مقالات

روش های افزایش فروش مغازه برای مغازه داران

روش های افزایش فروش

اولین آرزو و خواسته هر مالک مغازه یا فروشگاه افزایش فروش مغازه است و اولین دغدغه آنها قبل از هر چیز دیگری انتخاب بهترین روش های افزایش فروش مغازه است. افزایش فروش مغازه کار پیچیده ای نیست فقط کافیست به سوالاتی از قبیل اینکه "چه میفروشید؟"، "به چه کسی می فروشید؟" و "چگونه می‌فروشید؟" پاسخ دهید. برای اینکار کافیست تمرکز خود را بر روی مشتریان، محصولات و جزئیات آن ها  گذاشته و در ادامه فرایند تغییر و تحولات جامعه و نیازهای مشتریان را به دقت دنبال کنید. وظیفه هر فروشنده بازاریابی و افزایش فروش مغازه است و هر چقدر فروش آن حرفه ای تر و مبتنی بر اصول و تکنیک های فروش موفق انجام شود، جذب مشتری نیز راحت تر خواهد بود. پس تا انتهای این مطلب با پاوینو همراه باشید.

فروشنده حرفه ای با اعمال و برخورد مناسب خود با مشتری می‌تواند یک مشتری عادی را به یک مشتری ثابت و وفادار تبدیل کند. مشتری ثابت مشتری است که نه تنها برای خریدهای بعدی به فروشگاه و مغازه شما مراجعه می کند بلکه دوستان و آشنایان خود را نیز خرید از مغازه شما ترغیب می‌کند و این نهایتاً به افزایش فروش مغازه یا فروشگاه منجر خواهد شد که خواسته هر مالک و صاحب کسب و کار است. همان طور که می دانید فروش یک هنر است و یک مهارت علمی نیز به حساب می آید و به کارگیری این دو مهارت در کنار هم تجربه را به وجود می آورد. اگر این فاکتورها در کنار هم به خوبی رشد پیدا کند یک فروشنده می‌تواند در فروش هر نوع محصولی با کسب اطلاعات اولیه آن و یک سری ریزه کاری موفق باشد و برای آن مهم نباشد که در فروشگاه عطر و ادکلن کار می کند و یا در فروشگاه مواد غذایی و لباس یا کیف و کفش. در زیر توصیه ها و ایده هایی برای افزایش فروش مغازه ارئه می‌شود که با به کارگیری آنها می توانید شاهد رونق در فروش و افزایش فروش مغازه خود در کوتاه ترین زمان باشید.

همچنین شما می توانید برای سرعت بخشیدن به روند رشد کسب و کارتان، از مشاورین حرفه ای پاوینو کمک بگیرید. کافی است فرم درخواست مشاوره زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید

داشتن اطلاعات کافی راجع به محصول

از ابتدایی ترین اصول و نیازها در روش های افزایش فروش مغازه داشتن اطلاعات کافی و مناسب راجع به محصولات است. همان طور که می دانید، فروش انتقال حس مشترک است و اگر شما اطلاعات کافی و لازم در مورد ویژگی های یک محصول را نداشته باشید نمی توانید آن را به مشتری نیز انتقال دهید و فروش مغازه نیز صورت نخواهد گرفت. حتی اگر زمانی پیش آید که راجع به محصول است مشتری از شما سوالی کند که جواب آن را نمیدانید، به او بگویید صبر کنید پرس و جو می کنم و بلافاصله به شما اطلاع خواهند داد. در این راستا به شما توصیه می کنم که مطلب آموزش فروش را مطالعه نمایید.

روش های افزایش فروش

تاکید بر مزایا و جنبه‌های مثبت محصول

برای افزایش فروش مغازه آنچه که علاوه بر داشتن اطلاعات کافی راجع به محصول اهمیت دارد بیان ویژگی های محصول به عنوان مزایای آن است به طوری که بتواند نیازهای مشتری را برطرف کند. این کار مشتری را قانع می‌کند که چرا باید این محصول را از شما بخرند و تا زمانی که به این سوال پاسخ مثبت داده نشود افزایش فروش مغازه صورت نخواهد گرفت. بدین منظور می توانید از تکنیک های فروش بهره ببرید. برای اینکه بتوانید توضیحات مفیدتری را به مشتری در راستای این هدف ارائه کنید می توانید به جواب پاسخ سوال های زیر فکر کنید:

  • چگونه میتواند این محصول زندگی مشتری را راحت تر کند
  • آیا این محصول جنبه فانتزی نیز دارد که حس لوکس بودن را در مشتری ایجاد کنند
  • آیا با خرید این محصول نیازهای افراد زیادی برطرف خواهد شد
  • پس از گذشت زمان آیا کیفیت محصول حفظ خواهد شد یا این محصول دوام و کارایی مناسب راه  دارد

بیشتر بخوانید: چگونه به یک فروشنده موفق تبدیل شویم؟

به فروشگاههای رقیب خود سر بزنید

همان طور که می دانیم فروش مغازه نیز مانند بسیاری از عرصه‌های دیگر جنبه بسیار رقابتی دارد. برای اینکه بتوانید بهترین روش ها و راهکار افزایش فروش مغازه  را ارائه دهید باید از رقبای خود اطلاع کافی داشته باشید. باید ببینید که اکثر مشتری ها و مردم محل از چه فروشگاه و مغازه ای خرید می کنند و رازافزایش فروش مغازه آنها چیست. در واقع به نقاط ضعف و قوت مغازه و فروشگاه رقیب خود پی ببرید. برای این کار می توانید به عنوان مشتری وارد فروشگاه شوید و ببینید که در آنجا چه چیزی موجود است که فروشگاه شما آن را ندارد در واقع با این کار نقاط ضعف خود را بپوشانید. در این مرحله شما باید از رقیب خود یاد بگیرید و قرار نیست که زیاد خود را درگیر رقابت کنید مسئله مهم این است که بتوانید ترفندهای فروش حرفه‌ای خود را یاد گرفته تا توسط آن بتوانید روش های افزایش فروش مغازه یا فروشگاه خود را ارائه دهید.

روش های افزایش فروش

بهره گیری از فروشنده های زبده و خوش برخورد با روابط عمومی بالا

فروشنده اصلی ترین ابزار فروش است و شما هر چند که روش های افزایش فروش مناسب ارائه دهید تا زمانی که فروشنده مناسب نداشته باشید تا آن روش های افزایش فروش مغازه که بالقوه هستند را بالفعل کند  فروش صورت نخواهد گرفت در واقع در روش های افزایش فروش مغازه فروشنده در خط مقدم آنها قرار دارد. همانطور که قبلاً گفته شد فروش انتقال یک حس مشترک هست به نوعی می توان گفت برخورد فروشنده با مشتری از مهمترین فاکتور ها محسوب می‌شود. بسیاری از مشتریها ترجیح می‌دهند از یک فروشنده خوشرو و خوش برخورد خرید کنند هرچند که مغازه خیلی لوکس و بزرگی در اختیار نداشته باشد و یا حتی جنس های گرانتری را هم ارائه دهد، تا این که از یک فروشگاه بسیار مجلل با امکانات بالا خرید کنند که در آن برخورد فروشنده با مشتری ها مناسب نیست. دقت در نوع برخورد فروشنده و انتخاب آنها و نیز آموزش رفتارهای مناسب به آنها شاید یکی از ارزان ترین روش های افزایش فروش مغازه به حساب آید. ازین رو از اهمیت آموزش فروشندگی نباید غافل شد.

انتقال حس مثبت به مشتری برای افزایش فروش مغازه

همان طور که گفته شد فروش انتقال یک حس مثبت به مشتری است پس بنابراین در روش های افزایش فروش مغازه نمی‌توان از این عامل مهم صرف نظر کرد. یک فروشنده حرفه‌ای به کیفیت کالای خود ایمان دارد و این ایمان خود را با اشتیاق به مشتری منتقل می‌کند. راهکارهای زیادی برای انتقال حس مثبت و علاقه به مشتری وجود دارد. در موضوع ارتباطات باید به نکات زیر توجه نمود

انتقال حس مثبت به مشتری از تکنیک های فروش حضوری به حساب می آید. میزان اثرگذاری ما از قسمت کلام، لحن صدا و زبان بدن تشکیل شده است. اما چیزی که اکثرا به آن بی توجه هستند میزان اثربخشی هر کدام از این سه عامل هست. بیشتر سخنان و فروشندگان بر روی کلام خود متمرکز می‌شود توجه کمتری به لحن و زبان بدن می کند در حالی که تحقیقات نشان داده شده است که کلام کمترین میزان اثربخشی را دارد و سهم آن تنها حدود ۷ درصد است و در این میان لحن صدا ۳۸ درصد از اثرگذاری را به خود اختصاص می دهد و مابقی ۵۵ درصد باقیمانده سهم زبان بدن خواهد بود. در نظر گرفتن این موارد و آموزش آنها به فروشندگان میتواند به افزایش فروش مغازه کمک کند.

 تحقیقات نشان داده شده است که  تاثیر کلام حدود ۷، لحن صدا ۳۸ درصد و اثرگذاری زبان بدن ۵۵ درصد است.

بیشتر بخوانید:آموزش تکنیک های فروش موفق

در نظر گرفتن انگیزه‌های مشتری برای افزایش فروش مغازه

باید بتوانید به تمامی دغدغه های ذهنی مشتری پاسخ بدهید و مهمتر از آن بتوانید بسیاری از نیازها و دغدغه های مشتری را پیش‌بینی کنید چرا که بسیاری از مشتریها این سوالات را مطرح نمی کنند و در ذهن خود نگه میدارند. پس باید با روانشناسی ویژگیها و تیپ مشتری ها را پیدا کنید. ببینید آن ها از چه طبقه ای از جامعه هستند. تحصیلکرده هستند، ازدواج کرده اند یا مجرد اند، تجملگرا هستند یا خوش گذران.  زمانی که دغدغه ها و نیازهای مشتری و علاقه آنها را پیدا کردید با توجه به آنها و در زمین علایق مشتری راجع به محصول توضیح میدهید.

صادق بودن و جلب اعتماد مشتری برای افزایش فروش مغازه

یکی از اصول بازاریابی مدرن داشتن صداقت است. هیچ وقت از صداقت نترسید! اگر دید درازمدت به مشتری داشته باشید و آن را به عنوان یک مشتری ثابت نگاه کنید، یکی از مهمترین اصول در روش های افزایش فروش مغازه صادق بودن با مشتری و جلب اعتماد مشتری است. حتی اگر اطلاعاتی راجع به سوالاتی که مشتری مطرح می‌کند ندارید بسیار ساده و شفاف این را به مشتری بگویید. اگر تشخیص دهید که محصولی برای مشتری مناسب نیست صداقت داشته باشید و مشتری کمک کنید تا چیزی بخرد که نیاز واقعی خود را برطرف کنند. به عنوان مثال اگر مشتری قصد خرید یک محصول آرایشی و بهداشتی را دارد و شما می‌دانید که با توجه به تایپ پوستی فرد بعد از مصرف آن محصول باعث ایجاد جوش و لک در صورت او خواهد شد حتما  آن موضوع و عوارض احتمالی آن را با مشتری درمیان بگذارید و هر چند که مشتری آن محصول را پسندیده باشد و  حرف های شما او را از خرید منصرف کند. از سود لحظه‌ای آنا صرفنظر کنید تا آن مشتری به یک مشتری ثابت تبدیل شود.

روش های افزایش فروش

نهایی کردن فروش

در روش های افزایش فروش مغازه باید به نهایی کردن فروش نیز توجه داشته باشیم. سبک و روش های زیادی برای نهایی کردن فروش وجود دارد یکی از معروف‌ترین آنها روش نزدیک شدن Always Be Closing) ) به مشتری است وقتی که از علاقه احتمالی مشتری به محصول باخبر شدید می توانید در انتها از سوالات اینکه چه فکر می کنید آیا این همان محصولی است که فکر می کردید آیا این محصول نیازهای شما را برآورده می کند استفاده کنید.

روش های افزایش فروش

برای دریافت مشاوره دیجیتال مارکتینگ از پاوینو، فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید

بیشتر بخوانید:چگونه به یک فروشنده موفق تبدیل شویم

نظرات کاربران
کامیار

برای من که مغازه دارم مفید بود، حتما مطالبی که گفته شد رو به کار می بندم

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید