مقالات فروشگاه اینترنتی

۵ مدل تجارت الکترونیکی که امتحان خود راپس داده‌اند

راهکارهای جلب اعتماد مشتریان در فروشگاه اینترنتی

در دنیای امروز شاهد رشد خیره‌کننده بازار تجارت الکترونیکی هستیم. فعالان تجاری نیز این فرصت تجاری را غنیمت شمردهاند. در همین راستا شاهد راه اندازی انواع کسب و کارها الکترونیکی بسیار متنوع بودهایم. فعالان تجاری حضور فعالی در زمینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی و نرم افزار فروشگاه ساز داشتهاند.

تاریخچه رشد تجارت الکترونیکی در طی سالهای اخیر نشان داده است، تا سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش ۷۸ درصدی آمار ساخت فروشگاه آنلاین خواهیم بود.

در چنین فضایی که هر روز شاهد ارتقای کیفیت طراحی فروشگاه آنلاین و نرم افزار فروشگاه اینترنتی هستیم، برخورداری از چشم اندازی بلندمدت کار چندان ساده ای نخواهد بود.

 برخی از تجارت‌ها تحت تأثیر هیجانات زودگذر فضای تجارت الکترونیکی، قرار می‌گیرند. چنین تجارت‌هایی نمی‌توانند زمان مناسب خروج از رقابت را به درستی تشخیص نمی‌دهند. به همین دلیل، این تجارت‌ها به زودی از چرخه رقابت حذف می‌شوند.

در جهت راه اندازی فروشگاه اینترنتی، باید اطلاعات جامع و کاملی از وضعیت کسب و کار اینترنتی در اختیار داشته باشید. از این گذشته در جهت پیشبرد اهداف تجارت خود به یک برنامه منظم و مدون نیاز دارید.

برخی از افرادی که اقدام به ساخت فروشگاه اینترنتی با استفاده از نرم افزار فروشگاه می‌کنند، از شناخت کافی در زمینه تجارت الکترونیکی برخوردار نیستند. به همین دلیل از راهکار مواجه با مشکلات رایج نیز، اطلاعی در دست ندارند. به عنوان مثال این افراد اهمیت راه اندازی شعب و درگاههای متفاوت فروش را به درستی درک نکردهاند.

 تیم پشتیبانی نرم افزار فروشگاه ساز پافکو، در کنار طراحی فروشگاه اینترنتی تجارت‌های گوناگون، ساده‌ترین راهکارهای موجود در زمینه ساخت فروشگاه اینترنتی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. در ادامه شما را با مدل‌های متفاوت تجارت الکترونیکی و کسب و کار آنلاین آشنا خواهیم کرد.

درخواست مشاهده نرم افزار


دسته بندی‌های اصلی تجارت الکترونیکی

تجارت الکترونیک با استفاده از دامنه بسیار وسیعی از کسب و کارهای اینترنتی، میان مشتریان و فروشندگان کالاها ارتباط برقرار می‌کند. شبکه اینترنت نیز در این بین انجام تراکنش ها و نقل و انتقال ها را ممکن کرده است.

به عنوان نخستین گام، باید نوع مبادلات تجاری در فروشگاه اینترنتی خود را در نظر بگیرید. مشتریان فروشگاه اینترنتی شما چه کسانی هستند؟ کدام مدل را برای تجارت خود در نظر گرفته‌اید: B2B، B2c، C2C یا C2B؟

 آیا درباره مدل مورد استفاده در فروشگاه اینترنتی خود اندیشیده اید؟ آیا با این مدل‌ها آشنایی دارید؟ از مشاهده این عناوین شگفت‌زده شدید؟ در این مقاله پافکو، شما را با این مدل‌ها آشنا خواهد کرد. با ما همراه باشید.


B2B تجارت به تجارت الکترونیکی

تمرکز اصلی در این نوع تجارت بر تامین منابع و محصولات برای تجارت دیگری است. به این ترتیب، اکثر کسب و کارهای فعال در این حوزه، تامین‌کننده خدمات یا محصولات قلمداد می‌شوند. در این بین فروشگاه اینترنتی شرکت‌های سازنده نرم افزار، مبلمان اداری و منابع اولیه حضور دارند.

شرکت‌هایی که در زمینه میزبانی و هاست اطلاعات و اسناد فعال هستند نیز از این مدل استفاده می‌کنند. برای مثال شرکت نفت اکسان موبیل (ExxonMobil) و شرکت نفت شورون (Chevron) و بوئینگ (Boeing) نیز با استفاده از این مدل به کسب و کار خود ادامه می‌دهند. این تجارت‌ها منابع موردنیاز دیگر تجارت‌ها را در اختیار آنها قرار می‌دهند. در صورتی که به دنبال راه اندازی فروشگاه اینترنتی B2B هستید، به سرمایه اولیه بالایی نیاز دارید. این نوع فروشگاه نیز می تواند با در اختیار داشتن یک نرم افزار فروشگاه مناسب، ایجاد شده و با اتخاذ استراتژی های موثر مدیریت گردد.


B2C تجارت به مصرف‌کننده الکترونیک

اکثر افراد زمانی که به تجارت الکترونیکی، راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مزایای فروشگاه اینترنتی می‌اندیشند این مدل را در ذهن خود مجسم می‌کنند. طراحی فروشگاه اینترنتی با استفاده از این مدل به معنای راه اندازی یک خرده فروشی آنلاین است. سایت فروشگاه آنلاین که با استفاده از این مدل ایجاد شده است، کالاها و خدمات را مستقیماً به مصرف‌کنندگان عرضه خواهد کرد.


C2C تجارت الکترونیک یا دو طرفه (2sided)

درک مدل‌های B2B و B2C چندان دشوار نیست. اما مدل C2C کاملاً متفاوت است. این مدل تجاری با روی کار آمدن نرم‌افزارهای فروشگاه ساز و رونق کسب و کار اینترنتی مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار گرفت. طراحی فروشگاه‌ اینترنتی با استفاده از این مدل، امکانات منحصر به فردی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به این ترتیب، مشتریان در ازای پرداخت وجه ناچیزی به فروشگاه، اقدام به خرید و فروش می‌کنند.

به یاد داشته باشید که ساخت فروشگاه اینترنتی با استفاده از این مدل، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و منظمی است.

اگرچه فروشگاه‌هایی مانند ای بی (ٍeBay) و کرگلیست (Craigslist) با استفاده از این مدل سود سرشاری را به دست آوردهاند، اما بسیاری از تجارت‌ها نیز پس از ساخت فروشگاه آنلاین با شکست مواجه شده و دنیای تجارت الکترونیکی را ترک کردهاند. نرم افزار ساخت فروشگاه اینترنتی پافکو در این زمینه می تواند به عنوان یک تسهیل گر بسیار موثر عمل کند.


C2B مصرف‌کننده به تجارت الکترونیک

این مدل از جمله مدل‌هایی که به ذهن همه افراد خطور نخواهد کرد. اما این مدل نیز به شدت رایج شده است. در این مدل مصرف‌کنندگان و مشتریان کالا یا خدماتی را در اختیار تجارت‌ها قرار می‌دهند. بسیار از وبلاگ‌ها شخصی، بازاریابی‌های شعبه‌ای و گوگل ادسنس، از این مدل تجاری برای طراحی کسب و کار اینترنتی خود بهره بردهاند.

تجارت الکترونیک دستگاه‌های عمومی و دولتی

مدل‌های قبلی تجارت‌ خرده فروشی، در فضای تجارت الکترونیک هستند، اما این تجارت‌ها تنها خرده فروش‌های موجود نیستند. دسته دیگری از تجارت‌ها نیز وجود دارند که داد و ستد میان دولت و دستگاه‌های عمومی با تجارت‌ها و مشتریان را ممکن کرده‌اند. 

·        B2G مدل مورداستفاده در تجارت‌هایی است که تنها با دولت و دستگاه‌های عمومی مبادله می‌کنند.

·        C2G این تجارت امکان پرداخت‌های شخصی به حساب‌های دولتی را فراهم می‌کند. این پرداخت ها در زمینه مالیات و شهریه دانشگاه ها است.


مدل‌های مدیریت منابع درآمدی در تجارت الکترونیکی

حال باید به این بیندیشید که مدیریت منابع و محصولات خود را به چه صورت به انجام می‌رساند. برخی از افراد مشکلی با تولید کالا ندارند و در حالی که برخی دیگر از انباشته کردن گاراژ با جعبه‌های متعدد را می‌پسندند. در ادامه به بررسی مدل‌های متفاوت مدیریت منابع می‌پردازیم.

دراپ  شیپینگ Drop Shipping

ساده‌ترین مدل ساخت فروشگاه اینترنتی و طراحی وب سایت فروشگاه آنلاین، دراپ شیپینگ است. در این شیوه کالاهای موردنظر را در نرم افزار فروشگاه در معرض دید مشتریان قرار می‌دهید. سپس وجه کالا را از طریق سامانه‌های پرداخت آنلاین دریافت می‌کنید. سایر اقدامات نیز توسط تامین کنندگان تجارت شما به انجام می‌رسد. با استفاده از این مدل در فروشگاه اینترنتی دیگر نیازی به مدیریت انبارها یا اندوخته خود ندارید. در این مدل شما دیگر مسئول بسته‌بندی کالاها نیستید.

اما خطراتی نیز در این مدل در کمین سایت فروشگاهی شما است. به عنوان مثال، اگر فروشندگان محصولات کالاها را در زمان مقرر تحویل ندهند، یا کالاها از کیفیت پایینی برخوردار باشد، سایت فروشگاه انلاین شما مسئول خواهد بود. چرا که شما واسطه مشتریان و تجارت‌ها خواهید بود. نرم افزار فروشگاه پافکو در این مدل به یاری تجارت شما می آید.

اطلاعات بیشتر از نرم افزار

عمده فروشی و انبارداری

راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه اینترنتی حرفه ای در زمینه عمده فروشی و انبارداری به سرمایه اولیه بالایی نیاز دارد. از این گذشته مدیریت منابع، انبارها و پیگیری مبادلات انجام‌شده و سرمایه گذاری در راستای فضای ذخیره سازی محموله‌ها در این مدل مطرح است.

تولید و برچسب گذاری شخصی

اگر ایده یک محصول فوق العاده به ذهن شما خطور کرده است.، اما نقدینگی لازم برای ساخت کارخانه را در اختیار ندارید و یا تمایل به انجام این کار ندارید، می‌توانید از این مدل استفاده کنید. برخی از تجارت‌ها فضای موردنیاز برای تولید ایده و کالای موردنظر خود را در اختیار ندارند، لذا نمونه کار یا طرح اولیه ساخت کالا را برای تولیدکنندگان ارسال می‌کنند.

به این ترتیب تمام مشکلات موجود در طرح در این مراحل شناسایی می‌شود. هزینه راه اندازی این کسب و کار اینترنتی بسیار ناچیز خواهد بود. در صورتی که قصد دارید در آینده واحد تولیدی خود را راه اندازی کنید، این مدل شروع بسیار خوبی خواهد بود؛ زیرا می‌توانید کالاها و ایده‌های جدید را بیازمایید.

برچسب سفید

در این مدل شما کالایی که مورد استقبال مشتریان واقع شده است را انتخاب می‌کنید. این کالا با برچسب سفید، یعنی بدون نام و نشان خاصی به فروش رسیده است. نرم افزار فروشگاه اینترنتی پافکو پیشنهاد می‌کند، کالای موردنظر را با طراحی موردنظر بسته‌بندی و در بازار موردنظر به فروش برسانید. این مدل تجاری در بازار فروش لوازم آرایشی و سلامتی نتایج خوبی را به دنبال داشته است.

مشکل اساسی این مدل افزایش میزان تقاضا است. هر آنچه که سفارش می‌دهید در اختیار شما گذاشته می‌شود. اکثر تولیدکنندگان این محصولات کیفیت پایینی را ارائه می‌دهند. از این رو در صورتی که قادر به فروش این محصولات نباشید، حجم زیادی از این کالاها را در انبار خود انباشته خواهید کرد.

اخذ اشتراک

این تجارت‌ها بسته‌ای از پیش تعیین‌شده ای را برای مشتریان خود ارسال می‌کنند. درآمد این تجارت قابل استناد است. تنها نکته حائز اهمیت انتخاب سبد محصولات است. در طراحی فروشگاه آنلاین خود این نکته را در نظر داشته باشید

 نتیجه گیری

داشتن یک تجارت الکترونیکی در مرحله اول نیازمند اتخاذ یک استراتژی مناسب و مرتبط با مدل کسب و کار شما است. در این مرحله اولین ابزار حیاتی شما برای ورود به فضای آنلاین، داشتن یک سایت یا فروشگاه اینترنتی است که بتوانید توسط آن میزبان مخاطبان بالقوه خود در فضای اینترنتی باشیدو در این خصوص نرم افزار فروشگاه اینترنتی پافکو و فروشگاه ساز حرفه ای آن می تواند مرحله به مرحله از ایجادسایت و ورود به فضای آنلاین تا زمان بازاریابی و فروش محصولات و خدمات شما کار را به راحتی به دست گیرد. مشاوران ما از راهنمایی شما خوشحال خواهند شد.

تماس با مشاوران
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت