مقالات

ایجاد یک استراتژی فروش و بازاریابی موثر سخت نیست! | پاوینو

استراتژی فروش و بازاریابی

استراتژی فروش و بازاریابی خود را بررسی کنید تا سود خود را افزایش داده و از رقبا بهتر شوید. یک روش خوب برای شروع، تجزیه فرآیند به عناصر گسسته و قابل کنترل است. در پایان با یک چک لیست مواجه می شوید که می تواند برای اولویت بندی مناطقی که نیاز به پیشرفت دارند مورد بازبینی قرار گیرد و به عنوان پایه و اساس یک استراتژی بازاریابی موثر عمل نماید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره استراتژی فروش و بازاریابی، با پاوینو همراه باشید.

1) بازارها

استراتژی فروش و بازاریابی اول این است که درباره بازارهای فعلی و آینده خود تحقیق کنید تا بدانید که چرا مشتریان از شما خرید می کنند و برای جذب مشتری بیشتر می توانید چه مواردی را ارائه دهید. راه های فروش بیشتر به سودآورترین مشتری خود و در صورت وجود بازارهای انبوه، نهادی، صنعتی یا شرکتی فراتر از خرده فروشی های عادی را که نادیده می گیرید، شناسایی کنید. این داده ها می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا ویژگی ها یا خدمات جدید باعث جذب مشتریان جدید می شود یا اینکه مردم هزینه بیشتری را برای آنها پرداخت می کنند یا خیر.

برای جمع آوری اطلاعات، مطالعه کنید که رقبا چه کاری انجام می دهند و اطلاعات مربوط به مشتریان خود را جمع آوری کنید. شما می توانید از نظرسنجی ها برای جمع آوری اطلاعات استفاده نمایید و همچنین می توانید برنامه های وفاداری مشتری را ایجاد کنید که شرکت کنندگان را مجبور به ثبت نام با ارائه برخی اطلاعات اساسی در مورد خودشان کند. این جزئیات به شما کمک می کند بفهمید چه جمعیتی را جذب می کنید یا اینکه نمی توانید جذب کنید.

برای دریافت مشاوره کسب و کار پاوینو، فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید

2) رقابت

بدانید رقبای شما چه کسانی هستند و به چه فکرهایی می پردازند. روند کلی بازار چگونه است و از نظر سهم بازار و موقعیت سود چگونه خود را حفظ می کنید؟ چگونه در برابر رقبا رتبه بندی می شوید؟ چه جایگزینی برای محصولات شما وجود دارد و چقدر تهدید کننده هستند؟

برای حفظ و تقویت سهم بازار کسب و کار خود از هوش رقابتی استفاده کنید. این شامل تحقیق در مورد پیشنهادهای رقبا، قیمت‌هایشان و استراتژی فروش و بازاریابی آنها در مورد جمعیتی است که هدف قرار داده اند.

3) توزیع

روش و استراتژی فروش و بازاریابی‌ای را شناسایی کنید که محصولات یا خدمات خود را با سودآوری به مراکز فروش جدید منتقل نماید. این روش ها می تواند شامل افزایش فروش اینترنتی و وب، گسترش گزینه های تحویل کالا، قرارداد با خرده فروشی های اضافی برای حمل محصولات شما و موارد دیگر باشد. حتی ممکن است بتوانید راه های سودمند متقابل را برای همکاری با مشاغل دیگر پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر یک عکاس رویداد هستید، می توانید با یک گل فروشی یا یک تهیه کننده غذا گزینه های خریدی را که خدمات هر دوی شما را شامل می شود، ارائه دهید. چنین ترکیبی به هر دو طرف این امکان را می دهد تا پایگاه مشتری خود را گسترش دهند.

استراتژی فروش و بازاریابی

4) زنجیره تأمین

به طور کامل درمورد تأمین کنندگان تحقیق کنید و در صورت امکان گزینه های متعددی در دسترس داشته باشید تا از این که در معرض فروشندگانی قرار بگیرید که ممکن است قیمت مواد اولیه یا اجزای محصول را افزایش دهند، جلوگیری کنید. با استفاده از چندین عمده فروش برای تأمین لوازم، هزینه ها را به طور موثرتری مدیریت کنید. همیشه در جستجوی تأمین کنندگان جدید باشید که ممکن است مایل به ارائه معاملات سودمند برای کسب و کار شما باشند. همچنین هنگام خرید از عمده فروشان، لازم است بررسی کنید که آیا اقلام پیش ساخته می تواند هزینه را نسبت به زمانی که خودتان آنها را تولید می کنید، کاهش دهد.

5) موقعیت یابی

مهم است که بدانید در کجای بازار جای می گیرید و دانستن جایگاه رقابت شما قسمت عمده ای از این امر است. شما ممکن است یک عملکرد گسترده تر داشته باشید که امیدوارید همه چیز برای همه مردم باشد، اما احتملش هم زیاد است که در یک جمعیت خاص، مانند افرادی که به دنبال اقلام یا خدمات با کیفیت عالی هستند، کسانی که به دنبال محصولات یا خدمات با تخفیف هستند، جایگاهی نداشته باشید، یا ممکن است جایگاهی بین این دو را دارا باشید.

اگر یک سالن پیتزا فروشی ارزان قیمت هستید که در شهری پر از سالن های پیتزا فروشی با قیمت پایین دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است دریابید که با هدف قرار دادن کسانی که مایل به پرداخت پول بیشتر برای مواد اولیه با کیفیتتر هستند، می توانید سهم بازار خود را بهبود بخشید.

6) ترفیع

با درک اینکه مخاطبان بالقوه شما در کجا هستند، در رسیدن به مشتریان بالقوه خود کار بهتری انجام دهید. به عنوان مثال اگر می خواهید از طریق رسانه های اجتماعی به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید، خوب است بدانید کدام گروه سنی از کدام سیستم عامل ها استفاده می کند. نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو 2019 نشان داد که بزرگسالان تقریباً دو برابر بیشتر از اینستاگرام در فیس بوک حضور دارند. با این حال، وقتی فقط به افراد 18 تا 24 ساله نگاه می کنید، این اختلاف با 71٪ در اینستاگرام و 80٪ در فیس بوک به طور قابل توجهی کاهش می یابد. به عنوان مثال با استفاده از این داده ها، عاقلانه است که اطمینان حاصل کنید که اگر سعی در جذب مخاطبان جوان تر دارید، اینستاگرام بهترین انتخاب برای شماست.

7) قیمت گذاری

استراتژی قیمت گذاری خود را مرور کنید تا مطمئن شوید برای هر چیزی که ارائه می دهید منطقی ترین قیمت را در نظر گرفته اید. تقاضای مصرف کننده، در دسترس بودن محصول و سایر عوامل خارجی می توانند در میزان قیمت کالاها و خدماتی که می فروشید، نقش داشته باشند. شاید شما یک فروشگاه بستنی فروشی در شهری داشته باشید که در ماه های تابستان گردشگران زیادی را به خود جذب کند. وقتی تقاضا زیاد است و مشتری های بیشتری وارد فروشگاه شما می شوند، منصفانه است که برای موارد موجود در فهرست خود هزینه اضافی دریافت کنید. با این حال، در ماه های سردتر که جمعیت توریست از بین رفته است، باید منوی خود را به روز کنید و مواردی با تم زمستانی را با قیمت مناسب تز ارائه دهید تا فروش خود را حفظ نمایید.

8) خدمات مشتری

اولین قدم برای ارائه خدمات خوب به مشتری و سپس تعریف استراتژی فروش و بازاریابی مناسب، درک نوع خدمتی است که مشتری شما می خواهد. اگر یک فروشگاه رفاه بین راهی دارید که در آن مردم برای گرفتن یک نوشیدنی یا هر چیز دیگری در آن توقف می کنند، آنها به راحتی به دنبال یک صندوقدار با رفتار دوستانه هستند که بتواند سریع و بدون دردسر موارد مورد نیازشان را تامین کند. با این حال، در یک رستوران با سرویس دهی کامل یا یک فروشگاه خرده فروشی که محصولات ویژه ای را به فروش می رساند، مشتریان افرادی را که نیاز دارند که اطلاعات کافی داشته و بتوانند به تمامی سوالاتشان با دقت پاسخ دهند.

همچنین مهم است که برای تعریف استراتژی فروش و بازاریابی مناسب به دنبال بازخورد باشید. روش هایی برای بررسی کسب و کارتان در اختیار مشتریان قرار دهید. اگر برنامه وفاداری مشتری دارید، به طور منظم با مشتریانی که مدتی است خریدی انجام نداده‌اند برای ارائه تخفیف تماس بگیرید یا علت را در مورد اینکه چرا اخیراً از تجارت شما بازدید نکرده اند، جویا شوید.

بیشتر بخوانید: 5 راه برای ایجاد یک تجربه خدمات مشتری استثنایی

9) تأمین مالی

ساختار سرمایه خود را مرتباً مرور کنید یا با  CPA این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید که دارایی ها و بدهی های خود را با به صرفه ترین روش اداره می کنید. اگر به موفقیت رسیده اید، به عنوان یک تجارت ثابت در جامعه دیده می شوید و دارای شهرت خوبی هستید، ممکن است بتوانید سرمایه گذاران مشتاق را برای کمک به گسترش  و رشد کسب و کار خود جذب کنید.

استراتژی فروش و بازاریابی

10) استراتژی فروش و بازاریابی سازگار

ایجاد وفاداری مشتری و افزایش فروش به مشتریان فعلی باید هدف اصلی و دائمی فعالیت های شما باشد. جذب مجدد مشتریان قبلی گاهاً به رويكردهاي متفاوتي نياز دارد كه براساس نياز شما در آن زمان انجام مي شود. به عنوان مثال، اگر در ماه های بهار معمولاً تجارت روند کندی دارد، بهتر است برنامه ریزی رویدادهایی را در این ماه ها انجام دهید که برای جذب مشتری های بالقوه در در این زمان طراحی شده اند.

خود را محدود به استراتژی فروش و بازاریابی ساخته شده در حوزه فروش نکنید. برگزاری کارگاه ها یا جلسات آموزشی را با محوریت محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید در نظر داشته باشید تا توجه افراد را به برند خود جلب کنید. بگذارید فروش به طور طبیعی از آن افزایش توجه حاصل شود.

برای دریافت بهترین مشاوره مدیریت افزایش فروش پاوینو، فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید
نظرات کاربران
مریم شیرازی

استراتژی فروش و بازاریابی به کسب و کار ما کمک میکنه تا متمایز تر از رقبا عمل کنیم.

0 0

ابراهیمی

با برنامه استراتژی فروش و بازاریابی میشه با اطمینان و هماهنگی امور رو اداره کنیم.

0 0

مریم بهادری

استراتژی بازاریابی و فروش منجر به افزایش مشتریان بالقوه و تبدیل آن ها به مشتریان بالفعل میشود.

0 0

پویان کهربایی

استراتژی فروش و بازاریابی برای تمامی کسب و کار ها لازم است چه خرده فروش و چه عمده فروش.چه مغازه و فروشگاه و چه شرکت و سازمان ها.

0 0

زیبا سلامی

به نظر من قیمت گذاری از اساسی ترین اقدامات در استراتژی فروش و بازاریابی است چون قیمت مناسب و معقول باعث جذب و افزایش مشتری و حتی تبلیغات دهان به دهان هم میشه.

0 0

علیرضا محبی

استراتژی فروش و بازاریابی کمک می کند تا در تمامی مراحل فرایند فروش با برنامه پیش برویم.

0 0

مونا کمالی

داشتن مزیت های رقابتی یکی از استراتژی های بزرگ فروش و بازاریابی به حساب می آید.

0 0

زهرا متقی

یکی از استراتژی های بازاریابی و فروش ارائه خدمات ویژه برای مشتریان وفادار است.

0 0

ابراهیم محبی

داشتن استراتژی فروش و بازاریابی باعث ایجاد یک هماهنگی و یکپارچگی در کسب و کار و در نهایت بهبود روند امور میشه.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید