مقالات

ویدیو مارکتینگ چیست؟| پاوینو

بازاریابی ویدیوییَ
امروزه بسیاری از کسب و کارها برای رشد تجارت و افزایش فروششان از ویدیو مارکتینگ یا همان بازاریابی ویدیویی استفاده می کنند. اگر چه این روش هزینه بر می باشد اما به دلیل تاثیر زیادی که در جذب مخاطب دارد، همچنان از آن استفاده می شود. بیش از 80 درصد بازاریابان معتقدند که این نوع مارکتینگ رو به رشد می باشد. در ادامه این مطلب با پاوینو همراه باشید تا بیشتر درباره ویدیو مارکتینگ، اهمیت، مزایا، معایب و راهکارهای آن بدانید.

ویدیو مارکتینگ چیست؟

این نوع بازاریابی یکی از انواع بازاریابی آنلاین و اینترنتی می باشد که به واسطه تولید فیلم صورت می گیرد. این فیلم معمولا در حد چند دقیقه می باشد و هدف آن یکی از موارد زیر می باشد:
1.    معرفی یک کسب و کار و نقاط ضعف و قوتش
2.    معرفی یک محصول و طریقه استفاده از آن
3.    آموزش یک تکنیک یا روش انجام کاری
4.    تعمیر یک محصول

بازاریابی ویدیوییَ

تاریخچه ویدیو مارکتینگ

استفاده از ویدیو مارکتینگ به سال های قبل و حتی قبل تر از پیدایش اینترنت بر می گردد. اولین بار در سال 1940 شرکت Boluva با صرف 4 دلار اقدام به ساخت یک فیلم بازاریابی برای شبکه نیویورک کرد. در آن زمان این اولین باری بود که از ویدیو برای تبلیغات استفاده می شد. 
در سال 1981 دو فیلم تبلیغاتی دیگر نیز با نام هایalternatively the very prophetic song came out  و video killed the radio star ساخته شدند. پس از آن شرکت اپل نیز در سال 1984 با ساخت یک فیلم تبلیغاتی پا به عرصه ویدیو مارکتینگ گذاشت. با ساخته شدن شبکه اجتماعی یوتیوب در سال 2005 این تبلیغات رسانه ای ویدیویی گسترده تر شد و بسیاری از شرکت ها و کسب و کار ها از جمله نایک و گوگل از آن برای ویدیو مارکتینگ استفاده کردند و آن را یکی از اصلی ترین ابزاری های تبلیغات با ساخت فیلم دانستند. در کشور ما ایران، استفاده از آپارات برای تبلیغات ویدیویی گسترده تر از یوتیوب می باشد.

بیشتر بخوانید: 6 روش بسیار جالب برای استفاده از فیلم در بازاریابی ویدیویی

نحوه اجرای ویدیو مارکتینگ

این نوع بازاریابی نیازمند آشنایی با ساخت فیلم و انیمیشن می باشد و از سری بازاریابی هایی است که هزینه بر است. به همین دلیلی بسیاری از کسب و کارها به سراغ آن نمی روند. برای استفاده از این نوع بازاریابی می توانید از شرکت هایی که کارشان تولید فیلم های تبلیغاتی است کمک بگیرید و یا مهارت های خود را افزایش دهید و در این زمینه آموزش ببینید. درصورت داشتن بودجه کافی، راه اول برایتان راحت تر و سریع تر خواهد بود و تنها کاری که نیاز است انجام دهید به اشتراک گذاری آن فیلم و جذب مخاطب به واسطه آن می باشد. می توانید این فیلم ها را در وبسایت خود و یا شبکه های اشتراک فیلم همچون آپارات و یوتیوب به اشتراک بگذارید. بسیاری از کسب و کارها به اشتراک گذاری فیلم در وبسایت را روش مناسبی نمی دانند چرا که معتقد هستند این کار باعث سنگین شدن وبسایت آنها می شود. همچنین می توانید این ویدیو تبلیغاتی را در رسانه های اجتماعی همچون اینستاگرام، فیسبوک و غیره به اشتراک بگذارید و دنبال کننده های بیشتری را جذب نمایید.

بازاریابی ویدیوییَ

مزایای مارکتینگ ویدیویی

احتمالا با خواندن مطالب بالا این کار به نظرتان سخت باشد. اما چه دلیلی وجود دارد که 80 درصد بازاریابان و کسب و کارها علی رغم سختی و هزینه بر بودن این نوع مارکتینگ، همچنان از آن استفاده می کنند و آن را یکی از اصلی ترین روش های بازاریابی خود در نظر می گیرند؟ در ادامه به مزایای این نوع مارکتینگ می پردازیم که به شما کمک بسیاری می کند، اما در صورت نیاز به مشاوره بیشتر می توانید با مشاورین ما در پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

1.کاربر را درگیر می کند

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مزایای ویدیو مارکتینگ این است که مخاطب را درگیر و با خود همراه می کند. اگر فیلم شما مناسب و جذاب باشد و بتواند در چند ثانیه اول توجه بیننده را جلب نماید، در آن صورت آن را تا انتها مشاهده خواهد کرد و فرصت مناسبی را برای تبلیغ محصول یا کسب و کار برایتان فراهم می کند.

2.سهولت استفاده از آن

 قطعا دیدین یک ویدئو درباره نحوه استفاده یا تعمیر یک محصول ساده تر از خواندن یک متن طولانی چند صفحه ای می باشد. همچنین مشاهده فیلم به زمان کمتری نیاز دارد و در حین گوش دادن به آن می توان به صورت تصویری نیز آموزش را مشاهده کرد، پس بهتر می توان آموخت و تاثیر گذاری بیشتری دارد. به همین جهت مخاطب ویدیو را دوست دارد و از آن استقبال می کند.

3.جامع و کامل بودن

برخی از موارد را نمی توان به واسطه متن ونوشتن به درستی به متقل نمود. پس در این صورت نویسنده تلاش می کند با توضیحات بیشتر و گسترده تر آن را شفاف سازد که نتیجه آن یک مطل طویل خواهد بود که کمتر کسی حوصله خواندنش را دارد. این درحالی است که در ویدئو مطالب و نکات را می توان به بهترین شکل نشان داد. فرقی نمی کند که از سبک فیلم کوتاه در مارکتینگ خود استفاده نمایید یا فیلم باند.

4. ارتباط با احساسات

اگر فیلم شما فیلم خوبی باشد می توانند ذهن و احساسات بیننده را درگیر کند. استفاده از ویدئو های احساسی که عواطف را درگیر خود می کند و یا فیلم های طنز از روش هایی است که بازاریابان از آن استفاده می کنند.

5.به یاد می ماند

تحقیقات نشان داده است که افراد در توصیف یک فیلمی که سالیان گذشته دیده اند موفق تر از تعریف یک متنی که چندی قبل خوانده اند، عمل می کنند. فیلم ها بیشتر در حافظه می مانند پس تاثیر گذارتر می باشند.

6. موتورهای جستجو ویدئو را ترجیح می دهند

 یکی دیگر از مزایای ویدیو مارکتینگ این است که موتور های جستجو علاقه زیادی به آنها دارند چرا که در اکثر موارد این فیلم ها یونیک بوده و برای اولین بار منتشر می شود. درحالی که بسیاری از متن ها این شرایط را ندارند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوا چیست؟+مزایااستراتژی محتوا

7. هیجان انگیز است

 با استفاده از ویدیو به همراه موسیقی و صدا می توانید بخش احساسات مغز را درگیر کنید. در ویدیو ارتباط انسانی ای که شکل می گیرد تاثیر گذار تر از متن و نوشته می باشد به خصوص اگر در ویدیوی خود از افراد معروف و مشهوری که مردم دوستشان دارند استفاده کنید.

آیا ویدیو مارکتینگ روشی مناسب است؟

با جرات و اطمینان می توانم به شما بگویم که ویدیو مارکتینگ برای هر نوع کسب و کاری مناسب و تاثیر گذار است. تفاوتی نمی کند که چه نوع شغلی دارید، خواه یک کمپانی بزرگ باشید یا یک کافی شاپ کوچک در سطح شهر، در هر صورت و با هر شغلی بازاریابی ویدیویی می تواند تحول عظیمی در روند رشد شما ایجاد کند چرا که امروزه عصر ارتباطات و تکنولوژی می باشد.
برخی تصور می کنند که این نوع بازاریابی برای کشورهای توسعه یافته و خارجی می باشد. اصلا اینطور نیست. در ایران نیز در طی سالهای اخیر با افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی از جمله اینستاگرام، نقش و اهمیت ویدیو مارکتینگ بیش از پیش شده است و نمی توان آن را انکار نمود. همچنین سایت آپارات با دستیابی به رکورد هفت و نیم میلیون نمایش ویدیو در روز، به یکی از بزرگترین سرویس های اشتراک ویدیو تبدیل شده است.

بازاریابی در اینستاگرام

مشکلات بازاریابی ویدیویی

هزینه بر بودن ساخت ویدیو یکی از ایرادات این نوع بازاریابی می باشد. اگرچه هزینه ساخت فیلم، عکاسی، نورپردازی و ادیت با توجه به تولید ابزار ها و نرم افزارهای جدید نسبت به گذشته کمتر گشته است، اما در هر صورت نمی توان منکر هزینه بر بودن ساخت فیلم شد. همچنین گاهی لازم است تا برای انتشار آن فیلم نیز، هزینه ای پرداخت کنید.
اگر بخواهید به طور حرفه ای تری در دنیای رقابت ویدیو مارکتینگ ظاهر شوید، به یک تیم بازاریابی و مشاور کسب و کار نیاز دارید که همه این موارد شامل هزینه می باشد. شما می توانید برای دریافت مشاوره در حوضه کسب و کار با گروه مشاورین ما در پاوینو در ارتباط باشید.
 

درخواست مشاوره
نظرات کاربران
آناهیتا نوری

سلام به نظرم ساخت ویدئو های آموزشی برای تبلیغ یک محصول و حتی توضیح در مورد ارائه خدمات پس ار فروش از راه های ویدئو مارکتینگ است.

0 0

عسل

مقاله بسیار خوبی بود و استفاده کردم ممنون.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید