مقالات

موانع رشد کسب و کار چیست؟| پاوینو

موانع رشد کسب و کار
بسیاری از صاحبان کسب و کار آرزو دارند که تجارت خود را توسعه دهند، اما متاسفانه درصد کمی از آنها به آرزوی خود دست می یابند. موانع رشد کسب و کار زیادی وجود دارد و به همین دلیل است که صاحبان کسب و کار برای دستیابی به رشد و بهبود تجارتشان تلاش زیادی می کنند. ممکن است شما نیز بخواهید تجارت خود را گسترش دهید اما وقتی برای عملی شدن این خواسته گام بردارید، واقعیت امر را بسیار متفاوت می بابید. هر کسب و کاری منحصر به فرد است اما برای آنکه بدانید موانع رشد کسب و کارتان چیست، در ادامه برخی از موانع رشد را برایتان خلاصه کرده ایم. با پاوینو تا انتهای مطلب همراه باشید.
 

ذهنیت

آیا طرز فکرتان از موانع رشد کسب و کارتان می باشد؟ فکر می کنید چه چیزی مانع رشد کسب و کارتان می شود؟ شاید شما از موفقیت می ترسید و یا مواردی از جمله داشتن اعتماد به نفس پایین ، نداشتن اطلاعات کافی درباره ی چگونگی رشد شغل خود ، ترس از شکست، نگاه منفی نسبت به مسائل، نگرانی نسبت به نتایج حاصل از اقداماتتان و یا ترس از اینکه ممکن است نتوانید کسی و کارتان را رشد دهید، مانع رسیدن شما به رشد و پیشرفت شده باشد. از نحوه عملکرد تفکرتان به عنوان مانعی در جهت رشد شغل خود آگاه باشید و به این بی اندیشید که چگونه با تغییر طرز فکرتان می توانید سبب رشد شغل خود شوید.
آیا شما خود را بیش از حد مشغول کارهای روزانه تان کرده اید که حتی فرصتی برای برگشتن به عقب و بررسی استرتژی و تمرگز برای رشد کارتان ندارید؟ این تغییر، یعنی رفتن از کار های روزمره به سمت برنامه ریزی و استراتژی های رشد ممکن است در ابتدا برایتان چالش برانگیز باشد. برای اینکه بتوانید شغل خود را به رشد و شکوفایی برسانید، باید وقت خود را صرف کار کردن بر روی تجارتتان نمایید نه فقط کار کردن در شغلتان.

عدم برنامه ریزی استراتژیک

آیا در نظر گرفته اید که می خواهید شغلتان در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت چگونه باشد؟ یک برنامه استراتژیک برای تجارت، یک نقطه شروع اساسی برای رشد و پیشرفت کار شماست.

برای به حداکثر رساندن پتانسیل رشد خود ، به یک برنامه استراتژیک تعریف شده و مناسب نیاز دارید. این برنامه باید شامل اهداف واضحی در مورد چگونگی رشد و توسعه کسب و کار باشد، اما به همین میزان شما باید بتوانید پولتان را نیز مدیریت کنید. هنگامی که برنامه مشخصی وجود ندارد، کارکنانتان نیز ناکارآمد می شوند. یک رهبر خود برنامه استراتژیکی را ارائه خواهد کرد که به روشنی در سراسر تجارت ابلاغ شود و متناسب با بازار ودر راستای تحقق اهداف باشد و در صورت نیاز بتوان آن را ویرایش کرد.

دانش، تجربه ومهارت

آیا شما یا تیم تان نیاز دارید که دانش، تجربه و مهارت های خود را افزایش دهید تا بتوانید تجارت خود را رشد دهید؟ شما و تیم مدیریتی برای پیشرفت کار خود به چه مهارتهای مدیریتی و رهبری دیگری نیاز دارید؟ برای سرمایه گذاری در کار، دانش، تجربه و مهارت های خود و تیم تان را در نظر بگیرید تا شاهد رشد کسب و کارتان باشید. همچنین ممکن است به پشتیبانی متخصصان این حرفه برای شناسایی دقیق تر موانع رشد کسب و کار خود و راه های پیشرفت نیاز داشته باشید. در اینصورت می توانید از طریق لینک زیر با مشاورین پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

ترس از تغییر و متفاوت بودن

آخرین باری که کار متفاوتی در تجارت خود انجام دادید چه زمانی بوده است؟ آیا کسب و کارتان را همچون روز اولی که شروع به کار کردید، اداره می کنید؟ برای رشد کسب و کارتان نیاز دارید تا انعطاف پذیر باشید، در راستای تغییرات آزادانه عمل کنید و ابتکار، خلاقیت و آمادگی انجام کار متفاوت را داشته باشید. برای رشد بیاندیشید که چه چیزی باید در شغلتان متفاوت باشد. یکی از موانع رشد کسب و کار چسبیدن به روش ها و عادت های قدیمی می باشد.

بیشتر بخوانید: برای داشتن کسب و کار موفق چه باید کرد؟

سیستم ها، فرایند ها و رویه های ناکارآمد

آیا سیستم ها، فرایندها و رویه های شما ناکارآمد و بی تاثیر هستند؟ موانع رشد کسب و کارتان را در سیستم ها شناسایی نمایید. برای رشد کسب و کار ممکن است نیاز باشد تا سیستم ها، فرایند ها و رویه های قبلی را بازبینی کنید و در صورت نیاز تغییراتی ایجاد نمایید. 

مدیریت صحیح

آیا می خواهید بدانید که کسب و کار شما چگونه انجام می شود؟ آیا رویکرد مدیریتی مناسبی دارید؟ برای رشد کسب و کار شما نیاز دارید تا به طور فعال و درست مدیریت کنید که شامل مواردی از جمله تمرکز بر روی استراتژی کسب و کارتان، برنامه ریزی برای رسیدن به آن، اطمینان یافتن از اینکه اقدام صورت گرفته مفید بوده است، مرور بر نحوه عملکرد خود و تیمتان، اولویت بندی، به روز رسانی برنامه ها و اولویت ها با تغییر شرایط، می باشد. شما همچنین لازم است تا با نظارت بر شاخص های کلیدی عملکرد، ارتباط منظم، نظرات، جلسه با کارمندان و ذی نفعان و گوش دادن به نظرات مشتریان، بدانید که چه اتفاقی در تمام زمینه های کسب و کارتان رخ می دهد.

مدیر یت صحیح

ریسک کردن

آیا از ریسک کردن در کارتان می ترسید؟ برای ریسک کردن در تجارت نیز تعادل باید وجود داشته باشد تا این ریسک را مدیران و سهامداران بپذیرند. ریسک کردن بیش از حد یکی از موانع رشد کسب و کار به شمار می رود و در صورت انجام ریسک بیش از حد ممکن است با شکست مواجه شوید. ریسک کردن به اندازه و متناسب با نوع تجارت شما می تواند سبب رشد کسب و کار شود.

بیشتر بخوانید: 8 گام برای شروع کسب و کار

فقدان منابع 

آیا شرکت شما به دلیل فقدان منابعی از جمله کارکنان، تامین کنندگان، تجهیزات، امور مالی، سرمایه گذار و غیره دچار کاهش در رشد شده است؟ برای رشد و توسعه کسب و کار خود، نیاز به تامین منابع کافی دارید. ممکن است شما نیاز به استخدام نیروهای بیشتر، برون سپاری برخی امور،سرمایه بیشتر و سرمایه گذار جدید دیگری داشته باشید. بررسی نمایید که آیا این موارد مانع رشدتان شده است یا خیر.

فعالیت فروش و بازاریابی نامناسب و ناکافی

آخرین باری که فعالیت های بازاریابی خود را مرور و بررسی کردید، چه زمانی بوده است؟ چه نوع فعالیت فروش و بازاریابی ای انجام می دهید؟ بسیاری از کسب و کار ها تصور می کنند که بدون بازاریابی یا بدون هیچ گونه بررسی و تغییر در برنامه فروش و بازاریابی، می توانند فروش خوبی داشته باشند و تولید خود را ادمه دهند. فعالیت مناسب در زمینه فروش و بازاریابی برای ایجاد رشد اقتصادی بسیار مهم است. هرچند چیزی که امروز درست است، ممکن است فردا درست نباشد بنابراین انعطاف پذیری و خلاقیت در فروش و بازاریابی ضروری می باشد.

خدمات مشتری ضعیف

آیا خدمات مشتری ضعیف روی کار شما تاثیر دارد؟ نظر مشتریانتان درباره خدمات شما چیست؟ ممکن است در اینجا متوجه شوید که کسب و کارتان رشد نمی کند چرا که مشتریانتان از خدماتی که دریافت می کنند خوشحال و راضی نیستند. ارائه خدمات عالی برای مشتری، پیش نیاز رشد پایدار تجارت می باشد. به این بیاندیشید که در نحوه ی سرویس دهی به مشتریان خود چه تغییراتی را باید در نظر بگیرید. اگر در این زمینه نیاز به درافت مشاوره دارید با مشاورین ما در ارتباط باشید.
درخواست مشاوره

رضایت مشتری

کارمندان شما (یا کمبود آنها)

به عنوان یک مؤسس کسب وکار، ممکن است بیش از اندازه" در" شغل خود کار کنید به جای آنکه" بر روی" شغلتان کار کنید. اغلب مدیران و مؤسسان زمان زیادی را صرف انجام کارهایی از قبیل پرداخت صورت حساب ها، جمع آوری اطلاعات مشتریان و وارد کردن داده ها در سیستم های آنلاین می کنند. انجام این کارها توسط خودشان اغلب به این دلیل است که از سپردن کارها به دیگران واهمه دارند و نگران اند که کارمندان کارها را به خوبی خودشان انجام ندهند. اولویت یندی کردن بسیار مهم است. تکمیل وظایف اداری برای سازماندهی و کارآیی بهتر یک تجارت مهم است، اما نباید به ضرر برنامه ریزی استراتژیک باشد. برای رشد و توسعه کسب و کار خود، می بایست از کارمندانی که دارای تجربه و تخصص هستند بهره ببرید و بار انجام برخی از این قبیل کارها را از روی دوش خود بردارید تا زمان بیشتری برای رسیدگی به کارهای مهم تر در اختیار داشته باشید. 
استخدام افراد خوب و مناسب می تواند باعث افزایش چشمگیر کارایی شما شود و موانع رشد کسب و کار را کنار بزند. در ضمن به شما این فرصت را می دهد تا بر روی استراتژی های خود کار کنید.

مقاومت در برابر تغییر

بسیاری از مشاغل به دلیل عدم تمایل به تغییر جهت یا حرکت با زمان، فرصت های رشد یا حتی رکود را از دست می دهند. تاریخ با نمونه هایی از شرکت هایی مانند نوکیا و بلاک بوستر ویدئو که نتوانسته اند نوآوری کنند ، سر و کار دارد. عدم تمایل به سازگاری با تغییر روند مصرف کننده یا متنوع سازی در بازارهای رو به رشد، می تواند تجارت شما را عقب نگه دارد و از موانع رشد کسب و کار به حساب آید.
عدم تمایل به ریسک کردن نیز یکی دیگر از موانع رشد کسب و کار به حساب می آید. فرایند ها و کنترل ها می توانند برای مدیریت کردن ریسک ها به کار روند و این درحالی است که نوآوری را کاهش نمی دهند و مانع از ایجاد فرصت در بازار نمی شوند.
 

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید