مقالات

چگونه رهبر موفق برای سازمان خود باشیم؟| پاوینو

رهبر موفق
امروزه مدیریت کسب و کارها با زمان های گذشته بسیار تفاوت کرده است. در گذشته سیستم مدیریت اغلب به شکل آمرانه بود و مدیران سخت گیری های بسیاری نسبت به کارکنان داشتند و با افزایش بار و فشار کاری و سختگیری های بیش از اندازه سعی داشتند تا عملکرد افراد را افزایش دهند. اما در سال های اخیر مدیری موفق تر به حساب می آید که بتواند رهبر موفق برای سازمان خود باشد. این رهبر باید دارای خصوصیات و ویژگی هایی باشد تا افراد او را بپذیرند و دنباله روی او شوند. اگر فرد فاقد این خصوصیات باشد افراد از او روی بر می گردانند. با پاوینو همراه شوید تا بیشتر در باره رهبر موفق برای سازمان ها بخوانید.

خصوصیات رهبر موفق

همانطور که پیش تر گفته شد رهبر موفق برای سازمان باید ویژگی هایی را دارا باشد. در حقیقت اختلاف بین اینکه گروهی از مردم رهبری فردی را نمی پذیرند و از او دور می شوند در حالی که رهبری فرد دیگری را پذیرفته و او را حمایت می کنند در همین خصوصیات اخلاقی می باشد. اخلاق و رفتار شما نشانگر آن است که شما که هستید، چگونه می اندیشید، چه دیدی نسبت به مسائل مختلف دارید و در عمل به چه شکلی هستید. بدین منظور به نکات زیر توجه فرمایید.

برای رهبر موفق بودن علاوه بر دانستن تکنیک ها و دستورالعمل های آن لازم است تا فرد ویژگی ها و خصوصیاتی را نیز دارا باشد.

رهبر موفق

1. همیشه بکوشید تا رفتار و گفتار وعملتان یکی باشد و با هم تناسب داشته باشد.
2. بینش وسیعی داشته باشید و آینده نگر باشید.
3. برای مواجهه با مشکلات و بحران هایی که ممکن است در کسب وکارتان اتفاق بیافتد آمادگی و برنامه ریزی داشته باشید.
4. جاذبه داشته باشید. داشتن جاذبه به معنای مغرور بودن و بی توجهی کردن نسبت به دیگران نمی باشد. جاذبه توانایی شما برای کشیدن افراد به سمت خودتان است و برای اینکار لازم است تا اعتماد به نفس کافی را داشته باشید.
5. برای اینکه رهبر موفق برای سازمان خود باشید سعی کنید متواضع باشید.
6. نسبت به کارتان و اهدافتان تعهد داشته باشید. تعهد در هنگام سختی ها به کمکتان می آید و به شما قدرت دوباره روی پا ایستادن و ادامه دادن را می دهد. برای رسیدن به برخی موفقیت ها و رهبر موفق برای سازمان خود شدن لازم است تا بهایش را پرداخت کنید و شاید صبر و استقامت و وفاداری کمترین بها در مسیر شما باشد.
7. به حرف های خود اعتقاد و باور داشته باشید تا دیگران هم بتوانند آن ها را باور کنند.
8. با دیگران در ارتباط باشید و اجازه دهید آنها شما را بشناسند و بتوانند با شما به راحتی سخن بگویند. شما نیز با آن ها از اهداف و برنامه ها با شفافیت و به گونه ای ساده سخن بگویید تا کاملا شما را بفهمند و با تمام وجود احساس کنند.
9. لیاقت خود را برای رهبری کردن سازمان خود نشان دهید. همیشه در طلب آموختن برای رشد و پیشرفت باشید و فراتر از انتظار دیگران تلاش کنید. برای دریافت مشاوره و دریافت آموزش های فردی و سازمانی، می توانید با مشاورین حرفه ای پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

10. ترس مانع رشد و پیشرفت می باشد. برای اینکه رهبر موفق برای سازمان خودتان باشید باید شجاع باشید و در مواقع لزوم برای رشد، ریسک کنید.
11. اولویت های کاریتان را شناسایی کنید و همیشه برای کارهایتان برنامه ریزی کنید تا بتوانید به درستی بر روی مسائلی که نیاز است تمرکز کنید.
12. گاهی لازم است دیگران را بر خود مقدم بشمارید و افتخارات را تنها از آن خود ندانید.
13. به حرف کارکنان به درستی گوش دهید. خوب گوش دادن از ویژگی های رهبران موفق می باشد.
14. همه ی انسان ها اشتباه می کنند. از اشتباهات خود خجالت نکشید، آن ها را بپذیرید و از آن ها درس بگیرید. اگر موجب ضررو زیانی شدید از عذرخواهی کردن نترسید و به دیگران مسئولیت پذیری را بیاموزید.
15. رهبر موفق برای سازمان فردی است که نسبت به آینده و مسائل دید مثبتی داشته باشد که بتواند این احساس را به دیگران نیز منتقل نماید تا آنها هم در هنگام مشکلات بتوانند با نگرشی مثبت مسائل را حل کنند.

رهبر موفق

درک کارمندان

از ویژگی های رهبر موفق برای سازمان درک کارکنان می باشد. سعی کنید در موقعیت های مختلف خودتان را به جای آنان بگذارید تا بهتر بتوانید حس آنها را درک کنید. برای آنکه یک کسب و کار بتواند به موفقیت دست یابد لازم است تا کارکنانش نسبت به اهداف شرکت مسئولیت پذیر باشند و تمرکز و توجه کافی برای انجام امور داشته باشند. اگر کارمندانتان مشکلی دارند سعی کنید تا جای امکان در حل آن مشکلات به آنها کمک نمایید تا از لحاظ فکری درگیر موضوع دیگری به جز کار نباشند. همچنین سعی کنید آن ها را به اهدافشان نزدیک تر نمایید تا در وهله دوم آنان نیز شما را برای رسیدن به اهداف شرکت یاری نمایند.

نقاط قوت خود را شناسایی کنید

همه رهبران استعدادهای خاص خود را دارند که به روش های مختلفی برای به دست آوردن بهترین ها در خود و دیگران استفاده می شود. آنچه را که فکر می کنید قوی ترین دارایی و مهارت شما است، شناسایی کنید. با در نظر داشتن این موارد، تصمیم بگیرید که بهترین کار برای پیشرفت در حرفه خود چیست. سعی کنید خود را با دیگران مقایسه نکنید، اما به افرادی که به شما الهام می دهند، نزدیکترین باشید.

مهارت های موجود را توسعه دهید

بر توسعه مهارت هایی که قبلاً کسب نموده اید، تمرکز کنید. ورزش و استفاده از آنچه در حال حاضر در آن مهارت دارید، به شما این امکان را می دهد تا در جهت دستیابی به پتانسیل کامل خود به طور موثر کار کنید. متخصص شدن در زمینه فعالیتتان می تواند ارزش بیشتری به عنوان یک رهبر به شما بدهد، راه های جدیدی برای آینده شما باز کند و به شما می آموزد که چگونه پذیرای فرصت های جدیدی باشید.

مربی پیدا کنید

یک مربی یا کوچ در هدایت شما به سمت بهترین مسیر شغلی بسیار ارزشمند است. همچنین یک کوچ به شما می آموزد که چگونه از موانع معمول و مکرر جلوگیری کنید. کوچینگ مدیرن اجرایی می تواند برای هر دو طرف فوق العاده ارزشمند باشد، بنابراین سعی کنید هنگام مراجعه به کوچ، احساس ترس و وحشت نکنید. وقتی می خواهید حرکت بعدی شغلی خود را انجام دهید، ارزش آن را دارد که در برای داشتن یک کوچ مناسب سرمایه گذاری کنید، حتی اگر در حیطه کاری خود سابقه زیادی داشته باشید. مشاوره مدیریت نیز می تواند در این راستا به شما کمک نماید.

بیشتر بخوانید: کوچینگ مدیران اجرایی

مدیریت و رهبری یک کسب و کار به تنهایی ممکن نمی باشد. حضور بهترین مشاور کسب و کار نه تنها می تواند در وقت و انرژی شما صرفه جویی نماید که می تواند سبب کاهش هزینه ها در کسب و کارتان نیز گردد.

مشاوره بگیرید
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید