مقالات

آموزش تکنیک های فروش موفق

داشتن فروش موفق بدون دانستن تکنیک های فروش میسر نمی باشد. همانند آن است که شما مواد اولیه برای پخت غذایی را در اختیار داشته باشید اما دستور و روش پختش را ندانید. در این صورت شما هرگز موفق به پخت آن غذا نمی شوید و فقط وقت، انرژی و مواد اولیه خود را تلف می کنید. آموزش تکنیک های فروش به شما راه را نشان می دهد و به شما در راه رسیدن به فروش موفق و بیشتر کمک می کند. همچنین انرژی و هزینه شما در راه درستش صرف می شود. وقتی راه و روش را بدانید با کمی ابتکار و خلاقیت می توانید شاهد نتایج فوق العاده ای باشید. در این مقاله با پاوینو همراه باشید تا بیشتر در این باره بخوانید.

تشخیص مشتری واقعی

روزانه با مخاطب های زیادی رو در رو خواهید شد که ممکن است در آینده مشتری شما باشند. در حقیقت این افراد مشتریان احتمالی هستند. وقت گذاشتن به طور یکسان برای همه ی مشتریان احتمالی کار اشتباهی است چرا که تنها 20 درصد آنها به مشتریان واقعی ای که برایتان سود آورند تبدیل می شوند و 80 درصد باقی حتی اگر مشتری واقعی شما نیز شوند خرید کمی از شما خواهند داشت.
در مرحله اول کاری که لازم است انجام دهید شناسایی آن 20 درصدی است که در خرید شک و تردید کمتری دارند. با پرسیدن تعدادی سوال از مشتریان احتمالی می توانید آنهایی را که قصد واقعی برای خرید دارند شناسایی کنید و برای آنها وقت بگذارید. شما وقت و انرژی و هزینه بی نهایتی در اختیار ندارید تا بتوانید برای همه ی مراجعین به طور یکسان وقت بگذارید پس ناچار هستید تا در وهله اول آنهایی را که واقعی هستند شناسایی کنید.
مشتری احتمالی مناسب در هنگام مراجعه نیاز خود را می شناسد و قصد دارد در طی زمانبندی که در نظر دارد آن را با خدمات شما برطرف سازد. برای خرید هدف دارد و ارزش محصول شما را نسبت به نیازش و قیمتش سنجیده است. 

بیشتر بخوانید: چگونه فروش اینترنتی را بالا ببریم؟

اعتماد و اطمینان

مهم ترین بخش هر معامله ای داشتن اعتماد می باشد. مشتری باید شما را همسو با خود ببیند و بداند که هدف شما برطرف کردن نیاز او و کمک به وی می باشد. اغلب خرید ها بر پایه احساسات شکل میگیرد و فرد بر حسب حسی که نسبت به محصول یا رفتار فروشنده دارد تصمیم می گیرد محصولی را بخرد یا خیر. پس یکی دیگر از موارد آموزش تکنیک های فروش ایجاد روابطی درست، صمیمانه و محترمانه است تا فرد مراجعه کننده بتواند اعتماد کند. با مشتری صادق باشید و جزئیات و حقیقت محصول را در کنار مزایا ی آن به او گوشزد کنید. اگر محصولی مناسب نیاز و هدف وی نمی باشد به او بگویید و در عوض محصولی را به او پیشنهاد کنید که مناسبش باشد.
تا زمان رسیدن محصول به دستش پاسخگو و همراهش باشید و مطمئن شوید محصول به درستی و سالم به دستش برسد و اگر نیاز به نصب یا پیگیری های بعدی دارد، حتما آن را برایش انجام دهید. همه این موارد را قبل از فروش به او بگویید تا از نگرانی هایش کاسته شود. مشتری تا زمانی که نگران مسئله ای باشد نمی تواند برای خرید تصمیم بگیرد.

جلب اعتماد مشتری
پس نحوه برخورد از تکنیک های فروش بسیار مهم می باشد. اگر تمام توجه خود را بر روی فروش بگذارید و به رفتار خود و روابط با مشتری بی توجه باشید تمام تلاش هایتان بی نتیجه خواهد ماند و بر عکس هر چه روابط بهتری با مخاطب ایجاد کنید نیاز به تلاش کمتری به فروش دارید و مشتری خودش به سمت شما می آید. اینکه زمان زیادی با مشتری صحبت کنید باعث افزایش فروش نمی شود بلکه لازم است تا از او سوالات هدفمند بپرسید و با دقت تمام به پاسخ هایشان گوش دهید. بدین طریق می توانید با او ارتباط برقرار کرده و معتمد به نظر آیید و محصول مناسبی را به او معرفی کنید.

بررسی دقیق نیاز های مخاطب

اغلب مراجعین به درستی نمی دانند که به دنبال چگونه محصولی هستند. آنها صرفا به جمع آوری اطلاعات و بررسی قیمت ها می پردازند و دارای شک و تردید زیاد برای خرید هستند. با پرسیدن سوالات پی در پی سعی کنید تا نیاز و دغدغه آنها را پیدا نمایید. گاهی مشتری نیازش را به طور واضح نمی شناسد که در اینجا وظیفه تشخیص این نیاز و ارائه راه حل مناسبش بر عهده شماست و این از تکنیک های فروش موفق می باشد. در آموزش های تکنیک موفق گفته می شود در صورتی که نیاز مشتری، نیازی واقعی نیست به او گوشزد کنید و صادقانه به او بگویید که به فلان محصول نیازی ندارد، صرفا به دنبال فروختن محصول خود نباشید.
اشتباه ترین کاری که می توانید انجام دهید آن است که هر چه به ذهنتان رسید از مخاطب بپرسید. یک فروشنده حرفه ای می داند که باید لیستی از سوالات را از پیش تهیه کرده باشد و از روی آن بپرسد. این موضوع به شما اعتبار می بخشد و مانع از آن می شود که از شاخه ای به شاخه ی دیگر بپرید و سردرگم شوید.

بررسی نیاز مشتری

متقاعد کردن مشتری

آموزش تکنیک های فروش موفق شمل راه هایی برای متقاعد کردن مشتری برای خرید می باشد. کیفیت سخنان و ارئه تان درمورد محصول بسیار مهم و تعیین کننده می باشد.
از تکنیک فروش آزمایشی بهره ببرید در این صورت حتی با شنیدن جواب منفی می توانید به روند فروش ادامه دهید. مثلا ممکن است بپرسید آیا تمایل دارید از این محصول که دارای فلان ویژگی می باشد استفاده کنید؟ در پاسخ ممکن است مشتری این ویژگی را رد کند و ویژگی خواهان دیگری باشد و این در حالی است که شما می توانید به روند فروش ادامه دهید مثلا بگویید بسیار خب پس من محصول X را به شما توصیه میکنم.
در روند متقاعد سازی مخاطب از مشتریانی که از خدمات شما استفاده نموده و رضایت داشتند بهره ببرید و داستانشان و رضایتشان پس از خرید را تعریف کنید.

انتقاد پذیر باشید

به انتقاد هایی که ممکن است با آنها رو به رو شوید فکر کنید و برایشان پاسخ های احتمالی را در نظر بگیرید. اگر انتقاد مشتری به جا و درست بود سعی کنید آن را بهبود ببخشید. هیچ کسب و کاری بدون اعتراض و انتقاد نیست. با صبوری و ملایمت آنها را بپذیرید و اگر ایرادی در محصولتان بوده سعی کنید تا جای ممکن خسارت را برای مشتری جبران کنید. با این کار به او می فهمانید که برایش ارزش قائل هستید و احتمال اینکه از شما مجدد خریدی داشته باشد را افزایش می دهید.

دعوت به خرید

بعد از رعایت کردن تمام تکنیک های فروش موفق زمان آن رسیده تا فروش را قطعی کنید. بسیاری از صاحبان کسب و کار منتظر می مانند تا مشتری برای خرید محصولشان پیش قدم شود چرا که از اینکه از مشتری در خواست کنند و جواب منفی بشنوند می ترسند. زمان فروش های عنکبوتی که افراد منتظر می شدند تا مشتری به سمتشان بیاید و در تار هایشان بیوفتد به پایان رسیده است و امروزه این شما هستید که باید به دنبال مشتری بروید و از او درخواست خرید کنید. بسیاری از افراد درست در زمانی که یک قدمی خرید محصولی هستند دچار شک و تریدی شده و منصرف می شوند پس شما باید در این زمان آنها را تشویق کنید و به سمت خرید و پرداخت هول دهید.

بیشتر بخوانید: روش های افزایش فروش

حفظ مشتری

حفظ مشتری

بار ها در مقالات اشاره کردیم که حفظ مشتریان قدیم و باز جذبشان بسیار آسان تر از جذب مشتری های جدید می باشد. همچنین اگر از محصولتان رضایت داشته باشند و شما را به اطرافیان و آشنایان خود معرفی کنند تاثیر بسیار بیشتری نسبت به تبلیغات برای شما خواهد داشت. در حقیقت آنها به طور کاملا رایگان برایتان مشتری جذب می نمایند. پس با هر فردی که مشتریتان است به گونه ای رفتار کنید که گویا قرار است حجم زیادی از محصولاتتان را بخرد و سود زیادی به شما برساند.
بعد از گذشت زمانی از خرید با مشتری تماس بگیرید و نظرش را درباره محصول بپرسید. با این کار به او نشان دهید که کارتان و رضایت او چقدر برایتان مهم و با ارزش است. همچنین هر از چند گاهی از طریق تماس و یا پیام های تبلیغاتی محصولات خود را به او یادآور شوید تا شما را فراموش نکنند و مجدد از شما خرید نمایند.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید