مقالات فروشگاه اینترنتی

4 گام برای ایجاد استراتژی محتوای موثر برای فروشگاه اینترنتی

محتوای موثر برای فروشگاه اینترنتی
بازاریابی محتوایی، اهمیت خود را در همه حوزه ها نشان داده است و حوزه تجارت الکترونیکی نیز از این قائده مستثنی نیست. بازاریابی محتوایی نوعی بازاریابی است که مخاطب هدف شما را جذب می کند یا آن ها را مجبور می کند از طریق محتوا اقدام خاصی انجام دهند.

در این مقاله، بازاریابی محتوایی را در قالب چهار مرحله یاد خواهیم گرفت. با کمک 4 مرحله بازاریابی محتوایی، به عنوان صاحب یک فروشگاه الکترونیکی، می توانید به سمت افزایش نرخ تبدیل و فروش حرکت کنید. به علاوه، به لطف فناوری، ما به ابزار های بازاریابی محتوایی خوبی دسترسی داریم که کار شما را راحت تر می کنند. برای تست کردن بازاریابی محتوایی لازم نیست شما یک متخصص باشید. اما اجازه دهید قبل از برداشتن اولین قدم، چند اصل مهم را بررسی کنیم.


فهرست مطالب:

هدف گذاری روی عادت های رسانه های اجتماعی مصرف کنندگان

تسلط بر فرمت های مختلف محتوا

انجام مهندسی معکوس روی مطالب رقبا

افزایش توزیع محتوا

حال نوبت شماست!


درست است که شما فروشگاه آنلاین خود را از طریق دستگاه کامپیوتر خود و در یک مرورگر مطمئن اجرا می کنید، اما مانند هر تجارت دیگری، در تجارت
الکترونیکی هم، شما باید مشتریان ایده آل خود را مثل کف دست بشناسید.

اثر بخشی این استراتژی بازاریابی محتوایی به چگونگی درک مشتریان هدف مربوط و متکی است. مشخص کنید که محصولات فروشگاه اینترنتی خود را می خواهید دقیقا به چه کسانی بفروشید. برای پاسخ به این سوال مهم، به جواب های مبهمی مانند "زنانی که طلا و جواهر را دوست دارند" یا "مردانی که تیشرت هایی با طرح لوگوهای معروف را دوست دارند" قناعت نکنید. اگر می خواهید از بازاریابی محتوا سود خوبی کسب کنید، باید با کسانی که محصولات خود را به آن ها می فروشید صادق و  شفاف باشید و به آن ها اجازه دهید به نوعی به شما در تولید محتوایی که باعث رشد کسب و کار آنلاین شما نیز می شود، کمک کنند.

دلیل اهمیت شناخت دقیق مخاطبان این است که هدف قرار دادن آن ها را بسیار ساده تر می کند. با این شناخت، شما یک تمرکز لیزری روی مشتری های خود خواهید داشت و نیازی نخواهید نداشت که وقت خود را برای افرادی که مشتریان شما نیستند تلف کنید. توصیه می شود موارد زیر را برای مشتری های خودتان مشخص کنید:

  • سن
  • جنسیت
  • مکان جغرافیایی
  • اشتغال
  • علاقه مندی ها و غیر علاقه مندی ها
  • فعالیت هایی که به آن ها علاقه دارند

با تعیین این فاکتور ها، دید خوبی راجع به مشتریان خود پیدا می کنید. بعد از این مقدمه، به مراحل بازاریابی محتوا برای فروشگاه اینترنتی می پردازم.


یک – هدف گذاری روی عادت های رسانه های اجتماعی مصرف کنندگان

1. آن ها از هر یک از پلتفرم های رسانه های اجتماعی چگونه استفاده می کنند؟

شما زمان های که در یک بستر رسانه اجتماعی سپری می کنید را غالبا صرف کارهایی مانند تماشای ویدئو، دیدن تصاویر مختلف و یا خواندن کپشن هایی کوتاه می کنید. دانستن این امر به شما کمک می کند تا نوع محتوا هایی را که می خواهید در این پلتفرم ها را منتشر کنید را تعیین کنید.

2. چه نوع محتوایی توجه آن ها را به این پلتفرم ها جلب می کند؟

اگر بتوانید تشخیص دهید که، مشتری های ایده آل شما در کدام پلتفرم ها بیشتر وقت می گذرانند و چرا، می توانید تعیین کنید که از کدام محتوا بیشترین استفاده را دارند. این به شما کمک می کند تا هنگام طرح ریزی و اجرای بازاریابی محتوایی، نوع محتوایی را که قصد دارید ایجاد کنید را آگاهانه انتخاب کنید.

3. برای هر کدام از این پلتفرم ها، کدام زمان ها مناسب تر است؟

هر یک از پلتفرم ها، ساعت های پیک بازدید مختص به خودشان را دارند، که در آن ساعت ها مخاطبان هدف شما در دسترس تر می باشند. ساعت های پیک بازدید، بهترین زمان برای انتشار پست، گذاشتن کامنت و حتی اجرای طرح تبیلغاتی (ads) می باشد. فعال بودن در زمان هایی که مخاطب شما فعالیت کمی دارد باعث می شود که تلاش شما برای بازاریابی محتوایی از بین برود و زمان شما تلف شود.


دو – تسلط بر فرمت های مختلف محتوا

تا بدین جا، شما درک عمیق تری از مخاطبان هدف خود به دست آورده اید. احتمالا تاکنون ایده هایی برای تولید محتوا، در زمینه های مورد علاقه تان، به ذهن شما رسیده است.

محتوا انواع مختلفی دارد، و از این تنوع می توانید برای پیشبرد استراتژی بازاریابی محتوای خود استفاده کنید. در درجه اول، محتوا می تواند به صورت متن، ویدئو یا صوت باشد. نکته مهم این است که محتوای شما در هر قالبی باید بتواند مخاطبان را آموزش دهد،  سرگرم کننده و واضح و شفاف باشد. ارائه ارزش، بسیار بااهمیت است.

در ادامه ایده هایی را بیان می کنم که می توانید با آن ها شروع کنید:

ساخت راهنما و آموزش: بسته به نوع کالایی که در فروشگاه تجارت الکترونیکی خود می فروشید، می توانید یک آموزش دقیق در مورد نحوه استفاده از آن بسازید. افراد زیادی برای این آموزش از شما قدردانی خواهند کرد.

بررسی محصولات – مردم، قبل از تصمیم گیری در مورد خرید یک کالا، به دنبال بررسی محصول هستند. منتشر کردن بررسی محصولات یک روش خوب برای جلب توجه مشتریان هدف شما می باشد.

لیست ها – مردم این لیست ها را دوست دارند... . ارائه لیست هایی مانند"10 ایده عالی برای هدیه سال نو" یا "شش نکته برای شروع بولت ژورنال". روش های خلاقانه ای هستند که می توانید در ضمن آن ها به اقلامی که خودتان در فروشگاه اینترنتی می فروشید نیز اشاره کنید.

نرم افزار فروشگاه اینترنتی پافکو، امکان انتشار آسان انواع محتوا در قالب های مختلف را فراهم می کند.

مشاهده دموی فروشگاه ساز پافکو


سه – انجام مهندسی معکوس روی مطالب رقبا

چه کسی می گوید بررسی دقیق آنچه رقبای شما انجام می دهند، بد است؟ اگر در بازاریابی محتوا، تازه کار هستید، این می تواند یک راه عالی برای ایده گرفتن در مورد آنچه در بازار کار می کند و مخاطب مورد نظر شما واقعا آن را جالب می داند، باشد.

بررسی کنید که سایر صاحبان فروشگاه های آنلاین، چه محتواهایی را منتشر می کنند(به ویژه فروشگاه های بزرگ تجارت الکترونیکی) و چگونه از این مطالب برای تبدیل بازار هدف به بازار فروش استفاده می کنند. در طول بررسی رقبا، این سوالات را از خودتان بپرسید:

چه چیز مشترکی توجه شما را جلب کرده است؟

عکس العمل مشتریان ایده آل شما به این مطالب چگونه بوده است؟

به این فکر کنید که چگونه می توانید رویکرد خود را مطابق با آن ها تنظیم کنید و نتایجی مشابه با نتایج که کسب و کار های اینترنتی بزرگ بگیرید. مهندسی معکوس محتوای سایت فروشگاهی رقبای شما به عنوان راهنمایی در راه تجارت شما عمل خواهد کرد. آن ها یک بار این راه را رفته اند و نتیجه گرفته اند، چرا از تجربیات آن ها استفاده نکنید؟


چهار – افزایش توزیع محتوا

زمانی که شما محتوا را آماده کرده و آن را منتشر کرده اید، قدم بعدی چیست؟ محتوا اساسا بی فایده خواهد بود، مگر اینکه قابل مشاهده باشد و این به تلاش های شما برای افزایش توزیع و پخش محتوا بستگی دارد. اینجا همان جایی است که اطلاعاتی که در نکته اول این مقاله بیان کردیم به درد شما خواهد خورد. آگاهی از رفتار مشتریان ایده آل در رسانه های اجتماعی و ساعت های اوج حضور و فعالیت آن ها در هر یک از این رسانه ها به شما کمک می کند تا مطالب خود را در مکان و زمان مناسب به اشتراک بگذارید.


حال نوبت شماست!

بازاریابی محتوا یک فرآیند است. اما وقتی مراحل را قدم به قدم انجام دهید، خواهید توانست ظرفیت آن را برای کمک به رشد فروشگاه اینترنتی و افزایش فروش انلاین خود تخمین بزنید. اما به یاد داشته باشید که هیچ گاه نتایج یک شبه مشاهده نخواهید کرد. اما با کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتری های ایده آل تجارت خود، ایجاد و انتشار محتوا، به آرامی نه تنها مشتری خواهید ساخت بلکه طرفداران زیادی نیز پیدا خواهید کرد.

چه زمانی بهتر از الان برای شروع؟

تیم پافکو، با تجربه ای چندین ساله، آماده ارائه خدمات به شما می باشد. اگر می خواهید فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنید، نرم افزار فروشگاه ساز پافکو، مجموعه ای کامل از ابزارهای مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می دهد.

مشاوره رایگان بگیرید
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت