مقالات

نحوه ایجاد یک طرح تبلیغاتی | پاوینو

طرح تبلیغاتی

تبلیغات نوعی بازاریابی است که از پیام غیر شخصی و اسپانسر برای جلب مشتری استفاده می کند. هزینه آن توسط شرکت پرداخته می شود و یک ایده، محصول یا خدمات را به فروش می رساند. یک طرح تبلیغاتی، طرحی برای چگونگی استفاده شما از تبلیغات برای رونق کسب و کار و دستیابی به مشتریان جدید است. داشتن یک برنامه مناسب به شما اطمینان می دهد که پول تبلیغات شرکتتان به خوبی مصرف می شود و تبلیغات شما به مخاطبان صحیح می رسد. همچنین معیارهایی را تعیین می کند که می توانید به کمک آنها ارزیابی کنید که آیا استراتژی شما در محدودیت بودجه بازاریابیتان برای دستیابی به مشتری موثر است یا خیر. در ادامه این مطلب با پاوینو همراه باشید.

استراتژی تبلیغات خود را برنامه ریزی کنید

قبل از ایجاد استراتژی تبلیغاتی خود، باید یک طرح تبلیغاتی جامع داشته باشید. داشتن برنامه به شما این امکان را می دهد تا طرح تبلیغاتی تهیه کنید که به مشتریان صحیح برسید، از پیام های بازاریابی موثر استفاده نمایید و بیشتر از بودجه ای که در اختیار دارید صرف نکنید.
برنامه تجاری شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • بودجه تبلیغات
 • مخاطبان هدف
 • پیام های کلیدی بازاریابی
 • پلتفرم های تبلیغاتی ارجح
 • اهداف بازاریابی و درآمد

روش های تبلیغاتی که انتخاب می کنید، به بودجه ای که در اختیارتان است  و مکانی که می توانید به بهترین شکل به مشتریان ایده آل خود برسید، بستگی دارد.

شما می توانید برای بهره مندی از فرصت محدود مشاوره رایگان و دریافت مشاوره از بهترین مشاور کسب و کار پاوینو، فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید

تبلیغات

برای ایجاد طرح تبلیغاتی خود، از اطلاعات طرح تجاری خود استفاده کنید:

1.یک رسانه انتخاب کنید: مکان هایی را انتخاب کنید که مخاطبان شما از قبل در آنجا حضور دارند. زیرا اینکار به شما اطمینان می دهد که تبلیغاتتان به مشتریان بالقوه و مخاطبان هدفت شما می رسد.

2.برای بودجه خود برنامه ریزی کنید: برنامه مشخصی داشته باشید که بودجه تبلیغاتی خود را در کجا خرج می کنید و چقدر توانایی پرداخت هزینه ها را دارید. این به شما کمک می کند تا در حدود بودجه بازاریابی خود باقی بمانید و اطمینان حاصل نمایید که نسبت به هزینه ای که صرف تبلیغات می کنید، درآمد بیشتری کسب کنید.

3.پیام ایجاد کنید: زبانی جهت بازاریابی ایجاد کنید که مزایایی را که کالاها یا خدمات شما می توانند به مشتریان ارائه دهند، بیان کند. با این کار اطمینان خواهید یافت که بازاریابی شما در ذهن مخاطبانتان طنین انداز شده و آنها را برای یادگیری بیشتر یا خرید جذب می کند. به خاطر داشته باشید یکی از راهکارهای عملی افزایش فروش، ایجاد پیام مناسب برای مخاطب می باشد.

4.ایجاد معیارها: اهدافی را تعیین کنید که برای تعداد مشتریانی که می خواهید جذب نمایید و میزان درآمد شما قابل اندازه گیری باشد. سیستمی را برای بررسی میزان موفقیت تبلیغات ایجاد کنید، مانند شماره تلفن های اختصاصی که مشتریان می توانند با آنها تماس بگیرند، کوپن تبلیغات در فروشگاه ها یا پیوندهای بی نظیری که در وب سایت های دیگر قرار می گیرند. با این کار می توانید اثربخشی تبلیغات خود را پیگیری کنید.

5.متنوع کردن: بیش از یک مکان برای تبلیغات انتخاب کنید. این امر به شما اطمینان می دهد که اگر یک استراتژی نتواند مشتری جدیدی را به ارمغان بیاورد، روش های دیگری برای رسیدن به مخاطب و درآمدزایی در اختیار دارید.

بیشتر بخوانید: 5 دلیلی که باعث می شوند به موفقیت نرسیم+چگونگی غلبه بر آنها

رسانه های تبلیغاتی

گزینه های زیادی برای تبلیغ محصولات یا خدمات شما وجود دارد. بهترین انتخاب برای مشاغل مختلف بسته به مشتری، بودجه، منطقه، صنعت و اهداف تجاری متفاوت خواهد بود.

چاپ

تبلیغات چاپی که روی کاغذ است، شامل تبلیغات در بروشورها، نامه های مستقیم، جزوه ها، کاتالوگ ها، روزنامه ها و مجلات می باشد. این نوع تبلیغات چاپی اغلب برای دستیابی به مخاطب مسن تر یا مخاطبی که بسیار پایدار است و احتمال جابجایی آن وجود ندارد، موثر تر است. همچنین می تواند برای برجسته شدن در مقابل رقبایی که اساساً از تبلیغات آنلاین استفاده می کنند، مفید باشد.

تلویزیون و رادیو

تبلیغات تلویزیونی و رادیویی دامنه وسیعی دارد و می تواند برای قرار گرفتن در معرض دید بسیاری از مشتریان به طور هم زمان مفید باشد. تبلیغات تلویزیونی گران هستند و هم شامل هزینه رسانه ای تبلیغات و هم هزینه ایجاد خود آگهی می باشند. تبلیغات رادیویی اغلب مقرون به صرفه هستند. برای مصرف كنندگانی كه احتمال تماشای رسانه های سنتی كمتر است، بسترهای نرم افزاری پخش فیلم و پادكست ها می توانند جایگزین خوبی برای تلویزیون و رادیو باشند؛ این موارد اغلب به بخشهای هدفمندتری از مشتریان می رسند.

تبلیغات

پست الکترونیک

ایمیل ها مستقیماً به مشتریان بالقوه یا فعلی می رسند. نرخ باز متوسط برای بازاریابی از طریق ایمیل حدود 17٪ است، اگرچه این ممکن است بسته به میزان اشتراکی که مشترکان ایمیل شما دارند، بین صنایع و شرکت ها متفاوت باشد. شرکت های کوچک تر معمولاً نرخ باز بالاتر از شرکت های بزرگتر دارند. شرکتهای بزرگتر اغلب بودجه خرید لیستهای پستی از شرکتهای بازاریابی تبلیغاتی را دارند.

دیجیتال

تبلیغات آنلاین شامل انواع وب سایت ها، وبلاگ ها، فیلم ها، موتورهای جستجو و تبلیغات در شبکه های اجتماعی است. تبلیغات دیجیتال به طور سنتی پیوندی را تعبیه می کنند که مستقیماً به وب سایت یا صفحه محصول شرکت شما می رود و به رابطه ای که یک وب سایت از قبل با خوانندگان یا پیروان خود دارد، متکی هستند. هزینه این تبلیغات بسته به سازنده دیجیتال یا وب سایتی که با آن شریک هستید، متفاوت است. وبسایت هایی که بازدید بیشتری دارند اغلب گران ترند، اما آنهایی که بازدید کمتری دارند می توانند گروه های مشتری با هدف بیشتری ارائه دهند.
تبلیغات دیجیتال به شما این امکان را می دهد که به گروه های بسیار هدفمندتری از مشتریان دسترسی داشته باشید که غالباً با پیشنهادهایی متناسب با علایق و نیازهای آنها در ارتباط است. برای برخی از تبلیغات، مانند تبلیغات موتور جستجو، اندازه گیری اثربخشی یک تبلیغ دشوار است.

بیشتر بخوانید: 5 چالش پیش روی کسب و کارهای کوچک

استراتژی تبلیغات خود را تجزیه و تحلیل کنید

پس از ایجاد و اجرای یک طرح تبلیغاتی، کار شما تمام نشده است. بازاریابی فرایندی مداوم است که باید آن را به طور مداوم اندازه گیری و ارزیابی کنید. برنامه تبلیغاتی خود را تنظیم نمایید تا بتوانید نتایج هر استراتژی را ردیابی کنید، سپس نتایج را تجزیه و تحلیل کرده تا بر اساس چندین معیار مختلف، دریابید که کدام نوع از بازاریابی برای کسب و کار شما موثرتر است.

تبلیغات

اثربخشی و رسیدن

استراتژی طرح تبلیغاتی شما باید به مشتری برسد و درآمدزایی داشته باشد. برای ارزیابی اثربخشی آن، از خود این سوال ها را بپرسید:

 • هر تاکتیک بازاریابی چند مشتری جدید به همراه داشت؟
 • آیا این مشتریان جدید خریدهایی انجام داده اند؟ برای لیست ایمیل ثبت نام می کنند؟ شما را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنند؟
 • آیا مشتریان جدید برای خریدهای مجدد به شما مراجعه کرده اند؟
 • چه روش هایی در حفظ مشتری های موجود موفق بودند؟
 • کدام نوع بازاریابی بیشترین مشتری را به خود جلب کرده است؟ کدام یک کمترین جذب را داشته است؟
 • آیا بازاریابی شما به اهداف دیگری مانند اتصال شما با بازیگران اصلی صنعت، ایجاد پوشش خبری یا ایجاد اقتدار در جایگاه خود رسیده است؟

اگر بخشهایی از طرح تبلیغاتی شما نتوانسته به اهدافش برسند، یا اگر کسب و کار شما همانطور که انتظار داشتید گسترش نیافته است، می بایست این استراتژی ها را اصلاح کنید یا آنها را با تاکتیک های جدید بازاریابی جایگزین نمایید.

بازگشت سرمایه گذاری

بازاریابی هزینه دارد. این هزینه ها هم باید در حد بودجه شما باقی بمانند و هم نتیجه ی حاصل ارزش صرف این هزینه ها را داشته باشد. برای ارزیابی بازده سرمایه گذاری (ROI) که بازاریابی شما فراهم کرده است، از خود بپرسید:

 • کل هزینه (پول و زمان) هر قسمت از استراتژی بازاریابی شما چقدر بوده است؟
 • آیا هزینه های تبلیغات با افزایش فروش تأمین می شود؟
 • آیا هر نوع تبلیغ صورت گرفته درآمد بیشتری از هزینه ی صرف شده داشت؟
 • کدام یک از انواع تبلیغات بیشترین تأثیر را داشتند؟
 • کدام یک کمترین تأثیر را داشتند؟
 • آیا هنوز هم توانایی پرداخت هر یک از این تاکتیک های طرح تبلیغاتی را که به آینده منتقل می شود، دارید ؟

دانستن اینکه کدام یک از انواع تبلیغات بهترین بازده سرمایه شما را فراهم می کنند، به شما این امکان را می دهد تا تصمیم بگیرید که بودجه بازاریابی خود را در آینده در کدام بخش متمرکز کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن پست وبلاک+آموزش مرحله به مرحله

اشکال جدید رسانه ها

رسانه هایی که برای تبلیغات در دسترس هستند به طور مداوم تغییر می کنند. وب سایت ها و پادکست های جدید در دسترس قرار می گیرند. روزنامه ها، مجلات و کانال های رادیویی برای تبلیغات نرخ های جدیدی را ارائه می دهند. سیستم عامل های رسانه های اجتماعی ایجاد می شوند، مدل های تبلیغاتی خود را تغییر می دهند، محبوبیت خود را از دست می دهند یا به جمعیت های مختلف می رسند. همانطور که اثربخشی و میزان بازگشت سرمایه برنامه ی تبلیغات فعلی خود را ارزیابی می کنید، مکانهای جدیدی را که می توانید به مشتریان خود دسترسی پیدا کنید و محصولات خود را تبلیغ نمایید، تحت نظر داشته باشید. این به شما کمک می کند هم یک طرح تبلیغاتی قوی ایجاد کنید و هم یک قدم جلوتر از رقبا باشید.

شما می توانید برای دریافت مشاوره از مشاور کسب و کار پاوینو، کافی است فرم زیر را تکمیل نمایید تا از فرصت محدود یک جلسه مشاوره تحلیل کسب و کار ما بهره مند شوید.

مشاوره بگیرید
نظرات کاربران
پریناز شفیعی

در هر کسب و کاری بسته به نوع آن باید تبلیغاتی خلاقانه از طریق پلتفرم های درست و مرتبط با زمینه فعالیتمون داشته باشیم تا بتونیم مستقیماً مشتریان هدف رو پیدا و جذب کنیم.

0 0

مریم ثریایی

تبلیغات باید جدید و خلاقانه و در نگاه اول بیانگر نیاز افراد باشد به طوریکه آنها با خود بیاندیشند و خود را ملزم به استفاده از آن محصول بدانند.

0 0

فرشته سرابی

ارسال پستی گیفت از طرف شرکت برای مشتریان وفادار نوعی تبلیغات بسیار مؤثر است.

0 0

نادیا اردلان

نحوه ایجاد یک طرح تبلیغاتی رو بخوبی توضیح دادین، من خودم تو کار تبلیغات هستم و به معلوماتم اضافه شد، ممنون از مقاله کاربردیتون.

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید