مقالات فروشگاه اینترنتی

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جست و جو

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جست و جو

چرا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی به بررسی بهینه سازی موتورهای جستجو نیاز داریم؟

بیایید با واقعیت ها آشنا شویم؛ در عصر دیجیتال کمتر کسی ترجیح می دهد برای خرید از خانه خارج شود. با وجود تکنولوژی های پیشرفته افراد علاقه دارند بدون ترک مبل راحتی خود آنچه را که می خواهند پیدا کرده و سریع تر خرید کنند. با حضور غول های خرده فروشی از جمله وب سایت آمازون، تجربه تجارت الکترونیکی ایمن و آسان کاملا دست یافتنی شده است.

با این حال در حال حاضر هزاران سایت فروشگاهی در فضای اینترنت وجود دارد که کسب و کار آنلاین شما را در زیر خود دفن می کنند. چگونه می خواهید در مقابل فروش اینترنتی رقبای قدرتمند خود ایستادگی کرده و راه اندازی فروشگاه اینترنتی را به ثمر برسانید؟ اگر قصد دارید از طریق ترافیک طبیعی جایگاه خوبی داشته و افراد را به مشتریان بالقوه خود تبدیل کنید، باید سایت فروشگاهی را کاملا بهینه کرده باشید. چگونه این کار را می کنند؟! ساده است؛ با بررسی دقیق سئو سایت فروشگاهی.

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جست و جو

در این بخش پافکو قصد دارد شما را با یک ترفند هوشمندانه در راه اندازی کسب و کار اینترنتی آشنا کند که به کمک آن ساخت فروشگاه اینترنتی ساده تر شده و مسیر موفقیت هموارتر می شود. بررسی بهینه سازی موتور جستجو مهم ترین ابزار صاحبان کسب و کارهای آنلاین است که با استفاده از آن تجارت خود را رونق می بخشند. اگر قصد طراحی فروشگاه اینترنتی دارید با پافکو همراه باشید و تجارت آنلاین خود را حرفه ای آغاز کنید.


چرا به بررسی دقیق سئو در زمان راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیاز داریم؟

مطالعات نشان داده 96 درصد از آمریکایی ها حداقل یک خرید اینترنتی را در طول زندگی انجام داده اند که 80 درصد این خریدها مربوط به ماه گذشته است. رقابت بر سر اینکه افراد بین فروشگاه های اینترنتی بزرگ، شما را انتخاب کنند شاید دلهره آور باشد؛ اما غیر ممکن نیست.

با این حال اگر کوچک ترین امیدی دارید که محصولات در صفحه اول نتایج موتور جستجو نمایش داده شود؛ باید مطمئن شوید سایت فروشگاهی کاملا بهینه شده است. گوگل و موتورهای جستجوگر به کمک سیگنال های رتبه بندی، جایگاه یک وب سایت را در صفحه نمایش نتایج جستجو تعیین می کنند؛ فروشگاه های اینترنتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

همانطور که می دانیم گوگل بیش از 200 سیگنال رتبه بندی را در سنجش خود به کار می برد. بررسی دقیق سئو در زمان راه اندازی فروشگاه اینترنتی به شما اجازه می دهد مواردی را که بر موقعیت سایت فروشگاهی در صفحه نتایج موتور جستجو تاثیر دارد، شناسایی کنید.  دست یابی به جایگاه اول صفحه نمایش نتایج موتور جستجو یا موقعیت انتهایی لیست که کسی به آن توجهی ندارد، به تغییرات و اصلاحات سایت فروشگاهی شما وابسته است.

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جست و جو


عوامل مهم در بررسی بهینه سازی موتور جستجو چیست؟

صاحبان کسب و کار آنلاین در زمان راه اندازی فروشگاه اینترنتی باید به تک تک مشکلات سئو توجه داشته باشند. علاوه بر این سایت های فروشگاهی معیارهای مشخصی دارندکه نیاز است زمان و توجه بیشتری به آن ها اختصاص داده شود.

سئو ابزاری ساده، سریع و جامع است که تمام اطلاعات مورد نیاز کسب و کارهای آنلاین را جمع آوری می کند. هنگامی که مشکل سایت فروشگاهی خود را شناسایی کردید، زمان عمل فرا می رسد! در این بخش پافکو مهم ترین اولویت های بررسی دقیق سئو در فروشگاه آنلاین را آورده است. به کمک این موارد کسب و کار خود را ارتقا بخشیده و از مزایای فروشگاه اینترنتی بهره مند شوید.


1. نکات سئو درون صفحه ای

از عناصر مربوط به صفحه اینترنتی در بررسی سئو می توان به تگ متا و تگ تیتر HTML اشاره کرد. به عنوان یک سایت فروشگاهی ارزان، استفاده از کلمات کلیدی در این بخش ها اهمیت ویژه ای دارد.

موتورهای جستجو و کاربران از اینکه بفهمند یک صفحه اینترنتی دقیقا مربوط به چیست، خوشحال می شوند؛ پس تلاش برای فروش محصولات خود را فراموش نکنید. متادیسکریپشن وب سایت باید آنقدر جذاب باشد که تمام کلیک ها را به دام بیاندازد!

روی robots.txt و نقشه سایت XML خود نیز تمرکز داشته باشید. اطمینان از ایجاد و عملکرد درست این ابزارها، ربات های موتور جستجو را در پیمایش سایت فروشگاهی کمک کرده و صفحه شما را ایندکس می کند. یک پیمایشگر سایت را به کار بگیرید و به کمک آن مشکلات مربوط به سئو درون صفحه ای را که مانع از ایندکس سایت فروشگاهی شده است، شناسایی کنید.

یکی دیگر از موارد فنی مهم هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی وجود لینک های خراب است که موجب تجربه ناگوار کاربران می شود. جهت بررسی این موضوع از افزونه های گوگل کروم استفاده کنید. افزونه Check My Links هر مشکلی را در لینک های سایت شناسایی می کند.

در نهایت لازم است فاکتورهای مسدود کننده سایت فروشگاهی از جمله قالب و فلش پلیر را بررسی کنید. همانطور که می دانید فلش پلیر با تمام گوشی های هوشمند سازگار نیست؛ درنتیجه اگر می خواهید مشتریان از طریق نسخه موبایل وب سایت فروشگاهی قادر به خرید باشند، فلش پلیر را حذف کنید. جالب است بدانید 62 درصد کاربران در 6 ماه گذشته حداقل یک بار از طریق گوشی هوشمند خرید کرده اند؛ بنابراین بهتر است آن را نادیده نگیرید.

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جست و جو


2. دوستی با گوشی های هوشمند!

زمانی که صحبت از تجربه خرید اینترنتی دلچسب می شود؛ سازگاری با گوشی های همراه از مهم ترین عناصری است که در سئو به آن نیاز دارید. موتورهای جستجوگر از فاکتورهای رتبه بندی از جمله میزان آمادگی صفحه لمسی فروشگاه و نحوه نمایش در گوشی همراه استفاده می کنند که مطمئن شوند وب سایت بهترین تجربه را در اختیار کاربران گوشی همراه قرار داده است.

با این حال سرعت وب سایت فروشگاهی در نسخه موبایل مهم ترین عاملی است که مشتریان به آن اهمیت می دهند. این موضوع بر کسی پوشیده نیست که اگر زمان بارگزاری فروشگاه آنلاین بیش از اندازه باشد، مشتریان بالقوه پول خود را به فروشگاه دیگری می برند. در این جا بررسی دقیق سئو به کمک شما می آید.

بررسی بهینه سازی موتور جستجو در زمان راه اندازی فروشگاه اینترنتی به شما کمک می کند ایرادات وب سایت را پیدا کنید. علاوه بر این، مشکل نسخه موبایل فروشگاه ممکن است به دلیل طراحی آن باشد که سرعت بارگزاری آن را کمتر کرده است.

سئوی-نسخه-موبایل-فروشگاه


3. سرعت سایت فروشگاهی

یک بار دیگر روی این نکته تاکید می کنیم: موفقیت در تجارت الکترونیکی به سرعت وب سایت شما وابسته است. یک کسب و کار آنلاین حرفه ای در کمتر از 3 ثانیه سایت خود را در اختیار کاربران قرار می دهد؛ اگر بارگزاری فروشگاه شما به زمان بیشتری نیاز دارد، 40 درصد از بازدیدگنندگان خود را از دست می دهید. چشمان تیزبین گوگل تجربه کاربران را مهم ترین عامل سنجش می داند.

اگر قصد دارید با سرعت بارگزاری سایت فروشگاهی میزان صبر مشتری را بسنجید! از فکر دست یابی به جایگاه اول نتایج گوگل منصرف شوید. اما خوشبختانه عوامل مهم در بهینه سازی موتور جستجو شما را نجات خواهد داد. به کمک بررسی سئو متوجه می شوید چه دلایلی سرعت پایین فروشگاه آنلاین را ایجاد کرده اند. سئو این کار را به کمک چند فاکتور انجام می دهد که از آنچه به نظر می رسد، تخصصی تر هستند:

فشرده سازی: فایل های حجیم سایت فروشگاهی را کاهش دهید. با این کار سرعت بارگزاری وب سایت تا 90 درصد افزایش می یابد.

غربال گری: این فرآیند در واقع به معنی حذف تمامی عوامل غیر ضروری است که هیچ مشکلی در سایت ایجاد نمی کند. مانند کدهای Line Breaks. با حذف این عوامل موتورهای جستجو کدهای شما را آسان تر خوانده و پیمایش می کنند.

بهینه سازی تصاویر: با بهینه کردن محتوای تصویری راه اندازی فروشگاه اینترنتی سریع تر خواهد شد. گوگل پینشهاد می کند تصاویر را به گونه ای که تاثیر چندانی بر ظاهر آن نداشته باشد، فشرده کنید.

به کار گیری حافظه پنهان کش: فایل های کش نشده فروشگاه آنلاین با هر بار ورود کاربر از نو بارگیری می شوند که این امر سرعت وب سایت را کاهش می دهد. استفاده از تیترهای کنترل حافظه پنهان به مرورگرها می گوید چه مدت زمانی را برای کش یک بخش مشخص از سایت نیاز دارند. این امر بسیار مشهود است و در فروشگاه های آنلاین که سرعت حرف اول را می زند، اهمیت ویژه ای دارد.


4. بک لینک ها

در این قسمت یک سوال مهم مطح می شود: آیا تعداد کم بک لینک های با کیفیت بهتر است یا تعداد بالایی از بک لینک های با کیفیت پایین؟ احتمالا درست حدس زدید. یک استراتژی سئو قدرتمند تعداد کم بک لینک های معتبر و با ارزش را به استفاده از بک لینک از هر منبع ممکن ترجیح می دهد. یک ابزار بررسی بهینه سازی موتور جستجو مانند WooRank تعداد بک لینک های صفحه را شمرده و بر اساس کیفیت کلی به آن ها اجازه دسترسی می دهد. داده های موجود، متن انکر همچنین آدرس های مقصد و URL های ارجاعی را نشان می دهند.

5. امنیت فروشگاه آنلاین

با وجود فروشگاه های معتبری همچون آمازون و Ebay خرید اینترنتی به تجربه ای آسان تر و ایمن تر تبدیل شده است. برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی باید اعتماد کاربران خود را به کمک ارتقا امنیت سایت، تقویت کنید. گوگل تمام سایت های غیر HTTPS که SSL امن ندارند با یک اخطار قابل توجه در نوار مرورگر مشخص می کند.

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جست و جو

در مقابل، سایت هایی که از HTTPS استفاده می کنند، پاداش می گیرند؛ این موضوع دلیل روشن دیگری بر این ادعا است که گوگل تجربه کاربر را بالاتر از سایر فاکتورهای رتبه بندی در نظر می گیرد. بنابراین بهتر است فروشگاه آنلاین خود را به HTTPS انتقال دهید و بعد از انتقال به کمک پیمایش سایت تایید کنید تمام اسکریپت ها، ویدیوها و عکس ها، URL های HTTPS هستند.

6. پیمایش سایت

احتمالا متوجه شدید این اولین بار نیست که پیمایش سایت را در این مقاله ذکر می کنیم؛ این امر اهمیت آن را نشان می دهد و بهتر است در اولین فرصت یک پیمایشگر قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی در نظر داشته باشید.

به طور معمول سایت های مربوط به تجارت الکترونیکی بیش از سایت های دیگر درگیر مشکلات محتوای تکراری می شوند. به عنوان مثال یک فروشگاه آنلاین پوشاک که به شما اجازه می دهد بر اساس رنگ، اندازه و سبک فیلتر کنید، ممکن است محتوای تکراری نشان دهد. هر بار که محصولی در لیست ثبت شود، گوگل آن را محتوای تکراری طبقه بندی می کند.

اضافه کردن تگ های استاندارد به موتورهای جستجو اعلام می دارد کدام یک از اقلام اصلی بوده و کدام را نادیده بگیرد. از آن جایی که یک فروشگاه آنلاین به طور معمول هزاران صفحه برای بررسی این مشکل دارد، استفاده از ابزار پیمایشگر وب سایت، فرآیند را ساده تر می کند.

پیمایشگر به شما آموزش می دهد چگونه از تگ های استاندارد به درستی استفاده کنید؛ درنتیجه نیازی نیست عناصر وب سایت را به صورت دستی و جدا جستجو کنید. علاوه بر این پیمایشگر مشکلات مربوط به HTTPS و لینک های خراب را نیز شناسایی می کند.


کلام آخر  

راه اندازی فروشگاه اینترنتی تنها یک هدف اصلی  دارد: تبدیل کاربر به مشتری. این کار زمانی امکان پذیر خواهد بود که به کمک بررسی بهینه سازی موتور جستجو، کاربران را به سایت خود هدایت کنید. بررسی دقیق سئو میزان تبدیل کاربر به مشتری را افزایش داده و بخش قابل توجهی از ترافیک مستعد را به فروشگاه آنلاین شما هدایت می کند. به کمک بررسی دقیق سئو همیشه خود را هوشیار نگه می دارید؛ چرا که الگوریتم موتورهای جستجو مرتبا در حال تغییر هستند.

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی برای موتورهای جست و جو

به کمک نرم افزار فروشگاه ساز رایگان پافکو و با بهره گیری از بروز ترین شیوه های سئو همیشه در دید کاربران خواهید بود. با رعایت قوانین بهینه سازی موتورهای جستجو هدایت کاربران به سایت ساده تر شده و مسیر موفقیت تجارت هموارتر خواهد شد.

پافکو با ارائه بروز ترین منابع در زمینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی به همراه فروشگاه ساز آنلاین خود، صاحبان کسب و کارهای اینترنتی را رها نکرده و در کنار آن ها قدم برمی دارد. در کنار پافکو راه اندازی کسب و کار اینترنتی حرفه ای دیگر آرزو نیست!

دریافت مشاوره رایگان
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت