مقالات

چگونه می توان تجارت کوچک خود را به یک تجارت بزرگ تبدیل کرد| پاوینو

رشد کسب و کار
در چند سال اول تجارت، بیشتر شرکت ها بر روی بقا متمرکز شده اند. با این حال، اولویت بندی برای رشد کسب و کار شما یکی از بهترین راه ها برای افزایش شانس این است که شرکت شما نه تنها دوام داشته باشد بلکه به رفاه اقتصادی و آینده مالی پایدار شما نیز کمک کند. چه کاری می توانید انجام دهید تا تجارت خود را از حد رزق و روزی خارج کنید؟ برای تبدیل آن به پایگاه درآمدزایی که تصور می کنید چه کاری می توانید انجام دهید؟ مانند هر یک از عناصر اداره یک تجارت، چندین استراتژی رشد وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید. در ادامه با پاوینو همراه باشید تا به بررسی آنها بپردازیم.

مشتریان موجود را بازپس بگیرید

بدست آوردن مشتری جدید تنها راه رشد تجارت شما نیست. در بسیاری از مواقع، مشتریانی که در حال حاضر دارید بهترین گزینه برای افزایش فروش شما هستند و مطالعات نشان داده است که حفظ مشتریان قدیمی، ارزش یک شرکت را بهبود می بخشد. مشتریانی که قبلاً یک بار از شما خرید کرده اند، احتمالاً دوباره این کار را می کنند، به خصوص اگر تجربه خدمات مثبت به مشتری داشته باشند. اطلاعات تماس و تنظیمات خرید مشتریان را در اولین خریدشان ثبت کنید. سپس، از این اطلاعات برای راه اندازی سیستم های بازاریابی استفاده کنید که آنها را به مشتریان تکراری تبدیل می کند. اجرای ترکیبی از استراتژی ها برای حفظ مشتریان قدیمی و به دست آوردن مشتریان جدید به احتمال زیاد بهترین رشد را برای بیشتر کسب و کارها به همراه خواهد داشت.

رشد کسب و کار

درخواست مراجعه کنید

مطمئناً جذب مشتریان جدید به تجارت شما هرگز رویکرد بدی نیست. یکی از راه های انجام این کار این است که از مشتریان فعلی خود درخواست مراجعه کنید. این مشتریان در حال حاضر بازار هدف شما هستند، به این معنی که افرادی که در محافل اجتماعی یا کاری آنها هستند نیز احتمالاً بازار هدف شما خواهند بود. این امر آنها را به نقطه دستیابی قوی به مشتریان جدید تبدیل می کند. با این حال، فرض این که مشتریان شما در مورد تجارتتان حرف می زنند، مشتری شما را افزایش نمی دهد. شما باید به طور فعال به دنبال معرفی شدن باشید. بسته به نوع و اندازه تجارت خود می توانید:

 • از مشتریان راضی بپرسید آیا کسی را می شناسند که به محصولات یا خدمات شما علاقه مند باشد؟
 • معرفی نامه ها را با کد تخفیف تشویق کنید.
 • مشتریان را تشویق کنید تا برند شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و برچسب گذاری کنند

بیشتر بخوانید: 5 کاری که باید برای موفقیت در کسب و کار انجام دهید

به هزینه های خود توجه داشته باشید

افزایش خط اصلی، کلید رشد تجارت شما است. اگر سهم خود را از بازار گسترش دهید اما همچنان هزینه های خود را افزایش دهید، در واقع هیچ پولی برای سرمایه گذاری در تجارت یا پولی تحت عنوان سود نخواهید داشت. بنابراین در حالی که به دنبال راه هایی برای رشد هستید، به هزینه های مربوط به اداره کسب و کارتان و رساندن محصولات یا خدمات خود به مشتریان بسیار توجه کنید. کاهش این هزینه ها می تواند روشی موثر برای تأمین جریان نقدی مورد نیاز برای رشد و تثبیت تجارت شما باشد. دو روش اصلی برای کاهش هزینه ها وجود دارد:

 1. انحلال محصولات کم درآمد یا حذف خدمات کم بازده
 2. بهبود گردش موجودی کالا از طریق تاکتیک های جدید بازاریابی و فروش

مراقب باشید هزینه ها را به گونه ای کاهش ندهید که بر خدمات مشتری یا رضایت کارکنان شما تأثیر بگذارد. مشتریان خوشحال و کارمندان مشتاق هر دو عامل اصلی رشد کسب و کار هستند. کاهش هزینه ها در این موارد در نهایت به توانایی تجارت شما آسیب می رساند، حتی اگر در کوتاه مدت جریان نقدی بیشتری به شما بدهد. برای دریافت مشاوره بیشتر با پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

دسترسی به بازار خود را گسترش دهید

روش های مختلفی برای رشد تجارت شما با در دسترس قرار دادن محصول یا خدمات خود در اختیار مجموعه جدیدی از مشتریان وجود دارد.

1.فروشگاه ها را در مکان های جدید باز کنید: مکان های جدید همچنین می توانند مجازی باشند، مانند وب سایتی با فروشگاه آنلاین. اینکار به شما امکان می دهد تا محصول خود را در بازار جدید در مقابل مشتریان جدید قرار دهید.

2.جمعیتی جدیدی را هدف قرار دهید: گروههای دیگری را که می توانند از محصول شما به روشهای مشابه مخاطب اصلی شما استفاده کنند، شناسایی کنید. وقتی بازار جدیدی را شناسایی کردید، می توانید در رسانه هایی که آن بازار را هدف قرار می دهند، تبلیغ کنید یا کمپین های بازاریابی سفارشی ایجاد نمایید.

3.استفاده های جدیدی برای محصول خود پیدا کنید: کشف و ترویج روش های جدید استفاده از محصولات یا خدمات به شما امکان می دهد مشتریان فعلی را به خرید بیشتر تشویق کنید. همچنین می تواند به شما در جذب مشتری جدید که به دلایل مختلف ممکن است به محصولات شما نیاز داشته باشند کمک کند.

همه این رویکردها به شما این امکان را می دهد سهم خود را از بازار گسترش دهید. این نه تنها فروش را افزایش می دهد، بلکه باعث می شود مدل تجاری شما پایدارتر باشد. وقتی فقط به یک نوع مشتری هدف اعتماد نکنید، احتمال زنده ماندن از تغییرات بازار بیشتر است.

در نمایشگاه های تجاری شرکت کنید

حضور پررنگ نمایشگاه می تواند به شما در رونق تجارت کمک کرده تا خود را به عنوان یک رهبر در صنعت محلی خود معرفی کنید. نمایشگاه های تجاری افرادی را که از قبل به نوع محصول یا خدماتی که شما ارائه می دهید علاقه دارند، در اختیارتان قرار می دهند. این به شما فرصتی می دهد تا مستقیماً در گروه بزرگی از افراد که تضمین شده اند می توانند در گروه مخاطبان شما باشند، بازاریابی کنید. نمایشگاه ها همچنین به شما امکان تعامل حضوری را می دهد که توانایی شما را برای برقراری ارتباط و تبدیل مشتریان بالقوه به خریدار افزایش می دهد. همچنین نمایشگاه ها به شما امکان می دهند با سایر مشاغل صنعت خود ارتباط برقرار کنید. اینکار راه را برای فرصت های جدید، کمپین های تبلیغاتی و همکاری ها باز می کند.کار با این مشاغل دیگر می تواند به شما کمک کند مشتریان جدیدی پیدا کنید و اعتبار خود را در مقیاس ملی یا حتی بین المللی افزایش دهید، همه اینها می تواند به رشد تجارت شما کمک کند.

یک بازار هدف را تسخیر کنید

اگر نمی خواهید کسب و کارتان به بازارهای جدید گسترش پیدا کند یا خدمات جدیدی به جریان درآمد خود اضافه کنید، می توانید با تمرکز بسیار زیاد روی یک بازار، تجارت خود را توسعه دهید. اینکار فرصتی را به شما می دهد تا به اصطلاح به یک "ماهی بزرگ در برکه ای کوچک" تبدیل شوید. مشتریان هدف، یک گروه کاملاً مشخص از مشتریان می باشند. به دنبال زیرمجموعه ای از بازار بزرگتر باشید که نیازهای آن برآورده نشده است، سپس در تأمین آن نیازهای برآورده نشده در سطح بالا و قابل دسترسی متمرکز شوید.

بیشتر بخوانید: 4 دلیل شایع برای شکست یککسب و کار کوچک

محصولات یا خدمات خود را متنوع کنید

کلید رشد تجارت شما از طریق ایجاد تنوع در شباهت ها است.شما می بایست یکی از دو کار زیر را انجام دهید:

 • روی محصولات یا خدمات مربوط به کالاهایی که قبلاً فروخته اید و نیاز مشتریانی را که قبلاً داشته اید برطرف می کند، تمرکز کنید.
 • بر روی بخشهای جدید بازار با نیازها و ویژگیهای مشابه مشتریان فعلی خود تمرکز کنید.

به عنوان مثال، ممکن است یک هنرمند ممکن است فریم و خدمات قاب بندی را نیز بفروشد. شغلی که در تابستان دوچرخه ی کوهستانی اجاره می دهد ممکن است به اجاره اسکی و کفش برفی در فصل زمستان روی آورد. اجرای تغییرات کوچک در طول زمان به شما کمک می کند محصولات خود را متنوع کرده و بدون گسترش بیش از حد تجارت، به مشتریان جدید دسترسی پیدا کنید.

فرصت های حق امتیاز را توسعه دهید

اگر شما یک تجارت موفق دارید و می توانید سیستمی ایجاد کنید که اطمینان حاصل کند دیگران نیز می توانند موفقیت شما را تکرار کنند، حق امتیاز دادن ممکن است راه سریع رشد تجارت شما باشد. حق امتیاز دادن موفق به داشتن نام تجاری با جذابیت گسترده در بسیاری از مناطق جغرافیایی و همچنین یک مدل تجاری بستگی دارد که به راحتی قابل تکثیر است.

در پروسه ی دادن حق امتیاز شما به حق امتیاز گیرندگان مجوز مدل کسب و کار، فرآیند و مارک تجاری خود را می دهید و سپس آنها محصولات و خدمات مارکدار شما را در محل خود و با همان نام تجارت شما می فروشند. این به شما امکان می دهد دامنه بازار خود را به مکان های جدید گسترش دهید، شناخت نام گسترده تری ایجاد کنید و از مجوزها و مکان های حق امتیاز دادن درآمد جدیدی کسب نمایید.

رشد کسب و کار

گسترش با صادرات

گسترش به بازارهای بین المللی همچنین می تواند فرصت رشد مهمی در نتیجه کار شما باشد. مانند حق امتیاز دادن، این مورد نیز راهی برای رشد تجارت شما و دسترسی به مشتریان جدید در مکان های مختلف جغرافیایی است. با این حال، این امر به زمان و منابع نیاز دارد. گسترش در سطح بین الملل می تواند از نظر قانونی پیچیده باشد، زیرا شما باید با محدودیت های قوانین تجارت و گمرک در چندین کشور مقابله کنید. بسته به نوع محصول و کشوری که می خواهید به آن صادر کنید، ممکن است به مجوز صادرات نیز احتیاج داشته باشید.

استراتژی رشد مناسب را برای کسب و کار خود انتخاب کنید

یافتن استراتژی مناسب رشد به کسب و کار شما و منابعی که در حال حاضر در دسترس دارید بستگی دارد. آنچه باید سرمایه گذاری کنید مانند پول، وقت، تخصص یا پرسنل و همچنین بازار فعلی، اهداف تجاری و منافع مشتریان خود را در نظر بگیرید. هر استراتژی برای هر تجارت یا صاحب کسب و کاری مناسب نخواهد بود. برای شروع:

 • یکی دو ایده متناسب با شغل و شرایط خود انتخاب کنید.
 • بر اساس آن استراتژی، یک طرح تجاری جدید ایجاد کنید.
 • معیارهایی برای رشد، هزینه ها و درآمد تعیین کنید.
 • این معیارها را به طور منظم پیگیری کنید تا پیشرفت خود را کنترل کنید.

اگرچه شما بلافاصله رشد را تجربه نخواهید کرد، اما اگر به اجرای سیستم خود و به طور مداوم برنامه خود ادامه دهید، پیشرفت خواهید کرد. اگر یک استراتژی جواب نداد، آماده قدم برداشتن، ایجاد طرحی جدید و دوباره امتحان کردن، باشید. شما می توانید برای دریافت مشاوره ی کسب و کار اختصاصی و متناسب با تجارتتان با گروه مشاورین پاوینو از طریق لینک زیر در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره
نظرات کاربران
مهران مرادی

به تجربه شخصی حضور یک مشاور کسب و کار کمک بزرگی به رشد کسب و کار من داشت.

0 0

رحمان کمالی

گاهی برای تبدیل یک کسب و کار کوچک به یک کسب و کار بزرگ لازم است استراتژی جدیدی در شرکت پیاده کنیم و راه های اشتباه را پیدا و حذف کنیم.

0 0

محمد علی کارگزار

مطالب بسیار کاربردی تو این مقاله آمده که به نظر من برای تبدیل کسب و کارهای کوچیک به بزرگ لازم هستند. ممنون از مقاله پر محتواتون.

0 0

سعید احمدی دوست

نکات بسیار مفیدی را برای تبدیل تجارت کوچک به تجارت بزرگ مطرح کردید، من خودم یه کارگاه تولیدی کوچیک دارم که می خوام ارتقاش بدم و تبدیل به کارخونه کنم و حتما از مواردی که تو این مقاله بود استفاده خواهم کرد و با شرکت پاوینو تماس خواهم گرفت برای مشاوره.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید