مقالات

5 اصل بازاریابی مدرن| پاوینو

بازاریابی مدرن

چند سال پیش فیلیپ کوتلر کنفرانسی را در بارسلونا برگزار کرد و در آن به 5 اصل بازاریابی مدرن پرداخت. یکی از مواردی که مرا تحت تأثیر قرار داد، تقسیم بندی مخاطبان هدف بود که کوتلر نمونه ای از آن را نشان داد. اگرچه چندین سال از این کنفرانس می گذرد، اما امروز خواندن خلاصه‌ای از آنچه که کوتلر پیشنهاد می کند همچنان جالب است. ازین رو تصمیم گرفتیم که امروز این 5 اصل بازاریابی مدرن را بازگو کنیم. در ادامه با پاوینو همراه باشید.

مقدمه

کوتلر به عنوان برجسته ترین مرجع جهان در زمینه بازاریابی مدرن و نویسنده مهمترین آثاری که در زمینه بازاریابی نوشته شده اند، شناخته شده است. وی مشاور شرکت هایی مانند جنرال الکتریک، جنرال موتورز، IBM ، AT&T، هانیول ، بانک آمریکا و مرک بوده است. او پدر بازاریابی مدرن می باشد. این مقاله خلاصه کنفرانس برگزار شده در مجمع جهانی بازاریابی  و فروش فیلیپ کوتلر در بارسلون در اکتبر 2004 است.

کوتلر معتقد است که زمان استفاده از روش بازاریابی‌ای که ما می شناسیم، تمام شده است و نیاز است تا چیزی متناسب تر با زمان حال که  تقسیم بندی کلی وعادت های مصرفی کاملا تغییر یافته است، توسعه یابد.

بهره وری بازاریابی با گذشت زمان کاهش یافته است. تأثیر تبلیغات تلویزیونی بر مخاطبان کمتر است. طبق مطالعه اخیر، بازدهی این تبلیغات 32 سنت به ازای هر دلار سرمایه گذاری شده است. همچنین ارتباط سنتی با ایمیل به طور فزاینده ای ضعیف  شده است و این ارتباط  از طریق بازاریابی تلفنی بیشتر است. از این رو، موفقیت در عرضه یک محصول جدید به طور فزاینده ای دشوار است، زیرا مقاومت مصرف کنندگان به حد بسیار زیادی می رسد که باعث می شود در تمام فرضیات بازاریابی سنتی تجدید نظر صورت گیرد.

به گفته کوتلر، یک فرد در ایالات متحده روزانه تحت 3000 تا 5000 تأثیر تبلیغاتی است. تبلیغاتی که مردم کاملاً از آن اشباع شده اند.

 • 60٪ از مصاحبه کنندگان در مطالعه ذکر شده توسط کوتلر، از تبلیغات و بازاریابی متنفر هستند.
 • 70٪ مردم در زمان پخش پیام بازرگانی، کانال را تغییر می دهند یا تلویزیون را ترک می کنند.
 • 60٪ از مردم به طور کلی خواهان تبلیغات محدود هستند.
 • 14٪ از مردم خواهان ممنوعیت تبلیغات هستند.
 • 41٪ از مردم مایل به پرداخت هزینه آن ایستگاه های تلویزیونی هستند كه هیچ تبلیغاتی پخش نشده است.
 • 70٪ مایل به پرداخت هزینه برای راهی هستند که به آنها کمک کند تبلیغات را از صفحه نمایش خود حذف کنند.

تبلیغات 

بیشتر بخوانید: انواع بازاریابی

مدیران مالی در مورد بازاریابی تجارت ها چه فکری می کند؟

 • کمتر از 57٪ از مدیران مالی بر این باورند که سرمایه گذاری‌ای که شرکت شما در بازاریابی انجام می دهد، تأثیر مثبتی در رشد آن دارد.
 • 27٪ معتقدند که بازاریابی فقط به عنوان تاکتیک کوتاه مدت مفید است.
 • 32٪ اذعان دارند که در روزهای سخت برای یک شرکت، اولین بودجه ای که باید کاهش یابد، بودجه بازاریابی است.

واضح است که بازاریابی باید تغییر کند، از این رو 5 اصل بازاریابی مدرن به وجود آمده است. برای آنکه بازاریابی شما موثر تر باشد و سبب افزایش فروش و دستیابی به نتایج دلخواهتان شود، توصیه می کنیم  یک مشاور کسب و کار حرفه ای و با تجربه را برای خود برگزینید. مشاورین ما در پاوینو آماده اند تا شما را برای دستیابی به اهدافتان راهنمایی کنند.

درخواست مشاوره

 بازاریابی هنر یافتن راهی هوشمندانه برای مرتب کردن کار ها آنگونه که شما می خواهید نیست، بلکه هنر ساختن ارزش واقعی مشتری است.   فیلیپ کوتلر

اصل شماره 1 بازاریابی مدرن: قدرتی را که مشتری در حال حاضر دارد، بشناسید:

اطلاعات در همه جا وجود دارد و مصرف کنندگان در مورد اکثر محصولاتی که به آن علاقه مند اند به خوبی آگاهی دارند، بنابراین فروش باید بر اساس گفتگو و بازاریابی باشد یعنی "اتصال و همکاری"، نه یک مونولوگ فروش و بازاریابی که متمرکز بر "  کنترل " مصرف کننده است. در بازاریابی مدرن به مشتریان خود راه حل های بهتر، رضایت بخشترین تجربیات و فرصت داشتن رابطه طولانی مدت را ارائه دهید.

بیشتر بخوانید: عوامل موثر در افزایش فروش

اصل شماره 2 بازاریابی مدرن: طراحی استراتژی های بازاریابی از دید مشتری.

هنگامی که محصول و خدمات هدف خود را مشخص کردید، زمان آن رسیده است که بر ارزش پیشنهادی که به مشتریان خود ارائه می دهید، تمرکز نمایید و یک کمپین بازاریابی مدرن با هدف برجسته ساختن این ارزش طراحی کنید، نه با هدف تمرکز بر ویژگی های محصول، که معمولا کمپین های بازاریابی مدرن به اشتباه به آن می پردازند.

کوتلر برای کشف آنچه که مشتریان آن را پیشنهادی ارزشمند می دانند، توصیه می کند:

 • انتظارات مخاطبان یا مشتریان بالقوه را شناسایی کنید.
 • تصمیم بگیرید که در کدام زمینه قرار است رقابت کنید.
 • تجزیه و تحلیل توانایی سازمان در برابر آن ارزش ها برای مشتریان.
 • پیامی که باید با آن ارتباط برقرار کنیم و بفروشیم مربوط به ارزشی است که به مشتری منتقل می شود نه در مورد ویژگی های محصول.
 • اطمینان حاصل کنید که ارزش وعده داده شده را ارائه می دهید و به مرور زمان این مدل ارزش را بهبود و گسترش خواهید داد.

کوتلر برای تشویق و راهنمایی شنوندگان، به جای جهت گیری محصول، چند نمونه از پیام های فروش را به شرکت کنندگان نشان داد که برای انتقال ارزش پیشنهادی در بازاریابی مدرن به کاربر طراحی شده اند. در ادامه برخی از آنها ذکر شده است:

محصول: غذای حیوانات خانگی. پیام: سلامتی و افزایش وزن حیوانات.

محصول: موتورهای دیزلی. پیام: برق هرگز قطع نمی شود.

اصل شماره 3 بازاریابی مدرن: بر نحوه توزیع یا تحویل محصول و نه خود محصول تمرکز کنید.

کوتلر پیشنهاد می کند از خود بپرسیم که آیا می توان راهی برای تعریف مجدد شبکه توزیع و تحویل خود برای ارائه ارزش بیشتر به کاربر پیدا کرد. برخی از شرکت ها قبلاً این کار را انجام داده اند، برای مثال Dell Ikea بصورت آنلاین و آفلاین در سطح جهانی محصولاتش را توضیع می کند.

اصل شماره 4 بازاریابی مدرن: رفتن مشتری به سوی سازمانی با ارزش بیشتر: نقش تجارت تغییر کرده است.

با بازاریابی معاملاتی (حدود سال 1950)، شرکت ها برای مصرف کنندگان ارزش تعریف و ایجاد کردند. سپس این شرکت ها با بازاریابی رابطه (1980 تاکنون) بر روی جذب، توسعه و حفظ مشتریان سودآور تمرکز کرده اند. بازاریابی جدید یا مشارکت بازاریابی (همانطور که کوتلر می گوید) باید روی کار با مشتری تمرکز نماید تا در کنار هم، راه های جدید و منحصر به فردی برای ایجاد ارزش ایجاد نمایند. این اصل پیشنهاد می دهد که ما با مشتریان و جوامع مصرف کنندگان محصولات خود گفتگو کنیم.

بازاریابی مشترک می تواند به دو صورت انجام شود:

 1. ارائه یک خط تولید گسترده به طوری که مشتری بتواند نزدیکترین مورد را به خواسته اش پیدا کند. به عنوان مثال، 20 رنگ مختلف برای یک مورد، یا 26 گزینه مختلف برای چوب هاکی
 2. همه چیز را آماده کنیم تا محصول را با نیازهای خاص مشتری، سازگار سازیم. بارزترین نمونه این خرید کامپیوتر دل است، اما کوتلر نمونه های دیگری از کسب و کارهای آنلاین و همچنین آفلاین را به ما نشان داد که محصولات را متناسب با نیاز مشتری تولید می کنند.

کوتلر همچنین پیشنهاد می کند که کسب و کارها در راستای اجرای بازاریابی مدرن شرایطی ایجاد نمایند که مشتری بتواند در طراحی اصلی محصولات شرکت کند، به عنوان مثال در هنگام تولید نمونه های اولیه محصول، از مشتریان نظرسنجی شود.

مطالب مرتبط: 9 قانون مهم در مدیریت بازاریابی مدرن

اصل شماره 5 بازاریابی مدرن: از روش های جدید برای جلب مشتری استفاده کنید.

این اصل بازاریابی مدرن به خصوص  در ارتباط با مشتریان ناراضی بسیار مهم و اثرگذار است، زیرا اینترنت به شما این امکان را می دهد که به افراد زیادی دسترسی پیدا کنید، اگر مشتری از شما ناراضی باشد و شما نتوانید رضایتش را جلب نمایید، می تواند آسیب زیادی به بار بیاورد.

با توجه به اینکه از چه راه های جدیدی برای دسترسی به مشتری استفاده کنید، توصیه می شود که همیشه 3 چیز را در تبلیغات خود قرار دهید:

 1. ارزشی که می خواهید منتقل کنید.
 2. فایده محصول برای کاربر.
 3. چیزی که جالب باشد یا حداقل او را سرگرم کند.

و در مورد راه های جدید برای تبلیغات، او بسته به بودجه بازاریابی مدرن هر کسب و کار مواردی از جمله اشاره به محصولات در نمایش های تلویزیونی یا برنامه های سرگرمی یا حضور آنها در جشنواره ها، و مهمتر از همه، تبلیغ مستقیم در خیابان را توصیه می کند.

او نمونه هایی از تبلیغات در خیابان را که نتایج بسیار خوبی داده اند، مثال می زند:

 • کمپین وسپا در خیابان های لس آنجلس: برخی از مدل های کم و بیش شناخته شده مدتی در خیابان های لس آنجلس با موتورهای این کمپانی حرکت کردند و از بارهای ترند آن زمان بازدید می کردند و با افرادی که رفت و آمد داشتند، صحبت می کردند.
 • کمپین فورد برای راه اندازی فورد فوکوس: فورد 120 نفر را در 6 بازار اصلی شناسایی کرد و به آنها اجازه داد تا به مدت 6 ماه از مواد تبلیغاتی رایگان استفاده کنند. همین کار را اغلب شرکت های بازی ویدیویی با صدها نوجوان انجام می دهند، به آنها اجازه لذت بردن از بازی های رایگان را در ازای صحبت کردن در مورد آنها با دوستانشان، می دهند.

شما می توانید برای دریافت مشاوره بیشتر جهت بازاریابی و افزایش فروشتان با مشاورین با تجربه پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

نظرات کاربران
نازنین ریاحی

بازاریابی مدرن در کنار بازاریابی حضوری به افزایش فروش سرعت میده.

0 0

زیبا محبی

با بازاریابی مدرن و دیجیتال مارکتینگ میتونیم هر ایده ای برای تبلیغات بهتر و خلاقانه تر داریم اجرا کنیم.

0 0

سمیه غفاری

به نظرم بازاریابی مدرن از طریق شبکه های اجتماعی بسیار موثر در جذب مشتری است اما باید کاملاً اصولی و مطمئن انجام شود تا مشتری با رضایت و اطمینان به سمت ما و محصول ما جذب شود.

0 0

زهره قهرمانی

میدونیم که بازاریابی انواع مختلفی داره اما باید دید اقدام به بازاریابی مدرن به کسب و کار ما کمکی می کنه یا باید به همان بازاریابی سنتی ادامه داد.

0 0

شیدا معصومی

به نظر من اگر حتی به کیفیت زیاد محصول هم توجه کنیم اما به مواردی که از دید مشتری ارزش به حساب میاد زیاد اهمیت ندیم به موفقیت چندانی نمیرسیم.

0 0

شمیم فرهادی

نحوه ی معرفی برندمان و کارایی محصول و خدماتمان برای مشتری باید به درستی و روشنی عنوان شود .در غیر این صورت نباید انتظار این را داشته باشیم مشتریان هدف با جست و جو کردن برند و محصول و کار ما را پیدا کنند.

0 0

کاوه خردمند

بازاریابی مدرن و دیجیتال مارکتینگ از پرداخت هزینه های گزاف برای تبلیغات جلوگیری می کند.

0 0

نیما جعفری

ممنون از مقاله خوبتون

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید