مقالات

بازاریابی محتوا چیست؟+ مزایا استراتژی محتوا| پاوینو

استراتژی فروش ثابت شده برای افزایش فروش
احتمالا به عنوان یکی از کاربران فضای مجازی و کسب و کارهای اینترنتی، کلمه بازاریابی محتوا را زیاد شنیده اید. برای این کلمه تعاریف زیادی وجود دارد. تولید محتوای مناسب باید در اولویت های بازاریابی برای کسب و کارتان قرار بگیرد. تاثیر بازاریابی سنتی روز به روز کمتر می شود در نتیجه بهتر است تا بر روی انواع دیگر بازاریابی تمرکز کنید. این نوع بازاریابی بر خلاف سایرین، بر روی محصول و خدمات تاکیدی ندارد و هدفش جذب مخاطب از طریق تولید محتوای مفید و جذاب می باشد. در ادامه این مطلب با پاوینو همراه باشید تا درباره بازاریابی محتوا و استراتژی بازاریابی محتوا بیشتر بخوانید

بازاریابی محتوا 

بعد از شنیدن اسم بازاریابی محتوا سولاتی که برای افراد پیش می آید از این قبیل می باشد:
بازاریابی محتوا به چه معنا است؟ بازاریابی محتوا چه مزایایی دارد؟ این نوع بازاریابی چگونه می تواند به رشد کسب و کار کمک کند؟ استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟
یکی از مهم ترین ویژگی های استراتژی بازاریابی محتوا، گسترش کسب و کارها به خصوص تجارت های نوپا است. از این نوع بازاریابی اکثرا در فضای مجازی و برای کسب و کارهای اینترنتی استفاده می شود. در حقیقت بازارایابی دیجیتال زیر مجموعه بازاریابی محتوا می باشد. در این نوع بازاریابی، محتوایی کاملا مرتبط با نوع کسب و کار تولید می شود که اگر این محتوا با کیفیت و مفید باشد، می تواند مخاطبان زیادی را جذب نماید. یکی از مهم ترین موارد در استراتژی محتوا، برنامه ریزی دقیق و منظم برای تولید مطلب و به اشتراک گذاری آن می باشد.
برای تولید محتوا باید ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید.
محتوا برای چه کسانی و جه قشری از جامعه تولید می شود؟ هدف از تولید این محتوا چیست؟ آیا این محتوا می تواند مشکلات مخاطب شما را برطرف نماید؟ مخاطب شما چه سودی از خواندن این محتوا نصیبش می شود؟
پاسخ دادن به این قبیل سوالات به شما کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشید.

بازاریابی محتوا
از بازاریابی محتوا در زمینه های مختلف می توان استفاده کرد و به واسطه آن کسب و کار را گسترش داد و سبب رشد و شکوفایی آن تجارت شد. حتی یک مدیر و یا یک نویسنده نیز می تواند از این نوع بازاریابی برای رشد کارش استفاده کند. بسیاری از کسب و کارها بازاریابی محتوا را به عنوان یکی از اصلی ترین انواع بازاریابی برای کسب و کارشان در نظر می گیرند و زمان، انرژی و هزینه زیادی برای تقویت محتوای تولیدی شان می پردازند در حالی که برخی دیکر از مشاغل تولید محتوا را به عنوان یک فعالیت جانبی می دانند.

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

توجه داشته باشید که این نوع بازاریابی با تبلیغات تفاوت دارد. برخلاف محتوا های تبلیغاتی، اینو نوع محتوا قابلیت به اشتراک گذاری در تمام رسانه ها را دارند. در محتوا های تبلیغاتی از استراتژی تهاجمی استفاده می شود ولی استراتژی بازاریابی محتوا جذب مخاطبان و مشتریان بالقوه می باشد. به عنوان آخرین تفاوت بین بازاریابی محتوا و تبلیغات، می توان به در بر داشتن هزینه های زیاد تبلیغات اشاره کرد و این درحالی است که ای نوع بازاریابی هزینه ی زیادی در پی ندارد و چه بسا بسیاری از افراد خودشان آن را انجام می دهند که برایشان رایگان به حساب می آید.

علت استفاده از بازاریابی محتوا

از اصلی ترین دلایلی استفاده از بازاریابی محتوا می توان به افزایش ترافیک و رتبه سایت در گوگل اشاره کرد. اگر مطالب تولیدی شما مناسب و ارزشمند باشد می تواند سبب جلب اعتماد مخاطب شده و او را به سوی خرید سوق دهد. دومین دلیل استفاده از آن، این است که سبب می شود افراد زیادی از برند شما مطلع شوند و سطح آگاهی افراد از نوع کسب و کار و برند شما افزایش یابد. هدف آن است که مخاطب محتوای شما را ببیند و نسبت به آن عکس العمل نشان دهد. مورد سوم بهبود سئو سایت می باشد. در مقالات پیشین درباره راه های بهبود سئو و همچنین اهمیت آن مفصل صحبت کردیم که می توانید با مراجعه به آن از طریق لینک زیر بیشتر درباره آن بیاموزید. همچنین برای دریافت راهنمایی و مشاوره بیشتر در حوضه بهبود سئو سایت می توانید با مشاورین پاوینو در ارتباط باشید.
درخواست مشاوره

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که زمانی سایت شما در نتایج جستجوی گوگل نشان داده می شود و موتور جستجوی آن رتبه بهتری به شما می دهد که محتوای ارزشمند و جذاب با کلمات کلیدی مناسب تولید نمایید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سئو در سال 2020

هدف بازاریابی محتوا

یکی از اهداف بازاریابی محتوا و در حقیقت یکی از مهم ترین و اصلی ترین این اهداف، جذب مشتریان بالقوه یا به اصطلاح سر نخ ها است. اطلاعات تولیدی شما اگر مفید باشد می تواند سبب شود که افرادی که از قبل کسب و کارتان را نمی شناخته اند، به واسطه آن با شما آشنا شوند. افزایش ترافیک سایت سبب افزایش مشتریان بالقوه می شود که در نهایت می بایست به مشتریان حقیقی ای تبدیل شوند که محصول شما را خریداری نمایند و سبب رونق و رشد کسب و کارتان شوند. محتوای شما باید مخاطبان ایده آل تان را جذب کند، آنهایی که در نهایت مشتری واقعی می شوند، در غیر این صورت تاثیری بر روی کسب و کارتان نخواهند داشت. سعی کنید با ارائه فرم ثبت نام برای دریافت مطالب، مخاطب را در ارتباط با خود نگه دارید. در حقیقت این افرادی هستند که باید بر روی آنها سرمایه گذاری کنید.

استراتژی بازاریابی محتوا

تحقیقات نشانگر آن است که اکثر بازاریابان و شرکت های بزرگ همچون مایکروسافت از این نوع بازاریابی استفاده می کنند. کسب و کار ها به سه دلیل اصلی یعنی افزایش مشتری، کاهش هزینه های بازاریابی و جذب مشتریانی که وفادارتر هستند، از این نوع بازاریابی استفاده می کنند.

بازاریابی محتوا مزایا استراتژی محتوا

همانطور که پیش تر اشاره کردیم از مهم ترین مزایای تولید محتوای مناسب، این است که استراتژی محتوا سبب افزایش ترافیک سایت و همچنین سرنخ ها یا مشتریان بالقوه می شود. در ادامه به چند مزایای دیگر آن اشاره خواهیم کرد.
1.جلب اعتماد: محتوای تولید شده در سایت ها سبب می شود تا مخاطبان اعتماد بیشتری به کسب و کار و محصولتان داشته باشند و به سبب همین موضوع فروش شما افزایش می یابد. همچنین با به اشتراک گذاری نطراتشان سبب می شوند تا بازدیدکنندگان جدید نیز بیشتر با شما آشنا شوند.
2.افزایش آگاهی از برند: یکی دیگر از مزایا آین است که افراد بیشتری با برند شما آشنا می شوند و نسبت به آن آگاهی می یابند. محتوای تولید شده سبب افزایش آگاهی افراد می شود و به آنها میزان تخصص شما را در حرفه تان نشان می دهد.
3.بهبود سئو: بهبود سئو کاملا تحت تاثیر محتوا می باشد. محتوای مناسب، ارزشمند، قوی و دربردارنده کلمات کلیدی مناسب و به اندازه، سبب جذب ترافیک بیشتر به سایت می شود. الگوریتم های گوگل ثابت نیستند و مدام در حال تغییر هستند اما در صورتی که بتوانید محتوایی با کلمات کلیدی مناسب تولید کنید، می توانید رتبه بهتری در گوگل کسب نمایید و سایت شما در نتایج موتور های جستجو ظاهر شود. وقتی در بین اولین نتایج جستجو قرار بگیرید شانس بازدید سایت، افزایش مخاطب و در پی آن افزایش خریداران بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید: 6 استراتژی بازاریابی جهت رشد کسب و کار
4.جذب سرنخ ها: افزایش سرنخ ها یا مشتریان بالقوه از دیگر مزایا استراتژی محتوا به حساب می آید. بسیاری از کاربرانی که به سایت ها مراجعه می کنند در ابتدا با آن برند و کسب و کار آشنایی ندارند و فقط به واسطه محتوا جذب آنها می شوند. آشنایی ان افراد با تجارت شما سبب گسترش شغلتان می شود و همه این ها زمانی رخ می دهد که محتوای مناسب تولید شود و ترافیک سایت افزایش یابد. همچنین این سرنخ ها می توانند محتوای تولیدی را به اشتراک بگذارند. از دیگر مزایای استراتژی محتوا می توان به تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان بالقوه، جذب مشتریان بالقوه بیشتر و افزایش سرمایه اشاره کرد.
5. شناسایی مخاطب هدف: به واسطه محتوای خود می توانید مخاطبین هدفتان را شناسایی نمایید و آنها را تحت نظر داشته باشید. باید مخاطبان هدف خود را بشناسید تا بتوانید محتوای مناسبی تولید کنید. اگر در شروع کار هستید و یا به تازگی وبسایتی ایجاد کرده اید، قبل از نوشتن مطلب، مخاطبانی را که با اهداف شما سازگاری و هماهنگی دارند شناسایی کنید. این کار سبب می شود که بتوانید از ابتدا ارتباط مناسبی با مخاطب برقرار کنید.
6.سیستم مدیریت محتوا: انتخاب سیستم مدیریت محتوای مناسب سبب می شود که محتوایی را که تولید شده به بهترین نحو ممکن به اشتراک بگذارید.از جمله سیستم های مدیریت محتوایی که شناخته شده ترمی باشند و بیشتر از آنها استفاده می شود، می توان به وردپرس و اسپات اشاره کرد. کارکردن با این سیستم ها به نسبت سایرین آسان تر می باشد و می توانید نتیجه مطلوب تری دریافت نمایید. به واسطه این سیستم ها و بهره برده از وبلاگ نویسان، طراحان سایت و کارشناسان سئو می توانید با تقویت استراتژی های محتوایی، سبب افزایش مشتریان و رشد فروش شوید. اگر در این زمینه نیاز به مشاوری بیشتری دارید، از طریق لینک زیر با مشاورین و متخصصین با تجربه پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

نظرات کاربران
بهرام صدیقی

به نظرم این روز ها بازاریابی محتوا از طریق تولید محتوا به صورت مینیمال خیلی پرطرفدار شده و تاثیر گذار هم هست.

0 0

منیره رمضانی

من در زمینه بازاریابی محتوا سر رشته ای نداشتم اما با مطالعه این مقاله به این مقوله علاقه مند شدم. با تشکر از مقاله عالی تون.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید