مقالات

رایج ترین اشتباهات بازاریابی که کسب و کارها را نابود می کند | پاوینو

اشتباهات بازاریابی

یک کمپین قدرتمند بازاریابی شما را با مشتریان مناسب مرتبط می کند، باعث می شود افرادی در مورد شرکت شما صحبت کنند، محصول یا خدمات شما را به رسانه معرفی می کنند و دستیابی تجارت شما را برای موفقیت مالی آسان می کنند. بازاریابی بدون فکر می تواند عکس این عمل را انجام دهد. اشتباهات بازاریابی می تواند باعث از دست رفتن درآمد و سایر هزینه های تجاری شما شود. در برخی موارد، خطاهای بازاریابی حتی ممکن است یک مشکل در روابط عمومی ایجاد کند. با برنامه ریزی دقیق می توان از اکثر خطاهای بازاریابی جلوگیری کرد. برای آشنایی با اشتباهات رایج در بازاریابی و راههای جلوگیری از آن با پاوینو تا انتهای این مطلب همراه باشید.

عدم تحقیق و آزمایش

غافل شدن از تحقیق و آزمایش یکی از رایج ترین اشتباهات بازاریابی است که شرکت ها مرتکب می شوند. تحقیقات و آزمایش بازار با پیش بینی عملکرد محصولات و تبلیغات شما قبل از راه اندازی یک کمپین بازاریابی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. آنها تصویری از نحوه پاسخگویی عمومی مردم به کمپین های بازاریابی شما را به شما نشان می دهند که می تواند کمکتان کند ایده های بی اثر یا غیرمردمی را نشانه گذاری کنید قبل از اینکه برای عملی شدن آنها هزینه ای صرف نمایید. برای درک چگونگی واکنش مصرف کنندگان به تلاش های بازاریابی شما، اهتمام لازم را انجام دهید. پیشنهادات، قیمت ها، بسته ها و تبلیغات متعددی را توسعه دهید، سپس ببینید مشتری های بالقوه چگونه به هر یک واکنش نشان می دهند.

برای دریافت مشاوره مدیریت بازاریابی، با مشاورین ما در پاوینو در ارتباط باشید.

مشاوره بگیرید

تمرکز و موقعیت نامناسب

موقعیت یابی برند بخش مهمی در ایجاد فضا برای شرکت شما و برجسته شدن از رقبا می باشد. موقعیت یابی استراتژیک در بازار ایجاد حرکت می کند، به این معنی که هر بار که در حال بازاریابی محصول یا خدمات جدیدی به بازار هستید، در حال ساخت محصولی متمایز از رقبا می باشید. اما بسیاری از شرکت ها بدون فکر کردن در مورد چگونگی درک نام تجاری، محصولات واحدی را به بازار عرضه می کنند. سپس آنها باید با هر کمپین بازاریابی همراه شوند که این کار نیاز به زمان، هزینه و تلاش زیادی دارد.

با استفاده از استراتژی موقعیت یابی برای تأثیر بر نحوه مقایسه مشتریان با رقبای خود، از این خطای رایج بازاریابی اجتناب کنید. آیا محصولات شما برای شرایط خاصی است؟ آیا شما به کیفیت بالا یا داشتن نوع خاصی از مشتری معروف هستید؟ هر محصول یا خدماتی که به بازار عرضه می کنید باید به موقعیت کلی شما مرتبط باشد. این یک جایگاه خاص برای شما در صنعتتان ایجاد می کند و به شما این امکان را می دهد که یک مشتری مشتری وفادار ایجاد کنید و سبب افزایش فروش در تجارت خود شوید.

بازاریابی بدون USP

USP شما پیشنهاد منحصر به فرد فروش شماست (Unique selling proposition ) : بیانیه واحدی که شما را از رقابت متمایز می کند. این نشان می دهد که چگونه مزایای محصول شما به طور مستقیم نیازهای مصرف کنندگان را برطرف می کند به گونه ای که هیچ محصول دیگری این کار را نمی تواند انجام دهد.

آیا مشکلی را حل می کنید که هیچ کس دیگری آن را حل نمی کند؟ ایجاد کیفیت بالا با قیمت پایین دارید؟ آیا سبک زندگی خاصی را عرضه می کنید؟ آیا از مواد یا منابع به روشی جدید و مطلوب استفاده می کنید؟ مشتریان پیام های بازاریابی زیادی برای جلب توجه دریافت می کنند. اگر USP به آنها ارائه ندهید، احتمالاً تجارت شما در سر و صدای بازاریابی های سایر رقبا گم خواهد شد و این یکی از اشتباهات بازاریابی است که بسیاری از تجارت ها مرتکب می شوند. با ایجاد USP خود از این اشتباهات بازاریابی در هر تصمیم مارکتینگ جلوگیری کنید. این به مشتریان کمک می کند تا درک کنند که چرا به تجارت شما احتیاج دارند و چه چیزی شما را از رقبا جدا می کند.

اشتباهات بازاریابی

عدم توجه به مشتریان فعلی

تمرکز منحصراً بر جذب مشتری جدید و از دست دادن درآمد حاصل از تکرار خرید توسط مشتریان فعلی، یک از رایج ترین اشتباهات بازاریابی است. جذب مشتری جدید مهم است، اما به اندازه بازاریابی برای مشتریانی که مجدد خرید می کنند سودآوری ندارد. به طور متوسط ​​فروش به مشتری جدید پنج برابربیشتر از فروش به مشتری موجود هزینه در پی دارد. مشتری فعلی قبل از خرید موانع کمتری برای غلبه بر آن دارد زیرا قبلاً یک بار به تجارت شما اعتماد کرده است. و هرچه این مشتریان بیشتر از شما خرید کنند، احتمال ادامه خریدشان بیشتر است. اگر استراتژی های بازاریابی شما فقط متوجه مشتریان جدید باشد، بخش مهمی از بازار هدف خود را از دست می دهید. با اختصاص منابع کافی برای جذب خریداران قبلی به اندازه خریداران جدید، از این اشتباهات بازاریابی اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید: 6 استراتژی بازاریابی جهت رشد کسب و کار

عدم تمرکز بر نیازهای مشتری بالقوه

چقدر مشتریان خود و مشکلاتی که می خواهند حل کنند را می شناسید؟ با کمال تعجب تعداد کمی از مشاغل وقت می گذارند تا بفهمند مشتریهایشان دقیقاً چه نیاز و خواسته ای دارند. راز اجتناب از این اشتباه بازاریابی معمول، ساده است اما آسان نیست: نیازی را پیدا کنید که بتوانید آن را برطرف کنید، سپس آن نیاز را بهتر از دیگران برطرف کنید. برای درک این نیازها، باید تحقیق و آزمایش نمایید. وقتی دانستید که مشتری واقعاً چه می خواهد، می توانید USP سودآوری ایجاد کنید که برند شما را در بازار کل جای دهد و با درک کامل از آنچه مشتریان شما می خواهند و نیاز دارند، در جذب خریداران مشکلی نخواهید داشت.

اشتباهات بازاریابی اتفاق می افتد

حتی با بهترین برنامه ریزی، بازهم اشتباهات بازاریابی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر یک برنامه بازاریابی پاسخی را که می خواهید به وجود نیاورد، وقت بگذارید تا در مورد آنچه ممکن است اشتباه رخ داده باشد و اینکه چگونه می توانید در آینده موقعیت بهتری پیدا کنید، تأمل کنید. هنگامی که کسب و کار شما با بازاریابی دست و پنجه نرم می کند، وقت آن است که تمرکز خود را بر درک و رسیدگی به نیازهای مشتریان خود قرار دهید.

اشتباهات قابل اجتناب در بازاریابی که مالکان مشاغل کوچک مرتکب می شوند:

بازاریابی تجارت کوچک شما یکی از جذاب ترین قسمت های مالکیت کسب و کار است. آنچه آن را بسیار هیجان انگیز می کند این است که تنها یک راه برای ارتقا تجارت وجود ندارد. در حقیقت، وقتی تمام ترکیبات احتمالی فعالیت های بازاریابی را در نظر می گیرید، هزاران راه وجود دارد که می توانید در مورد کسب و کارهای کوچک صدق کنید. و بهترین قسمت این است که ، شما می توانید فعالیت های بازاریابی خود را متناسب با آنچه برای رشد کسب و کار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تان مناسب است، تنظیم کنید.

در حالی که بهترین مشاورین کسب و کار پاوینو معتقدند که اشتباهات می توانند یک تجربه مثبت باشند (اشتباهات به شما کمک می کنند تا روشی پایدار یاد بگیرید که باعث رشد می شود)، اگر قبل از مرتکب شدن از برخی اشتباهات خودداری کنید، می توانید در وقت، انرژی و پول زیادی صرفه جویی کنید. در ادامه هفت اشتباه رایج در بازاریابی مشاغل کوچک آورده شده است که باید سعی کنید از آنها در تجارت خود جلوگیری کنید.

اشتباهات بازاریابی

نداشتن برنامه بازاریابی

تلاش برای تبلیغ کار خود بدون برنامه بازاریابی مانند خرید پیراهن قرمز درحالی است که چشمان خود را بسته اید و نمی بینید. ممکن است خوش شانس باشید و به نتیجه نهایی که می خواهید برسید، اما این احتمال وجود دارد که در این کار وقت و هزینه زیادی را هدر دهید. شما به یک برنامه بازاریابی نیاز دارید. هر شغلی انجام می دهد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که ابتدا از آنجا شروع می کنید.

درمورد اینکه چه چیزی باعث متفاوت شدن تجارت شما می شود اطمینان حاصل کنید

تجارت شما دقیقاً مانند سایر مشاغل موجود نیست. اگر اینگونه بود، احتمالاً از ابتدا کار را شروع نمی کردید. برای بازاریابی موثر در تجارت خود، باید مشخص کنید چه چیزی شما را از رقابت متمایز می کند. با ایجاد یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) شروع کنید که می توانید با شروع بازاریابی به آن مراجعه کنید.

تلاش برای فروش به همه

یک اشتباه رایج صاحبان مشاغل کوچک جدید این است که همه را مشتری بالقوه می دانند. اگرچه ممکن است درست باشد که شما کالایی یا خدماتی را می فروشید که در هنگام بازاریابی مخاطبان زیادی را به خود جلب کند اما باید هدف خود را به یک گروه قابل شناسایی محدود کنید تا بتوانید از رویکردهای پیام رسانی و بازاریابی استفاده کنید که مستقیماً به آنها برسد.

دست کم گرفتن قدرت بازاریابی دهان به دهان

زیبایی بازاریابی دهان به دهان رایگان بودن آن است و به طور طبیعی اتفاق می افتد. اگر یک محصول یا خدمات عالی ارائه دهید، مشتریان شما هیجان زده می شوند و آنها این موضوع را به خانواده، دوستان و همکاران خود می گویند. اگر مشتریان خود را به تبلیغ این خبر تشویق کنید، می توانید بازاریابی دهان به دهان را حتی بیشتر نمایید و این روش نه تنها مشتری جدیدی به همراه دارد، بلکه می تواند منجر به تکرار خرید در تجارت شود.

ترس از رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی در سال های اخیر منفجر شده اند و به سرعت به یکی از مقرون به صرفه ترین و موثرترین تکنیک های بازاریابی برای صاحبان مشاغل کوچک تبدیل شده اند که می توانند تلاش خود را متمرکز کرده و مدت زمانی را که در شبکه های اجتماعی صرف می کنند به حداکثر برسانند تا نتایج بزرگی به بار بیاورند. ترفند استفاده از شبکه های اجتماعی برای تبلیغ تجارت کوچک شما شامل دو مورد است. اول، شما باید شبکه مناسب را انتخاب کنید، و دوم، شما باید در مورد اهداف خود روراست باشید.

امتحان فعالیت های بازاریابی جدید

بیشتر صاحبان مشاغل کوچک بیش از حد با یک برنامه مشخص پیش می روند. داشتن یک روال روزانه به ما کمک می کند تا بتوانیم وقت خود را مدیریت کرده و تا حد امکان مثمر ثمر باشیم. اما یک روال ثابت معمولاً می تواند ما را راضی کند، خصوصاً در مورد بازاریابی. بازاریابی همیشه در حال تغییر است و تنها راه ارتقا کار خود به طور موثر، هماهنگی با تغییرات و شرکت در انجام فعالیت های بازاریابی جدید است.

برای دریافت مشاوره کسب و کار کافی است فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید
نظرات کاربران
احسان

با برنامه ریزی و داشتن یک مارکتینگ پلن قوی میشه از اشتباهات بازاریابی جلوگیری کرد.

1 0

رویا تهامی

به نظر من یکی از اشتباهات بازاریابی اینه که بازار هدف رو به درستی تعیین نکنیم . برای طیف گسترده ای از افراد که شاید خیلی از اونا مخاطب ما نیستن تبلیغ کنیم.

0 0

نسرین حسینی

بهتر است مشتریان بالقوه کسب و کار خود را بشناسیم و برای آن ها تبلیغ محصول و خدماتمان را بفرستیم تا از اشتباهات بازاریابی جلوگیری کرده و نتیجه کارمان فروش و بستن معامله باشد.

0 0

شیما گرگانی

یکی از اشتباهات بازاریابی به نظر من توجه نکردن به اهمیت بالای شبکه های اجتماعی است چون شبکه های اجتماعی سکوی بسیار خوبی برای دیده شدن و بازاریابی هستند.

0 0

مهسا حقیقی

به نظرم اگه نتونیم بازار هدف کسب و کارمون رو به درستی تعیین کنیم و همه رو در یک جامعه بزرگ مخاطب خودمون بدونیم موفق نمی شیم و این از اشتباهات بازاریابی است.

0 0

داوود ولی نژاد

به جای اینکه ما راه های مختلف بازاریابی را امتحان کنیم و با اشتباهات بازاریابی رو به رو شویم بهتر است از ابتدای کار یک برنامه ریزی اصولی برای جذب مشتری داشته باشیم.

0 0

طاهر رفیعی

گاهی اگر اشتباهات بازاریابی ریشه بابی نشود و ادامه دار باشد می تواند به فروش نیز لطمه زیادی وارد کند.

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید