مقالات فروشگاه اینترنتی

پیاده سازی تقویم محتوایی برای فروشگاه اینترنتی

تدوین تقویم محتوای برای سایت فروشگاهی
در دنیای تجارت الکترونیک، شبکه‌های اجتماعی از مهمترین ابزارهایی است که در هر کسب و کاری به کار گرفته می‌شود. درواقع حضور در این پلتفرم ها کاملا اجتناب ناپذیر است. این کار در طراحی فروشگاه اینترنتی شما بسیار زمان بر خواهد بود، چراکه بازاریابی و مدیریت در دنیای کسب و کار اینترنتی مقوله وسیعی را در بر می‌گیرد. بسیاری از کسب و کارها در حال حاضر با استفاده از تقویم محتوایی راهکاری ارزشمند را برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود در نظر می‌گیرند.

فرقی نمی‌کند یک استارت آپ را به تازگی راه اندازی کرده اید یا به عنوان یک بازاریاب در یک تجارت الکترونیکی فعال هستید یا یک فروشگاه اینترنتی بزرگ را در اختیار دارید. در این مقاله ۴ نکته ارزشمند را با شما در میان می‌گذاریم که مزایای فروشگاه اینترنتی را برای شما مشخص خواهد کرد. با ما در پافکو همراه باشید که راهکار ارزشمندی را برای توسعه شبکه اجتماعی خود خواهید آموخت.


 تقویم محتوایی در طراحی فروشگاه اینترنتی

تقویم محتوایی مفهومی در بازاریابی است که به صورت کاملا مستقیم و بسیار موفق است. مدیر بازاریابی با ایجاد برنامه ای برای آینده اقدامات لازم را برای موفقیت شما فراهم می‌کند. این ابزار که طولانی مدت در بازارهای سنتی استفاده شده؛ در شرایط فعلی به دنیای آنلاین منتقل شده است و همگام با تبدیل شدن شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از قدرتمندترین عناصر در تجارت الکترونیک به کار برده می شوند.

این گزینه کسب و کار اینترنتی را قادر می‌سازد که روزهای پیش رو و نحوه فعالیت شبکه‌های اجتماعی را به بهترین شکل ممکن برنامه ریزی کنند. تقویم محتوایی به طراحی فروشگاه اینترنتی شما کمک می‌کند ایده های خلاقانه برای رفع مشکلات موجود در کسب و کار اینترنتی به کار ببریم. به این ترتیب می توان همواره محتوا را برای مخاطب جذاب نگه داشت. از این گذشته آنها را با برند همراه می‌کنید.


 گام اول: مخاطب خود را بشناسید و تاریخچه فروش را در نظر بگیرید

اگر می خواهید تقویم محتوایی را در طراحی فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید باید به یک سوال ساده پاسخ دهید. آیا مخاطبان و تاریخچه فروش در کسب و کار آنلاین را می‌شناسید. پاسخ به این سوال آغاز خوبی برای دستیابی به مخاطبان است. میزان فروش به طرز فوق العاده ای اطلاعات ارزشمندی را درباره زمان و نحوه بازاریابی یک کسب و کار می آموزد.

بنابراین با زیر نظر داشتن مخاطبان و تاریخچه فروش قدم بزرگ بر می دارید. این کار از راه های متفاوتی امکان پذیر است که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

اجرای-تقویم-محتوایی-با-نرم-افزار-فروشگاه-ساز 



۱. نگاهی به تاریخچه فروش

در طراحی فروشگاه اینترنتی فراز و نشیب های متعددی پیش رو دارید. با استفاده از نرم افزار فروشگاه ساز آنلاین بر مشکلات چیره خواهید شد. اما در راستای پیاده سازی تقویم محتوایی باید نحوه مدیریت بازاریابی کسب و کار اینترنتی را زیر نظر داشته باشید. به این ترتیب بهترین زمان را برای انتشار محتوا انتخاب می‌کنید. چنین اقدامی اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

چرا که محتوای مورد نظر را در بهترین و تأثیر گذارترین زمان ممکن در برنامه بازاریابی می‌گنجانید. شاید در بررسی های خود متوجه شوید که میزان فروش در ماه های پیش از فرا رسیدن کریسمس افزایش داشته است یا بیشترین میزان فروش سایت فروشگاهی بین ساعت های 7-9 و در روز های آخر هفته روی می دهد. در این مثال ها با زمان های درخشانی مواجهه می شوید که نقش زیادی در برنامه ریزی تقویم محتوایی خواهند داشت.



۲. نظر اعضای تیم را جویا شوید

هیچکس به اندازه کارمندان و اعضای تیم کسب و کار آنلاین و طراحی فروشگاه اینترنتی شما را نمی شناسند. بنابراین نظر اعضای تیم فروش، بازاریابی، IT و غیره را نیز جویا شوید. این اطلاعات شما را در انتخاب بهترین زمان برای انتشار محتوا یاری می‌کند. از این گذشته با نگاهی به تجربه‌های اطرافیان با راهکارهای سودمندی روبرو می شود که در گذشته عملکرد خوبی را از خود برجای گذاشته اند. احتمال دارد که این ایده ها در آینده نیز کارگشا باشند یا جرقه‌های متفاوتی را در ذهن خلاق شما ایجاد کنند. بنابراین باید بدانید که این اطلاعات بیش از آنچه که تصور می‌کنید ارزشمند و گران بها است.

 تقویم-محتوایی-در-شبکه-های-اجتماعی-فروشگاهی


۳. شبکه های اجتماعی موجود را زیر نظر بگیرید

اقداماتی که در حال حاضر در شبکه های اجتماعی یک کسب و کار اینترنتی انجام می شود، چشم انداز روشنی از آنچه که باید در این شبکه ها انجام شود را در اختیار مدیران سایت فروشگاهی قرار می دهد. با بررسی عملکرد فروشگاه در شبکه های اجتماعی متوجه می شوید که در چه زمان هایی کاربران بیشترین استفاده را از محتوا می برند.

از این گذشته در کدام یک از پلتفرم ها به مخاطبان بیشتری دسترسی خواهید داشت؟ در کنار این اطلاعات با طرح سوالاتی در شبکه های اجتماعی نظرات مخاطبان را درباره کسب و کار خود جویا شده و به تدریج نقاط ضعف موجود در طراحی فروشگاه اینترنتی را به خوبی برطرف می کنید.

اطلاعاتی که در این سه گام در اختیار شما قرار می گیرد نقش مهمی در پیشبرد تقویم محتوایی و دستیابی به یک برنامه مدون و منظم برای فعالیت های آتی سایت خواهد داشت.


گام دوم؛ به بهترین نحو از محتوا استفاده کنید

استفاده-مفید-از-محتوا-برای-افزایش-فروش 

پس از بررسی مخاطبان و الگوهای فروش در ساخت فروشگاه اینترنتی ارزان ، اطلاعات ارزشمندی به دست می آورید و آماده ایجاد یک تقویم محتوایی هستید. دیگر به خوبی می دانید که مخاطبان بیشتر در چه ساعت هایی آنلاین هستند و چه زمانی بیشترین فروش اینترنتی را تجربه می کنید. اکنون زمان آن رسیده است که با در نظر گرفتن نکات زیر برنامه ای را برای انتشار محتوای خود ایجاد کنید.

استفاده-از-کارکرد-مغز-برای-افزایش-فروش

  • چه محتوایی برای کسب و کار اینترنتی شما مناسب تر است

پاسخ به این سوال تنها در یک جمله نمی گنجد. چرا که انتخاب محتوا سرنوشت کسب و کار آنلاین را رقم خواهد زد. هنگام برنامه ریزی انتشار محتوا این نکته را به یاد داشته باشید اطلاعاتی که در اختیار مخاطب قرار می دهید باید کاملا مرتبط با نیاز و زمینه فعالیت شما باشد. به عنوان مثال حراج و پیشنهاد شگفت انگیز سال نو باید در ماه های آخر سال انجام شود.

  • به برنامه ریزی پایبند باشید

در بازاریابی بسیاری از ایده ها تنها به این دلیل با شکست مواجه می شوند که برنامه منظمی برای اجرای آنها در نظر گرفته نشده است. تقویم محتوایی فقط زمانی در طراحی فروشگاه اینترنتی شما مؤثر خواهد بود که شبکه های اجتماعی و سایت به صورت یکپارچه و همگام با یکدیگر قدم بردارند. بنابراین همواره برای جذب مخاطب بیشتر این نکته را به یاد داشته باشید که باید تابع تقویم محتوایی باشید.

  • همواره در صحنه حضور داشته باشید

بسیار از فروشگاه های تجارت الکترونیکی در طراحی فروشگاه اینترنتی مرتکب یک اشتباه مهلک می شوند. آنها به صورت تصادفی و بی نظم از شبکه های اجتماعی استفاده کرده و فقط در مواقع به خصوصی اقدام به انتشار محتوای مورد نظر می کنند. این شیوه برای استفاده از مزایای فروشگاه اینترنتی در شبکه های اجتماعی مفید نیست و نتایج نه چندان جالبی را در پی دارد. به یاد داشته باشید  هیچ مانعی وجود ندارد که شما را از انتشار دوباره و دوباره یک پیام ارزشمند باز دارد. اگر پیامی که منتشر کرده اید ارزشمند است آن را بارها و بارها در شبکه های اجتماعی متفاوت منتشر کنید.

حضور-همیشگی-برای-افزایش-فروش-اینترنتی 


گام سوم؛ پیگیری و اعمال تغییرات

این جنبه از ایجاد یکه تقویم محتوایی منسجم همواره از دید بسیاری از کسب و کار ها دور می ماند. بسیاری از شرکت ها هزینه و زمان زیادی را صرف ایجاد تقویم محتوایی می کنند و در نهایت فراموش می کنند که تقویم محتوایی یک عنصر پویا است که مدام در حال تغییر و تحول است. زمانی تقویم محتوایی با عملکرد خود شما را متحیر می کند که همواره آن را زیر نظر داشته باشید و تغییرات لازم را در آن اعمال کنید. این کار از طریق برقراری تعامل سازنده با مخاطبان ایجاد می شود. در این ساختار نحوه عملکرد مشتریان و میزان ترافیک سایت را مورد ارزیابی قرار می دهید. بنابراین همواره عملکرد تقویم محتوایی را بررسی کنید.

اگر این کار به درستی انجام شود، سایت های فروشگاهی بسیار قدرتمند تر در شبکه های اجتماعی ظاهر می شوند. در نتیجه یک محتوای منسجم و نظام مند، نتایج فوق العاده ای را در شبکه های اجتماعی برای شما در پی خواهد داشت.


گام چهارم؛ چطور محتوا را به روز نگه داریم؟

اکنون که برنامه منظمی را برای انتشار محتوای سایت فروشگاهی در نظر گرفته اید، این سوال مطرح می شود که چطور باید محتوا را در بهترین حالت ممکن نگه داشت؟ برخی از فروشگاه های اینترنتی بر این باور هستند که به روز رسانی محتوا آن هم چند بار در طول روز کاری زمانگیر و خسته کننده است. بنابراین چاره چیست؟ کسب و کاری که وقت چندانی برای این کار ندارد باید چه اقدامی را انجام دهد. پاسخ این سوال بسیار ساده است. ابزار های ارزشمندی وجود دارند که این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. کافی است از نرم افزار هایی چون Buffer و HootSuite را در کنار طراحی فروشگاه اینترنتی استفاده کنید.

امروزه ابزارهای هوشمندانه بسیاری تولید شده اند که به روز رسانی محتوای شبکه های اجتماعی را زیر نظر می گیرند. این راهکار ساده اما تاثیر گذار فروشگاه اینترنتی را در ارتباط مستقیم با مخاطبان خود قرار می دهد. از این گذشته با استفاده از این رویکرد تولید محتوا در شبکه های اجتماعی متفاوت نیز به مراتب ساده تر می شود؛ چرا که این ابزارها تا حد زیادی از اتلاف زمان و هزینه جلوگیری می کنند.


 کلام آخر

در طراحی فروشگاه اینترنتی خود چه راهکاری را برای مدیریت محتوای سایت و شبکه های اجتماعی پیش رو گرفته اید؟ آیا ایده ای برای به روز رسانی ها و انسجام محتوای سایت در سر دارید؟ نظرات خود را با ما در پافکو در میان بگذارید. ما در کنار ارائه نرم افزار فروشگاه ساز رایگان اطلاعاتی را که در طی سال ها فعالیت در زمینه ساخت فروشگاه اینترنتی به دست آورده ایم، در اختیار شما قرار می دهیم. امید است که شما از اشتباهات رایج اجتناب کرده و در مسیری که با نور آگاهی روشن شده است به سوی موفقیت گام بردارید. نرم افزار فروشگاه ساز آنلاین تنها ابزاری نیست که در این راه به آن نیاز خواهید داشت.  نکات فراوانی وجود دارد که در این راه شما را یاری خواهد کرد. یکی از این نکات ایجاد و استفاده از تقویم محتوایی بود که در این مقاله به آن پرداختیم.

دریافت مشاوره رایگان
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت