مقالات فروشگاه اینترنتی

۱۰ راه بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای کم توانان

۱۰ راه بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای کم توانان

چشمان خود را ببندید و سعی کنید واژه «در دسترس» را تایپ کنید. آیا قادر به انجام این کار هستید؟ احتمالا وقتی چشمانتان را باز کنید با تعداد زیادی ت، س و د مواجه می شوید که با بی نظمی تمام روی صفحه پخش شده اند.

 اکنون بیایید تصور کنیم که بدون استفاده از حس بینایی، موس یا اینترنت پرسرعت قصد داشته باشید محصولی را در یک فروشگاه اینترنتی ارزان بیابید یا خریدی را انجام دهید. همه چیز چالش برانگیز خواهد شد، این طور نیست؟

این حقیقتی است که در زندگی بیش از ۱۵ درصد از جمعیت جهان که از ناتوانی رنج می برند هر روز تکرار می شود.

 اما صرف نظر از آنچه بیان شد، شرایط باید به گونه ای مهیا باشد که این افراد نیز درست مانند دیگران قادر به خرید محصولات مورد نیاز خود از کسب و کار آنلاین شما باشند. این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که این افراد درست به اندازه سایر کاربران از قدرت خرید بالایی برخوردار هستند.

 نادیده گرفتن این افراد در ساخت فروشگاه اینترنتی ارزان در حوزه تجارت الکترونیکی تنها تبعیض قائل شدن نیست، بلکه این کار یک اشتباه بزرگ در کسب و کار شما است. با وجود اینکه در دسترس قرار دادن سایت برای تمام کاربران کار بسیار زمان بری است و به هزینه زیادی نیاز دارد، ما در پافکو بر این باور هستیم که کارهای زیادی وجود دارد که در این راستا شما را یاری خواهد کرد و تجربه کاربری سایت را به شدت بهبود می بخشد.

 ۱۰ راه بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای کم توانان


 امکان استفاده از کیبورد برای مسیر یابی در سایت

اما مهمترین اقدامات را بگذارید برای اول کار، عواملی که یک سایت را کاملا در دسترس کاربران قرار می دهد این است که باید به خوبی و بدون استفاده از موس قابل استفاده باشد. چرا که بسیاری از افراد ناتوان با استفاده از برنامه هایی که محتوای صفحه نمایش را بازخوانی می کند، مسیر مورد نظر خود را انتخاب خواهند کرد. این دستگاه یک کیبورد دارد و خبری از موس یا تاچ پد نیست.

مهمترین نکته در استفاده از کیبورد جهت استفاده کاربر از کسب و کار اینترنتی این است که کاربر باید قادر باشد با استفاده از دکمه های جهت نما مسیر خود را در سایت انتخاب کند. این بدان معنا است که هدف از ساخت فروشگاه اینترنتی ارزان با استفاده از نرم افزار فروشگاه ساز اینترنتی اطمینان از این امر است که تمامی لینک ها در طراحی فروشگاه اینترنتی به خوبی در نظر گرفته شده باشند و تمام محتواها و دکمه های موجود در سایت با استفاده از دکمه تب در دسترس کاربر باشد.

از نظر تکنیکی راهکارهای متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد؛ اما ساده ترین راه استفاده از تیمی است که از این قابلیت پشتیبانی کند. این نکته را با گروه نرم افزار فروشگاه ساز رایگان پافکو در میان بگذارید و تم مناسب را برای سایت خود انتخاب کنید.

 ۱۰ راه بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای کم توانان


 ساختار محتوا را به دقت انتخاب کنید

تصور کنید در یک سایت فروشگاهی قرار دارید که از هیچ فرمت خاصی پیروی نمی کند در این صورت به سادگی قادر به بررسی محتوای سایت نخواهید بود.

در واقع هیچ عاملی در سایت وجود ندارد که به شما نشان دهد متنی که در حال مشاهده آن هستید تیتر اول است یا تیتر دوم، در منوی سایت قرار دارید یا در یک بخش دیگر. از این گذشته امکان تشخیص مکان فعلی شما نیز وجود ندارد چرا که ارتباط منطقی درستی بین اتاق های بحث و گفتگو لینک ها و افزودن به سبد خرید در فروشگاه اینترنتی ارزان مورد نظر برقرار نشده است.

 فرمت و ساختار سایت برای تمام کاربران مهم است. اما کسانی که با استفاده از ابزارهای متفاوتی محتوای صفحه نمایش را مطالعه می کنند به این نکته بیش از سایرین نیاز خواهند داشت. مطمئن شوید که سایت به اندازه کافی واضح و ساده طراحی شده است. به این ترتیب امکان درک بهتر محتوای سایت را برای تمام کاربران میسر خواهید کرد.


 عادت کنید که از متن جایگزین کمک بگیرید

 متن آلت یا جایگزین تصویر اقدام هوشمندانه ای است که کارکرد و محتوای یک تصویر را برای مخاطب بازگو می کنند و او را از مزایای فروشگاه اینترنتی ارزان بهره مند خواهد کرد. این متن در محل قرارگیری تصویر بارگذاری می شود. زمانی که تصویر به درستی بارگذاری نمی شود به یاری کاربر می آید. از این گذشته نرم افزارهای خواننده صفحه نمایش نیز این محتوا را برای کاربر بازگو می کنند.

هرگاه که در راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود با استفاده از فروشگاه ساز آنلاین اقدام به درج محتوای تصویری کردید لازم است از متن جایگزین یا آلت نیز استفاده کنید. بدین ترتیب تصویر را به بهترین شکل ممکن و با استفاده از کلمات توصیف کرده اید.

۱۰ راه بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای کم توانان 


 متن لینک ها را به درستی انتخاب کنید

«اینجا کلیک کنید» و «سری به این بخش بزنید» در تمام فضای آنلاین به چشم می خورند. استفاده از این لینک ها غیر منطقی به نظر نمی رسد چرا که شما به دنبال ترغیب کاربران به کلیک کردن هستید. با استفاده از این کلمات پیام خود را به واضح ترین شکل ممکن به کاربر انتقال داده اید.

مسئله اصلی در این خصوص این است که این کلمات به هیچ عنوان توصیفی نیستند. کاربر با مطالعه این لینک ها هیچ برداشتی از محتویات درون آنها نخواهد داشت. افرادی که از میزان دسترسی سایت حمایت می کنند بر این باور هستند که گزینه اینجا کلیک کنید اگرچه کاربر را به اقدام به عمل دعوت می کند، اما تحقیقات نشان داده است این کلمات سرعت کاربر و میزان درک از سایت را کاهش می دهد.

به جای استفاده از این جملات جهت لینک سازی از جملات یا عباراتی استفاده کنید که به صورت طبیعی حاوی کلمات کلیدی مرتبط است و کاربر را به بخش دیگری دعوت می کند. به عنوان مثال به جای استفاده از این جمله « اگر می خواهید بیشتر با ما آشنا شوید اینجا کلیک کنید» از جمله «برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه درباره ما دیدن کنید».


 از رنگ هایی با کنتراست بالا استفاده کنید

زمانی که صحبت از میزان دسترسی سایت به میان می آید توجه به استفاده از رنگ های متضاد اهمیت زیادی پیدا می کند. به یاد داشته باشد که رنگ های همپایه چشم را خسته می کنند. از این گذشته تشخیص متن و گرافیک سایت نیز در این حالت دشوار خواهد بود.

در راهنمای میزان دسترسی در وب WCAG می خوانیم که زمانی که نسبت درخشش سفید ۱:۱ است و میزان درخشش سیاه نیز ۱:۲۱ است، نسبت درخشانی رنگ های سایت باید برای متن هایی که با حروف بزرگ نوشته می شوند ۳:۱ و برای متن هایی با حروف کوچک باید ۴.۵:۱ باشد.

در نهایت باید سعی کنید از ایجاد یک پالت رنگی که از طیف های نزدیک به هم تشکیل شده است خودداری کنید. به یادداشته باشید که میزان خلوص و طیف رنگ نباید به این شکل باشد:

۱۰ راه بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای کم توانان 

از ترکیب رنگی استفاده کنید که درست مانند تصویر بالا به اندازه کافی دارای تضاد باشد. به منظور پی بردن به بهترین ترکیب های رنگی برای کسب و کار آنلاین و افزایش فروش اینترنتی از ابزار هایی مانند Check My Colours یا Googles color contact analyzer استفاده کنید.


از رنگ ها به عنوان سازمان دهندگان واحد و انحصاری استفاده نکنید

«دکمه سبز برای موافقت و دکمه قرمز برای عدم موافقت» به یاد داشته باشید که این دستورالعمل برای ۴.۵ درصد جمعیت جهان صدق نمی کند؛ چرا که آنها از کوری رنگ قرمز و سبز رنج می برند. این دو رنگ از نظر این افراد قهوه ای دیده می شود. بنابراین در کنار استفاده از رنگ ها برای تأیید خرید یا انتخاب یک کالا از ستاره استفاده کنید و در بخش هایلایت ها کاربران را در جریان تازه ترین محصولی که به حراج گذاشته شده اید، قرار دهید. اگر از رنگ ها در صفحات محصولات خود استفاده می کنید نیز بهتر است برچسب هایی را برای رنگ ها برگزینید یا حداقل از متن جایگزین برای این بخش استفاده کنید.


از تایپ فیس بزرگ استفاده کنید

بسیاری از افرادی که پا به سن گذاشته اند با مشکلاتی در بینایی مواجه هستند. این افراد به سادگی قادر به مطالعه حروف کوچک نخواهند بود. خوشبختانه این امکان وجود دارد که با استفاده از قابلیت بزرگنمایی صفحات وب را تا ۲۰۰ درصد نیز بزرگنمایی کرد.

اما با این وجود بسیار مهم است که از فونت و ساختار بزرگی در فروشگاه اینترنتی ارزان خود استفاده کنید. علاوه بر اطمینان از اندازه حروف این نکته را در نظر داشته باشید که کاربر مجبور نباشد برای مشاهده متن صفحه را ورق بزند.


از نمایش خودکار خودداری کنید

همه ما بر سر این موضوع توافق داریم که موسیقی یا ویدئویی که به صورت خودکار در سایت اجرا می شود به شدت آزار دهنده هستند. اما مسئله زمانی وخیم تر می شود که صحبت از دسترسی به میان می آید. انیمیشن هایی که به سرعت حرکت می کند مشکلات زیادی را برای افراد مبتلا به ADHD یا صرع ایجاد خواهد کرد.

این تصاویر میزان درک و شناخت فرد از سایت را به چالش می کشد و آن ها را آزار می دهد. از این گذشته سرعت بارگذاری صفحه برای افرادی که به اینترنتی پر سرعت دسترسی ندارند نیز به شدت کاهش پیدا می کند. بنابراین تا جای ممکن سعی کنید از المان ها و عواملی که بدون اجازه کاربر به نمایش گذاشته می شوند، خودداری کنید.


 کپشن نویسی ویدیوها و فایل های صوتی

با توجه به اطلاعات سازمان سلامت جهانی WHO ۴۶۶ میلیون نفر در سراسر جهان با مشکلاتی در قدرت شنوایی خود مواجه هستند. این بدان معنا است که آنها توانایی استفاده از محتوای فایل های ویدیویی و صوتی را در اختیار نخواهند داشت.

 ساده ترین راه برای رفع این مشکل و تامین نیازهای این افراد در سایت فروشگاه ارزان این است که با استفاده از متن محتوای تصویر یا فایل صوتی را به مخاطبان خود انتقال دهید. یکی از ساده ترین راهکارها در این زمینه استفاده از کپشن نویسی یا تبدیل گفتار به متن است.


در آخر از محتوای ساده استفاده کنید

اگرچه بسیاری از ایده های مطرح شده در این مقاله در رابطه با طراحی فروشگاه اینترنتی بوده است، اما باید این نکته را به یاد داشته باشید که مهمترین نکته در ساخت فروشگاه اینترنتی ارزان این است که محتوای شما باید به سادگی در دسترس شما باشد.

این بدان معنا است که باید جملات کوتاه و پاراگراف های کوتاه به کار بگیرید. در این حالت باید از زبان تکنیکی اجتناب کنید و از اصلاحات و ساختارهایی که تنها برای بخشی از کاربران قابل درک است را مورد استفاده قرار دهید. تا جای ممکن از اختصار نویسی نیز استفاده نکنید. به این ترتیب کاربران با مشکلاتی از قبیل عدم درک محتوا مواجه نخواهند شد. فروشگاه اینترنتی ارزان خود را راه اندازی کنید و کار را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانید.

دریافت مشاوره رایگان
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت