مقالات فروشگاه اینترنتی

5 نکته روانشناسی بازاریابی برای برند سازی تجارت الکترونیکی

برند سازی تجارت الکترونیکی
فرقی ندارد شما چه کالایی در فروشگاه اینترنتی خود می فروشید، احتمالا در یک بازار رقابتی و شلوغ قرار دارید. و اگر نتوانید در ذهن های مخاطبان ماندگار شوید، تلاش های بازاریابی شما به جایی نمی رسند. چگونه می توانید یک برند منحصر به فرد بسازید، به گونه ای که خریداران را تحت تاثیر قرار دهد تا آن ها در این عرصه رقابتی شما را انتخاب کنند؟
راهکار چیست؟ شناخت روانشناسی بازاریابی. شاید قدری تعجب می کنید؛ اهمیت روانشناسی در بازاریابی فروشگاه اینترنتی چیست؟

5 ترفند روانشناسی بازاریابی که به برندسازی کسب و کار اینترنتی شما کمک می کند

یک – خود را به عنوان یک قدرت معرفی کنید.

دو اهرم اثبات اجتماعی

سه  به احساسات مخاطبان توجه کنید

چهار  از رنگ های قانع کننده استفاده کنید

پنج  سخاوت مند باشید

از آنجایی که چشم انداز و مشتریان شما موجودات عاطفی هستند، باید کشف کنید که آن ها چرا به این شکل فکر و رفتار می کنند. دانستن این امر به شما کمک می کند تا روش های خلاقانه ای را برای ترغیب آن ها به خرید از فروشگاه آنلاین شما و وفاداری به نام تجاری خود شناسایی کنید.

خوشبختانه، برای انجام این کار نیازی به دانستن کامل روانشناسی ندارید. در این مقاله، 5 نکته روانشناسی بازاریابی به منظور کمک به شما در بهتر شدن در بازاریابی و تاثیرگذاری بر وفاداری به برند ذکر خواهد شد.


یک – خود را به عنوان یک قدرت معرفی کنید.

اجازه دهید فرض کنیم که شما به دنبال یک متخصص تناسب اندام برای دستیابی به اهداف تناسب اندام خود هستید. یک نفر از طریق یکی از آشنا ها به شما معرفی می شود و متخصص دوم را در ورزشگاه ملاقات می کنید. از تعاملات اولیه، متوجه می شوید که تنها تعداد معدودی متخصص اول را می شناسند و شما خوش شانس بوده اید که از طریق یک دوست واسطه او را ملاقات کنید. از طرف دیگر، کارشناس دوم در حال حاضر یک دوره آموزش آنلاین رایگان برگزار می کند و در حال نوشتن کتابی در زمینه تناسب اندام است. بین انتخاب این دو نفر، چگونه تصمیم می گیرید؟

اگر چه ممکن است کار هر دو خوب باشد، اما شما به احتمال زیاد به کارشناس دوم اعتماد خواهید کرد. کارشناس دوم به نظر می رسد واجد شرایط تر است زیرا او خود را به عنوان مرجع تثبیت کرده است.

تولید محتوا راهی عالی برای انجام این کار است. در این فرآیند، در جامعه مشتری های فروشگاه اینترنتی خود، اعتماد ایجاد خواهید کرد. به نظر ساده می آید، اما در حقیقت اینطور نیست.

با توجه به اینکه 440 میلیون وبلاگ در اینترنت وجود دارد، محتوای شما باید به اندازه کافی قانع کننده باشد تا در گوگل رتبه خوبی بگیرد.  

دو – اهرم اثبات اجتماعی

انسان ها ذاتا علاقه مند هستند که در گروه قرار بگیرند و جزئی از آن باشند. علاوه بر این، اغلب به رفتار بقیه مردم به عنوان راهنمایی برای رفتار خودمان توجه می کنیم. ظاهرا، شاید به نظر برسد که این یک رفتار عادی و بدیهی انسانی است، اما بر نحوه رفتار مصرف کنندگان و نحوه تصمیم گیری در مورد خرید تاثیر می گذارد.

در برندسازی برای فروشگاه اینترنتی، اثبات اجتماعی به اشکال مختلفی مطرح می شود:

 • مطالعات موردی
 • توصیفات مشتری اینترنتی
 • بررسی ها و مرور ها
 • توصیه های دهان ب دهان

سه – به احساسات مخاطبان توجه کنید.

برندسازی عاطفی به شما کمک می کند تا پیام هایی ایجاد کنید که با قلب مشتریان صحبت کنند. این پیام ها حواس آن ها را جذب می کند و باعث می شوند آن ها با برند شما در ارتباط باشند. فروشگاه های اینترنتی با داشتن ظرفیت های بصری و شنیداری فوق العاده می تواند در تاثیرگذاری برند شما کمک فراوانی کند. نرم افزار فروشگاه ساز پافکو با ارائه ماژول های مختلف برای زیباسازی سایت فروشگاهی و ایجاد ارتباط موثر با مخاطبان، کار بازاریابی احساسی را برای شما آسان می کند.   

مشتریان به دنبال یک تجربه عالی با برند شما هستند. آن ها همچنین می خواهند تجربیات خود را از طریق تعاملاتی که با آن ها دارید بیان کنند.

هنگام استفاده از جذابیت عاطفی در برندسازی، احساسی را که می خواهید در چشم انداز ها و مشتریان خود ایجاد کنید، شناسایی کنید. برای تحریک حواس آن ها از داستان ها و تصاویر مربوطه استفاده کنید و با آن ها رابطه عاطفی ایجاد کنید. می توانید در تبلیغات، لندینگ ها و صفحات وب سایت خود، احساسات مخاطبان خود را هدف قرار دهید. تیم پافکو با تجربه ای بسیار و ارائه نرم افزار فروشگاه ساز، شما را در این راه یاری خواهد نمود.

چهار – از رنگ های قانع کننده استفاده کنید.

رنگ های برند شما، پاسخ هایی احساسی در مخاطبان ایجاد می کند و به ارتباط ذهنی مشتریان با برند شما جهت می دهد. پنج ویژگی وجود دارد که شخصیت برند شما را تعریف می کند و به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید از چه رنگ هایی استفاده کنید تا شخصیت برند شما را به بهترین نحو به نمایش بگذارد.

 • صمیمیت
 • هیجان
 • شایستگی
 • پیچیدگی
 • زمختی

و درست همانند انسان، شخصیت برند شما ترکیبی از این صفات هستند. با این حال، مصرف کنندگان، برند شما را با ویژگی هایی که از طریق رنگ ها، نماد ها و فنوت هایی که استفاده می کنید، تشخیص می دهند. این عناصر به شما کمک  می کنند تا ضمن انتقال ویژگی های برند خود، مانند قابلیت اطمینان، پختگی و اشتیاق، احساسات مثبت را تحریک کنید.

پنج – سخاوت مند باشید

تا حالا در موقعیتی قرار گرفته اید که بخواهید پول ناهار یا قهوه یک دوستی را که قبلا همین کار را انجام داده است را پرداخت کنید؟ این رفتار متقابل یک امر طبیعی می باشد. اصل رفتارهای متقابل می گوید که وقتی با دیگران با سخاوتمندی برخورد کنید، آن ها نیز به همان روش با شما رفتار خواهند کرد.

استفاده از اصل متقابل به شما کمک می کند تا با مشتریان خود روابط طولانی مدت برقرار کنید. شما نیاز های آن ها را برآورده کنید. آن ها نیز با خرید محصولات شما و سوق دادن افراد دیگر به سمت خرید اینترنتی از فروشگاه انلاین شما این مسئله را جبران خواهند کرد.

در ادامه، در راستای کمک به شما در شروع کار، دو روش وجود دارد:

 1. ارائه خدمات عالی مشتری در طول سفر خریدار. چشم انداز های خود را در هر زمانی که آن ها به کمک نیاز دارند به آن ها یادآوری کنید. به این ترتیب، آن ها خواهند دانست که شما آن ها و نیازهای آن ها را درک می کنید. به این ترتیب شما معتبر و قابل اعتماد به نظر خواهید رسید، بنابراین آن ها به خرید آنلاین از فروشگاه اینترنتی شما ترغیب خواهند شد.
 2. یک نسخه آزمایشی رایگان برای محصول خود ارائه دهید. به این ترتیب آن ها می آموزند که چگونه از آن استفاده کنند و قبل از اینکه هیچ هزینه ای کنند، از مزایا و ویژگی های محصول شما بهره مند شود.

یک راهکار عالی: استفاده از اهرم کمبود

چیزهایی که از نظر کمی محدود هستند، جذاب تر هستند زیرا با ارزش تر و منحصر به فردتر به نظر می رسند. و هنگامی که آن ها را به دست آورید، احساس قدرت می کنید. احساس کمبود، ما را به دلیل ترس از دست دادن، وادار به عمل می کند. برای شما پیش آمده است که کالایی را فقط به خاطر اینکه ممکن است دیگر در بازار پیدا نشود، خریداری کنید. اگر می خواهید به برند تجاری خود، ارزش کمیابی و بی مثلی دهید. با اطمینان از کیفیت فوق العاده محصولاتتان شروع کنید و آن ها را برای مدت زمان محدود به فروش بگذارید.

این یک اصل است. بین کیفیت و کمیت رابطه معکوس وجود دارد. پیدا کردن محصولات با کیفیت بالا سخت است، بنابراین منطقی است که به راحتی و به وفور در دسترس نباشند.

نتیجه گیری

درست است که سایت فروش آنلاین شما، مشتریان متنوع و متفاوتی دارد. با این حال، مغز انسان هنگام مواجهه با محرک های خاص، به روش های مشابهی واکنش نشان می دهد. و از آنجا که شما می خواهید در بازار خود متمایز شوید، باید با اجرای نکات روانشناسی بازاریابی که در بالا مورد بحث قرار گرفتند، شروع کنید.

به تدریج راه های آسان تر و ارزان تری برای به دست آوردن مشتریان، ایجاد حس وفاداری در آن ها و افزایش نرخ مراجعه و بازگشت به سایت فروش شما خواهید یافت.

مشاوره رایگان
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت