آموزش ادوبی کانکت Adobe Connect

سرویس کلاس مجازی تست رایگان ادوبی کانکت دمو نرم افزار های آموزش مجازی دریافت دمو رایگان

به ادوبی کانکت خوش آمدید! ساخت اولین جلسه

اگر قرار است به عنوان نقش مدیر (Administrator) در ادوبی کانکت فعالیت کنید ولی در آن تازه‌کار هستید، مطالعه و مشاهده‌ی این راهنما برای شما مفید خواهد بود. اجازه دهید با ایجاد اولین جلسه مجازی در ادوبی کانکت شروع کنیم.

ساخت یک اتاق جلسه مجازیِ جدید در ادوبی کانکت

برای ایجاد یک اتاق مجازی، روی دکمه "Meeting" کلیک کنید. همه جلسات در زبانه‌ی "Meeting" ذخیره می‌شوند. هر میزبان به پوشه "My Meetings" مخصوص به خود دسترسی دارد. گاها در برخی از جلسات، لازم می‌شود که چند میزبان به آن‌ها دسترسی داشته باشند. کافیست این جلسات را در پوشه " Shared Meetings" اضافه کنید. همچنین، شما به عنوان مدیر، به تمام جلسات میزبان‌ها دسترسی دارید و با کلیک روی زبانه "User Meetings" می‌توانید جلسات آن‌ها را ببینید. برای ایجاد یک جلسه جدید، روی دکمه "Meeting" کلیک کنید.

به ادوبی کانکت خوش آمدید

یک پنجره برای تنظیمات جلسه جدید باز می‌شود. در این صفحه تنظیمات زیادی وجود دارد ولی برای شروع کافیست فیلد مربوط به «نام جلسه» را پر کنید و یک URL ِ اختصاصی برای جلسه مجازی خود انتخاب کنید. سپس به پایین صفحه رفته و دکمه "Finish" را کلیک کنید.

به این ترتیب اولین جلسه‌ی شما ساخته شده است. اگر روی URL جلسه کلیک کنید وارد کلاس می‌شوید. در ادامه پنجره‌ها و آیتم‌های موجود در کلاس شرح داده می‌شود تا با محيط آن آشنا شويد.

پادها در ادوبی کانکت

همه‌ی قابلیت‌های Adobe Connect، از طریق پادها ارائه می‌شوند. از پادهای مختلف می‌توان برای به اشتراک‌گذاری صفحه نمایش، نمایش وب‌کم، چت کردن، اجرای نظرسنجی‌ها، به اشتراک‌گذاری فایل‌های مختلف و موارد دیگر استفاده کرد.

شما به عنوان میزبان جلسه، کنترل کاملی بر ظاهر و چیدمان آن دارید. هر کدام از پادها را می‌توانید جابه‌جا کنید یا اندازه آن را تغییر دهید. برای جابه‌جایی یک پاد کافیست آن را بکشید و رها کنید(drag and drop). برای تغییر اندازه، روی یکی از گوشه‌های پاد کلیک کنید، آن را بگیرید و بکشید، دقیقا همانند یک پنجره که در کامپیوتر خود دارید.

هر پاد یک منوی options دارد. این منو بر اساس نوع پادِ مورد استفاده شما، متفاوت خواهد بود. اما همیشه می‌توان از آن برای پنهان کردن پاد استفاده کرد. این گزینه، پاد و محتویات آن را حذف نمی‌کند، فقط آن را از روی صفحه اصلی (stage) حذف می‌کند.

برای اضافه کردن یک پاد جدید یا بازگرداندن یک پادِ پنهان شده، از منوی "Pods" در بالای صفحه، در نوار برنامه، استفاده کنید. شما به عنوان میزبان جلسه تنها فردی هستید که به منوی Pods دسترسی دارید و تنها فردی هستید که می‌تواند پادها را جابه‌جا کند یا اندازه‌ی آن‌ها را تغییر دهد.

پادهای ادوبی کانکت

پوسته‌ها یا Layoutها در ادوبی کانکت

به هر چیدمانی که برای محیط کلاس خود در Adobe Connect انتخاب می‌کنید یک Layout گفته می‌شود. در هر کلاس می‌توانید چندین Layout مختلف داشته باشید و در طول جلسه از آن‌ها استفاده کنید. با وجود تعداد زیادی از پادهای مختلف، Layoutهای متنوعی می‌توانید طراحی کنید. در طول یک جلسه آنلاین زنده نیز، می‌توانید پادها را اضافه و پنهان کنید و Layout مد نظر خودتان را بسازید. ادوبی کانکت، Layoutهای آماده نیز دارد. جلسه‌ای که در تصویر مشاهده می‌کنید، بر اساس الگوی استاندارد جلسه ادوبی کانکت می‌باشد. سه Layout دارد و این Layout ها را می‌توانید در منوی نواری (سمت راست) ببینید. برای انتقال از یک Layout به Layout دیگر، کافیست روی الگوی آن در منوی نواری کلیک کنید، یا از منوی Layouts، گزینه new layout را انتخاب کنید.

می‌توانید در همه Layoutهای خود از پادهای یکسان استفاده کنید یا پادهای مختلفی را برای هر کدام انتخاب کنید. Layoutها ماندگار هستند و شما به طُرُق مختلف می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

شما می‌توانید از Layoutها برای تشکیل جلسه مجازی یا وبینار خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید یک سالن انتظار (lobby layout)، یک طرح مقدمه(instruction layout)، یک layout برای ارائه، یک layout برای به اشتراک‌گذاری صفحه نمایش و یک طرح پرسش و پاسخ (Q&A layout) ایجاد کنید.

یا می‌توانید برای افراد و تیم‌های مختلف از layoutهای متفاوتی استفاده کنید. هر layout، حاوی یادداشت‌های مخصوص به جلسات آن تیم خواهد بود.

برای افزودن یک Layout جدید، روی نماد «بعلاوه(+)» کلیک کنید یا "Creat New Layout…" را از منوی Layouts انتخاب کنید. برای شروع می‌توانید با یک صفحه خالی شروع کنید یا از یک layout آماده کپی کنید. برای آن نامی انتخاب کنید و روی "OK" کلیک کنید.

سریع‌ترین راه برای حذف یک Layout، کلیک کردن روی "x" می‌باشد. برای ریسِت کردن اتاق مجازی خود و برگرداندن آن به شکل layoutهای اصلی، روی گزینه "Reset Layouts" در منوی  Layouts کلیک کنید. توجه داشته باشید که با این کار محتوای صفحه حذف نمی‌شود.

ترجیحات یا Preferences

شما می‌توانید ظاهر و نمای اتاق جلسات Adobe Connect خود را نیز سفارشی‌سازی کنید. با کلیک روی "Preferences…" در منوی Meeting، می‌توانید برای اتاق مجازی خود وال‌پِیپِر انتخاب کنید و با استفاده از سایر گزینه‌های موجود، دستی روی کلاس مجازی خود بکشید.

اضافه کردن کاربرانِ

به عنوان مدیر، شما می‌توانيد كاربران و گروه‌های جدیدی را در حساب Adobe Connect ایجاد کنید. برای انجام این کار، بر روی زبانه "Administration" در Adobe Connect Central کلیک کنید. این بخش مدیریتی می‌تواند برای شخصی‌سازی حساب ادوبی کانکت شما استفاده شود و همچنین می‌تواند به دلایل انطباقی، برخی ویژگی‌ها را خاموش یا محدود کند. برای افزودن کاربر یا گروه جدید، روی گزینه‌ی "User and Group" کلیک کنید.

تعدادی گروه سیستمی وجود دارد که مجوزها و دسترسی‌های هر کاربر را تعیین می‌کنند. به عنوان مثال، کاربر باید عضوی از گروه "Meeting Hosts" باشد تا بتواند یک جلسه جدید ایجاد کند یا برای ایجاد یک دوره یا برنامه درسی باید عضو یک گروه "Training Managers" باشد. گروه Limited Administrators این امکان را برای شما فراهم می‌کند که برخی از قابلیت‌ها و توانایی‌هایی مدیریتی را به برخی کاربران خاص بدهید، بدون اینکه نیاز باشد آن‌ها را مدیرِ کامل کنید.

اضافه کردن کاربران به ادوبی کانکت

در ادوبی کانکت، ما می‌توانیم کاربران جدید را هم به صورت انبوه و هم به صورت یک به یک اضافه کنیم. برای اضافه کردن به صورت انبوه، روی "Import" کلیک کنید و فایل مخاطبان (CSV) را که مقادیر آن با کاما جدا شده‌اند، آپلود کنید. برای ایجاد یک کاربر جدید، دکمه "New User" را در پایین صفحه انتخاب کنید. با این کار یک پنجره‌ی دو مرحله‌ای باز می‌شود. در صفحه اول اطلاعات جدیدی مانند نام، آدرس ایمیل و رمز ورود کاربر را وارد کنید. به طور پیش‌فرض، آدرس‌های ایمیل به عنوان نام کابری و لاگین کاربر استفاده می‌شود. مدیر می‌تواند از Password policies برای تنظیم طول و پیچیدگی رمز عبور قوانینی را وضع نماید.

در صفحه بعدی، می‌توانیم انتخاب کنیم که کاربر جدید را به چه گروه‌هایی اضافه کنیم. اگر ‌می‌خواهید کاربر جدید شما بتواند اتاق جلسات شخصی خود را ایجاد کند، او را به گروه "Meeting Hosts" اضافه کنید.

تلفیق صدا

چند روش برای ادغام صدا در جلسات Adobe Connect شما وجود دارد. ساده‌ترین کار استفاده از Voice over IP (VoIP)ِ آماده می‌باشد. اگر ترجیح می‌دهید از یک کنفرانس تلفنی استفاده کنید، می‌توانید پروفایل‌های صوتی‌ که ادوبی کانکت می‌تواند استفاده کند را تنظیم کنید تا از ضبط صدا اطمینان حاصل کنید.

اگرچه هر کاربر می‌تواند پروفایل صوتی خودش را تنظیم کند، به عنوان مدیر می‌توانید پروفایل‌ها و ارائه‌دهنده‌هاي اشتراكی ایجاد کنید تا این کار ساده‌تر شود. در بخش مدیریت، روی "Audio Providers" کلیک کنید تا لیستی از ارائه‌دهنده‌های صوتی یکپارچه را که می‌توانند با Adobe Connect کار کنند را مشاهده کنید. برای فعال کردن هر یک از این ارائه‌دهنده‌های صوتی برای حساب خودتان، روی آنها کلیک کنید.

سپس هر کاربر- از جمله خود شما- می‌تواند پروفایل‌های صوتی خود را در بخش "My Profile" در Adobe Connect اضافه کند. روی "My Profiles" کلیک کنید و "My Audio Profiles" را انتخاب کنید. پروفایل جدیدی که در این قسمت ایجاد می‌كنيد در تمام جلسات شما در دسترس خواهد بود.

نظرات کاربران
حاتمی

تا چقدر میشه کلاسمو ضبط کنم منظورم اینه چند ساعت میشه ذخیره کرد و چقدر حجمش میشه ؟ میتونم پسوند فایل ذخیره شده رو تغییر بدم

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید