مقالات فروشگاه اینترنتی

با تولید محتوا فروش اینترنتی خود را چند برابر کنید!

تولید محتوا فروش اینترنتی
گسترش اینترنت منجر به ظهور انواع سایت فروشگاه اینترنتی در حوزه‌‌های متفاوت شده است. همانطور که قدیمی‌‌ها می‌گویند جایی که ارتباطی برقرار شود، معامله‌ای نیز انجام می‌‌شود.

ما در گروه نرم افزاری پافکو با اطلاع از این موضوع در زمینه ساخت فروشگاه آنلاین به یاری مشتریان خود آمده‌ایم، اما آنچه موفقیت شما را در این راه تضمین خواهد کرد، تنها طراحی فروشگاه اینترنتی نیست.

 بلکه باید با استفاده اصولی از محتوا توجه مخاطبان را به خود جلب کنید. در واقع محتوا در کنار نرم افزار فروشگاه اینترنتی امکان برقراری ارتباط سازنده با مشتریان را برای شما فراهم خواهد کرد.

 به این ترتیب هویت برند خود را بسازید و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مشتریان قرار دهید. اطلاعات ارزشمند برای مشتری مانند گنجی قیمتی است که در هر جایی یافت نمی‌شود. در ادامه با تأثیرات و نحوه کار محتوا در افزایش میزان فروش بیش‌تر آشنا می‌شوید.


فهرست مطالب:

نیمی از مردم خرید از سایت فروشگاه اینترنتی را ترجیح می دهند

استفاده از محتوا در سایت فروشگاه اینترنتی چه پیامدهای دارد؟

محتوا در کنار مفهوم «اقتصاد توجه»

محتوا و سایت فروشگاه اینترنتی

انواع محتوا برای سایت فروشگاه اینترنتی

یک - محتوای متنی در سایت فروشگاه اینترنتی

دو - محتوای شامل تصویر

سه - استفاده از اینفوگرافی در محتوا

چهار - محتوای ویدئویی

جذب ترافیک طبیعی در سایت فروشگاه اینترنتی یا خرید ترافیک؟

برون سپاری محتوا


نیمی از مردم، خرید از سایت فروشگاه اینترنتی را ترجیح می‌دهند

امروزه راه اندازی سایت فروشگاه اینترنتی در سراسر جهان با استقبال فراوانی رو به رو شده است. آمار منتشر شده حاکی از آن است که ۹۵ در صد آمریکایی‌ها حداقل یک بار در سال از سایت فروشگاه آنلاین خرید می‌کنند. این در حالی است که ۸۰ درصد آمریکایی‌ها ماهانه خرید‌های خود را از فروشگاه آنلاین انجام می‌دهند.

 ما در پافکو با مطالعه آمار‌های منتشر شده به این نتیجه رسیدیم که در شرایط فعلی برخلاف گذشته افراد با نگرانی‌های کمتری اقدام به خرید از فروشگاه اینترنتی شما می‌کنند. در گذشته مردم خرید از فروشگاه‌های فیزیکی را ترجیح می‌دادند، اما این واقعیت امروزه دیگر صادق نیست.

دریافت مشاوره رایگان

با وجود چنین استقبال گسترده‌‌ای از سایت‌های فروشگاه اینترنتی هر روز بر تعداد افرادی که با استفاده از نرم افزار فروشگاه ساز اقدام به راه اندازی سایت فروشگاه اینترنتی می‌کنند در حال افزایش است.

به همین دلیل هر روز میدان رقابت در این حوزه تنگاتنگ‌تر خواهد شد. کسب و کار‌ها از هیچ اقدامی در راستای افزایش و حفظ مشتریان خود فروگذار نخواهند کرد.

این روزها تنها این نکته که اولین و اصلی ترین مرجع تولید خدمات یا محصولات باشید، منجر به موفقیت سایت فروشگاه اینترنتی شما نمی‌شود.

 چرا که هر لحظه ممکن است یک فروشگاه آنلاین دیگر با استفاده از یک سیستم بازاریابی قوی‌تر و سرقت محصولات و قالب سایت شما مشتریان را از چنگ شما در آورد.

آنچه ما در پافکو در طی سال‌ها فعالیت در حوزه ساخت نرم افزار فروشگاه اینترنتی متوجه شدیم این است که « در این میدان نبرد، پیروزی از آن کسی است که سلاح قدرتمند محتوا را در اختیار داشته باشد.»


نتایج شگفت‌آور استفاده از محتوا در سایت فروشگاه اینترنتی

اگر نرم افزار فروشگاه ساز پافکو ابزار ایجاد یک مرکز فروشگاه آنلاین برای کسب و کار شما باشد؛ محتوا نیز خونی است که در بازاریابی سایت فروشگاه اینترنتی شما در جریان است.

به این دلیل محتوا را خون بازاریابی فروشگاه آنلاین تلقی می‌کنیم که به هر گوشه که بنگرید؛ ردپای محتوا را مشاهده می‌کنید. به عبارت دیگر هر نقطه‌ای که در مقابل چشم کاربر قرار دارد؛ به نوعی حاوی محتوا است.

محتوا میزان ترافیک را افزایش می‌دهد. اگر سایت به خودی خود دارای ترافیک قابل توجهی باشد نیز محتوا این ترافیک را توسعه می‌دهد و بر میزان مخاطبان سایت می‌افزاید.

 تولید محتوا میزان فروش را افزایش می‌دهد و تا حد زیادی از هزینه‌های بازاریابی سایت فروشگاه‌های اینترنتی می‌کاهد.

در گذشته کاربران هیچ گونه توجهی به تبلیغ‌ها و آگهی منتشر شده در سراسر اینترنت نمی‌کردند، اما امروزه کاربر از محتوایی که ارزشمند و حاوی اطلاعات مفیدی باشد، به شدت استقبال می‌کند.

 این محتوا می‌تواند یک متن باشد. از طرفی تصاویر و ویدئو‌ها نیز می‌توانند بخشی از محتوای فروشگاه اینترنتی شما باشند.

ما در پافکو به شما توصیه می‌کنیم «در کنار انتخاب محتوای خود به یاد داشته باشید که محتوا همان انگیزه‌ای است که مخاطب را به سایت شما فرا می‌خواند»

 در واقع اگر تصور کنیم که تمام اینترنت یک بازار بزرگ است و کاربران نیز مشتریان حاضر در این بازار هستند. در این حالت تولیدکنندگان محتوا تهیه کنندگان این بازار هستند.

 در حوزه فعالیت سایت فروشگاه اینترنتی نیز مسائل حول محور تقاضا و عرضه می‌گردد. کیفیت محتوا با توجه به نیاز‌ها و انتظارات مخاطب تعیین می‌شود.


محتوا در کنار مفهوم «اقتصاد توجه»

 اینترنت و به خصوص شبکه‌های اجتماعی مفهومی را زنده کرده اند که برای دهه‌های متمادی با نام «اقتصاد توجه» شناخته می‌شد.

 در این رویکرد توجه مخاطب همراه به سمتی معطوف می‌شود که خدمات مورد نظر در ازای مبلغی تأمین می‌شود. در واقع در این حالت نیز کالا یا خدماتی به مشتری فروخته می‌شود، اما این کار به شکل غیر مستقیم انجام می‌شود. نمونه هایی از این دست تبلیغات را در فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنید.

ما در پافکو مسئله را از نگاه متفاوتی زیر نظر گرفته‌ایم. در واقع بگذارید موضوع را این طور مطرح کنیم اگر توجه مخاطب را به عنوان ترافیک موردی سایت در نظر بگیریم که راهی برای افزایش درآمد سایت و فروشگاه اینترنتی است، چه چیزی این درآمد را کسب یا این توجه را به خود جلب کرده است؟ بله، محتوای مرتبط و مفید.

محتوا به سایت فروشگاه اینترنتی شما اجازه می‌دهد هویت منحصر به فردی داشته باشد. اگر یک سایت دارای دو فروشگاه آنلاین باشد که یکی از آن‌ها دارای بلاگ است و محتواهای ارزشمند بسیاری را به صورت منظم در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد، مسلما توجه کاربران بیش تری را به خود جلب می‌کند.


محتوا و سایت فروشگاه اینترنتی

محتوا در کنار محصولات سایت فروشگاه اینترنتی داستانی را روایت می‌کند. این داستان محصول را در سبد خرید مشتری قرار می‌دهد. داستان درست از زمانی که نام سایت فروشگاهی اینترنتی مورد نظر خود را در نوار جستجو وارد می‌کنید، آغاز می‌شود. در ادامه متوجه می‌شود که یک محتوا باید به چه سوالاتی پاسخ دهد تا داستان ختم به خیر شود؟

 • سایت فروشگاه اینترنتی شما چیست و در چه حوزه‌ای فعالیت دارد؟
 • چرا بهتر از رقبای خود هستید؟ چرا باید شما را انتخاب کنم؟
 • محصولات و خدمات شما برای چه کسانی در نظر گرفته شده اند؟
 • متوسط هزینه محصولات و خدمات شما چقدر است؟
 • طرز کار آنها چطور است؟ آیا مزایایی را برای مخاطب در پی دارند؟
 • از کاربر چه انتظاری دارید؟
 • محصول یا خدمات شما چه تغییری در زندگی مشترک ایجاد می‌کند؟

قبل از هر کاری به منظور دستیابی به یک ایده مناسب برای تولید محتوا باید نیاز‌های مخاطبان خود را بشناسید. سپس در پاسخ به نیازها و انتظارات آنها گام بردارید و محتوایی درگیر کننده و مرتبط تولید کنید.

اگر موفق شوید؛ مشتری را با محتوای خود همراه کنید؛ نه تنها مشتری از سایت فروشگاه اینترنتی شما خرید خواهد کرد بلکه به جامعه برند شما می‌پیوندد و با اشتراک گذاشتن محتوا و خدمات شما نقش مهمی در بازاریابی سایت شما ایفا خواهد کرد.


انواع محتوا برای سایت فروشگاه اینترنتی

 در کنار راه اندازی فروشگاه با استفاده از نرم افزار فروشگاه ساز پافکو باید بدانید که هر یک از انواع محتوا نقش مهمی در جذب مخاطبان شما خواهند داشت. در ادامه با انواع محتوا آشنا می‌شوید.

مشاهده دموی فروشگاه ساز


یک - محتوای متنی در سایت فروشگاه اینترنتی

در واقع محتوای متنی رایج ترین و متداول ترین نوع محتوا است. محتوای متنی اطلاعات مفیدی در خصوص تاریخچه استفاده‌ی نحوه استفاده از محصولات و خدمات فروشگاه اینترنتی شما را ارائه خواهد کرد.

نوع محتوای متنی کاملا در ارتباط مستقیم با نوع محصول و خدمات شما و همینطور جامعه مخاطبان شما قرار دارد. به عنوان مثال بی شک مشتری که به دنبال خرید لباس و محصولات مد در سایت فروشگاه‌های اینترنتی شما است؛ چندان علاقه‌ای به مطالعه توضیحات طولانی ندارد.

 در عوض باید از تصاویر و ویدئو هایی استفاده کنید که حاوی بازیگران و افراد سرشناسی باشد که از محصولات شما استفاده می‌کنند.

 اما در مجموع موفق ترین محتواهای متنی به این اشکال تولید می‌شود:

 • مطالعه موردی محصول یا خدمات
 • فهرست‌
 • بازنگری و بررسی
 • راهنمای جامع

هر یک از این محتوا‌ها برای محصولات و مخاطبان متفاوتی مناسب خواهد بود.


دو - محتوای شامل تصویر

در دنیای بازاریابی محتوا، تصاویر یک دنیا حرف را در خود جای می‌دهند. چرا که ( اگر ) بنا باشد محتوایی برای فروشگاه شما تولید شود؛ باید به کرات از کلمات و عبارات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما استفاده شود، اما یک تصویر گویای همه چیز خواهد بود. در کنار تصویر می‌توانید از توضیحات و اطلاعات تکمیل کننده نیز استفاده کنید.

اهمیت استفاده از تصاویر در بازاریابی سایت فروشگاه اینترنتی زمانی مشخص می‌شود که می‌بینیم بیش از ۷۴ درصد بازاریابی‌ها در شبکه اجتماعی از محتوای تصویری استفاده می‌کنند. از طرفی مخاطبان در مواجه با سایتی که حاوی تصاویر محصولات و خدمات است، توجه بیشتری از خود نشان می‌دهند.

 از این گذشته با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از کاربران اینترنت را نسل جوان تشکیل می‌دهند، می‌توان کمی طنز را نیز چاشنی تصاویر کرده و توجه مخاطب را جلب کرد.


 سه - استفاده از اینفوگرافی در محتوا

اینفوگرافی به عنوان ابزاری مابین محتوای متنی و تصویر در سایت فروشگاه اینترنتی بسیار سودمند خواهد بود.

این نوع محتوا اطلاعات را با سرعت بیشتری به مخاطب انتقال می‌دهند. ترتیب انجام امور، مراحل و ویژگی‌های محصولات را در قالب اینفوگرافی به مخاطب خود انتقال دهید. از آنجایی که اینفوگرافی‌ها حاوی اطلاعات ارزشمندی هستند به سادگی به اشتراک گذاشته می‌شوند.

همین امر سبب می‌شود که شما به عنوان یک سایت مرجع با منبعی که برای تأمین اطلاعات نوین و دست اول است، شناخته شوید.


چهار - محتوای ویدئویی

در کنار تولید محتوای تصویری و اینفوگرافی شاهد استقبال ۷۴ درصدی مخاطبان اینترنتی از محتواهای ویدئویی هستیم. و به این ترتیب بهتر است هنگام تهیه محتوای سایت فروشگاه اینترنتی خود محتواهای ویدئویی را نیز در نظر داشته باشید. ویدئو‌ها به سادگی به اشتراک گذاشته می‌شوند و آگاهی افراد را در مورد برند شما افزایش خواهند داد.

یکی از مهمترین نکات در «اقتصاد توجه» سرعت عمل است. به همین دلیل ویدئوها راهکار مناسبی به نظر می‌رسند.

 در کنار راه اندازی سایت فروشگاه اینترنتی با کمک نرم افزار فروشگاه ساز پافکو این نکته را در نظر داشته باشید که محتوای متنی نیاز به تمرکز بالای مخاطب دارد. در حالی که محتوای ویدئویی کمتر از هر نوع محتوای دیگری ذهن کاربر را خسته می‌کند. در واقع کاربران همواره تماشا ویدئو را به مطالعه یک محتوای متنی ترجیح می‌دهند.


جذب ترافیک طبیعی در سایت فروشگاه اینترنتی یا خرید ترافیک؟

حتما به خوبی می‌دانید که بهترین راه برای جلب توجه مخاطبان از طریق ترافیک ورودی سایت است. این ترافیک می‌تواند خریداری شده یا کاملا طبیعی شکل گرفته باشد.


ترافیک طبیعی

 این تنوع از ترافیک از شبکه‌های اجتماعی و ارجاعاتی که از سوی لینک سازی با دیگر سایت‌ها به سایت فروشگاه اینترنتی شما انجام می‌شود یا از طریق جستجوهای مستقیم نصیب سایت شما می‌شود.


ترافیک خریداری شده

در این حالت شما وجهی را در ازای دریافت ترافیک به سایت‌های نظیر فیس بوک و گوگل ادوردز پرداخت می‌کنید. آنها با به نمایش گذاشتن آگهی‌های شما میزان ترافیک شما را افزایش می‌دهند.

از طرفی بخش اعظم ترافیک ورودی شما را الگوریتم‌ها و قواعد موتورهای جستجو تأمین می‌کند. این موتور‌ها با تمرکز بر کلمات کلیدی عمل می‌کنند و سایت هایی مرتبط با کلمات کلیدی مورد نظر کاربر را به او معرفی می‌کنند.

 ما در گروه نرم افزار فروشگاه ساز پافکو بر این باوریم که «بهترین شیوه برای کسب ترافیک طبیعی؛ ایجاد محتوای مرتبطی است که حاوی کلمات کلیدی مناسب باشد»

 به این ترتیب وجه رایج در دنیای اینترنت که همان توجه یا ترافیک است را از آن خود می‌کنید.


 برون سپاری محتوا

رقابت در خصوص پیاده سازی قواعد و اصول ارزشمند یک سایت فروشگاه‌های اینترنتی به منظور اعمال اقتصاد توجه و افزایش میزان ترافیک کار چندان ساده‌ای نیست. در واقع تمام تجارت‌ها نمی‌توانند به صورت مداوم در زمینه تولید محتوایی مرتبط و ارزشمند وارد عمل شوند.

 بنابراین ما در پافکو به شما توصیه می‌کنیم که برون سپاری محتوا را در نظر بگیرید. در واقع با این کار تا حد زیادی از هزینه‌های شما کاسته می‌شود. علاوه بر این شما این فرصت را در اختیار خواهید داشت که روی عملکرد سایت فروشگاه اینترنتی خود متمرکز باشید.

 از این گذشته احتمالا مشتاق هستید که محتوای خود را شخصا تولید کنید، اما به یاد داشته باشید که بهتر است از محتوای مهمان سایت‌های دیگر نیز روی سایت فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر در زمینه فروش کفش فعالیت دارید؛ باید با سایت هایی همکاری کنید که لباس‌های مناسب با کفش شما را به فروش می‌رسانند.

در دنیای تجارت الکترونیک امروزی بازاریابی محتوا یکی از مهمترین و سرنوشت سازترین استراتژی‌های موجود به شمار می‌رود.


 در آخر

 راه اندازی سایت فروشگاه اینترنتی با استفاده از نرم افزار فروشگاه اینترنتی پافکو اولین گام در راستای معرفی محصول و خدمات شما به جامعه مخاطبان است. در ادامه باید از استراتژی‌های متفاوتی به منظور افزایش میزان ترافیک سایت خود نیز استفاده کنید.

 یکی از تأثیر گذارترین راه کارها در جهت جلب توجه مشتریان و پیاده سازی اصل «اقتصاد توجه » در سایت فروشگاه آنلاین شما استفاده هوشمندانه از انواع محتوا است. محتوا در قالب متن، تصویر ، ویدئو و اینفوگرافی پیامی را به مخاطبین شما ارسال می‌کند که توجه آنها را به خود جلب کرده و میزان فروش سایت شما را افزایش می‌دهد.

 بنابراین تولید محتوا را به عنوان گام بعدی در کنار راه اندازی سایت فروشگاه اینترنتی در نظر بگیرید. اطلاعات ارزشمند را در اختیار مشتریان و مخاطبان خود قرار دهید و شاهد معجزه محتوا در سایت فروشگاه اینترنتی خود باشید.

دریافت مشاوره رایگان
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت