مقالات

بازاریابی اینترنتی چیست؟ | پاوینو

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی اصطلاحی همه جانبه برای بازاریابی آنلاین محصولات و خدمات است. این شامل روش ها و بسترهای مختلفی برای برقراری ارتباط با مشتریان است، مانند وب سایت، ایمیل، رسانه های اجتماعی و تبلیغات آنلاین. بازاریابی اینترنتی از شبکه های دیجیتال و دستگاه های الکترونیکی برای تبلیغ یک محصول یا خدمات بهره می برد. تا انتهای این مطلب با پاوینو همراه باشید تا درباره بازاریابی اینترنتی، نقش و اهمیت آن در تجارت و نحوه استفاده از آن به نفع خود بیشتر بدانید.

بازاریابی اینترنتی چیست؟

در حقیقت این نوع از مارکتینگ، هنر و دانش فروش محصولات و خدمات از طریق اینترنت است. این هنر شامل یافتن استراتژی های بازاریابی است که برای بازار هدف شما جذاب باشد و به فروش تبدیل شود. بازاریابی اینترنتی به استراتژی هایی گفته می شود که برای بازاریابی محصولات و خدمات بصورت آنلاین و از طریق ابزارهای دیجیتالی استفاده می شود. این نوع از بازاریابی می تواند شامل انواع سیستم عامل ها، ابزارها و سیستم های تحویل محتوا بصورت آنلاین باشد، مانند:

 • محتوا و طراحی وب سایت
 • بازاریابی ایمیلی
 • شبکه های اجتماعی
 • وبلاگ نویسی
 • ویدیو / پادکست
 • تبلیغات آنلاین
 • حمایت های مالی و تبلیغات پولی

در حالی که هدف آشکار بازاریابی اینترنتی فروش کالاها و خدمات یا تبلیغات از طریق اینترنت است، اما این تنها دلیل انجام یک تجارت نیست. ممکن است یک شرکت در حال بازاریابی آنلاین باشد تا بتواند پیامی درباره خود (با ایجاد نام تجاری خود) به مخاطبان برساند. بازاریابی آنلاین همچنین می تواند راهی موثر برای شناسایی بازار هدف، شناسایی ایده فروش اینترنتی مناسب،کشف خواسته ها و نیازهای یک بخش بازاریابی، ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان یا ایجاد اقتدار و تخصص در یک صنعت باشد. این نوع از بازاریابی را با بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی وب و بازاریابی دیجیتال یکسان  می دانند.

برای دریافت مشاوره کسب و کار، فرم زیر را تکمیل نمایید تا مشاورین پاوینو در این مسیر راهنماییتان کنند.

مشاوره بگیرید

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی چگونه عمل می کند؟

بازاریابی اینترنتی از فعالیت آنلاین مشتریان استفاده می کند تا از طریق دسترسی به آنها در مکان های مختلف در اینترنت، سبب شود تا با یک تجارت ارتباط برقرار کنند. انواع بازاریابی اینترنتی که یک کسب و کار استفاده می کند به مدل کسب و کار، انواع محصولات، مشتریان هدف، بودجه و موارد دیگر بستگی دارد.

محتوا و طراحی وب سایت

یک وب سایت تجاری به مشتریان این امکان را می دهد که:

 • تجارت خود را به صورت آنلاین اجرا کنند
 • اطلاعات درباره محل مناسب یا کسب و کار خود بیاموزند
 • محصولات یا خدمات خود را کشف کنید
 • برای لیست ایمیل خود ثبت نام کنید
 • اطلاعات بیشتر را درخواست کنید

وب سایت ها معمولاً از بهینه سازی موتور جستجو (SEO) استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که محتوای آنها در موتورهای جستجو بالا خواهد بود و یافتن آن برای مشتریان آسان است. مشاورین با  تجربه پاوینو در این زمینه می توانند راهنمای شما باشند، کافی است فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید

بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی اینترنتی می باشد. شما می توانید به جای ارسال از طریق پست، از ایمیل برای ارسال پیام خود به طور مستقیم استفاده نمایید. ایمیل مشتریان را از طریق خرید یا ثبت نام در وب سایت جمع آوری کنید، سپس از ایمیل برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم، طرح های تشویقی خرید و ایجاد روابط استفاده کنید. ایمیل مارکتینگ به شما امکان می دهد به صورت فردی و شخصی به مشتریان دسترسی پیدا کنید. یک مطالعه در حوزه فروش در سال 2019 با بررسی بیش از یک میلیارد جلسه خرید نشان داد که بازاریابی از طریق ایمیل نرخ تبدیل 2.5٪ در مقایسه با تنها 1.1٪ برای رسانه های اجتماعی است. (بیشترین میزان مکالمه مراجعه مستقیم، با 3 ٪ بود)

بیشتر بخوانید: چرا باید روی ایمیل مارکتینگ سرمایه گذاری کنید؟

رسانه های اجتماعی

اکثر مصرف کنندگان از نوعی رسانه اجتماعی استفاده می کنند، اگرچه نوع تمرکز شما به رفتار بازار هدفتان بستگی دارد.اغلب مصرف کنندگان به احتمال زیاد از پلتفرمی مانند فیس بوک یا اینستاگرام استفاده می کنند، درحالی که مصرف کنندگان جوان به سیستم عامل های ویدیویی مانند TikTok یا YouTube علاقه بیشتری دارند. می بایست بدانید که مشتریان ایده آل شما زمان خود را کجا می گذرانند و تلاش خود را بر روی آن متمرکز کنید.

وبلاگ نویسی

بازاریابی اینترنتی از طریق وبلاگ نویسی به شما این امکان را می دهد با افزودن مقالات و پست هایی در مورد برخی کلمات کلیدی هدفمند، SEO وب سایت خود را افزایش دهید. این امر احتمال یافتن مشتری و بازدید از وب سایت شما را در نتیجه جستجوی آنلاین افزایش می دهد. همچنین می توانید برای وبلاگ ها، مجلات یا وب سایت های دیگران بنویسید. اینکار می تواند مخاطبان شما را افزایش داده و تجارت شما را در مقابل مشتریان بالقوه بیشتری قرار دهد.

ویدیو و پادکست

برخی از سازندگانی که فیلم یا پادکست می سازند از این موارد به عنوان تنها تجارت خود استفاده می کنند. در مواقعی دیگر، مشاغل از این بسترها برای ایجاد تخصص، برقراری ارتباط با دیگران در صنعت و ایجاد یک کانال برای مشتریان جدید برای یافتن و توسعه علاقه به محصولات یا خدمات خود بهره می برند.

تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین می تواند انواع مختلفی داشته باشد. تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک که در موتورهای جستجو قرار می گیرد، عبارات جستجوی خاصی را هدف قرار می دهد که ممکن است مشتریان بالقوه از آنها استفاده کنند. تبلیغات هدفمند در شبکه های اجتماعی طراحی شده برای دسترسی به بخش های خاصی از کاربران این سیستم عامل است که ممکن است به محصولات، خدمات و تبلیغات کسب و کار شما علاقه مند باشند. همچنین می توانید تبلیغات نوار کناری را در وب سایت های دیگران یا در بازاریابی ایمیل آنها قرار دهید.

حمایت های مالی و تبلیغات پولی

می توانید از مخاطبانی که شخص دیگری با حمایت مالی یا تبلیغات پولی ساخته است، استفاده کنید. این کمپین های بازاریابی به شما این امکان را می دهد به کسی که مخاطبانش با بازار هدف شما مطابقت دارد پول پرداخت کنید تا محصولات و خدماتتان را با دنبال کنندگانش مورد بحث، استفاده، تبلیغ یا اشتراک گذاری قرار دهد.این روش می تواند هم آگاهی از برند را افزایش دهد و هم سبب افزایش فروش محصولتان گردد، به خصوص اگر کمپین را با یک کد تبلیغاتی هدفمند یا یک پیشنهاد ویژه مرتبط کنید.

بازاریابی اینترنتی

آیا برای تجارت خود به بازاریابی اینترنتی نیاز دارم؟

بازاریابی اینترنتی به طور فزاینده ای برای انواع مختلف کسب و کارها اجباری می شود. مشتریان هر روز وقت زیادی را به صورت آنلاین از جمله بررسی ایمیل، مرور در رسانه های اجتماعی، استفاده از موتورهای جستجو و بازدید از وب سایت ها می گذرانند.

مصرف کنندگان از روش های آنلاین مختلفی برای یافتن، تحقیق و در نهایت تصمیم گیری در مورد خرید استفاده می کنند. بیش از 40٪ از مصرف کنندگان گزارش می دهند که هنگام جستجوی محصول یا خدمات ابتدا به جستجوی Google روی می آورند و 26٪ از مصرف کنندگان می گویند هر هفته خرید اینترنتی می کنند. با این حال، ترافیک صفحات و تبلیغات رسانه های اجتماعی حدود 8 درصد از مصرف کنندگان وب سایت های فروش را تشکیل می دهند. شما می توانید با ایجاد بسترهای گسترده بازاریابی اینترنتی برای کمک به مشتریان و مخاطبان بالقوه در یافتن تجارتتان، از همه این کانالها بهره ببرید. حتی اگر تجارت شما کوچک و محلی باشد، این نوع از بازاریابی کمکتان خواهد کرد. مهم نیست که چه نوع شغلی دارید، در کجا مستقر هستید یا نحوه فروش محصول شما به چه صورت است، سرمایه گذاری در بازاریابی اینترنتی می تواند به شما در ایجاد تجارت، ارتباط با مشتری و فروش کمک کند.

نکته های کلیدی

 1. بازاریابی اینترنتی اصطلاحی همه جانبه برای بازاریابی آنلاین محصولات و خدمات است.
 2. این می تواند شامل محتوای وب سایت، بازاریابی از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی، تبلیغات آنلاین، حمایت مالی و موارد دیگر باشد.
 3. انواع بازاریابی اینترنتی که یک کسب و کار استفاده می کند به مدل کسب و کار، انواع محصولات، مشتریان هدف و بودجه بستگی دارد.
 4. نوع و اندازه شغل شما مهم نیست، شما می توانید از چندین بستر آنلاین و راه های برقراری ارتباط برای ایجاد یک طرح گسترده بازاریابی اینترنتی استفاده کنید که به مشتریان و مخاطبان بالقوه کمک می کند تجارت شما را پیدا کنند.

بازاریابی اینترنتی و دست یابی به راهکارهای عملی افزایش فروش این روزها بسیار ساده گشته است. شما می توانید با کمک یک مشاور کسب و کار به اهدف خود دست یابید. پس همین حالا فرم درخواست مشاوره پاوینو را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید
نظرات کاربران
رضا وندادی

بازاریابی اینترنتی و دیجیتال میارکتینگ این روز ها از طریق تبلیغات در پادکست ها بسیار تاثیر گذار است.

0 0

رسول کریمیان

به نظرم انتخاب گزینه بازاریابی اینترتی برای تمام کسب و کار ها مناسب نیست و در بعضی از مشاغل شیوه سنتی بازاریابی همچنان جوابگو است.

0 0

علی علیرضایی

بازاریابی اینترنتی یک راه عالی برای جذب مشتری و افزایش فروش، هم برای کسب و کار های چندین ساله و هم برای استارت آپ هاست.

0 0

یحیی وکیلی

بازاریابی اینترنتی از طریق کانال های بیزینسی و سوشال های کسب و کاری تاثیر زیادی در جذب مشتری و افزایش فروش دارد.

0 0

آرمین یزدانیان

بازاریابی اینترنتی مناسب برای هر نوع کسب و کاری است اما باید اصولی انجام شود تا نتیجه مثبت بدهد.

0 0

رویا کرمی

بازاریابی اینترنتی مسیر رشیدن به افزایش فروش را کوتاه تر کرده است.

0 0

شیدا چمنی

بازاریابی اینترنتی از طریق پادکست ها بسیار پررونق شده.

0 0

سامیار دارابی

به نظر من بازاریابی اینترنتی از طریق ارسال ایمیل برای بازاریابی و تبلیغات به گونه ای خلاقانه هم می تواند در افزایش مشتری و افزایش مشتری موثر باشد.

0 0

آتنا فرهمند

اسپانشر شدن برای پادکست ها امروزه یک روش بازاریابی اینترنتی عالی است.

1 0

عارفه تقی زاده

تکنیک های خلاقانه ای برای بازاریابی اینترنتی وجود دارد که میتواند به افزایش فروس و رشد و توسعه کسب و کار کمک کند.

1 0

معین مولایی

این روز ها پادکست ها طرفدارن زیادی پیدا کرده اند. تبلیغات اینترنتی و بازاریابی اینترنتی از این طریق خیلی موثر خواهد بود.

2 0

طناز رفاهی

به نظرم برای بازاریابی اینترنتی و داشتن یک کسب و کار اینترنتی موفق داشتن یک ادمین با تجربه برای ارتباط با مشتریان بسیار لازم است.

2 0

مونا رحیم پور

در بازاریابی اینترنتی به نظرم اگر روی سایت متمرکز شویم و سئو سایت را بالا ببریم برای جذب مشتری بسیار پر بازده است.

2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید