مقالات

ایمیل مارکتینگ چیست؟| پاوینو

ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیل یکی از انواع بازاریابی می باشد که به بهبود روابط با مشتری از طریق ایمیل کمک می کند. هدف از انجام این نوع بازاریابی حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان جدید می باشد. هدف از ارسال ایمیل می تواند مواردی از جمله اطلاع رسانی درباره محصولی جدید، جشنواره ها و تخفیف ها باشد. همچنین می توانید از طریق ارسال ایمیل درباره محصولی یا خریدی که شتری داشته نظر سنجی کنید، تولد و یا مناسبتی را به مخاطب تبریک بگویید و یا محتوایی آموزشی ارسال نمایید. در این مقاله با پاوینو همراه باشید تا بیشتر درباره ی بازاریابی ایمیل و نحوه کارکرد آن بخوانید.

بازاریابی ایمیل

زمان بازاریابی ایمیل هنوز به پایان نرسیده است. این نوع از مارکتینگ یکی از معدود کانال های بازاریابی می باشد که می توانید از آن برای ایجاد ارتباط موثر با انسانهایی استفاده کنید که کسب و کارتان را زنده و سرپا نگه می دارند. مشتریان شما به سادگی اطلاعات شخصی خود را در اختیارتان قرار نمی دهند. ایمیل مارکتینگ اگر به درستی اجرا شود، علاوه بر ایجاد روابط دوستانه با مشتری به شما کمک می کند پروفایل شخصی مشتریانتان را نیز تکمیل نمایید.
 شما باید از ایمیل استفاده کنید تا بتوانید با مشترکان خود در ارتباط باشید و با ارائه اطلاعاتی سودمند و با ارزش به آنها در رسیدن به اهدافشان کمک کنید. بازاریابی ایمیل فقط درباره شما و تجارتتان نیست، بلکه درباره مشتریان شما می باشد. اگر این قانون طلایی را به یاد داشته باشید، مشترکان شما نه تنها ایمیل هایتان را می خوانند، بلکه هر روز منتظر آن خواهند بود.
اگر شما نیروی انسانی، وقت و سرمایه کافی برای ایجاد ارتباط شخصی و تک به تک با هر یک از مشتریان خود را ندارید، ایمیل مارکتینگ بهترین انتخاب برایتان می باشد. برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

ایمیل مارکتینگ چگونه کار می کند؟

بازاریابی از طریق ایمیل فرایند هدف قرار دادن مشتریان و مخاطبان از طریق ایمیل است. این نوع از بازاریابی کمک می کند تا با ارائه اطلاعات ارزشمند و سودآور به مشترکین و مشتریان خود، آنها را به اهدافشان نزدیک کنید و درآمد خود را نیز افزایش دهید.
حال بررسی خواهیم کرد که چه زمانی باید از ایمیل مارکتینگ و برخی از مزایا و ویژگی های آن که سبب می شود بازاریابی تان با ارزش شود، استفاده کنید.

چه زمانی از بازاریابی ایمیل باید استفاده کرد؟

روش های مختلفی برای استفاده بازاریابی ایمیل وجود دارد. برخی از رایج ترین آنها استفاده از تاکتیک هایی برای موارد زیر می باشد:
•    ایجاد روابط: از طریق تعامل شخصی ارتباط برقرا کنید.
•    تقویت آگاهی از نام تجاری
•    تبلیغ محوایی: از ایمیل استفاده کنید تا محتوای وبلاگ یا اطلاات مفیدتان را به اشتراک بگذارید.
•    دریافت اطلاعات: مشترکان برای استفاده از مطالب با ارزش، اطلاعاتشان را در اختیارتان قرار می دهند.
•    عرضه محصولاتتان به بازار: محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ

3.8 میلیارد کاربر ایمیل در سراسر دنیا وجود دارد، بنابراین اگر به دنبال راهی برای دستیابی به مشتریان خود هستید، ایمیل بهترین انتخاب برای یافتن آنها است. طی نتایج به دست آمده، به طور متوسط ایمیل برای هر دلار خرج شده 38 دلار بازمی گرداند که این یک سرمایه گذاری با بازده 3.800% می باشد. همچنین بر اساس نتایج، دو سوم مشتریان به طور مستقیم بعد از بازاریابی ایمیل اقدام به خرید کرده اند. فقط 20 درصد از ایمیل هایی که برای فروش و مخاطبان ارسال می شوند صلاحیت کافی را دارند، این بدان معناست که باید روی محتوای تولیدی آنها بیشتر کار شود. وقتی صحبت از جذب مشتری می شود، ایمیل 40 درصد بیشتر و موثر تر از فیسبوک و توییتر عمل میکند. می توان گفت که یکی از مهم ترین مزایای ایمیل مارکتینگ آن است که شما صاحب این کانال بازاریابی می باشید، بنابراین جدای از مقررات اصلی ایمیل، هیچ گونه نهاد خارجی ای نمی تواند بر روی نحوه، زمان و یا علت دسترسی شما به مشترکین تاثیر گذارد.

بیشتر بخوانید: 5 مرحله برای ایجاد یک برنامه بازاریابی برجسته

آمار بازاریابی ایمیل بر حسب نوع تجارت

قوانین بازاریابی شما بر حسب نوع کسب و کاری که شما دارید و افرادی که می خواهید برایشان ایمیل بفرستید، متفاوت است. در ادامه برخی از روندهای بازاریابی ایمیل برای بازاریابی B2B  ، B2C و تجارت های الکترونیک را بررسی می کنیم.

ایمیل مارکتینگ برای B2B

86 درصد متخصصان در کسب و کارها، ایمیل را کانال ارتباطی مناسب می دانند. 60 درصد از بازاریابان معتقدند بازاریابی ایمیل نقش مثبتی دارد. نرخ کلیک برای ایمیل هایB2B ،47 درصد بیشتر از B2C می باشد.

ایمیل مارکتینگ برای B2C

برحسب آمار با اینکه 90 درصد از افراد روزانه ایمیل های خود را چک می کنند، اما 78 درصد از مخاطبان از باز کردن ایمیل خودداری کرده اند چرا که آن تجارت ایمیل های زیادی برایشان می فرستاده است. مخاطبان ایمیل 3 برابر بیشتر از مخاطبان سایر رسانه های اجتماعی تمایل به، به اشتراک گذاری مطالب دارند.

ایمیل مارکتینگ برای تجارت های الکترونیک

86 درصد از مصرف کنندگان تمایل دارند حداقل ماهی یک بار ایمیلی تبلیغاتی از تجارتی که در آن عضو هستند، دریافت نمایند.  این ایمیل ها حدود 58 درصد از درآمد شرکت ها را تضمین می کنند.

ساخت استراتژی ایمیل مارکتینگ

مخاطبان شما روزانه تعداد زیادی ایمیل دریافت می کنند. شاید برخی بالغ بر 100 ایمیل در روز داشته باشند. پس اگر شما زمانی کافی را جهت تدوین استراتژی بازاریابی اختصاص ندهید، ایمیل شما در میان لیست شلوغ ایمیل های دریافتی گم خواهد شد و یا بدتر، آن است که به پوشه spam منتقل شود. شما به راحتی می توانید بیاموزید که چگونه یک استراتژی ایمیل مؤثر بسازید که مردم تمایل به خواندن آن داشته باشند. برای این کار فقط به یک نقشه راه نیاز دارید که می توان آن را به چند مرحله کلیدی تقسیم کرد. به 5 مرحله زیر به عنوان یک طرح کلی برای استراتژی ایمیل خود فکر کنید.

1.مخاطبان خود را تعریف کنید

یک ایمیل کارآمد، یک ایمیل مرتبط می باشد. مانند سایر موارد در بازاریابی، از مشتری خود آغاز کنید، آنچه را می خواهند بشناسید و ایمیل خود را مطابق با خواست مشتری تنظیم نمایید.

2.اهداف خود را تعیین کنید

قبل از آنکه به اهداف خود دست یابید، برخی زمینه ها را می بایست فراهم نمایید. درباره ی آمار متوسط ایمیل در کسب و کار خود تحقیق کنید و از آنها به عنوان معیاری برای رسیدن به اهداف خود بهره ببرید.

3.راهی برای ثبت نام افراد ایجاد کنید

شما به افرادی نیاز دارید تا برایشان ایمیل ارسال کنید. لیست ایمیل( نحوه ی ساختن این لیست را در ادامه خواهیم گفت) گروهی از کاربران هستند که به شما اجازه داده اند برایشان محتوای مرتبط را ارسال کنید. برای ساختن آن لیست به چندین روش می توان عمل کرد.
اگر در شروع کار فقط چندین نفر را در لیست خود دارید، نا امید نشوید. ساختن لیست ممکن است کمی زمان ببرد. با هر مخاطب خود همچون طلایی با ارزش برخورد کنید، آنگاه مشاهده خواهید کرد که لیستتان به صورت طبیعی افزایش خواهد یافت.

4. نوع کمپین ایمیل را انتخاب کنید

کمپین های ایمیل متفاوت و زیادی وجود دارد که می توانید از بین آنها برای انتخاب تصمیم گیری کنید. آیا می خواهید یک خبرنامه هفتگی بفرستید؟ یا می خواهید اطلاعیه درباره محصول جدید را ارسال نمایید؟ کدام پست های وبلاگ ارزش به اشتراک گذاری را دارند؟
این سوالاتی است که هر بازاریابی باید بپرسد. می توانید با یادگیری درباره انواع مختلف کمپین های ایمیلی که وجود دارد، شروع کنید و سپس تصمیم بگیرید که کدام یک برای مخاطب شما مناسب می باشد. همچنین شما باید لیست های مختلفی را برای انواع مختلف ایمیل تنظیم کنید، بنابراین مشتریان شما می توانند برای دریافت ایمیل هایی که برایشان مناسب تر است ثبت نام کنند.

5.یک برنامه تنظیم کنید

تصمیم بگیرید که چند بار در هفته یا ماه تمایل دارید با لیست خود در ارتباط باشید، مخاطبان خود را در ابتدا برای دریافت ایمیل آگاه کنید تا بدانند انتظار چه چیزی را می بایست داشته باشند و به برنامه بپیوندند، بنابراین آنها ایمیلتان را فراموش نخواهند کرد.

6.نتایج خود را اندازه بگیرید

این نباید باعث شگفتی شما شود. به عنوان بازاریاب باید همه چیز را اندازه بگیرید. دقیق بودن درباره ی هر متریک کلیدی، به شما کمک می کند تغییرات کوچک در ایمیل مارکتینگ خود ایجاد کنید که می تواند سبب ایجاد نتایج بزرگی شود.
حال که مراحل ساختن استراتژی ایمیل مارکتینگ را می دانید، به بررسی عوامل مؤثر در یاخت ایمیل می پردازیم.

چگونه لیست ایمیل خود را بسازید؟

روش های خلاقانه بسیاری برای ساخت لیست ایمیل وجود دارد که قطعا خرید لیست ایمیل را شامل نمی شود. از نظر تاکتیکی، ساخت لیست به دو عنصر اصلی که سبب افزایش افراد در لیست می شود بستگی دارد، آهنربای جذب مخاطب و فرم انتخاب.

آهنربای جذب

آهن ربای جذب مخاطب دقیقا همان گونه که اسمش به نظر می آید عمل می کند. در حقیقت چیزی است که ایمیل شما را جذاب می کند، مثل یک پیشنهاد رایگان. این پیشنهاد رایگان می تواند فرم های مختلفی داشته باشد، اما باید ارزشمند باشد و در ازای دریافت آدرس ایمیل مخاطب، به او هدیه داده شود. تنها مشکلی که وجود دارد این است که مردم بیش از حد از اطلاعات شخصی خود محافظت می کنند. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که آدرس ایمیلشان را بدون مبادله ی چیزی بسیار با ارزش به شما بدهند. به آهن ربایی جهت جذب آنها بیاندیشید که برایشان در زندگی مفید باشد تا جذب شوند.

ایجاد فرم انتخاب فریبنده

فرم انتخاب به آن معناست که شما چگونه اطلاعاتی می دهید تا بتوانید آنها را جذب کنید. این فرم همانند دروازه ای است میان شما و سرمایه و سود که باید به آن توجه کافی داشته باشید. به چند نکته برای انتخاب فرم فریبنده توجه نمایید:

  • یک طراحی جذاب همراه با عنوانی که توجه را جلب نماید انتخاب کنید.
  • هرگونه اطلاعات در فرم شما باید نشانگر صداقت شما باشد تا افراد اطلاعات شخصی خود را وارد فرم کنند.
  • فرم شما بهتر است ساده باشد
     
نظرات کاربران
لاله دانایی

به دنبال ایمیل مارکتینگ باید پیگیری های مداوم هم صورت بگیره چون معمولاً تعداد محدودی هستن که ایمیل هاشون رو چک می کنن و اهمیت میدن به نوع بازاریابی.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید