مقالات

مهارت شبکه سازی چیست و چگونه از آن در کسب و کار استفاده نماییم؟

اکنون که در عصر ارتباطات به سر می بریم لازم است تا مهارت های ارتباط با آدم ها را نیز بیاموزیم و بدانیم که چگونه باید با آن ها سخن گفته و روابطی سازنده و مفید را برقرار کرد. برای این که بتوانیم در عرصه کسب و کار خود موفق شویم نیاز داریم تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم و بدین وسیله خدمات یا محصول خود را به آنها ارائه دهیم. بدین منظور شبکه سازی برای کسب و کار معنا پیدا می کند و دانستن راه های آن اهمیت می یابد. اگر شما هم خواهان افزایش فروش خود هستید در این مقاله با پاوینو همراه باشید تا بیشتر در مورد شبکه سازی برای کسب و کار بیاموزید.

شبکه سازی چیست؟

به برقراری ارتباطی مفید و سازنده با افرادی که میخواهیم با آنها تبادل اطلاعات داشته باشیم و از حمایت آنها برخوردار شویم، شبکه سازی گفته می شود و سبب می شود تا در زمان کوتاه تری و با صرف انرژی کمتری به اهداف خود برسید. حتما شما هم تا کنون متوجه شده اید که موقعیت های شغلی برتر هرگز از طریق آگهی و مصاحبه پر نمی شوند بلکه افراد باهوش و ذکاوتی وجود دارند که این موقعیت ها را از طریق شبکه سازی به دست می آورند و به موفقیت های شغلی زیادی می رسند. در حقیقت بیش از نیمی از فرصت های شغلی به این طریق و بدون نیاز به آگهی پر می شوند و اگر شما نتوانید از این روش استفاده کنید شانس کمی برای یافتن شغلی خوب و موفقیت و پیشرفت خواهید داشت. 
شبکه سازی و ارتباط با آدم ها، با ایجاد روابط دوستانه متفاوت است. هرچد ممکن است در ظاهر شبیه به هم به نظر آیند اما باید توجه داشت که هدف شما از دوست شدن با افراد داشتن فردی خوب و همراه است که بتوانید با او صحبت کنید و اوقات فراغت خود را با کسی که دوست دارید بگذرانید و در مواقع سختی با او درد و دل کنید. اما هدف از شبکه سازی ارتباط با آدم های مختلف با طرز فکر ها و عقاید و جایگاه های اجتماعی متفاوت است که به واسطه آن ها بتوانید رشد کنید و به سمت اهداف خود پیش روید.

شبکه سازی درست به شما کمک می کند که در کمترین زمان و با کمترین هزینه به اهداف خود برسید.

برخی تصور می کنند اینکه به افراد مختلفی که در جلسات یا همایش ها و غیره می بینند کارت ویزیت خود را بدهند و سریعا خود را معرفی کنند به این معناست که شبکه سازی کرده اند در حالی که این موضوع کاملا اشتباه است و حتی در آینده نزدیک اگر به آنها نیاز داشته باشند و با آنان تماس بگیرند متوجه می شوند که این افراد حتی نامش را نیز به یاد ندارند و او را نمی شناسند.
گروهی دیگر شبکه سازی را صرفا به معنای برقراری ارتباط با افراد جدید و برگزاری ملاقات ها و جلساتی برای رسیدن به اهداف و همکاری های تجاری می دانند که در آن هر دو طرف به دنبال کسب منفعت و سود از طرف مقابل خود می باشند.
محدود کردن این علم به اینگونه تعاریف سبب می شود تا از دیگر ابعاد و جنبه های این علم غافل شویم درحالی که علم شبکه سازی فرای این تعاریف می باشد و می تواند در روابط تجاری، شخصی و یا کسب و کارمان به ما کمک نماید.

شبکه سازی
همه ما به طور معمول و در طول روز در حال شبکه سازی هستیم، وقتی به یک فردی کافه ی خوبی را معرفی می کنید و یا به او پیشنهاد می دهید تا کتابی را بخواند همه این ها مثال هایی در زندگی روزانه ما هستند. روابط کاری ما نیز همانند این مثال ها است. شبکه سازی برای کسب و کار فعالتی است که به واسطه آن کسب و کار ها با هم شراکت می کنند و اطلاعاتشان را به اشتراک می گذارند و به دنبال فرصت ها و سرمایه گذاران مناسب برای تجارت و ارتقاء فعالیت های اقتصادی و اجتماعی خود هستند. بسیاری از کسب و کار ها فرصت هایی را جهت شبکه سازی برای کارکنان خود با دیگر شرکت ها و موسسات به وجود می آورند و از این راه موقعیت تجاری خود را بهبود ببخشند. مثلا کارمندان خود را به همایش های مختلف می فرستند و یا با کسب و کار های دیگر سمینارها و رویداد هایی را ترتیب می دهند و غیره. 
ما به واسطه این علم اطلاعات را به آسانی و در کمترین زمان منتقل می کنیم و روابطی را ایجاد می کنیم که احتمال دارد در آینده برایمان فرصت شغلی و یا موقعیت هایی را که دوست داریم به وجود آورد.

بیشتر بخوانید: چگونه به یک فروشنده موفق تبدیل شویم؟

مزایای استفاده از شبکه سازی در کسب و کار

شبکه سازی برای کسب و کار ها بسیار اهمیت دارد و معمولا فرصت های مهمی را ایجاد می کند. شرکت ها معمولا برای دست یابی به موقعیت ها و فرصت های خوب به دنبال شرکا و سرمایه گذاران مناسب می گردند تا با آنها وارد روابط تجاری شوند.

 1.  کمک به بهتر دیده شدن تجارت و مهارت ها و توانایی های شما می کند. 
 2. شما را از تبلیغ های گران و پر هزینه بی نیاز می کند چرا که به سادگی می توانید با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید و محصول خود را بهتر به آن ها معرفی نمایید و در نهایت فروش خود را افزایش دهید. پس می توان گفت که در بازاریابی نیز به شما کمک بزرگی می کند و هزینه های بازاریابی را کاهش می دهد.
 3. تاثیر گذاریتان را افزایش می دهد و به اشتراک گذاشتن تجربه و مهارت های افراد را با یکدیگر ممکن می سازد. در نتیجه در حل بسیاری از مسائل پیش رو به شما کمک می کند.
 4. به شما کمک می کند در کمترین زمان ممکن به بیشترین موفقیت برسید و با این کار اعتماد به نفستان را تقویت می کند. 
 5. باعث می شود به روز باشید و از تازه ترین اخبار و اطلاعات مرتبط با کارتان آگاه شوید.

بیشتر بخوانید: فنون بازاریابی

چگونه شبکه سازی کنیم؟

برای این کار ابتدا لازم است تا بلد باشید با افراد چگونه صحبت و رفتار کنید. در حقیقت نیاز به آموختن مهارت های کلامی و رفتاری دارید. چرا که در این راه نیاز به برقراری ارتباط با افراد دارید و هرچه سریع تر بتوانید ارتباط برقرار کنید، سریع تر هم می توانید به اهداف خود از جمله فروش بیشتر، اموختن مهارت هایی که به آنها علاقه دارید، دست یابی به فرصت های شغلی مناسب و سایر اهداف شخصی یا تجاری برسید. 

شبکه سازی
دوم اینکه باهوش باشید و موقعیت را به درستی برای هر کاری که میخواهید انجام دهید بررسی نمایید. به رفتار و کلام خود یک به یک توجه کنید، همچنین سعی کنید در جمع سخنان و برخورد ها را پیش بینی کنید. بدین طریق می توانید تصمیم بگیرید حرفی را بزنید یا نه، با افراد می توانید شوخی کنید یا نه، افراد قدرت پذیرش اعتقاد و نظر و انتقاد شما را دارند یا خیر و غیره.
سوم اینکه بدانید نوع برخورد شما با مسائل و انرژی و کلامتان بر روی افراد تاثیر گذار می باشد. پس تلاش کنید شخصی مثبت نگر نسبت به مسائل باشید و با کلام مثبت و پر انرژیتان افراد را جذب خود کنید. انسان ها به طور طبیعی از افرادی که نگرش منفی دارند و بدبین هستند دوری می کنند پس تلاش کنید در این دسته نباشید. به اطرافیانتان کمک کنید و به آنها در مشکلات دلگرمی دهید تا به اهدافشان نزدیک تر شوند. این کا حال شما را نیز خوب تر می کند و آنها نیز در جاهایی که نیاز دارید به کمکتان می آیند. در این راه سعی کنید با افراد منفی نگر در ارتباط نباشید چرا که این افراد شما را در کار ها نا امید می کنند و مانع از پیشرفتتان می شوند.

باید ها و نباید ها

در راستای شبکه سازی برای کسب  کار باید ها و نباید هایی وجود دارد که به شما در بهبود روابطتان کمک می نماید.

 1. با افرادی ارتباط برقرار کنید که بتوانند خطاهای شما را کاهش دهند و توصیه هایشان برای شما سودمند باشد نه زیان آور.
 2. الزاما داشتن شبکه ای بزرگتر بدان معنا نیست که کارمان را به خوبی انجام داده ایم و ارتباطات قدرتمندی داریم.
 3. شبکه ای مفید، شبکه ای است که در زمانی که به آن نیاز داریم بتواند نیازمان از جمله سرمایه، دانش و غیره را در اختیارمان قرار دهد.
 4. در کمک رساندن پیش قدم شویم. به افراد در راه رسیدن به اهدافشان کمک کنیم قبل از آنکه از آنها کمکی بخواهیم.
 5. بزرگترین اشتباه آن است که در ابتدای آشنایی از افراد بخواهیم کاری برایمان انجام دهند.
 6. همیشه کارت ویزیت به همراه داشته باشید و از افراد کارت ویزیتشان را بخواهید. این بدان معنا نیست که صرفا تعداد زیادی کارت را نزد خود جمع کنیم و هیچ گونه استفاده ای از آن نکنیم. سعی کنید مدام با افراد در ارتباط باشید تا شما را به خاطر بسپارند و دائما پیگیر باشید.
 7. با افرادی شبکه سازی کنید که در زمینه هایی که نیاز دارید از شما قدرتمند تر باشند. همچنین در آشنایی به نقاطی که در آن از طرف مقابل قدرتمند ترید اشاره کنید تا آنها هم تمایل برای برقراری ارتباط با شما را داشته باشند.
 8. در طول مکالمه سعی کنید نقاطی مشترک در بینتان پیدا کنید. این به شکل گیری هر چه بهتر رابطه کمک می کند.
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید