مقالات

توسعه رهبری چیست؟ | پاوینو

توسعه رهبریَ

توسعه رهبری فرآیند بهبود مهارت ها و شایستگی های رهبری از طریق فعالیت های مختلف است. در توسعه رهبری، به کارکنان در تمام سطوح مهارت های بسیار ارزشمند رهبری آموزش داده می شود که به آنها امکان می دهد تیم های خود را به درستی هدایت و راهنمایی کنند. این نوع توسعه برای پرورش صحیح فرهنگ رهبری در سازمان مهم است. آموزش توسعه رهبری می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، هم در سایت، مانند برنامه های آموزشی داخلی و برنامه های مربیگری و هم خارج از سایت، مانند سمینارهای آموزشی، کنفرانس ها، آموزش آنلاین یا برنامه های تحصیلات تکمیلی. با پاوینو همراه باشید تا نکات عملی برای ایجاد یک برنامه توسعه رهبری و چگونگی بهبود مهارت های رهبری را در سازمان را بیاموزید.

برای اقدام موثرتر جهت توسعه رهبری، سازمان باید یک برنامه توسعه رهبری ایجاد کند. این طرح گام هایی را که سازمان برخواهد داشت، آنچه را که از کارکنانی که تحت این توسعه قرار دارند انتظار می رود و کمکی که این پیشرفت به سازمان و یا کارکنان خواهد کرد، مشخص می نماید.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره‌ی اختصاصی تر، فرم درخواست مشاوره پاوینو را پر نمایید.

درخواست مشاوره

چرا توسعه رهبری مهم است؟

توسعه رهبري از طرق مختلفي براي سازمان سودمند است.

1. نتایج کسب و کار بهتری را به همراه دارد

از جمله عملکرد مالی بالاتر و موفقیت بیشتر در بخش هایی که توسط رهبران ماهر هدایت می شوند.

2. رهبران ماهر چابك ترند

سازمانی با رهبران توانمند می تواند در فضای پیچیده تجارت امروز حرکت کند و مشکلات را به سرعت و به طور موثر حل نماید.

3. رهبری خوب باعث ایجاد نوآوری می شود

نیروی های کار از رهبران موثر الهام می گیرند تا چشم انداز بیشتری را باور و برای آن کار کنند.

بیشتر بخوانید: روش های توسعه کارکنان

4- رهبران ماهر کارمندان را جذب و نگه می دارند

رهبری خوب می تواند باعث جذب بیشتر پرسنل و کاهش گردش مالی شود. یک رهبر عالی، کارمندان جدید با استعداد را جذب می کند و قادر خواهد بود کارمندان خود را حفظ کند که منجر به رضایت بیشتر در کار می شود.

5- تعامل کارکنان را بهبود می بخشد

بیش از نیمی از کارگران آمریکایی از کار خود بی بهره هستند. نتایج نشانگر آن است  كه رهبری كه می داند چگونه مشاركت در تیم ها را با استفاده از هدف و شناخت افزایش دهد، سبب افزایش سودآوری در یك سازمان می شود.

6. ارتباطات داخل و خارج سازمان را بهبود می بخشد

ارتباط خوب می تواند یک شرکت را ایجاد یا از بین ببرد. اگر رهبران یک شرکت ارتباطات موثر را در اولویت قرار دهند، این امر منجر به افزایش بهره وری، سرعت بهتر اجرای وظایف و فرهنگ سازمانی مثبت تر می شود.

7. حفظ مشتری را بهبود می بخشد

هنگامی که رهبران  در توسعه کارمندان موثر باشند، مشتریان وفادارتر خواهند بود. چرا که کارمندان در ارتباط بیشتری با مشتریان هستند.

8- وفاداری کارمندان را افزایش می دهد

توسعه رهبری داخلی، کارکنان را وفادار می کند، زیرا نشان می دهد فرصت های رشد برای آنها فراهم است. همچنین ارزان تر است و به زمان کمتری نسبت به یافتن، استخدام و آموزش رهبران از خارج نیاز دارد.

9. استراتژی مناسب توسعه رهبری به استراتژی تجارت دامن می زند

یک استراتژی توسعه رهبری که به درستی توسعه یافته است، ابزاری ارزشمند برای هدایت و دستیابی به استراتژی تجاری سازمان است. با اختصاص وقت برای درک آنچه سازمان شما از رهبران خود انتظار دارد، استراتژی کسب و کار را  بهتر درک خواهید کرد. این دو استراتژی دست به دست هم می دهند و توسعه یکی به دستیابی به دیگری کمک می کند. نوع صنعت مهم نیست، هر سازمانی می تواند از طریق توسعه مهارت های رهبری از درون سازمان خود و اولویت قرار دادن رهبری در فرهنگ شرکت خود بهره مند شود.

توسعه رهبری

اهداف توسعه رهبری

برای اثربخشی یک برنامه توسعه رهبری، باید اهداف روشنی وجود داشته باشد که در ابتدای روند تعیین شود. برخی یا همه اهداف زیر را می توان به عنوان نقطه شروع استفاده کرد.

1. مسئولیت شخصی خود را نشان دهید

یک رهبر واقعی صاحب اعمال و عواقب کارش است، چه خوب و چه بد. آنها قادرند به نتایج تصمیمات خود نگاه کنند، و از درسی که موفقیت و شکست به آنها می دهد، بیاموزند. اگر یک مدیر هرگز مسئولیت عملکرد خود را بر عهده  نگیرد یا بدتر از آن، زیر دستان خود را مسئولشکستش بداند، کارمندان متوجه آن می شوند.

2. خویش انضباطی را تمرین کنید

هنگام تصمیم گیری، تصمیمی که به نفع فرد باشد، به جای تیم یا سازمان، می تواند وسوسه انگیز باشد. یک رهبر خوب تمام گزینه ها را در نظر می گیرد و سپس گزینه ای را انتخاب می کند که بهترین برای شرکت باشد، نه برای خودش. این عمل شامل از بین بردن سوگیری و ایجاد یکپارچگی است.

3. مهارت های گوش دادن فعال را گسترش دهید

گاهی اوقات رهبری به معنای گوش دادن است نه صحبت کردن. هر عضوی از یک تیم دارای دانش و تجربه ارزشمندی است که می تواند به اشتراک بگذارد و یک رهبر خوب باید وقت بگذارد تا فضای بحث را ایجاد کند و به طور فعالانه به صحبت های هر شخص بپردازد.

4. دانش را گسترش داده و متنوع کنید

رهبران باید مهارت های مختلف در زمینه های متفاوت را داشته باشند. آنها با صرف وقت برای مطالعه در زمینه هایی که ممکن است خارج از نقش مستقیمشان باشد، می توانند به عنوان یک رهبر دانششان را گسترش داده و مسائل را به صورت خلاقانه تر و سریع تر حل نمایند.

5. تمرکز بر مدیریت زمان

اگر یک رهبر به طور مداوم از پس پروژه ها برآید اما تمرکز بر مدیریت زمان نداشته باشد، عملکردش مفید و مورد توجه سایرین نخواهد بود. در تمرکز بر مدیریت زمان مناسب، یک رهبر می بایست اطمینان حاصل کند که الگوی خوبی برای تیمش می باشد.

6. ایجاد فرهنگ راهنمایی

نقش اصلی یک رهبر تقویت رهبری در دیگران است. توانایی شناسایی و توسعه این مهارت ها در اعضای تیم جنبه مهمی از شغل یک رهبر است و در توسعه فرهنگ رهبری در سازمان ضروری است که شامل کوچینگ، دادن بازخورد عملی و توجه به نحوه رویکرد اعضای تیم در پروژه های چالش برانگیز است.

7. شیوه های ارتباطی را بهبود ببخشید

میزان موثر بودن یک رهبر بسته به میزان ارتباطات او است. توسعه مهارت های ارتباطی به زمان و تلاش نیاز دارد و شامل ایجاد رابطه با اعضای تیم، درک چگونگی و زمان استفاده از اقناع و بهبود مهارت های مدیریت تعارض است.

بیشتر بخوانید: مدیریت دانش چیست؟

8- تفکر بزرگ را تمرین کنید

رهبران نباید کوچک فکر کنند. حل مسئله و مدیریت موثر تیم به رهبری بستگی دارد که می تواند تصمیماتی بگیرد که نه تنها در آن زمان، بلکه در مسیرهای بعدی نیز به نفع تیم باشد. استفاده از این اهداف به عنوان نقطه شروع به سازمان کمک می کند تا درمورد آنچه مهم است، تغییراتی که باید در اولویت قرار بگیرد و همچنین نوع آموزش در توسعه رهبری که می خواهند در سازمان خود ببینند به طور موثر تری تصمیم گیری نمایند.

الگوی طرح توسعه رهبری

بنابراین، چگونه مهارت های رهبری را در سازمان خود بهبود دهیم؟ شما باید با یک برنامه توسعه رهبری شروع کنید. این الگو نقشه راهی است که نشان می دهد چگونه سازمان شما مهارت های رهبری را در کارمندان در همه سطوح پرورش می دهد و باید اهدافی را پوشش دهد که هم با نیازهای استراتژیک تجاری و هم با نیازهای فردی یا انسانی سازگار باشد. این برنامه باید نیازهای رهبران همه سطوح درون سازمان، چه رهبران فعلی و چه کسانی که می خواهید برای موقعیت های بعدی رهبری آموزش دهید، را برطرف کند.

 مثالی از یک برنامه توسعه رهبری خوب، برنامه ای است که مراحل زیر را دنبال کند:

1. مشخص کنید که به چه نوع رهبرانی نیاز دارید

اول از همه، شما باید بفهمید که به چه نوع رهبرانی نیاز دارید، چه مجموعه مهارت هایی برای تجارت شما ضروری است و در آینده ارزشمند خواهد بود. برای انجام این کار، بهتر است یک قدم به عقب برگردید و اهداف اصلی تجارت خود را مرور کنید، اگر لیست مشخصی ندارید، زمان آن است که آن را تهیه کنید.

نکات:

  • لیستی از مهارت ها را ایجاد کنید که انتظار دارید در یک رهبر خوب و متناسب با شرکت شما مشاهده کنید. این موارد باید با تجارت شما همسو باشد.
  • اگر دپارتمان دیگری دارید که نیاز به پیشرفت در رهبری دارد، نمایه جداگانه ای برای آنها ایجاد کنید.
  • رهبری خود را ارزیابی کنید. برای کارمندان خود ارزیابی رهبری ایجاد کنید. با استفاده از روش های مختلف، از جمله راههای ناشناس، ایمیل و بازخورد رو در رو، سازمان شما می تواند ایده روشنی از نوع رهبری در حال حاضر ایجاد کند.
  • همچنین، ممکن است تهیه‌‌ی یک لیست از کارکنانی که علاقمند به نقش های مدیریتی هستند و به اندازه کافی استعداد لازم برای اینکه نقش های رهبری را بر عهده بگیرند، دارند، ایده‌ی خوبی باشد.

2. نیازهای شغلی خود را با چشم انداز شغلی کارکنان هماهنگ کنید

با کارمندانی که در این پیشرفت رهبری شرکت می کنند، صحبت کنید و سعی کنید دیدگاه و مسیر شغلی آنها را با ایده ها و مسیر تجارت خود هماهنگ کنید. داشتن جهتی یکسان در توسعه به طور چشمگیری بر نتایج نهایی تأثیر می گذارد.

نکات:

  • البته، کار با کارمندان متعهدی که سازمان را از نظر مثبت می نگرند، آسان تر می شود. بنابراین، گاهی اوقات بهتر است که به افرادی که قصد ترک شرکت را دارند، توجه نکنیم.
  • جلسات یک به یک مفیدترین ابزار برای کشف دیدگاه شغلی کارمند شما خواهد بود. وقت خود را برای ملاقات منظم با کارمندان اختصاص دهید تا از مطابقت دیدگاه ها اطمینان حاصل کنید.
  • مایل باشید ایده های کارمندان خود را در مورد آنچه در توسعه رهبری و استراتژی کسب و کار مورد نیاز است، گوش دهید. شما ممکن است بینشی غیر منتظره از سازمان و ایده های خود برای آینده داشته باشید.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره‌ی بیشتر، فرم درخواست مشاوره پاوینو را پر نمایید.

درخواست مشاوره

نظرات کاربران
فرزاد امینی

به نظر من رهبر و لیدر و مدیر یک سازمان باید به طور مداوم از کارمندان گزارش کار دریافت کند تا در جریان کامل روند کار قرار گیرد و بتواند در هر شرایط تصمیمات درست را اتخاذ و سازمان را هدایت کند.به نکات خوبی در مقاله اشاره شده بود.

0 0

ناصر فریدی

رهبر یک سازمان باید به صورت مداوم در حوزه کاری و حوزه های مربوطه به کارش مطالعه داشته باشد و اطلاعاتش را به روز باشد برای پیشبرد برنامه های سازمان و هدایت و هماهنگی کارمندان.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید