مقالات فروشگاه اینترنتی

راه اندازی سایت فروش کتاب الکترونیکی

راه اندازی سایت فروش کتاب الکترونیکی

فهرست مطالب:

چطور

آیا این یک شروع است یا پایان؟

جامعه مخاطبان خود را بشناسید

کلمات کلیدی در بازاریابی کتاب الکترونیکی

از چه زمانی باید بازاریابی کتاب خود را در سایت فروشگاه اینترنتی آغاز کنید؟

قدرت شبکه های اجتماعی در بازاریابی کتاب الکترونیک

در آخر

بازاریابی هوشمندانه کتاب الکترونیکی: چطور کتاب الکترونیکی موفق خود را در سایت فروشگاه اینترنتی بفروشیم؟

نوشتن کتاب شاید منحصربه‌فردترین تجربه زندگی یک فرد باشد. فرقی نمی‌کند که این کتاب الکترونیکی درباره راه اندازی کسب‌وکار باشد یا یک رمان تخیلی، در هر دو صورت وقتی نگارش کتاب به پایان می‌رسد؛ احساس شور و شعف شما را در بر می‌گیرد.

در برخی از مواقع یک فروش ناکام شور و شعف شما را به ماتم بدل می‌کند؛ چراکه غالبا نویسنده‌ها چندان در امر تبلیغات مهارت ندارند. به همین‌دلیل از اهمیت بازاریابی در سایت فروشگاهی نیز واقف نیستند. در واقع اگر در طراحی فروشگاه اینترنتی از مزایای این فروشگاه به منظور معرفی کتاب الکترونیک خود استفاده نکنید بنابراین مخاطبان هرگز قادر به یافتن کتاب شما نخواهند بود.

در ادامه با برخی از راهکارهای رایج در بازاریابی کتاب‌های الکترونیکی آشنا می‌شوید. این روش‌ها تا سالیان دراز منجر به فروش کتاب شما خواهند شد.

آیا این یک شروع است یا پایان؟

 اولین سوالی که پیش از استفاده از فروشگاهساز رایگان باید از خود بپرسید این است که آیا این کتاب اولین و آخرین کتابی است که خواهم‌ نوشت؟ یا انتشار این کتاب شروع فصل تازه‌ای در زندگی من بهعنوان یک نویسنده خواهد بود؟

نوشتن برخی از رمان‌های تاریخ ادبیات بیش از ۱۰ سال به طول انجامیده است. درحالی‌که نوشتن کتابی درباره راه‌اندازی کسب‌ و کار اینترنتی ظرف مدت چند روز آماده انتشار می‌شود.

 یکی از راهکارهای موفق در زمین فروش کنار در حوزه تجارت الکترونیک اهدای کتاب به صورت رایگان است. به این منظور بهتراست چند نسخه محدود از کتاب را به صورت رایگان اهدا کنید. به این ترتیب عده بسیار زیادی با سبک نگارش شما آشنا می‌شوند.

حتی پیشنهاد می‌شود اگر نوشتن کتاب بعدی شما سال‌های متمادی به طول می‌انجامد نیز هرچند وقت یک‌بار با انتشار فصلی از کتاب یا بخش‌هایی از آن مخاطبان را با خود همراه کنید. تا سایت فروشگاهی خود را برای همیشه در ذهن آن‌ها ماندگار کنید.

راه اندازی سایت فروش کتاب الکترونیکی

جامعه مخاطبان خود را بشناسید

اگر جامعه مخاطبان خود را می‌شناسید بنابراین می‌دانید چطور باید با سایت‌های نرم افزار فروشگاه ساز بازاریابی کتاب خود را انجام دهید.

مشاوره رایگان

 بازاریابی کتاب‌های خلاقانه در یک سایت فروشگاه اینترنتی آنلاین کار چندان ساده‌ای نخواهد ‌بود. در واقع اگر از نگاه مخاطبان به ماجرا نگاه کنید؛ آنها می‌دانند که چه نوع کتاب‌هایی را بیش‌تر می‌پسندند، اما هیچ اطلاعی از وجود کتابی با نویسندگی شما ندارند.

 اگر کتاب خود را در فهرست پرفروش‌ترین کارهای سال تصور کنید؛ فکر می‌کنید مخاطبان، شما را با چه نویسندگانی مقایسه خواهند کرد؟ کدام منتقدان کار شما را نقد می‌کنند؟

به این ترتیب به تدریج جامعه مخاطبان سایت فروشگاه اینترنتی خود را می‌یابید.

کلمات کلیدی در بازاریابی کتاب الکترونیکی

کلمات کلیدی در نرم افزار فروشگاه اینترنتی شما نقش مهم ایفا می‌کنند. پس از آنکه چند کلمه کلیدی را از جامعه مخاطبان خود انتخاب کردید؛ بازاریابی را با استفاده از این کلام آغاز کنید.

با انتخاب کلمات کلیدی که تا به این لحظه به طور کامل اشباع نشده‌اند؛ حوزه رقابت خود را مشخص کنید.

چرا کلمات کلیدی مهم هستند

انتخاب کلمات کلیدی تنها منجر به شناسایی و دست یافتن به افرادی که در حال جست‌وجوی آنلاین هستند نمی‌شود؛ بلکه کلمات کلیدی خریداران ایده‌آل کتاب شما را تعیین می‌کنند. بازاریابی یک کتاب الکترونیک در سایت فروشگاه اینترنتی روی این نکته متمرکز است که افرادی را پیدا کند که شیفته خواندن کتاب شما باشند. آن‌ها کتاب شما را خریداری می‌کنند و آن را به دوستان خود نیز معرفی می‌کنند.

راه اندازی سایت فروش کتاب الکترونیکی

از چه زمانی باید بازاریابی کتاب خود را در سایت فروشگاه اینترنتی آغاز کنید؟

برخی می‌گویند فورا، اما برخی از نویسندگان با تجربه درست زمانی که ایده‌ای برای نگارش یک کتاب تازه در ذهن آن‌ها شکل گرفت؛ بازاریابی و استفاده از نرم افزار فروشگاه اینترنی را آغاز می‌کنند. در هر صورت پیشنهاد ما به شما این است که اگر می‌خواهید از تمام مزایای فروشگاه اینترنتی و ساخت این فروشگاه به صورت تمام و کامل بهره‌مند شوید، باید قبل از این‌که نگارش کتاب به پایان برسد، بازاریابی کتاب خود را آغاز کنید.

در انتخاب کتاب الکترونیکی خود مخاطبین را دعوت به ادغامی کنید. به‌عنوان مثال از آنها بخواهید از صفحات شما در شبکههای اجتماعی دیدن کنند. به این ترتیب بیش‌تر با رویکرد و نظرات مخاطبان خود آشنا خواهید شد.

انتخاب کانال مناسب برای بازاریابی کتاب الکترونیکی

به محض اینکه تمام نکاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم را در بازاریابی کتاب الکترونیکی خود به کار بردید؛ باید به دنبال یک کانال مناسب برای بازاریابی کتاب الکترونیکی خود باشید. شما این امکان را دارید که از طریق روش‌های متعدد بازاریابی کتاب خود را انجام دهید. در ادامه به برخی از این کانال‌ها اشاره خواهیم کرد. انتخاب با شما است.

  • پست‌های مهمان
  • شبکه شخصی اطرافیان شما
  • اجتماع اطرافیان محلی شما
  • شبکه‌های اجتماعی
  • ها

در ادامه به شرح هر یک از این موارد می‌پردازیم:

ایمیل

جهت فروش کتاب الکترونیک در سایت فروشگاه اینترنتی ابتدا از ارسال خبرنامه‌ها از طریق ایمیل شروع کنید. بهتر است بخشی از روند نوشتن کتاب یا زندگی خود را در فواصل زمانی منظم با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. بهتر است در هنگام استفاده از سایت فروشگاه اینترنتی بیش‌ترین استفاده را از فهرست مخاطبان ایمیل خود ببرید.

پست‌های مهمان

ارسال پست‌های مهمان یکی دیگر از ایده‌های بازاریابی کتاب الکترونیک است. به منظور افزایش نتیجه حاصل از این کار تعدادی از کتاب ها را در این پست‌های مهمان به صورت رایگان توزیع کنید. به این منظور به سراغ بلاگ‌هایی بروید که بیش‌ترین میزان خواننده و معروف‌ترین نویسندگان را در خود دارند.

شبکه شما

قرار نیست بازاریابی کتاب الکترونیکی خود را شخصا انجام دهید بلکه در کنار راه‌اندازی سایت فروشگاه اینترنتی از کمک افراد قابل اعتماد نیز استفاده کنید. در فهرست ایمیل‌های خود، اعضای خانواده، فامیل و دوستان خود را نیز قرار دهید و به آن‌ها اطلاع دهید که در حال نگارش یک کتاب هستید.

جامعه محلی اطرافیان

کتاب الکترونیکی شما در سایت فرشگاه اینترنتی و در فضای آنلاین زندگی خواهدکرد، اما بازاریابی این کتاب لزوما نباید در فضای آنلاین و به صورت مجازی صورت بگیرد. با مدیر کتابخانه محلی خود صحبت کنید و او را در جریان اقدامات خود قرار دهید. با گروه‌های نویسندگان ارتباط برقرار کنید و در کنفرانس‌های مربوط به بازاریابی شرکت کنید. به دنبال فرصت‌هایی برای برقراری ارتباط با ناشران و نویسندگان باشید.

راه اندازی سایت فروش کتاب الکترونیکی

قدرت شبکه های اجتماعی در بازاریابی کتاب الکترونیک

در صفحه‌ای که مختص کتاب الکترونیک شما طراحی شده ‌است، هویت کتاب را با مخاطبان خود در میان بگذراید، اما زمانی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنید باید این نکته را به‌خاطر داشته‌ باشید که این فضاها پلتفرمهای تصویری هستند.  

تصویری بازاریابی کنید

تصویر کاور کتاب شما انتخاب خوبی خواهد بود، اما هیچکس دوست ندارد تصویر کتاب شما را هر روز مشاهده کند بنابراین به منظور افزایش فروش در سایت فروشگاه این ترتیب باید رعایت شود:

  • سایت‌های نویسندگان را دنبال کنید و از آن‌ها ایده بگیرید.
  • نقل‌قول‌هایی از کتاب خود را به زیبایی تمام در قالب یک تصویر منتشر کنید.
  • بخشی از منزل خود را برای نویسندگی مهیا کنید و عکس‌های هیجان‌انگیزی را ثبت کنید.
  • تمام چیزهایی که در شما ایجاد انگیزه می‌کنند را در قالب تصویر با مخاطبان به اشتراک بگذارید.

روابط اجتماعی برقرار کنید

 در شبکه اجتماعی باید با مخاطبان خود تعامل داشته ‌باشید. راجع به کتاب خود با آن‌ها صحبت کنید.

بلاگ و پادکست

 در کنار روش‌های مذکور برای افزایش مخاطبان سایت فروشگاه اینترنتی می‌توانید از فرصت‌هایی که از طریق بلاگها و پادکست در اختیار شما قرار داده می‌شود نیز استفاده کنید. بلاگ شما باید در ارتباط متسقیم با کتاب شما قرار داشته ‌باشد. از انتشار مطالب بلند در بلاگ خود بپرهیزید.

 در پادکست نیز فصلی از کتاب خود را با مخاطبان به اشتراک بگذارید و به آنها اجازه دهید که ماجرا را از زبان نویسنده بشنوند. برای ضبط پادکست به ابزار خاصی نیاز ندارید بنابراین این کار را در نظر بگیرید.

درآخر

 نوشتن کتاب الکترونیکی نیمی از مسیر است و معرفی کتاب در سایت فروشگاه اینترنتی به مخاطبان دنیای دیگری است.

 برای بازاریابی کتاب الکترونیک باید از تمام زوایای خود استفاده کنید و با استفاده از تمام کانال‌های و پلتفرم‌های موجود پل ارتباطی مستحکمی را با مخاطبان و دیگر نویسندگان ایجاد کنید. به این ترتیب نهایت استفاده را از سایت فروشگاه اینترنتی کتاب خود ببرید. ما در پافکو در تمام طول مسیر با شما خواهیم‌ بود و ضمن طراحی سایت فروشگاه اینترنتی شما نکات ضروری برای جلب توجه مخاطبان را نیز با شما در میان می‌گذاریم.

دریافت مشاوره رایگان
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت