیوند بخش چت و وضعیت (باز ، پاسخ ، همه)

متن پوسته ی یادداشت ها

تنظیمات ویدیو

ورود مهمان

پیام هایی که هنگام جلسه یا خاتمه جلسه برای کاربران نمایش داده می شود

بک گراند اتاق، وضوح صفحه نمایش و پهنای باند

وضعیت Presenter Only area

توضیحات دعوت های مخاطبان

تمام تنظیمات و تغییر در اتاق های استراحت(Break Out).

البته برخی اطلاعات نیز در قالب ذخیره نمی شوند. تنظیمات کنفرانس صوتی، تنظیمات ویزارد تنظیم صدا و محتوای بخش چت در یک قالب ذخیره نمی شوند.


اعمال یک قالب روی جلسه جدید

در صفحه اصلی Adobe Connect Central، در نوار Create New menu، روی Meeting کلیک کنید. در صفحه Enter Information، در کنار Select Model، روی منو کلیک کرده و انتخاب کنید. (The Shared Templates\Default Meeting Template is the default)


تبدیل یک اتاق جلسه به قالب جلسه Adobe Connect

میزبان می تواند یک قالبجلسه ایجاد کند. برای افزودن یک اتاق جلسه به پوشه قالب ها (Shared Template)، باید مجوزهای نقش مدیر این پوشه را داشته باشید. به طور پیش فرض، شما بر جلسات و الگوهای موجود در پوشه جلسات کاربر خود، کنترل کامل دارید.

یک - از زبانه Meetings  به Adobe Connect Central وارد شوید، به اتاق جلسه مورد نظر خود بروید.

دو - چک باکس کنار اتاق جلسه را انتخاب کنید.

سه - در نوار نویگیشن، روی Move کلیک کنید.

دو ستون در Adobe Connect Central نمایش داده می شوند. نام اتاق جلسه در ستون سمت چپ نمایش داده می شود. در ستون سمت راست ، زیر عنوان Move to This Folder، User Meetings > [حساب شما] به طور پیش فرض انتخاب می شود. اگر می خواهید از این پوشه استفاده کنید، به مرحله 5 بروید.

چهار - یک پوشه قالب را انتخاب کنید.

پنج - بر روی Move در پایین ستون کلیک کنید.

اتاق جلسه انتخابی شما اکنون در پوشه قالب انتخابی شما قرار دارد. قالب در پوشه مناسب به لیست اضافه می شود.


ایجاد layout ها در نرم افزار ادوبی کانکت

منوی Layout و نوار Layout فقط برای میزبان قابل مشاهده است. طرح بندی پیش فرض اشتراک گذاری ، بحث و همکاری است.

برای ایجاد یک طرح خالی که بتوانید پوسته ها را به صورت دستی به آن اضافه کنید، یا برای یک کپی از یک طرح موجود، یکی از موارد زیر را انجام دهید:

 • انتخاب Layouts > Create New Layout
 • روی آیکون بعلاوه در نوار Layout کلیک کنید

ویدئوی چطوری Layout ها را ایجاد کنیم – یک راهنما


مدیریت Layout ها

طرح بندی پیش فرض اشتراک گذاری، بحث و همکاری است. می توانید ترتیب لایه ها را تغییر دهید، نامشان را عوض کنید یا حذف کنید.

تغییر دادن نام یک Layout

یک – برای تغییر نام یک layout : choose Layputs > Manage Layouts

دو – در پنجره Manage Layouts، یک Layout را انتخاب کنید.

سه – روی Rename کلیک کرده و اسم جدید را وارد کنید.

نکته:

می توانید روی اسم layout در نوار Layout مورد نظر کلیک کرده و اسم مد نظر خود را وارد کنید.

حذف یک Layout

یک – برای حذف یک layout : choose Layputs > Manage Layouts

دو – در پنجره Manage Layouts، یک Layout را انتخاب کنید.

سه – روی Delete و سپس confirm کلیک کنید.

می توانید روی نوار Layout، نشانگر ماوس را روی layout ببرید و سپس با کلیک روی آیکون ضربدر که نمایش داده می شود، لایه را حذف کنید.

نکته:

اگر لایه ای که همین الان کار می کند را حذف کنید، بخش به اشتراک گذاری پیشفرض در جلسه اعمال می شود.

تغییر چینش لایه ها

یک – برای تغییر چینش layout ها: choose Layputs > Manage Layouts

دو – در پنجره Manage Layouts، یک Layout را انتخاب کنید.

سه – با کلیک روی دکمه های UP یا Down، ترتیب آن ها را تنظیم کنید.

تنظیم Layout ها در طول یک جلسه آنلاین

در طول برگزاری یک جلسه در ادوبی، میزبان ها می توانند layout ها را بدون تاثیرگذاری روی layout فعال که در حال حاضر برای حاضرین قابل مشاهده است، تنظیم کنند.

یک – Meeting را انتخاب کنید > Switch to Prepare Mode. یا به جای آن می توانید، روی آیکون آچار بی رنگ، در نوار Layout کلیک کنید تا رنگ آن تغییر کند.

دو – از منوی Layouts، یا نوار Layout، لایه ای را که می خواهید تنظیم کنید را انتخاب کنید. سپس آن را جابه جا کنید، مخفی کنید و هر آنچه که نیاز دارید اعمال کنید.

سه – پس از اتمام کار تنظیمات، Meeting > End Prepare Mode را انتخاب کنید.  یا روی آیکون آچار رنگی کیک کنید تا بی رنگ شود.

انتخاب یک عکس پس زمینه برای اتاق جلسه

شما می توانید پس زمینه پیشفرض خاکستری رنگ را با یک عکس جایگزین کنید.

یک – از بخش Meeting، Preferences را انتخاب کنید.  

دو – روی آپلود کلیک کنید، و سپس عکس مورد نظرتان را انتخاب کنید. اگر پیش از این، هیچ فایلی سامانه Adobe connect آپلود نکرده اید، روی Browse My Computer کلیک کنید.

ریست کردن Layout ها

با تنظیم ریست برای بازگشت به  layout های پیش فرض، هرگونه تغییر در قسمت های اشتراک گذاری، بحث و گفت و گو، برگردانده می شود و طرح های سفارشی حذف می شوند.

 • با انتخاب Layouts و Reset Layouts عمل ریست را انجام دهید.

توجه داشته باشید که:

اگر یک جلسه آنلاین در حال ضبط باشد، نمی توانید layout های آن را ریست کنید.

شرکت پافکو، ارائه دهنده نرم افزارهای آموزش مجازی، جدیدترین نسخه های نرم افزار Adobe Connect با پشتیبانی کامل خدمت هم وطنان عزیز ارائه می دهد. برای دریافت مشاوره رایگان و مشاهده دموی نرم افزار ادوب کانکت از طریق فرم درخواست مشاوره رایگان با ما در تماس باشید!

کافیست روی درخواست مشاوره رایگان کلیک کرده و فرم مربوط را پر نمایید.

درخواست مشاوره رایگان


سرویس اجاره َAdobe Connect

علاوه بر خرید لایسنس نرم افزار ادوبی کانکت، راه حل کم هزینه تر دیگری هم وجود دارد که بسته به شرایط، نیازها و انتظاراتی که از نرم افزار وب کنفرانس دارید می توانید روی این گزینه هم فکر کنید. این کزینه سرویس اجاره کلاس مجازی پافکو می باشد.

پکیج های اجاره ادوبی کانکت در شرکت پافکو به دو دسته یک طرفه و دو طرفه تقسیم می شود:

 • پکیج های یک طرفه اجاره وبینار: در این نوع، تنها ارائه دهنده ها و مدرسین امکان استفاده از قابلیت هایی مانند میکروفون، به اشتراک گذاری صفحات، اشتراک گذاری وب کم و ... دارند و شرکت کننده های دیگر فقط شنونده و مشاهده کننده هستند.
 • پکیج های دو طرفه اجاره وبینار: در این نوع، همه کاربران اعم از ارائه دهنده ها و سایرین امکان استفاده از تمام قابلیت های کلاس را دارند.

این پکیج ها به صورت یک ماهه هستند و در سه تعداد کاربر 30 نفری، 60 نفری و 90 نفری ارائه می شوند. برای اطلاع از قیمت های سرویس اجاره Adobe Connect و مشاهده اطلاعات بیشتر در این خصوص به صفحه اجاره کلاس مجازی پافکو مراجعه نمایید. کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

اجاره کلاس مجازی
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
یوسف

یوسف

        سلام 
به نظر من ادوبی کانکت نرم افزار خوبی نیست چون باید پلاگین نصب کرد نرم افزار بیگ بلوباتوم یا 3B بهتراست چون بدون هیچ نصبی به اسانی کار میکند اگر چه برخی از امکان کوچک ادوبی کانکت را ندارد
      
پاسخ دادن 1 0

نادری

نادری

        سلام
ما در حدود یکسال از ادوب کانکت استفاده می کنیم و خیلی راضی هستیم
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید