مقالات فروشگاه اینترنتی

افزایش مدت بازدید از سایت، با استفاده از برنامه وفاداری

افزایش مدت بازدید از سایت، با استفاده از برنامه وفاداری

افزایش مدت بازدید مشتریان از سایت فروشگاه اینترنتی با استفاده از برنامه وفاداری

 یکی از تأثیرگذارترین نکات در افزایش مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت استفاده از برنامه وفاداری است. این برنامه تا حد زیادی رتبه و موفقیت تجارت الکترونیک شما را افزایش می دهد.

 بنابراین ما در پافکو تصمیم گرفتیم با ارائه نکاتی ارزشمند شما را در افزایش رتبه و درآمد فروشگاه آنلاین یاری کنیم. به یاد داشته باشید که استفاده از برنامه وفاداری رابطه به مراتب مستحکم تری را بین طراحی فروشگاه اینترنتی و کاربران فروشگاه ایجاد می کند.

این رابطه مزایای بسیاری را برای شما در پی خواهد داشت. آماده اید؟ می خواهیم به بررسی این برنامه و نکات ارزشمند آن بپردازیم و ببینیم چرا تا این حد استفاده از این برنامه در کسب و کار شما ارزشمند است؟


دلیل اهمیت برنامه وفاداری در تجارت الکترونیک

 شاید اساسی ترین هدف استفاده از برنامه وفاداری یا سیاست بازگشت مشتریان حفظ آنها باشد. در واقع تمام این تلاش ها به منظور دستیابی به جامعه ای از مشتریان است که در فاصله های زمانی متفاوت برای استفاده از محصولات و خدمات شما باز می گردند. این کار برای سایت فروشگاه اینترنتی شما بسیار سودمند است.

در واقع هر فروشگاه آنلاین این آرزو را در سر می پروراند که مشتریان به جای صرف زمان در سایت های رقیب در سایت آنها اوقات خود را سپری کنند. در این حالت مشتریان هواداران واقعی فروشگاه شما هستند و استفاده از خدمات و محصولات شما را به اطرافیان خود نیز پیشنهاد می کنند. این کار به تدریج به جامعه مشتریان شما وسعت می بخشد.

دلیل اهمیت برنامه وفاداری این است که در واقع هزینه جذب یک مخاطب جدید روز به روز رو به افزایش می گذارد. از این گذشته میزان رقابت برای به دست آوردن این مشتریان نیز هر روز داغ تر می شود. بنابراین اگر به هر ترتیبی موفق به جلب توجه یک مشتری شدید، باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا او را به یکی از مشتریان وفادار خود تبدیل کنید و در آینده نیز شاهد بازگشت او به سایت باشید.

اگر با استفاده از گوگل ادوردز مشتریان را به سایت خود دعوت می کنید، هزینه زیادی را برای این کار در نظر گرفته اید. در واقع به دنبال یک خرید مشتری از سایت نبوده اید و روی بازه زمانی طولانی تری حساب باز کرده اید.

با این حال این خرید هزینه ای که برای جلب مشتری صرف کرده اید را توجیه نمی کند. اما اگر مشتری بارها و بارها برای خریدهای بعدی خود، سایت شما را به عنوان یک تجارت الکترونیک محبوب انتخاب کند، دیگر نهایت استفاده را از سرمایه گذاری در گوگل ادوردز برده اید.

برنامه وفاداری را در طراحی فروشگاه اینترنتی در نظر بگیرید. ضمن مشورت با گروه پافکو هنگام استفاده از نرم افزار فروشگاه اینترنتی در نظر داشته باشید احتمال اینکه یک مشتری وفادار پس از مدتی تجارت الکترونیک شما را رها و کسب و کار دیگری را انتخاب کند به مراتب کمتر از دیگر مشتریان است.

 امتیاز وفاداری به مشتریان اجازه می دهد که در ازای به اشتراک گذاری محصولات و خدمات شما در شبکه های اجتماعی، دریافت اشتراک سایت فروشگاه اینترنتی و بازبینی محصولات، پاداشی را از سوی شما دریافت کنند.

در ادامه مشتریان حق انتخاب جایزه و امتیاز هایی که خود آنها را ترجیح می دهد، دارد. در برخی از مواقع مشتریان از این جایزه برای کسب تخفیف بیشتر در سایت فروشگاه اینترنتی شما استفاده می کنند. اما شما این امکان را دارید که هنگام طراحی سایت فروشگاه اینترنتی، جایزهای را برای خرید محصولات انحصاری یا رایگان در نظر بگیرید. از این گذشته این امکان نیز وجود دارد که مشتریانی که امتیاز کافی را کسب کرده اند را برای حضور در رویدادهای اختصاصی مشتریان فروشگاه دعوت کنید.


 سوءبرداشت های متداول

 برخی از افراد نگرش متفاوتی در مورد استفاده از برنامه دارند و چندان به برنامه وفاداری خوشبین نیستند. آنها باورهای غلطی را در ذهن انباشته اند که آنها را از استفاده از این ابزار قدرتمند باز می دارد. در ادامه با برخی از این باورهای غلط و سوء برداشت های متداول اشاره می شود.

«برنامه وفاداری از رده خارج شده است و دیگر مفید نیست»

آمار حاکی از آن است که مشتریان بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ در برنامه های وفاداری شرکت می کنند. مشکلی که در اجرای این برنامه وجود دارد این است که در اکثر موارد تجارت الکترونیک درک درستی از مشتریان خود ندارد و نیاز های آنها را به درستی تأمین نمی کند.

این بدان معنا است که متعاقبا فروشگاه آنلاین در تدوین برنامه وفاداری نیز موفق عمل نخواهد کرد. چراکه عملا شناختی از مشتریان خود ندارد.

«برنامه وفاداری یک طرح خودکار است؛ یکبار برنامه ریزی کن و سپس آن را رها می کنیم»

مهمترین نکته ای که مالکان یک تجارت الکترونیک باید در نظر داشته باشند این است که برنامه وفاداری و میزان وفاداری مشتریان دو مقوله کاملا متفاوت است. در واقع وفاداری مشتریان به احساسات آنها مربوط می شود؛ حال آنکه برنامه وفاداری همانطور که از نام آن مشخص است فقط یک برنامه است.

این برنامه یک ابزار است که به شما کمک می کند احساسات مشتریان را برانگیزید و پاسخگوی انتظارات آنها باشید. بنابراین تنها استفاده از تعدادی برنامه وفاداری به تنهایی کارگشا نخواهد بود. بلکه باید این برنامه ها را با دقت تمام به کار بگیرید و جایزه مناسبی را برای آنها انتخاب کنید.

این جوایز انگیزه کافی را برای مشتریان ایجاد می کند. به یاد داشته شاید که یک برنامه وفاداری به این معنا نیست که در سایت فروشگاه اینترنتی خود بنویسید «9 تا بخر یکی ببر» ! بلکه تدوین یک برنامه وفاداری کارآمد به چیزی بیش از این نیاز دارد.

هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی و ساخت فروشگاه اینترنتی ضمن مشاوره با گروه پافکو به خوبی به جزئیات این برنامه پی می برید. در ادامه با بهترین راهکارها جهت استفاده از این برنامه در تجارت الکترونیک خود آشنا می شوید.


 مشتریان کسب و کار آنلاین خود را بشناسید و انتظارات آنها برآورده کنید

زمانی که صحبت از برقراری ارتباط با مشتریان به میان می آید، تخفیف ها و فروش های ویژه تنها بخشی از ماجرا هستند. اگر تمام تمرکز خود را روی این بخش متمرکز کنید، فقط یک رابطه مالی را با مشتریان خود ایجاد خواهید کرد.  

این در حالی است که همان طور که پیشتر گفتیم برنامه وفاداری در ارتباط مستقیم با احساسات مشتریان قرار دارد. اگر به دنبال برقراری ارتباطی عمیق تر و صمیمانه تر با مشتریان خود هستید باید آنها را بشناسید و نیازهای آنها را درک کنید.

تنها در این صورت است که قادر به جلب اعتماد و احساس وفاداری آنها به تجارت الکترونیک خود خواهید بود. از این گذشته باید بدانید که چه جوایزی آنها را در برقراری ارتباط با سایت فروشگاهی راغب خواهد کرد. این جوایز را در برنامه وفاداری خود بگنجانید و شاهد نتایج خیره کننده آنها باشید.

یکی از ایده های جالب در این باره این است که یک جایزه انحصاری را برای مشتریان خود در نظر بگیرید و به آنها اجازه دهید که قبل از دیگر مشترکین از مجموعه ای که در دست فروش دارید دیدن کنند و کالاهای مورد نظر خود را انتخاب کنند.

از آن گذشته بر اساس میزان وفاداری مشتریان جوایزی را برای آنها در نظر بگیرید، چنین جوایزی احساسات مشتری را درگیر می کند و رابطه مستحکم تری را با آنها ایجاد خواهد کرد.


 پس از ایجاد انگیزه به عملی بیندیشید که از مشتری انتظار دارید

اکنون شما انگیزه کافی را در مشتری ایجاد کرده اید، قدم بعدی در راه اندازی کسب و کار اینترنتی اندیشیدن به عملی است که از مشتریان انتظار می رود. به منظور پی بردن به عملی که قصد دارید از سوی مشتری روی دهد باید از کمی دورتر به ماجرا نگاه کنید و روند را معکوس در نظر بگیرید.

به عنوان مثال اگر اقدامات لازم را در راستای برانگیختن انگیزه در مشتریان ایجاد کرده باشید، آنها با میل و رغبت بیشتری در راستای اهداف شما گام بر می دارند. این بدان معنا است که با استفاده از انگیزه کافی در فرد نتیجه مورد نظر را به دست می آورید.

ممکن است هدف شما از ایجاد انگیزه در مشتریان ترغیب آنها نسبت به اشتراک گذاری محصولات و خدمات شما باشد. از سوی دیگر ممکن است مشتری را دعوت کنید که ایمیل آدرس خود را در اختیار شما قرار دهد تا در جریان آخرین اخبار و اطلاعات شما نیز قرار بگیرد. هر ایده ای که در سر می پروانید را عملی کنید و نتیجه را مشاهده کنید.


 همین امروز در سایت فروشگاه اینترنتی خود دست به کار شوید

 تعطیلات شاید بهترین زمان برای گسترش فعالیت تجارت الکترونیک باشد. در این بازه زمانی مشتریان بیشتری از فروشگاه آنلاین شما بازدید خواهند کرد. در همین راستا فرصت بیشتری را برای جلب توجه مشتریان به استفاده از برنامه وفاداری در اختیار خواهید داشت.

فصل تابستان فرصت خوبی است که برنامه وفاداری خود را در کسب و کار اینترنت خود راه اندازی کنید و از مزایای استفاده از این سیستم بهره مند شوید و به یاد داشته باشید که بسیاری از این مشرکین برای نخستین بار از سایت شما بازدید کرده اند. این بدان معنا است که اگر برنامه وفاداری را به درستی پیاده سازی کنید، در ادامه سال با مشتریان وفاداری همراه خواهید بود که به سادگی کسب و کار شما را درک نخواهند کرد.


 اطلاع رسانی را در سایت فروشگاه اینترنتی جدی بگیرید!

بعد از اینکه یک برنامه وفاداری منسجم و کارآمد را در سایتی فروشگاه اینترنت خود پایه ریزی کردید باید اقدامات لازم را در راستای بازاریابی این سیستم به کار ببرید. بازاریابی در این حوزه از دیگر بازاریابی هایی که در سایت انجام می دهید متفاوت نیست.

با استفاده از ایمیل مارکتینگ برای وفاداری خود را به کاربران اطلاع دهید. از این گذشته صفحه مشخصی را برای معرفی گزینه ای موجود در برنامه وفاداری خود در نظر بگیرید و اطلاعات کاملی را در اینباره با مشتریان خود در میان بگذارید.

در این راستا از پنجره های بازشونده یا پاپ آپ ها نیز کمک بگیرید. در این حالت مشتریان جدید نیز با ورود به سایت از صفحه معرفی گزینه ها و شرایط استفاده از برنامه وفاداری آگاه می شوند.


 آموزش کارکنان سایت فروشگاه اینترنتی

در اکثر موارد آموزش کارکنان به دست فراموشی سپرده می شود. این در حالی است که اعضای تیم بازاریابی شما باید به خوبی در جریان راه وفاداری باشد و اقدامات لازم را در راستای پیگیری مشتریان و برآورده ساختن نیاز های آنها انجام دهند. این کار شاید تنها رعایت این نکته باشد که همواره از مشتریان به دلیل انتخاب تجارت الکترونیک شما قدردانی شود.


برنامه وفاداری را به کار بگیرید

 اکنون زمان آن رسیده است که با پیاده سازی این برنامه از نتایج هیجان انگیز آن بهره مند شوید. این برنامه میزان بازگشت مشتریان و وفاداری مشتریان را افزایش می دهد و در ادامه شاهد به اشتراک گذاری سایت فروشگاه، روی شبکه ها اجتماعی و معرفی سایت به دیگران خواهید بود. بنابراین معطل نکنید و برنامه را به کار ببرید.


 در آخر

 برنامه وفاداری به معنای تأمین نیازها و انتظارات مشتریان است. با استفاده از این برنامه احساسات مشتریان خود را برانگیزید. ارتباط صمیمانه و گرمی را با آنها برقرار کنید و به یاد داشته باشید که این ارتباط گرم تنها از طریق ارائه تخفیف ها و پیشنهاد های شگفت انگیز امکان پذیر نخواهد بود. بلکه باید راهی برای ورود به قلب آنها را بیابید.

این راه شما را در رسیدن به اهداف یاری می کند. در اولین گام و پس از راه اندازی کسب و کار اینترنتی با استفاده از نرم افزار فروشگاه ساز رایگان برنامه وفاداری را پیاده سازی کنید. مشتریانی که از خدمات و محصولات شما رضایت داشته باشد هرگز سایت دیگری را برای انجام امور انتخاب نمی کنند.

آنها وظیفه معرفی و تبلیغات کسب و کار شما را نیز بر عهده می گیرند. این کار شما را با مزایای فروشگاه اینترنتی آشنا خواهد کرد. فروشگاه اینترنتی ارزان خود را به یار همیشگی مشتریان تبدیل کنید و نتایج رضایت بخشی را دریافت کنید.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
ساناز نیمایی

یکی از راه های موندکاری و اومدن دوباره کاربر و مطالب مفید و ارزشمنده که نیاز هست بمونند

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت