مقالات

برنامه ریزی صاحبان کسب و کار برای سال نو | پاوینو

planning for business
هر سال جدید، صاحبان مشاغل باید وقت بگذارند و کمی برنامه ریزی کنند، فقط برای اطمینان از اینکه شرکت قادر به ادامه کار و مسیر درست خود می باشد یا نه. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد که تجارتتان از ابزارهای لازم برای حفظ (و تأمین) اهداف مالی و عملیاتی خود برخوردار باشد و کارکنان شرکت از محیط کار خود راضی باشند. در ادامه با پاوینو همراه باشید و نکات ذکر شده را بخوانید تا به شما کمک کند روند برنامه ریزی کسب و کارتان روان باشد.

نکات کلیدی

اگر صاحب کسب و کاری هستید، هر سال باید خانه تکانی مالی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که سال جدید روان پیش خواهد رفت. برای جلوگیری از اتفاق های ناخوشایند، اطمینان حاصل کنید که بیمه نامه ها و مزایای کارمندان در مسیر صحیح قرار دارد و قرار نیست از بین برود. کارکنان، فروشندگان و اقدامات بازاریابی خود را نیز ارزیابی کنید تا از به روز بودن نسبت به رقبا مطمئن باشید.

برنامه فروش

رد پای دیجیتال خود را در نظر بگیرید

بیایید بپذیریم که این در دنیایی زندگی می کنیم که هر فرد برای موفقیت دیگری را از میان بر می دارد، به ویژه در عصر دیجیتال. اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید رقیب خوبی باشید. گاهی اوقات به سادگی ارزیابی مجدد نحوه بازاریابی کسب و کار خود است. اگر می خواهید به ویژه با نام های بزرگ رقابت کنید، باید مطمئن شوید که به در دنیای مجازی و رسانه های اجتماعی پر طرفدار حضور دارید. ممکن است اینکار به سادگی ایجاد وب سایتی برای برند خودتان باشد. انجام چنین کاری می تواند هزینه ای برای شما نداشته باشد، یا می تواند صرف کردن هزینه در راهی ارزشمند باشد، البته به شرطی که بودجه و توانایی پرداخت آن را نیز داشته باشید. هرگز از مزایای رسانه های اجتماعی غافل نشوید. سعی کنید یک صفحه فیس بوک، اینستاگرام و یا حتی توییتر برای تجارت خود تنظیم کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه و از کجا شروع کنید، برخی از خدمات وجود دارد که می تواند در تنظیم هزینه های حضور در شبکه های اجتماعی به شما کمک کند و در صورت عدم توانایی به شما در حفظ و نگهداری آنها نیز کمک می کنند. همچنینی می توانید از مشاورین با تجربه پاوینو در این راستا کمک بگیرید.
درخواست مشاوره

وبلاگ نویسی نیز روشی عالی برای معرفی نام تجاری کسب و کار خود است. بدیهی است که این امر به تعهد زمانی نیاز دارد اما ارزش آن را دارد، به خصوص اگر در یک صنعت خاص کار می کنید. اگر یک قنادی دارید یا یک متخصص امور مالی شخصی هستید، می توانید با بارگذاری عکس ها، دستور العمل ها، نکات و مشاوره، دیدی گسترده در مورد کسب و کارتان به مشتریان خود (و یا مشتریان احتمالی) ارائه دهید.

فروشندگان

ناگفته نماند که هر صاحب کسب و کاری  باید به طور دوره ای فروشندگان و تامین کنندگان را بررسی کند تا مطمئن شود قیمت های رقابتی مناسب و خدمات با کیفیت ارائه می دهند. آغاز سال ممکن است بهترین زمان برای بررسی فروشندگان باشد. در بسیاری از موارد، ممکن است تأمین کنندگان بودجه خود را برای سال مالی جاری تکمیل کرده باشند، و آنها به دنبال تعیین تجارت و قطع معاملات برای اطمینان از دستیابی به اهداف مالی سالانه خود باشند.
با توجه به این نکته، مالکان کسب و کار باید سوالات زیر را از خود بپرسند:

 • آیا فروشندگان فعلی نرخ های رقابتی دریافت می کنند؟
 • آیا فروشندگان فعلی خدمات خوبی ارائه می دهند و با نیازهای متغیر کسب و کار سازگار هستند؟
 • آیا فروشندگان یا تأمین کنندگان جدیدی هستند که شایسته فرصتی باشند یا بتواند با قیمت مناسب تری همکاری کنند؟
 • آیا منطقی است که یک فروشنده جدید را امتحان کنید، حتی اگر این به معنای دادن سفارشی کوچک به او باشد؟
 • آیا امتحان یک فروشنده جدید می تواند مزیتی بیش از فروشنده موجود برای تجارت فراهم کند؟

صاحبان مشاغل باید به این سوالات پاسخ دهند تا بدانند آیا معاملات خوبی انجام می دهند یا خیر. بدست آوردن بهترین معاملات، کسب و کار را قادر می سازد تا هزینه های خود را پایین نگه دارد، که این امر نتیجه کار را بهبود می بخشد. همچنین، چند ماه اول سال فرصت مناسب تری برای انجام این کار است.

بیشتر بخوانید: 7 فرایند افزایش فروش که به آن نیاز دارید

تجهیزات

شرکتهای تولیدی و بسیاری از کسب و کارهای مرتبط با خدمات، برای کار به تجهیزات و انواع مختلفی از ماشین آلات و دستگاه ها (از وسایل نقلیه گرفته تا دستگاههای مونتاژ) نیاز دارند. با این حال، بسیاری از صاحبان مشاغل چنان درگیر فعالیتهای روزمره و اداره ی کسب و کار می شوند که گاهی اوقات فراموش می کنند تا به طور دوره ای تجهیزات را چک کنند و اطمینان حاصل کنند که آنچه را که برای رشد شرکت لازم دارند، در اختیار داشته باشند. سه ماهه اول سال زمان خوبی برای ارزیابی نیازهای تجهیزات شرکت و تعیین این موضوع می باشد که آیا لازم است بر روی تجهیزات سرمایه گذاری شود یا خیر. این بدان دلیل است که شناسایی تجهیزات مورد نیاز تجارت در اوایل سال می تواند به شرکت در تهیه شماره سالانه خود کمک کند. همچنین می تواند به مالک مشاغل کمک کند تا برای نیازهای نقدی آینده برنامه ریزی نمایند. موارد زیر سوالاتی است که همه صاحبان مشاغل باید در مورد نیاز تجهیزات از خود بپرسند:

 • آیا کسب و کار، تجهیزات لازم برای موفقیت و سود طولانی مدت را دارد؟
 • در غیر این صورت، آیا تجهیزات می توانند یک سال دیگر دوام بیاورند و آیا تجارت با استفاده از امکانات موجود می تواند خود را حفظ کند؟
 • هزینه تجهیزات جدید چقدر است و از کجا می توان آنها را با قیمت مناسبی تهیه کرد؟
 • آیا شرکت پول نقد در دست دارد یا توانایی تأمین مالی چنین خریدهایی را دارد یا اینکه پول از طریق جریان نقدی عملیاتی آینده لازم است؟ 
 • آیا می توان با کاهش هزینه ها در بخش هایی از کسب و کار به  جبران و توجیه چنین هزینه هایی کمک کرد؟

کارمندان

همچنین نیازهای پرسنلی نیز باید در نظر گرفته شود. خوب است که در اوایل سال مالی کمبودها را تشخیص دهید تا بتوانید اقدامات مناسب را انجام دهید. همچنین به خاطر داشته باشید که یافتن، استخدام و آموزش "فرد مناسب" می تواند زمان زیادی را به خود اختصاص دهد، بنابراین بهتر است هرچه زودتر به سراغ آن بروید.
علاوه بر این، مهم است که درک کنیم بسیاری از کارمندان تمایل دارند در مورد آینده خود در پایان سال تأمل کنند. آنها ممکن است در مورد اینکه آیا قصد دارند به همکاری با کسب و کار شما ادامه دهند یا خیر، فکر کنند.

کارمندان

بیمه

در حالی که ضرب المثل قدیمی می گوید بهترین دفاع یک حمله خوب است، اما گاهی اوقات بهترین حمله یک دفاع خوب است. به بیانی دیگر، پوشش بیمه یک ضرورت تجاری است. در ابتدای سال، نرخ های جدید برای بیمه سلامت، بیمه مسئولیت مشاغل، بیمه خودرو و سایر انواع بیمه ها به اجرا در می آیند، بنابراین زمان مناسبی برای دریافت آنها با قیمت مناسب است. همه صاحبان مشاغل باید سوالات زیر را در مورد بیمه از خود بپرسند:

 • آیا این کسب و کار از نظر مسئولیت به میزان کافی تحت پوشش قرار گرفته و یا آیا بیمه آتش سوزی و بهداشت کافی دارد؟
 • آیا شرکت های بیمه برای بدست آوردن تجارت شما در ابتدای سال معاملات چند بیمه ای را انجام می دهند؟
 • آیا شرکت های بیمه جدیدی وجود دارند که بتوانند قیمت رقابتی ارائه دهند؟
 • آیا شرکت، دارایی های جدید یا منافع تجاری ای را در نظر گرفته است که در صورت پیش آمدن حوادث بتواند از آنها استفاده کند؟

بیشتر بخوانید: 5 چالش بزرگ پیش روی کسب و کارهای کوچک

برنامه های بازنشستگی

مشاغلی که به دنبال بازنشستگی کارمندان ساده (SEP) یا سایر برنامه های بازنشستگی هستند باید این کار را در اسرع وقت در طول سال انجام دهند. تنظیم یک برنامه اولیه می تواند به کارمندان اجازه دهد تا از کمک های سالانه پیش مالیاتی مجاز خود استفاده کنند. بررسی برنامه ها، انتخاب یک شرکت سرمایه گذاری و در واقع تنظیم برنامه یک شبه اتفاق نمی افتد. اما شروع هر چه سریعتر این تلاش ها منطقی است.
سوالاتی که صاحبان مشاغل هنگام تنظیم برنامه های بازنشستگی باید بپرسند:

 • هزینه اجرای طرح چقدر خواهد بود؟
 • چه تعداد کارمند ممکن است از مزایای این طرح بهره مند شوند و بخواهند از آن استفاده کنند؟
 • چقدر شرکت برای کمک به برنامه نیاز دارد؟
 • آیا تنظیم یک نوع برنامه نسبت به نوع دیگر بر اساس هزینه ها، اندازه شرکت و نیاز بازنشستگی کارمندان مزایایی دارد؟

برنامه فروش

در آخر اینکه طبق تعریف، صاحبان کسب و کار باید به طور مداوم مشاغل خود را ارزیابی کرده و متناسب با آن تنظیماتی انجام دهند. با این حال، از چند منظرمانند بیمه، برنامه ریزی بازنشستگی، نیروی انسانی، فروشندگان و تجهیزات مورد نیاز، سال جدید فرصت مناسبی برای برنامه ریزی است. در صورت نیاز به مشاوره ی بیشتر می توانید با مشاورین با تجربه ی پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید