مقالات

قیف فروش چیست؟| پاوینو

قیف فروش
امروزه در هر کسب و کاری که باشید برای موفقیت و رشد و پیشرفت باید رقیبان زیادی را کنار بزنید. ممکن است این رقیبان موقعیت برتری نسبت به شما داشته باشند، پس تنها با افزایش کیفیت نمی توانید آنها را کنار زده و موفق شوید. شما نیاز دارید تا از تکنیک های بازاریابی استفاده نمایید. یکی از روش های بازاریابی قیف فروش است. قیف فروش در حقیقت ظیفه دارد افرادی که جذب تجارت شما می شوند را به خریداران حقیقی که محصولاتتان را می خرند، تبدیل نماید.اگر شما هم مایلید تا فروش خود را افزایش دهید در این مقاله با پاوینو همراه باشید تا بیشتر در این باره بخوانید. 

قیف فروش 

قیف فروش و یا sales funnel در بازاریابی به فرایندی گفته می شود که در طی آن مشتری را به سوی خرید ترغیب می کنند. علت نام گذاری این بازاریابی بدین جهت است که تعداد افراد ی که ممکن است به سمت محصول یا خدمات شما جذب شوند، بسیار زیاد است اما تنها تعداد کمیی از آنها به مشتری واقعی و وفادار شما تبدیل می شوند. همچون قیفی که دهانه ورودی آن بزرگ و خروجی اش کوچک می باشد.
در این نوع از بازاریابی برخی اصطلاحات پرکاربرد تر هستند که به توضیح برخی از آنها به اختصار می پردازیم. اولین کلمه customers می باشد که به معنای مشتریان و خریداران حقیقی است که محصول شما را خریداری نموده اند. دومین اصطلاح prospects می باشد که به افراد یا مشتریان بالقوه ای اشاره دارد که احتمال اینکه خریدار حقیقی شما شوند زیاد است. و آخرین کلمه leads است که به افرادی که تمایل به استفاده از محصول شما را دارند  گفته می شوند. در حقیقت شما در معرفی محصول و رونق کسب و کارتان با این سه گروه در ارتباط می باشید که تبدیل گروه leads به مشتری حقیقی کار و پرسه ای دشوار است. گروه leads  همچون سرنخی برای کسب و کارتان می باشند. این گروه همان افرادی هستند که به تبلیغ و محصول شما واکنش نشان می دهند و در دهانه بزرگ تر قیف قرار دارند.
در اواسط قیف فروش تعداد از ابتدای قیف کمتر شده و ریزش خواهد داشت و آنهایی که باقی می مانند در حقیقت مشتریان بالقوه هستند که از میان آنها باز هم ریزش خواهیم داشت و در نهایت تعداد کمی از دهانه کوچک قیف عبور می کنند و مشتری حقیقی و یا customers می شوند.

قیف فروش
بهترین حالت ممکن آن است که همه افرادی که در ابتدا جذب می شوند در نهایت به مشتری حقیقی شما تبدیل شوند که به رغم تلاش های زیاد بازاریابان هرگز چنین اتفاقی نخواهد افتاد و این موضوع کمی غیر واقعی می باشد. هدف از بازاریابی آن است که تعداد مشتری بیشتری از قیف فروش عبور کنند و از شما خرید نمایند. sales funnel برای هر کسب و کاری متفاوت از دیگری می باشد و لازم است تا هر فرد آن را متناسب با اهداف و نوع کار خود طراحی نماید. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند نوع مختلف از آن آشنا شوید. همچنین جهت دریافت مشاوره کسب و کار اختصاصی می توانید با مشاورین پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

عملکرد قیف فروش

قیف فروش از لحظه جذب مخاطب تا تبدیل او به خریدار ادامه دارد و سبب جداسازی مشتریان و خریداران واقعی که به محصولتان نیاز دارند از افرادی که دچار شک و تردید هستند و یا فقط درباره شما کنجکاوند می شود. همچنین سبب می شود تا با شمارش افراد در هر مرحله از قیف بتوانید برای آینده پیش بینی های لازم را آنجام دهید و تعداد مشتریان خود را در آینده تخمین بزنید و حتی موانع و مشکلات را بررسی نمایید و آن ها را هرچه سریع تر برطرف نمایید تا تعداد خروجی قیف افزایش یابد.

بیشتر بخوانید: آموزش تکنیک های فروش موفق

تبدیل leads به customers

برای اینکه فردی به خریدار تبدیل شود باید مراحل زیر را طی کنیم:
اولین مرحله آن است که مخاطب شما برند شما و محصولتان را بشناسد و از ویژگی ها و مزیت هایش آگاه شود. چگونه ممکن است فردی بدون شناخت از محصولی آن را بخرد؟ با تبلیغات تلوزیونی و یا تراکت و یا هر نوع دیگر از انواع تبلیغات محصول خود را به مخاطب معرفی نمایید و به او بگویید که این محصول قرار است چه کمکی به او در زندگیش کند.
بعد از آن که فرد محصول شما را برای رفاه و آسایش زندگی اش واجب دانست نیاز است تا به شما اعتماد و اطمینان کند. ممکن است به ارزیابی محصولتان بپردازد. با انجام تبلیغات می توانید ارزیابی را تا حد زیادی برای او آسان نمایید. بعد از این مرحله ممکن است فرد همچنان برای خرید شک و تردید داشته باشد که در اینصورت با ارائه اطلاعات کارآمد و کافی به او و پاسخ دادن به سوالاتش می توانید وی را مطمئن نمایید. دقت داشته باشید ارائه اطلاعات ناکافی و عدم پاسخگویی به سوالات احتمالی می تواند مخاطب را برای دستیابی به جواب به سمت رقیبانتان بکشاند.
بسیاری از افراد در آخرین لحظات برای خرید مردد می شوند و محصول را رها می کنند. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است با دادن تخفیف یا ارائه پیشنهادی هوشمند و غیره مانع از منصرف شدن آنها شوید.
کار قیف فروش بعد از آنکه مشتری محصول را خرید به اتمام نمی رسد و تا بعد از آن نیز ادامه می یابد چرا که رشد یک کسب و کار به داشتن مشتری های وفادار و قدیمی اش و تجدید خریدشان بستگی دارد. مشتری باشد از شما و خدماتتان رضایت داشته باشد تا دوباره به شما روی آورد. پس خدمات پس از فروش را دست کم نگیرید.

قیف فروش

جهت دریافت مشاوره از بهترین مشاور کسب و کار و افزایش فروش فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید
نظرات کاربران
مروارید خلیلی

مقاله بسیار جالبی بود در مورد قیف فروش و نحوه ی عملکرد اون.

0 0

وحید

مطلب جدیدی بود برای من استفاده کردم از مطالب مقاله.

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید