مقالات

برای داشتن کسب و کار ی موفق چه باید کرد؟| پاوینو

کسب و کار موفق
یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از کارآفرینان و مدیران را به خود مشغول کرده است این است که چگونه می توان یک کسب و کار موفق داشت؟ برای موفقیت در کسب و کار چه اصولی را باید رعایت کرد؟ بی شک دستیابی به موفقیت در بازار امروز و در کنار رقیبان قدرتمندی که بازار را به دست گرفته اند، کار آسانی نمی باشد. علاوه بر دانستن نکاتی در حوضه کسب و کار و رعایت اصول آن، لازم است در این راه صبور باشید. موفقیت یک شبه به دست نمی آید. در ادامه این مطلب با پاوینو همراه باشید.

اغلب افراد تصور می کنند که دستاورد های بزرگ به اقدامات بزرگ نیاز دارند در صورتی که تاثیر پیشرفت های کوچک در بلند مدت شگفت آور است.

 بسیاری از افراد انتظار دارند که در مدت کمی به آنچه در ذهنشان تصور کرده اند دست یابند و وقتی چنین اتفاقی برایشان نمی افتد، دست از تلاش بر می دارند. جیمز کلییر در کتاب خود می گوید:" تاثیر پیشرفت های کوچک در بلند مدت شگفت آور است. در حقیقت، اگر در هر روز یکسال یک درصد بهتر شوید، در نهایت 37 برابر بهتر از قبل خواهید بود. از سوی دیگر، اگر هر روز سال یک درصد بدتر عمل نمایید، تقریبا تا صفر نزول کرده اید." از این روبه شما توصیه می کنیم تا با صبر و بردباری در این راه قدم بگذارید و تمامی نکات و اصول را رعایت نمایید تا در بلند مدت شاهد نتایج فوق العاده آنها باشید. در ادامه به دو اصلی بسیار مهم برای داشتن کسب و کار موفق می پردازیم. همچنین اگر در این مسیر نیاز به مشاوره بیشتر داشتید، می توانید با مشاورین پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

اصل اول: نقشه راه

افکار خود را محدود نکنید و برای آینده کسب و کارتان بزرگ فکر کنید. حتما شما هم شاهد این بوده اید که بسیاری از کسب و کارهای قدیمی، علی رغم درآمد خوب و بالایی که دارند رشد زیادی نداشته و به همان صورت گذشته باقی مانده اند. صاحبان این کسب و کارها ذهن خود را محدود کرده اند و هرگز به توسعه و یا حتی فروش و تجارت بین المللی فکر نکرده اند. هدف آنها رسیدن به درآمد بالا بوده است و درنهایت زمانی که به آن دست یافته اند به جای گسترش تجارتتشان، آن هزینه را صرف خرید ملک و یا مغازه هایی دیگر برای اجاره دادن به سایرین کرده اند.
شما چه تصویری از آیده کسب و کارتان در ذهن دارید؟ آیا آن را یکی از بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای در کشور می بینید؟ یا مغازه ای محلی و کوچک در دل یک شهر شلوغ؟ اینکه نگاهتان به تجارتتان به چه صورت باشد انتخاب شماست، اما توصیه ما این است که دیدتان را وسعت دهید و اهداف بزرگ در نظر بگیرید و برای دستیابی به این اهداف تلاش و برنامه ریزی کنید. بسیاری از صاحبان تجارت های بزرگ و کسب و کارهای موفق دنیا در ابتدا با اهداف بزرگ در ذهنشان شروع کرده اند و در نهایت توانسته اند کسب و کار موفق خود را داشته باشند.
اما یک نکته را به خاطر داشته باشید، در کنار داشتن اهداف بزرگ لازم است تا در ابتدا یک کسب و کار کوچک را راه اندازی کنید. در شروع راه شما سرمایه کم، روابط تجاری محدود و همچنین تجربه بسیار ناچیزی دارید، پس بهتر است کارتان را در مقیاس کوچکتری آغاز نمایید و به مرور زمان که برند شما شناخته شده تر شد، اعتبار بیشتری کسب کردید و روابط تجاری مؤثری را شکل دادید، کسب و کارتان را نیز گسترده تر کنید. وقتی اهداف مشخص داشته باشید، به این اهداف متعهد باشید و کسب و کارتان را در مقیاس کوچک شروع کنید، به سرعت رشد خواهید کرد و کسب و کار موفقی در آینده نه چندان دور خواهید داشت.

اصل دوم: داشتن تمرکز

شما هرگز نمی توانید تمام محصولات مورد نیاز بازار هدفتان را تامین نمایید. حتی اگر علاقه به انجام این کار هم داشته باشید، سرمایه و نیروی محدود شما در ابتدای کار این امکان را به شما نمی دهد. برای مثال فرض کنید شما تولیدات میز و صندلی دارید. انواع مختلفی از میز و صندلی وجود دارد که مخاطبان خواهان آن هستند. ممکن است مخاطب، میز و صندلی مدرن، کلاسیک یا اداری بخواهد. یا ممکن است مبلمانی برای اتاق خواب نیاز داشته باشد یا مبلمانی با قیمت پایین بخواهد. شما نمی توانید در ابتدا همه نیازهای مشتری را تامین نمایید. بهتر است یک مورد را انتخاب نمایید و تمرکز خود را بر روی آن بگذارید. علاوه بر تمرکز بر روی یک مورد خاص و تخصصی کردن آن، نوآوری نیز داشته باشید. نوآوری به معنای استفاده از خلاقیت در محصول یا شیوه ارائه آن می باشد. یکی از عواملی که کمک می کند کسب و کار موفقی داشته باشید و در عرصه رقابت پیروز شوید، نوآوری می باشد.
اینکه در محصول یا شکل بسته بندی آن نوآوری ایجاد نمایید به تنهایی  کمک چندانی به موفقیت کسب و کارتان نمی کند، چرا که با گذشت زمان و درست در هنگامی که محصول شما بین مردم طرفدار پیدا می کند، بسیاری از شرکت های دیگر به طور کامل و یا جزئی از نوآوری شما کپی می کنند. متاسفانه این اتفاق در کشور ما ایران به وفور رخ می دهد و سبب شده تا بسیاری از تجارت ها بعد از مدتی که شناخته شده تر می شوند سیر نزولی داشته باشند. پس باید همواره نوآوری های جدید و به روزی در نظر داشته باشید تا بتوانید صاحب کسب و کار موفقی شوید. 
نوآوری را در تمام عرصه های کسب و کارتان ایجاد کنید. از تولید و بسته بندی محصول گرفته تا خدمات، زنجیره تولید و پخش، تیم پشتیبانی، ارزش هایی که به مشتریان تعلق می گیرد و غیره. مشتری باید متفاوت بودن و برتر بودن شما را کاملا احساس کند.
برای راه اندازی و داشتن کسب وکار موفق، اصول زیر را به خاطر بسپارید و از آنها بیشترین بهره را در کارتان ببرید. هر کدام از این اصل ها شما را کمی به موفقیت نزدیک می کند و در نهایت شاهد تاثیرات شگفت انگیزش خواهید بود.

1.داشتن بازارهدف مشخص

شما نمی توانید برای همه افراد و برای همه ی نیاز های بازار خدمات یا محصول ارائه دهید. بخشی از بازار را به عنوان بازار و مشتریان هدف خود انتخاب کنید و تمرکز خود را بر روی ارائه بهترین خدمات و محصولات به آنها، بگذارید.

بازار هدف

2.خاص باشید

به سراغ کاری که رقبایتان انجام می دهند، نروید. در حرفه خود خاص و متفاوت باشید، از محصول و بسته بندی گرفته تا بازاریابی و تبلیغات، تا شاهد نتایج آن باشید و بتوانید کسب و کار موفقی داشته باشید.

3.تیم سازی کنید

داشتن تنها تعدادی کارمند که جدا از هم کار می کنند نمی تواند سبب رشد شما شود. تیم سازی کنید تا شاهد افزایش بهره وری، رشد کسب و کار و کاهش هزینه های سازمانتان باشید و علاوه بر این ها یک کسب و کار موفق داشته باشید. در مقالات پیشین، درباره تیم سازی و سیستم سازی به طور مفصل صحبت کردیم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر برای داشتن کسب و کار موفق می توانید با مشاورین ما در پاوینو در ارتباط باشید.
درخواست مشاوره

سیستم سازی

بیشتر بخوانید: چرا سیستم سازی در مدیریت ضروری است؟

4. توجه به زمان

زمان با ارزش ترین دارایی شما به شمار می رود. کارها را تا جای ممکن سریع انجام دهید. محصول را به موقع وارد بازار کنید، به تلفن و ایمیل های مشتریان در سریع ترین زمان ممکن پاسخ دهید و ترجیحا کارها را یک روز زودتر از موعد مقرر انجام دهید. زمان بندی صحیح یکی از عوامل تاثیر گذار برای داشتن کسب و کار موفق می باشد.

5.ارزشمند بودن

به مشتریان و همچنین کارکنانتان نشان دهید که چقدر برایتان مهم و با ارزش می باشند. تشکر کردن از آنها را فراموش نکنید. می توانید این کار را به صورت قدیمی و با نوشتن بر روی کاغذ و یا به صورت مدرن و با ارسال پیامک یا ایمیل انجام دهید.

6.صداقت

در کارتان صداقت داشته باشید و با مشتری یکرو باشید تا بتوانند به شما اعتماد کنند و ارتباط برقرار کنند. ظاهر و باطن کسب و کارتان یکی باشد.

7.رفتار مناسب 

اینکه محصولی با کیفیت و یا با قیمت مناسب ارائه می دهید، سبب نمی شود تا مشتری جذب شما شود. به عنوان فروشنده یک کسب و کار موفق می بایست تا مشتری دوستانه و صمیمانه برخورد کنید. چه بسا بسیاری از مردم خرید از یک فروشگاه را تنها به این دلیل که رفتار فروشنده اش را دوست دارند، انجام می دهند. و برعکس این مورد نیز وجود دارد. بسیاری از افراد علی رغم اینکه می دانند فروشگاهی جنسی باکیفیت ارائه می کند، تنها به این دلیل که رفتار فروشنده را نمی پسندند از او خرید نمی کنند.

رضایت مشتری

8.نگرش مثبت

برای داشتن کسب و کار موفق، می بایست نگرشی مثبت داشته باشید و نیمه پر لیوان را ببینید. سریع نا امید نشوید و محکم و مصمم در راهتنان قدم بردارید. 

بیشتر بخوانید: افزایش فروش آنلاین

9.حل مشکل مشتری

بدانید که مشتری برای رفع نیاز و یا مشکلش به شما مراجعه کرده است. سعی نکنید تا به زور جنسی را به او بفروشید که خواهان آن نمی باشد یا برای مشکل او مناسب نمی باشد. با مشتری صادق باشید و آنچه را که به او کمک می کند، معرفی نمایید و اگر محصولی مناسب نیازش نمی باشد به مشتری تذکر دهید.

رعایت تمامی موارد ذکر شده و پایبندی به آنها کمک می کند تا کسب و کار موفقی داشته باشد.

نظرات کاربران
میترا امیری

با توجه به اینکه من تجربه زیادی در زمینه کسب کار دارم ولی شما به موارد خاصی در مورد کسب و کار موفق اشاره کردید که به معلومات من اضافه شد، ممنون از مقاله خوبتون.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید