مقالات فروشگاه اینترنتی

چطور نظر مثبت کاربران را به سایت فروشگاه اینترنتی جلب کنید؟

چطور نظر مثبت کاربران را به سایت فروشگاه اینترنتی جلب کنید؟
احتمالا به خوبی می دانید که نظرات مثبت کاربران تا چه اندازه روی عملکرد کسب و کار اینترنتی تأثیرگذار است. تأثیر این نظرات در بهبود سئو، افزایش اعتبار و میزان فروش سایت فروشگاه اینترنتی به اندازه ای چشمگیر است که نیازی به اضافه گویی در این مورد نیست.

اما سوال اصلی که در این مورد مطرح می شود این است که چطور باید کاربران را ترغیب کنیم که نظرات مثبت خود را در مورد کسب و کار آنلاین ما درج کنند؟!

در واقع تشویق کاربران به اظهار نظر در تجارت الکترونیکی یکی از چالش های موجود در هر سایتی به شمار می رود. بدتر اینکه جلب نظرات کاربران هنگام آغاز فعالیت سایت کار چندان ساده ای نیست. چرا که در آغاز کاربران به سایت اعتمادی ندارند. به همین دلیل تمایلی نیز به برقراری ارتباط با سایت نخواهند داشت.

مهمترین نکته ای که باید بدانید این است که کاربران چندان علاقه ای به اظهار نظر در مورد محتوای سایت ندارند، مگر اینکه شما ساز و کار سایت خود را درست مانند آمازون یا دیجی کالا به گونه ای ایجاد کرده باشید که بر پایه اظهار نظر کاربران بنا شده باشد.

 در دنیای امروز مشتریان حتی ۵ دقیقه زمان خود را در سایت صرف نمی کنند. در واقع نمی توان آنها را سرزنش کرد...

 واقعیت این است که اگر به جلب نظرات آنها نیاز دارید باید انگیزه لازم را در آنها ایجاد کنید. این نکته را به یاد داشته باشید و به مطالعه مقاله ادامه دهید. در نهایت اقدامات لازم در راستای جلب رضایت مشتریان را به عمل آورید.

 در سایت فروشگاه اینترنتی نظرات را جویا شوید

درخواست کردن از کاربران آن هم زمانی که چیزی در ازای نظرات آنها تقدیم نمی کنید شاید کار دشواری به نظر برسد. اما در تقاضای اظهار نظر از مشتریان چندان نیز غیر منطقی نیست.

بر اساس نظرسنجی های به عمل آمده، ۹۰ درصد شرکت کنندگان اظهار کرده اند که با آغوش باز نظرات خود را در سایت فروشگاه اینترنتی درج می کنند. آنها از اینکه با درج نظارت خود دیگر مشتریان را در خرید از سایت یاری می کنند و لذت می برند. از سوی دیگر ۷۰ درصد شرکت کنندگان نیز این گونه بیان داشته اند که تنها به منظور کمک به شرکت ها در راستای تولید و ارائه کالا و خدمات بهتر در سایت فروشگاه اینترنتی اظهار نظر می کنند.

 روراست باشید و به دور از هرگونه لفاظی از کاربران بخواهید که نظرات خود را با شما در میان بگذراند در این صورت مشتریان با آغوش باز سایت فروشگاهی شما را به دیگران پیشنهاد می دهند و نکات مثبت خود را در سایت درج می کنند.

اهمیت لحن در درخواست ها

لحن درخواست از اهمیت زیادی برخوردار است. از تکنیک های فروش استفاده کنید و تاکید کلام را روی مشتریان قرار دهید و نه فروشنده. به عنوان مثال درخواست خود را این گونه مطرح کنید «آیا تمایل دارید نظرات خود را با در میان بگذارید؟» از سوی دیگر نقش خلاقیت را در جلب نظرات مشتریان فراموش نکنید. پیشنهاد ما در پافکو این است که از پیام هایی از این دست برای تشویق کاربران به تعامل با سایت استفاده کنید: «بگذار دنیا بفهمد که درباره «نام محصول» جدید خود چه فکر می کنید؟»

برخی بر این باور هستند که زمان بندی نیز یکی از مهمترین نکات در جلب نظرات مثبت مشتریان است. بنابراین شاید بهترین زمان برای کسب نظرات مشتریان یک یا دو هفته پس از انتشار محصول روی نرم افزار فروشگاه اینترنتی است. در این بازه زمانی کاربر فرصت کافی جهت شناخت محصول را در اختیار دارد.

در این بازه او با مشاهده تمام ویژگی ها و عملکرد محصول نظرات خود را در مورد استفاده از محلول آب دیگر کاربران در میان می گذارد. اما به یاد داشته باشید که هرگز بیش از اندازه منتظر نباشید. در جهانی که همواره عناصری توجه مخاطب را به خود جلب می کند، باید مادامی که محصول همچنان در ذهن مشتری تازه و جدید است نظرات مثبت او را جلب کند.

ایجاد انگیزه کنید

 با ایجاد انگیزه در طراحی فروشگاه اینترنتی با استفاده از نرم افزار فروشگاه اینترنتی پافکو کاربر را تشویق به اظهار نظر کنید. به یاد داشته باشید که صرف نظر از اینکه مشتریان شما تا چه اندازه بشردوست و ایثارگر هستند. در اکثر مواقع با مشتریانی روبرو می شوید که ترجیح می دهند در ازای اظهار نظر تحفه‌ای از سایت دریافت کنند.

ممکن است این انگیزه یک تخفیف ۵ درصدی در خرید بعدی مشتری باشد یا با پیشنهاد مشاهده مجموعه ای که هنوز برای فروش روی سایت قرار نگرفته است، او را در زمره مشتریان خاص سایت فروشگاه اینترنتی خود قرار دهید. این نکته را به یاد داشته باشید که حتی اگر با ارائه امتیاز های ویژه قصد رشوه دادن به مشتری خود را نداشته باشید، نیز به صورت ناخودآگاه این احساس را در او ایجاد کرده اید که باید نظرات مثبتی را بر جای بگذارد. بنابراین به مشتریان خود نشان دهید که به دنبال اظهار نظر های صادقانه و درست هستید.

 از شبکه های اجتماعی سود ببرید

در نرم افزار فروشگاه ساز پافکو به این نکته پی می برید که سایت فروشگاه اینترنتی تنها محلی نیست که مشتریان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات شما به آن مراجعه می کنند. به عبارتی اگر کاربران در پلتفرم هایی نظیر توئیتر، اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی نظرات مثبت خود را درج کنند، نیز روی سرنوشت سایت فروشگاه اینرنتی شما تأثیر گذار خواهند بود.

 با لینک سازی دقیق بین سایت فروشگاه آنلاین و شبکه های اجتماعی از نتایج این نظرات در ارتقای سایت استفاده کنید. از سوی دیگر این امکان نیز وجود دارد که با انتشار نظرات کاربران شبکه های اجتماعی بر سایت فروشگاه اینترنتی مشتریان سایت را نیز در جریان نظرات کاربران شبکه های اجتماعی قرار دهید.

در حقیقت زمانی که بحث شبکه های اجتماعی به میان می آید. باید گفت این شبکه های اجتماعی محل مناسبی برای ایجاد محتوایی است که از سوی کاربر ها تولید می شود. این نظرات به شدت بر سرنوشت سایت تأثیر گذار خواهد بود. از این رو بهتر است از کاربران سایت دعوت کنید که برای اظهار نظر به پلتفرم هایی نظیر پینترست و اینستاگرام بپیوندند.

 در این فضاها کاربران تجربیات بصری خود را با دیگران به اشتراک می گذراند. چراکه به اشتراک گذاشتن محتوای تصویری و ویدئویی به مراتب ساده تر از نوشتن نظرات است. از این گذشته محتوای تصویری به مراتب تاثیرگذارتر از محتوای متنی است و متوجه دیگر کاربران را به خود جلب می کند.

به بهترین شکل از نظرات در سایت فروشگاه اینترنتی استفاده کنید

یکی دیگر از راه های جلب نظرات مشتریان این است که مزایای حاصل از نظرات را در اختیار مشتریان خود قرار دهید. به خوبی می دانید که نظارت مشتریان تا چه اندازه برای سایت فروشگاه اینترنتی مفید است اما این نظرات برای خریدار نیز مزایایی را در بر دارد. برای درک بهتر این موضوع نگاهی به عملکرد سایت آمازون و دیجی کالا بیندازید. نظرات کاربران در این سایت ها علاوه بر افزایش میزان فروش سایت، دیگر کاربران را نیز در زمینه خرید کالاهای مورد نیاز یاری می کند.

 شاید در آغاز که با استفاده از نرم افزار فروشگاه ساز پافکو ساخت فروشگاه اینترنتی را آغاز می کنید به جامعه بزرگی از مخاطبین دسترسی نداشته باشید. اما این به آن معنا نیست که امکان استفاده از نظرات برای یاری رساندن به مشترکین نیز ممکن نیست. با راهنمایی های تیم نرم افزار فروشگاه ساز پافکو اقدامات لازم را در زمینه ایجاد یک فرم نظرسنجی پس از خرید انجام دهید و نظرات مشتریان را در مورد محصولات و خدمات خود جویا شوید.

 روی تجربه کاربران سایت فروشگاه اینترنتی متمرکز شوید

 نیازی به گفتن نیست که تنها با استفاده از نکات ذکر شده قادر به دستیابی به امتیاز ۵ ستاره نخواهید بود. به یاد داشته باشید که کیفیت محصولات تجربه کاربر از تعامل با سایت فروشگاه اینترنتی را به شدت افزایش می دهد. اگر قادر به تأمین این نکته در سایت فروشگاه آنلاین نباشید بیش از یکی یا دو ستاره دریافت نخواهید کرد.

با وجود اینکه بسیاری از فروشگاه به اهمیت کیفیت محصولات واقف هستند، اما برخی از آنها نیز این نکته را ارتقای تجربه کاربری نادیده می گیرند. بنابراین با در نظر گرفتن نکات ضروری در افزایش کیفیت خریداران کیفیت تجربه آنها از حضور در سایت فروشگاه اینترنتی را افزایش دهید. این امر در کنار ارائه محصولات و خدمات با کیفیت، به خودی خود نتایج خوبی را در پی خواهد داشت.

 در آخر

کسب نظرات مثبت مشتریان اقدامی چالش برانگیز است. اما این کار چندان که تصور می کنید نیز پیچیده و دشوار نیست. اگر به دنبال کسب ۵ ستاره درخشان برای محصولات و خدمات خود هستید باید محصولات و خدماتی در حد ۵ ستاره را در اختیار مشتریان قرار دهید. اگر در کنار ارائه محصولی با کیفیت، نکات درج شده در این مقاله را در طراحی فروشگاه اینترنتی ارزان به کار ببرید، به نتایج مورد نظر دست پیدا می کنید. با استفاده از تجارب تیم فروشگاه ساز پافکو بهترین سیستم را برای جلب نظارت مشتریان به کار بگیرید و میزان فروش سایت خود را به طرز شگفت انگیزی افزایش دهید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت