مقالات

نحوه انجام تحقیقات بازار | پاوینو

تحقیقات بازار

امروزه، مصرف کنندگان قدرت زیادی دارند، آنها می توانند در مورد محصول یا خدمات شما تحقیق کنند و تصمیمات خرید را کاملاً به تنهایی بگیرند. و پیش از آنکه با یکی از مسئولین فروش شما صحبت کنند، از اعضای شبکه خود درخواست ارجاع می کنند یا بررسی های آنلاین را می خوانند. با این حساب، آیا شما استراتژی و مراحل بازاریابی خود را برای تکمیل روش تحقیق و خرید با مصرف کنندگان امروزی تطبیق داده اید؟ برای انجام چنین کاری باید درک عمیقی از خریداران، بازار هدف خودف تأثیرات موارد مختلف در تصمیمات خرید و رفتار مخاطب هدفتان داشته باشید. در ادامه این مطلب، پاوینو به نحوه انجام تحقیقات بازار می پردازد.

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار فرآیند جمع آوری اطلاعات مربوط به شخصیت های خریداران، مخاطبان هدف و مشتریان کسب و کار شما برای تعیین میزان موفقیت محصول یا خدمات شما در بین این افراد است.

تحقیقات بازار به شما چه می گوید؟

تحقیقات بازار بینش متنوعی از مواردی را تحت تأثیر قرار می دهد که شامل موارد زیر است:

  • جایی که مخاطبان و مشتریان فعلی شما تحقیقات محصولات / خدمات خود را انجام می دهند.
  • مخاطبان شما به دنبال کدام یک از رقبای شما برای کسب اطلاعات، گزینه های بیشتر یا خرید هستند.
  • آنچه در صنعت شما رواج دارد.
  • چه کسی عمده بازار شما را در دست دارد و چه چالش هایی دارد.
  • آنچه در خریدها و تبدیل ها در بین مخاطبان هدف شما تأثیر می گذارد.

با شروع مطالعه بازار خود، احتمالاً در مورد تحقیقات بازار اولیه و ثانویه چیزهایی خواهید شنید. ساده ترین راه برای فکر کردن در مورد تحقیقات اولیه و ثانویه، پیش بینی مواردی است که زیر مجموعه تحقیقات بازاراند، یکی برای تحقیقات بازار اولیه و دیگری برای تحقیقات بازار ثانویه. بنابراین ممکن است با بازاریابی روبرو شوید که می خواهد انواع تحقیقات بازار را به عنوان اولیه یا ثانویه تعریف کند - یا شاید شما هم یکی از آنها هستید - بیایید تعاریف این دو دسته را در ادامه بیان کنیم. سپس، انواع مختلف تحقیقات بازار را در بخش زیر بررسی خواهیم کرد.

شما می توانید برای دریافت مشاوره بیشتر، فرم درخواست مشاوره زیر را تکمیل نمایید.

درخواست مشاوره

تحقیقات مقدماتی و ثانویه

دو نوع تحقیق در بازار وجود دارد که تجارت شما می تواند برای جمع آوری اطلاعات عملی درباره محصولاتتان انجام دهد: تحقیقات اولیه و تحقیقات ثانویه.

تحقیقات اولیه

تحقیقات اولیه عبارت است از دستیابی به اطلاعات دست اول در مورد بازار شما و مشتریان در بازار شما. تحقیقات اولیه، هنگام تقسیم بازار و ایجاد مشخصات خریدار مفید است و معمولاً در یکی از این دو گروه قرار می گیرد: تحقیقات اکتشافی و تحقیق خاص.

بیشتر بخوانید: آموزش فروش چیست؟

تحقیقات بازار

تحقیقات اولیه اکتشافی

این نوع تحقیقات اولیه در بازار  بیشتر به مشکلات احتمالی مربوط می شود  و کمتر به روندهای قابل اندازه گیری مشتری می پردازد. این نوع تحقیق به طور معمول به عنوان اولین مرحله - قبل از انجام هر تحقیق خاصی - انجام می شود و ممکن است شامل مصاحبه یا نظرسنجی با تعداد کمی از افراد باشد.

تحقیقات اولیه خاص

تحقیقات خاص اولیه بازار اغلب تحقیقات اکتشافی را دنبال می کند و برای غرق شدن در موضوعات یا فرصت هایی که کسب و کار قبلاً مهم تشخیص داده است، مورد استفاده قرار می گیرد. در تحقیقات خاص، مشاغل می توانند بخش کوچکتر یا دقیق تری از مخاطبان خود را در نظر بگیرند و سوالاتی را با هدف حل مشکل بپرسند.

بیشتر بخوانید: روش های توسعه کارکنان

تحقیقات ثانویه

تحقیق ثانویه شامل کلیه داده ها و سوابق عمومی است که شما برای نتیجه گیری در اختیار دارید (به عنوان مثال گزارش روند، آمار بازار، محتوای صنعت و داده های سیستم فروش که از قبل در مورد تجارت خود دارید). تحقیقات ثانویه به ویژه برای تجزیه و تحلیل رقبای شما بسیار مفید است. عمده ترین بخش تحقیقات بازار ثانویه شما شامل موارد زیر است:

منابع عمومی

این منابع در هنگام انجام تحقیقات بازار ثانویه، اولین و در دسترس ترین لایه از مطالب شما هستند. آنها اغلب در دسترس و بازدیدشان برای عموم آزاد است.

آمار دولت یکی از رایج ترین انواع منابع عمومی طبق نظر کارآفرینان است. دو نمونه از منابع عمومی ایالات متحده از داده های بازار، اداره سرشماری و اداره کار و آمار است که هر دو اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت صنایع مختلف در سراسر کشور ارائه می دهند.

منابع تجاری

این منابع غالباً به صورت گزارشات بازار ارائه می شوند و متشکل از بینش صنعت که توسط یک آژانس تحقیقاتی مانند پیو، گارتنر یا فارستر جمع آوری شده است، می باشد. بدست آوردن این اطلاعات معمولاً هزینه بر است.

بیشتر بخوانید: آموزش تکنیک های فروش موفق

منابع داخلی

منابع داخلی بیش از آنچه معمولاً تصور می شود، برای حمایت از تحقیقات بازار اعتبار دارند. چرا؟ زیرا این داده های بازار سازمان شما در حال حاضر است. درآمد متوسط ​​به ازای هر فروش، نرخ نگهداری مشتری و سایر داده های تاریخی در مورد سلامت حساب های قدیمی و جدید همه می توانند به شما کمک کنند تا در مورد آنچه که در حال حاضر خریداران شما می خواهند، نتیجه بگیرید.

اکنون که این دسته از تحقیقات گسترده بازار را پوشش دادیم، بیایید جزئیات بیشتر و انواع تحقیقات بازار را که می خواهید،بررسی کنیم.

تحقیقات بازار

انواع تحقیقات بازار

1. مصاحبه ها

مصاحبه ها امکان گفتگوهای رو در رو (حضوری و مجازی) را فراهم می کنند، بنابراین می توانید جریان طبیعی یا مکالمه را داشته باشید و هنگام انجام این کار زبان بدن مصاحبه شونده خود را تماشا کنید.

2. گروه های تمرکز

گروه های متمرکز تعداد انگشت شماری از افراد با دقت انتخاب شده را در اختیار شما قرار می دهند که می توانید محصول خود را آزمایش کنید، نسخه ی نمایشی را تماشا کنید، بازخورد بگیرید و یا به سوالات خاصی پاسخ دهید.

3. تحقیق در مورد استفاده از محصول / خدمات

تحقیقات مربوط به استفاده از محصول یا خدمات بینشی در مورد چگونگی و چرایی استفاده مخاطبان از محصول یا خدمات شما و ویژگی های خاص آن مورد ارائه می دهد. همچنین این نوع تحقیقات بازار به شما ایده استفاده از محصول یا خدمات را برای مخاطبان هدفتان می دهد.

4. تحقیقات خریدار هدف

تحقیقات مربوط به خریدار هدف، نگاهی واقع بینانه به شما می دهد که چه گروهی مخاطبان شما را تشکیل می دهند، چالش های آنها چیست، چرا آنها محصول یا خدمات شما را می خواهند، آنچه که از تجارت و نام تجاری شما نیاز دارندف چیست و موارد دیگر.

بشتر بخوانید:14 مزیت مهم مدیریت دانش

5. تحقیقات تقسیم بازار

تحقیقات تقسیم بازار به شما امکان می دهد مخاطبان هدف خود را بر اساس ویژگی های خاص و مشخص در گروه های مختلف (یا بخشها) دسته بندی کنید، از این طریق می توانید روش های موثرتری برای تأمین نیازهای آنها تعیین کنید، نقاط درد و انتظارات آنها را درک کنید، در مورد اهداف آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تحقیقات بازار

6. تحقیقات قیمت گذاری

تحقیقات قیمت گذاری به شما ایده می دهد که محصولات یا خدمات مشابه در بازار شما به چه قیمتی به فروش می رسند، مخاطب هدف شما انتظار دارد چه مبلغی را بپردازد و اینکه قیمت مناسب برای لیست کالای یا خدمات شما چیست. همه این اطلاعات به شما کمک می کند استراتژی قیمت گذاری خود را تعریف کنید و این موارد به افزایش فروش کسب و کارتان کمک می کند..

7. تجزیه و تحلیل رقابتی

تجزیه و تحلیل های رقابتی ارزشمند هستند زیرا به شما درک عمیقی از رقابت در بازار و صنعتتان را می دهند. شما می توانید درمورد آنچه که در صنعت شما به خوبی انجام می شود، مخاطبان مورد نظرتان از نظر محصولاتی مانند محصولات شما، اینکه با کدام یک از رقبای خود برای همگام سازی و پیشی گرفتن باید کار کنید و همچنین اینکه چگونه می توانید به وضوح خود را از رقابت جدا کنید، یاد بگیرید.

شما می توانید برای دریافت مشاوره بیشتر، فرم درخواست مشاوره زیر را تکمیل نمایید.

درخواست مشاوره

نظرات کاربران
رضا لرستانی

مقاله خیلی خوب و کاملی در مورد تحقیقات بازار بود.سپاس

0 0

نریمان لطفی

انجام تحقیقات بازار در روند بازاریابی کمک می کند تا بازار هدف کسب و کارمان را به درستی تعیین کنیم.

0 0

پویا عیاری

منابع داخلی در نحوه انجام تحقیقات بازار بسیار با ارزش هستند.

0 0

ملیکا صفوی

در طی مراحل بازاریابی ، برای انجام تحقیقات بازار باید بازار هدف و مشتریان بالقوه به درستی شناسایی شوند تا وقت هدر نرود و طبق برنامه ریزی به هدف برسیم.

0 0

امیر حسین سوری

انواع تحقیقات بازار را به درستی و کامل عنوان کرده بودید.سپاس از مقاله خوبتون

0 0

ایمان نوری

لازم است در هر سازمان به صورت روتین آنالیز هایی روی بازار هدف و مشتریان باالقوه و بازار رقابتی صورت گیرد.حتی گاهی لازم است تغییراتی در برنامه ها و روش ها با توجه به نیاز روز و پیشرفت تکنولوژی داشته باشیم.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید