مقالات فروشگاه اینترنتی

فاکتور‌های موفقیت در راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فاکتور‌های موفقیت در راه اندازی فروشگاه اینترنتی
راه اندازی فروشگاه اینترنتی و سایت فروشگاهی، آغازگر تحولی در دنیای تجارت بوده‌است که تاثیرات قابل‌توجهی را بر بازارهای خرده‌فروشی گذاشته‌است. ده سال پیش، حتی تصور ورشکسته‌شدن برخی از این تجارت‌ها نیز به ذهن کسی خطور نمی‌کرد.

 در روزگار فعلی کسب و کار اینترنتی بازار جهانی خرده‌فروشی را به کلی با رکود روبه‌رو کرده‌است. به همین‌ دلیل در طی سال‌ های اخیر تجار‌های سنتی که در فضای آنلاین فعالیتی نداشته‌اند، با رکود فراوانی روبه‌رو بوده‌اند. تحولات جدید منجر به ورشکستگی و تعطیل‌شدن، بزرگ‌ترین و موفق‌ترین خرده‌فروشان سراسر جهان شده‌است.

در‌همین‌راستا شرکت تولیدکننده اسباب‌بازی ToysRUs، پس از ۶۰ سال حضور در عرصه تجارت، تمامی شعبه‌های واقع در سراسر آمریکا را به پول نقد تبدیل‌کرده و به دلیل نداشتن فروشگاه اینترنتی از صحنه تجارت اسباب‌بازی خارج شده‌است.

از سوی دیگر انواع کسب و کار اینترنتی نوظهور در دنیای دیجیتال، همواره در‌حال راه اندازی فروشگاه اینترنتی و رقابت با دیگر تجارت‌های موجود در بازار تجارت الکترونیکی هستند. به همین دلیل بسیاری از تجارت‌های سنتی که با اصلاح تجارت خشت و گل از آنها یاد می‌شود، به فعالیت در فضای اینترنت روی آورده‌اند.

اما راه اندازی تجارت الکترونیکی و سایت فروش اینترنتی کار چندان ساده ای نخواهد ‌بود. به همین دلیل بسیاری از تجارت های آنلاین به‌منظور راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ساخت فروشگاه اینترنتی، برای ارائه خدمات و محصولات خود از دانش و تجربه متخصصان این امر بهره می‌برند. طراحی فروشگاه اینترنتی میزان سودآوری و بازدهی تجارت‌ها را به کلی متحول می‌کند. این همان دلیلی است که امروزه تمام افراد در هر صنعتی که باشند به دنبال نرم افزار فروشگاه اینترنتی حرفه ای و فروشگاه ساز مناسب میگردند.

از این رو همواره تجارت های بزرگ و کوچک برای آغاز حضور خود در عرصه تجارت الکترونیی از راهنمایی یک فروشگاه ساز آنلاین بهره می‌برند. پافکو، با تیمی متشکل از متخصصان و برنامه‌نویسان حرفه ای در زمینه ساخت فروشگاه اینترنتی و ارائه نرم افزار فروشگاه انلاین، فعالیت ‌داشته و شما را با یک نرم افزار فروشگاه مناسب در راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجارت مورد‌نظرتان، یاری خواهد‌کرد. تیم پافکو بر‌این باور است که شما برای راه اندازی یک تجارت الکترونیکی موفق باید نکاتی که در ادامه به آن اشاره خواهیم‌کرد را در‌نظر داشته‌ باشید.


چرا راه اندازی فروشگاه اینترنتی با مشکلات فراوانی روبه‌رو بوده است؟

دلایل بسیاری می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی برای تجارت‌های الکترونیکی و ساخت فروشگاه اینترنتی شود. اما روی ‌هم ‌رفته، صرف نظر از نوع تجارت و گستردگی کسب و کار اینترنتی شما، تمام کسانی که در این حوزه فعالیت دارند با مشکلات مشابهی دست‌به‌گریبان خواهند ‌بود. همین موضوع سبب شکست بیش از ۸۰ درصد تجارت‌های الکترونیکی شده‌است. به عقیده تیم پافکو، کاربران به سه دلیل فروشگاه انلاین شما را برای همیشه ترک خواهند‌کرد:

۱. مشتریان متوجه نحوه استفاده از سایت فروش اینترنتی نمی‌شوند.

۲.   قیمت محصولات به طور مشخص در یک سایت فروشگاهی و یک فروشگاه آنلاین نمایش داده نشده‌است.

۳.   مسیریابی در سایت فروشگاه آنلاین برای کاربر به سادگی امکان پذیر نشده‌است.

البته با‌ وجود نرم افزار فروشگاه و فروشگاه ساز انلاین پافکو جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد؛ چرا‌که راه‌حل از آنچه که تصور می‌کنید نیز ساده‌تر است. خوشبختانه مشتریان محصولات و کیفیت تجارت شما را بر اساس معیارهای فردی و ارزش‌گذاری‌های شخصی قضاوت نمی‌کنند، بلکه آنها تنها به دنبال سایت فروش اینترنتی هستند که آنچه را که در‌جستجوی آن هستند در زمان مورد‌نظر در اختیار ان ها قرار ‌دهد. البته مشتریان از تجارتی که اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی و ورودبه عرصه راه اندازی کسب و کار اینترنتی کرده است، انتظار بالایی دارند.

در صورتی‌که تجارت شما برای ارسال مرسولات گزینه‌های بسیاری را در‌نظر گرفته ‌باشد، مشتریانی که در جستجوی تحویل فوری هستند را از تجارت خود می‌رانید. اظهارات ۸۰ درصد خریداران امریکایی حاکی ‌از آن است که قیمت انتقال مرسولات و سرعت انتقال مرسولات نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در انتخاب سایت فروشگاه انلاین مورد‌نظر آنها ایفا می‌کند.

از این‌رو در هنگام طراحی فروشگاه اینترنتی این نکته را در نظر داشته ‌باشید که بهتر‌است تا جای ممکن، قابلیت ارسال رایگان و سریع را برای مشتریان فراهم کنید. برای‌مثال سایت فروش اینترنتی  Shongololo برای خرید‌های بالای 30 دلار ارسال سریع و رایگان را در‌نظر گرفته‌است. بی‌شک مشتریان از چنین قابلیتی استقبال خواهند کرد.

کاربران فروشگاه آنلاین به دنبال خرید ساده هستند و از مراحل پیچیده بازگشت کالا استقبال نخواهند کرد. نرم افزار فروشگاه انلاین پافکو، علاوه بر گزینه‌های متفاوت ارسال سریع و ارزان مرسولات نکات دیگری را در طراحی فروشگاه اینترنتی در‌نظر خواهد‌گرفت که در ادامه به آن می‌پردازیم.

دریافت مشاوره رایگان


برند شما بیانگر اهداف شما است

برند در ‌واقع هسته مرکزی تجارت به شمار رفته و نشان‌دهنده هویت تجارت است. در صورتی که هنوز نام خود را انتخاب نکرده‌اید وقت آن رسیده است که به نوع تجارت خود بیندیشید، تجارت شما شامل چه حوزه‌هایی می‌شود. برندهای نام‌آشنا و با سابقه برنامه‌ای برای آینده در‌نظر نگرفته‌اند. به‌همین‌دلیل این تجارت‌ها به موفقیت دست پیدا نکرده و در همان جایگاه اولیه باقی می‌مانند.

بر‌اساس نظرسنجی‌های انجام‌شده در سال ۲۰۱۷، ۱۵۰ سایت محبوب کاربران در فهرستی جای گرفته‌اند. اما جالب اینکه نظرات بی‌بی بومر‌ها یا متولدین نسل انفجار که به نسل گذشته تعلق دارند با متولدین نسل هزاره سوم بسیار تفاوت دارد. برای مثال در حالی که بی‌بی برمرها سایت فروشگاهی را در رتبه هفتم قرار دهند، متولدین نسل هزاره سوم همان سایت فروش آنلاین را در رتبه ۸۱ ام جای‌داده‌اند. به این‌ترتیب می‌توان گفت، با گذشت زمان جذابیت و مقبولیت سایت‌ها برای متولدین نسل هزاره سوم کاهش پیدا خواهد کرد.

جلب‌توجه متولدین نسل هزاره سوم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار‌است، چرا‌که جمعیت این نسل در‌مقایسه با بی‌بی بومر‌ها به مراتب بیشتر است. در نظر‌سنجی انجام‌شده برای تعیین رتبه تجارت‌هایی نظیر سامسونگ، شرکت داروسازی آمریکایی فایرز (Pfizer) و شرکت AAA نتایج زیر به ثبت رسیده‌است:

·     AAA: رتبه اعطایی توسط متولدین نسل هزاره سوم: ۹۲،  رتبه اعطایی توسط متولدین نسل انفجار: ۲۶

·     فایرز (Pfizer): رتبه اعطایی توسط متولدین نسل هزاره سوم: ۱۳۶، رتبه اعطایی توسط متولدین نسل انفجار: ۶۵

· سامسونگ: رتبه اعطایی توسط متولدین نسل هزاره سوم: ۷۴، رتبه اعطایی توسط متولدین نسل انفجار: ۱۹

به اعتقاد گروه پافکو زمانی که از پیام اصلی برند خود فاصله می‌گیرید، آسیب جبران ناپذیری به بار خواهید‌آورد. برند شما همواره در ذهن مخاطبان برجای خواهد ‌ماند. چرا‌ که مشتریان با ‌توجه به ارتباط تنگاتنگی که با برند شما برقرار کرده‌اند، پیش‌فرض‌هایی را در‌خصوص برند شما به خاطر سپرده‌اند که هرگز به فراموشی سپرده نمی‌شود. به این‌ترتیب هر زمان که مشتری تصمیم به خرید مجدد بگیرد سایت فروشگاهی شما را به خاطر خواهد‌آورد، این مشتریان نظرات ارزشمندی را در فروشگاه اینترنتی شما ابزار خواهند‌کرد.

۳۱ درصد مشتریان برای خرید کالاهای که نظرات مثبت فراوانی را به خود اختصاص داده‌است، ۳۱ درصد بیشتر هزینه خواهند‌کرد. از این گذشته ۸۵ درصد مشتریان نظرات انلاین را به اندازه پیشنهاد‌های فردی از سوی نزدیکان معتبر می‌دانند.

متاسفانه کاربران تجربیات بدی که در خرید از یک فروشگاه انلاین داشته‌اند را به‌مراتب بیشتر از تجربیات خوب خود با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

در‌صورتی‌که برند به خوبی طراحی نشده ‌باشد، مخاطبان خود را بدست نخواهد آورد. همین امر باعث می‌شود تجارت‌های دیگر مشتریان احتمالی شما را بربایند.


سئو حلال مشکل ترافیک فروشگاه آنلاین

گوگل در خصوص رتبه سایت ها تصمیم‌گیری خواهد‌کرد. در همین راستا همواره الگوریتم‌های جدید برای سئو فروشگاه در‌نظر‌گرفته می‌شود. سئوکاران تیم پافکو، در طراحی فروشگاه آنلاین خود و در هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی شما، برند شما را به‌عنوان یک کلمه کلیدی در سئو به کار می‌برند. به این ترتیب راه اندازی کسب و کار اینترنتی شما کمترین ریسک را خواهد داشت و از حداکثر مزایای فروشگاه اینترنتی بهره خواهید برد.

به‌خاطر داشته باشید که صرف زمان طولانی برای ارتقا سطح سئو بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه سایت‌هایی که با استفاده از راهکارهای جعلی و غیر‌طبیعی اقدام به بهبود سئو می‌کنند، به سرنوشت ناخوشایندی دچار خواهند‌شد. در واقع سئو در یک کسب و کار آنلاین، نقشی تعیین کننده در رقابت شما خواهد داشت.

درخواست مشاهده محیط نرم افزار


مشتریان شیفته رابط‌ کاربری قدرتمند هستند

رابط‌کاربری قدرتمند نقش فروشندگان را در راه اندازی فروشگاه اینترنتی شما برعهده دارند. آنها با رویی گرم و گشاده از مشتریان استقبال کرده و اطلاعات موردنیاز را در‌اختیار آنها قرار می‌دهند. در یک سایت فروشگاه آنلاین کیفیت طراحی سایت، سرعت بارگذاری صفحات و تصاویر می‌تواند تجربه متفاوتی را برای کاربر به همراه داشته‌ باشد.

از‌این‌گذشته کاربر در هنگام بازدید از سایت فروش اینترنتی باید متوجه به حوزه و نوع فعالیت‌های فروشگاه آنلاین شما شود. به این منظور اعضای تیم نرم افزار فروشگاه انلاین پافکو، به شما امکان طراحی صفحه لندینگ حرفه ای را خواهند داد. از‌این‌گذشته در هنگام ساخت سایت فروشگاه اینترنتی، باید سبد خرید را به‌بهترین شکل ممکن در‌اختیار کاربر قرار‌داده و روش‌های ساده‌ای را برای پرداخت وجه کالا در سیستم فروشگاه آنلاین، در نظر بگیرید.

شما می‌توانید ضمن استفاده از نرم افزار فروشگاه ساز آنلاین، از محتواهای ویدیویی، تصاویر انیمیشنی و بازی‌ها نیز بهره ببرید. از‌این‌گذشته در هنگام استفاده از نرم افزار فروشگاه اینترنتی، کاربران گوشی‌های هوشمند را فراموش نکنید. امروزه درصد بسیار بالایی از کاربران برای خرید کالاهای مورد‌نظر خود از گوشی‌های تلفن‌همراه بهره می‌برند. از این گذشته نحوه مسیریابی و مشاهده بخش‌های مختلف فروشگاه در نرم افزار ساخت فروشگاه انلاین پافکو به خوبی در نظر گرفته می‌شود.


شفافیت سایت فروشگاه اینترنتی موجب جلب اعتماد می‌شود

نخستین قدم در راستای افزایش شفافیت در هنگام استفاده از یک نرم افزار فروشگاه آنلاین، نمایش تمام اطلاعات مورد‌نیاز کاربران خواهد بود. برای مثال، کاربر باید بتواند به سادگی آدرس و شماره‌های تماس تجارت شما را در پایین هر صفحه مشاهده‌کند.

در راستای بهبود شفافیت سایت فروش آنلاین، قیمت‌ها را در معرض دید کاربر قرار‌دهید. کاربران از قیمت‌های نامشخص استقبال نخواهند‌کرد. اطلاعات دقیقی در‌خصوص محصول را در اختیار کاربران قرار‌دهید. آنها هرگز امکان مراجعه و لمس کالای موردنظر خود را نخواهند‌داشت. پس شما باید به بهترین شکل ممکن تمامی جزئیات مربوط به کالا را در اختیار آنها قرار‌دهید و این مورد را در هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود در نظر بگیرید. درهمین‌راستا، می‌توانید از قابلیت افزوده تصاویر با کیفیت نیز در نرم افزار فروشگاه اینترنتی پافکو بهره‌مند شوید.

ثبت درخواست دمو نرم افزار


برقرار ارتباط سازنده میان کاربر و فروشگاه

یکی از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین راه‌ها در برقرار ارتباط سازنده با مشتریان استفاده از شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، یوتیوب، فیس بوک، لینکدین، پینترست و... است.

توصیه تیم پافکو به انواع کسب و کار آنلاین، این است که کاربران را در‌جریان تحولات و اتفاقاتی که در کسب و کار اینترنتی شما روی می‌دهد، قرار‌دهید. به این ترتیب شما می‌توانید قبل از ارائه و معرفی کلی محصول توجه کاربران و مخاطبان بسیاری را به برند خود جلب کنید.

به این ترتیب شما جامعه‌ای از هواداران محصولات تجارت خود را گرد ‌هم آورده و به این‌ترتیب، فضایی برای بحث و مبادله در اختیار کاربران قرار خواهید‌داد. کاربران امروزی از دسترسی به فضاهای بحث و مبادلات اطلاعات در خصوص علایق خود استقبال می‌کنند.

از این‌گذشته شما می‌توانید با برگزاری مراسم‌های عمومی، دوستداران برند خود را به جشن‌های کوچک و بزرگی دعوت‌کنید. چنین اقداماتی می‌تواند پیوند بسیار عمیقی را میان تجارت‌ها و مشتریان آنها ایجاد‌کند. شما می‌توانید نمونه‌هایی از جدید‌ترین خدمات و محصولات خود را در‌قالب این مهمانی‌های دوستانه به مشتریان خود معرفی‌کنید. به این‌ترتیب آنها با حضور در مراسم تجارت شما، در زمره نخستین کسانی قرار خواهند‌گرفت که محصول جدید شما را تجربه کرده‌است. 

در برگزاری مراسم مربوط به برند تجاری برند خود خلاقیت به خرج دهید. برای مثال می‌توانید مهمانان را به همراه حیوانات خانگی موردعلاقه ایشان به مراسم رونمایی یا معرفی محصولات جدید برند خود دعوت‌کنید.

درصورتی‌که تجارت شما تنها در فضای انلاین فعالیت دارد و ساخت فروشگاه اینترنتی توانسته است شما را در معرض دید هزاران کاربر قرار دهد، می‌توانید با استفاده از یک هشتگ تمامی کاربران و مشتریان خود را به یک سالن برگزاری مراسمات دعوت کنید. شرکت‌کنندگان این مراسم تصاویر شرکت در مراسم شما را ضمن تگ‌کردن نام شما در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک خواهند‌گذاشت.

با توجه به تمام مطالب گفته‌شده و با نگاهی به دنیای تجارت الکترونیکی در می‌یابیم، دوران اوج تجارت‌های خشت و گلی که هیچ حضوری در فضای اینترنت نداشته‌اند به پایان رسیده‌است. امروزه دیگر رقابت بر سر طراحی فروشگاه اینترنتی معتبر و با شکوهی است که بهترین و شایسته‌ترین خدمات را در اختیار کاربران قرار خواهد‌ داد. همین موضوع اهمیت نرم افزار فروشگاه انلاین پافکو را به معرض نمایش می‌گذارد. چرا‌که این نرم افزار فروشگاه، با در نظر گرفتن تمام فاکتور‌هایی که منجر به موفقیت یک کسب و کار اینترنتی می‌شوند، در کنار تجارت‌های موفق قرار‌گرفته و از موفقیت این تجارت‌ها اطمینان حاصل پیدا می‌کنند. به این‌ترتیب شما نیازی به نگرانی در‌خصوص کیفیت و مقبولیت سایت فروشگاهی خود نخواهید داشت. چرا‌که تمام اقدامات مورد‌نیاز برای معرفی و ارائه خدمات تجارت شما در نرم افزار فروشگاه پافکو به خوبی گنجانده‌شده است. تیم پافکو دانش و تجربه تمامی سال‌های فعالیت خود را در‌اختیار تجارت‌های هوشمند و قدرتمند قرار خواهند‌داد.

دریافت مشاوره رایگان

نظرات کاربران
امیری

نرم افزار فروشگاه اینترنتی مناسب بسیار مورد استقبال افراد صنعت خرده فروشی قرار گرفته
مرسی از مقاله خوبتون

0 0

ثریا موسوی

به نظرم راه اندازی فروشگاه اینترنتی الان از دغدغه های مهم است و ممنون که پافکو به اون پرداخته

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی فروشگاه اینترنتی
مرکز آموزش ادوبی کانکت