مقالات

علیرضا علیمردانی: بهترین مشاوره کسب و کار چیست؛ انواع مشاوره | پاوینو

بهترین مشاور کسب و کار

چه قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید را داشته باشید، و چه بخواهید کسب و کار فعلی خود را توسعه دهید، باید از بهترین مشاور کسب و کار یا مشاوران مدیریت متخصص یا شرکت هایی که در زمینه انواع کسب و کار و بیزنس ها خدمات مشاوره کسب و کار ارائه می دهند مشورت و راهنمایی بخواهید. فارغ از مقیاس و نوع کسب و کار، عملا همه بیزینس ها چه در زمینه مدیریتی، چه بازاریابی و چه افزایش فروش به بهترین مشاور کسب و کار نیاز دارند. چرا که در بازار بزرگ و پررقابت فروش محصولات (یا ارائه خدمات)، اگر لحظه ای غفلت کنید، رقبایتان گوی سبقت را در جذب مشتریان و کسب سود بیشتر از شما می ربایند.

اما واقعا بهترین مشاوره کسب و کار چگونه است؟ بهترین مشاور کیست؟ و در نهایت بهترین مشاور کسب و کار به کمک چه سازمانها یا افرادی می آید؟

هدف مشاوره کسب و کار چیست؟

شاید یک روش مفید برای تجزیه و تحلیل روند مشاوره کسب و کار، در نظر گرفتن اهداف آن باشد. وضوح در مورد اهداف مطمئناً در موفقیت یک مشاوره تأثیر دارد. در ادامه هشت هدف اساسی مشاوره آورده شده است:

 1. ارائه اطلاعات به مشتری.
 2.  حل مشکلات مشتری.
 3.  تشخیص، که ممکن است نیاز به تعریف مجدد مشکل داشته باشد.
 4.  ارائه توصیه بر اساس تشخیص.
 5.  کمک به اجرای راه حل های توصیه شده.
 6.  ایجاد یک اجماع و تعهد پیرامون اقدامات اصلاحی.
 7. تسهیل یادگیری مشتری - یعنی آموزش دادن به مشتری که چگونه مشکلات مشابه را در آینده حل کند.
 8.  بهبود دائمی اثربخشی سازمانی.

اهداف با شماره کمتر بهتر درک و عمل می شوند و همچنین بیشتر توسط مشتریان درخواست می شود.  اهداف 1 تا 5 معمولاً وظایف قانونی در نظر گرفته می شوند، گرچه برخی از بحث ها پیرامون هدف 5 است. مشاوران مدیریت كمتر به اهداف 6 تا 8 صریحاً رسیدگی می كنند و مشتری های آنها به احتمال زیاد از آنها درخواست نمی كنند. اما شرکت های برجسته و مشتریان آنها شروع به دستیابی به اهداف کم تعداد از راه هایی می کنند که اهداف دیگر را نیز شامل می شود. اهداف 6 تا 8 بهتر است به عنوان محصولات فرعی با اهداف قبلی در نظر گرفته شوند، نه اهداف اضافی که فقط در صورت دستیابی به اهداف دیگر مهم می شوند. این موارد برای مشاوره موثر ضروری است، حتی اگر به عنوان اهداف صریح و مشخص در هنگام شروع مشاوره کسب و کار شناخته نشوند.

بهترین مشاور کسب و کار

حرکت به سمت بالای هرم و به سوی اهداف بلند پروازانه تر، نیاز به افزایش مهارت در روند مشاوره و مدیریت روابط مشاور و مشتری دارد. گاهی اوقات یک مشاور کسب و کار حرفه ای سعی می کند هدف مشتری را تغییر دهد. یک شرکت مشاوره ای ممکن است مرز بین بهترین کار برای مشتری و بهترین کار برای تجارت را از دست داده باشد. اما مشاوران معتبر معمولاً تلاش نمی کنند که تعاملات را طولانی یا دامنه آنها را بیشتر کنند. هر کجا در هرم که رابطه شروع شود، اولین کار خارجی این است که به هدفی که مشتری درخواست می کند، بپردازند. با توجه به نیاز، هر دو طرف ممکن است توافق کنند که اهداف دیگری را اولویت اول قرار دهند.

1. ارائه اطلاعات

شاید مهمترین دلیل جلب کمک، کسب اطلاعات باشد. تدوین آن ممکن است شامل بررسی نگرش، مطالعات هزینه، مطالعات امکان سنجی، نظرسنجی بازار و یا تجزیه و تحلیل ساختار رقابتی یک صنعت یا تجارت باشد. یک شرکت ممکن است تخصص ویژه مشاور کسب و کار یا اطلاعات دقیقتر و به روزتری را که شرکت می تواند ارائه دهد، بخواهد. یا ممکن است شرکت قادر نباشد از زمان و منابع برای توسعه داده های داخلی استفاده کند. غالباً اطلاعات خواسته مشتری است. اما اطلاعاتی که مشتری به آنها احتیاج دارد، گاهی با آنچه از مشاور خواسته می شود ارائه دهد، متفاوت است.

2. حل مشکلات

مدیران معمولاً مسائل پیچیده و مشل را برای حل به مشاوران می دهند. به عنوان مثال، مشتری ممکن است مایل باشد بداند که آیا خرید یک component درست است، آیا می تواند یک خط شغلی را بخرد یا واگذار کند یا یک استراتژی بازاریابی را تغییر دهد. یا ممکن است مدیریت بپرسد که چگونه می توان سازمان را بازسازی کرد تا بتواند به راحتی با تغییرات سازگار شود. کدام سیاست های مالی را می بایست اتخاذ کند. یا عملی ترین راه حل برای مسئله جبران خسارت، روحیه، کارایی، ارتباطات داخلی، کنترل، جانشینی مدیریت یا هر چیز دیگری است، چیست.

جستجوی راه حل برای مشکلات از این دست قطعاً یک کار قانونی است. اما مشاور همچنین دارای یک مسئولیت حرفه ای است که بپرسد آیا مسئله ای که مطرح شده بیشترین نیاز به رسیدگی را دارد. اغلب اوقات مشتری برای تعریف مسئله واقعی به کمک بیشتر نیاز دارد. در واقع، برخی از مقامات استدلال می کنند که مدیرانی که می توانند ریشه مشکلات خود را به درستی تعیین کنند، به هیچ وجه به مشاوران مدیریت احتیاج ندارند. بنابراین اولین کار مشاور، کشف زمینه مشکل است. برای انجام این کار، او ممکن است بپرسد:

 • کدام راه حل ها در گذشته امتخان شده است و چه نتیجه ای در پی داشته؟
 • مشتری چه مراحلی را برای دستیابی به راه حل، آزمایش نکرده است؟
 • کدام یک از جنبه های مرتبط با تجارت مشتری، به خوبی پیش نمی رود؟
 • اگر مسئله "حل شده"، چگونه از راه حل استفاده شده است ؟
 • چه کاری می توان انجام داد تا اطمینان حاصل شود که راه حل مورد استقبال گسترده قرار گرفته است؟

یک مشاور کسب و کار نباید توصیف اولیه مشتری را خیلی زود رد یا قبول کند. فرض کنید علت مشکلی روحیه کم و عملکرد ضعیف در نیروی کار ارائه شده است. مشاوری که وظیفه رسیدگی را بر عهده دارد ممکن است زمان زیادی را صرف مطالعه علایم کند بدون اینکه علل آن را کشف نماید. از طرف دیگر، مشاوری که خیلی سریع این روش توصیف مشکل را رد کند، قبل از شروع یک پروسه مشاوره مفید به آن پایان خواهد داد.

بهترین مشاور کسب و کار کیست؟

1. چالش کسب وکار

مشاور کسب و کار به شرکت ها کمک می کند تا بر انواع چالش های کاری و بیزنسی خود فایق آمده، بتوانند کسب و کار خود را بهبود و توسعه دهند. بهترین مشاورها بر توسعه و پیشرفت تمرکز دارند.

2. راه اندازی کسب و کار جدید

میخواهید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ به دنبال زمینه های سرمایه ساز و زودبازده برای راه اندازی کسب و کار خود هستید؟ بودجه محدود و مشخصی دارید و نمی دانید با آن چه نوع کاری را می توان بوجود آورد؟ و نهایتا ایده های جالبی برای راه اندازی کسب و کار ها دارید اما سرمایه گذار یا همکارانی که این ایده ها را عملی کنند سراغ ندارید؟ اگر بهترین مشاور را در کنار خود داشته باشید قطعا در این زمینه ها تصمیمات بهتری می گیرید.

برای راه اندازی کسب و کار جدید و ورود به بازار پررقابت فروش یا ارائه خدمات، به منظور موفقیت، نیاز به شناخت صحیح و همه جانبه از وضعیت بازار، مشتریان آن و رقبای کاری خود خواهید داشت. فرآیند مشاوره کسب و کار با انواع ابزارهای اطلاعاتی و تحلیلی خود، تمامی اطلاعات و راهنمایی هایی که برای راه اندازی کسب و کار خود احتیاج داشته باشید را به شما ارائه داده و برای موفقیت و کسب بیشترین سود، انواع راهکارها و استراتژی ها را پیش روی شما قرار می دهد. در انتخاب بهترین مشاور دقت زیادی کنید زیرا مشاور می تواند سازمان را به اوج یا نابودی برساند.

مشاوره کسب و کار یعنی عدم تجربه تجارب ناموفق دیگران

علیرضا علیمردانی

3. کاهش و مدیریت هزینه ها و بهبود فرایند ها

در بسیاری از شرکت ها و سازمانها، کارمندان یا فرایندهای کاری در جای درست خود قرار نگرفته اند و این مسئله که عموما از چشم مدیران هم مخفی می ماند، تنها سبب تحمیل اتلاف هزینه های اضافی شده و سرعت رسیدن به اهداف کسب و کار را کاهش میدهد. دریافت خدمات مشاوره کسب و کار می تواند در این زمینه راهگشا باشد. مشاور کسب و کار با شناسایی ساختارهای سازمانی و روند فرایند های کاری، چرخه های معیوب کاری را در شرکت ها و سازمانها شناسایی کرده و علاوه بر ارائه راه حل های اصلاح آنها، ساختارهای موفق و عملی برای هر نوع کسب و کار و سازمان را به مدیران پیشنهاد میدهد. همچنین مشاورین حرفه ای به شما کمک می کنند تا سیستم سازی در کسب و کار را اجرا نمایید، این امر به کاهش هزینه ها کمک زیادی می کند.

4. رشد و ارتقای کسب و کار

 شرکت ها و کسب و کارهای بسیاری هستند که با وجود داشتن سابقه طولانی حضور در بازار، و فروش یا ارائه خدمات به مشتریان موفق، در جای خود متوقف شده و نتوانسته اند رشد و توسعه یابند. این مسئله از این جهت که با توسعه بیشتر، می توان فروش بیشتر و سود بیشتر کسب نمود، اهمیت دارد. مشاور کسب و کار ، با بررسی بازار و مشتریان آن ، راهکارها و استراتژی های عملی و زود بازده را برای تیم های بازاریابی و فروش ارائه می کند. از طرفی به واحد های مجموعه، و حتی مدیران اهداف و چشم اندازهای وسیعتر و بزرگتری را در کسب و کار نشان داده و راهکارهای دستیابی به آنها را هم ارائه می نماید.

با بهترین مشاور کسب و کار هم، نیاز به اراده تغییر دارید

5. آموزش مدیران

مدیران شرکت ها، برای انجام امور مدیریتی و رهبری هرچه بهتر و منسجم تر تیم و مجموعه خود نیاز به آموزش و رشد فردی و تخصصی دارند. بهترین مشاور کسب و کار، انواع آموزش هایی که به شناخت و رشد پتانسیل های شخصیتی، روانشناسی و مدیریتی مدیران کمک می نماید را به ایشان ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: چطور یک مدیر موفق باشیم؟

6. آموزش کارمندان

در بسیاری از کسب و کارها، تنها مدیران مجموعه نیستند که باید آموزش ببینند بلکه پستهای حساس سازمانی یا تیم های خاصی در مجموعه وجود دارند که باید انواع تخصص های حرفه ای را که لازمه موفقیت آنها و شرکت است را کسب نمایند و یا از توانایی ها و پتانسیل های فردی خود آگاهی یابند. در این حالت هم مشاور کسب و کار می تواند انواع آموزش های فردی و سازمانی را با برگزاری کلاسها، ورک شاپها یا جلسات به این افراد ارائه نماید. بهترین مشاور ها روی آموزش کارکنان تمرکز بالایی دارند.

بیشتر بخوانید: 14 مزیت مهم مدیریت دانش

7. ارائه ابزارهای مدیریتی

در کنار مشاوره کسب و کار، مدیران واحد ها و مدیران ارشد، نیاز دارند تا از درستی عملکرد کارمندان و روند فرایندهای موجود اطمینان حاصل نمایند. لذا انواع ابزارهای اطلاعاتی و تحلیلی که مشاور کسب و کار در اختیار آن ها قرار می دهد، امکان بررسی لحظه ای و مقطعی امور جاری را به مدیران و صاحبان کسب و کارها می دهد. بهترین مشاور ها معمولا ابزارهای کنترلی و مدیریتی را نیز در کسب و کار پیاده سازی می نمایند.

بهترین مشاور توجه ویژه ای به شاخص های کلیدی عملکرد یا KPI های سازمان دارد

8. مشاوره های دیجیتال مارکتینگ و استراتژی های بازاریابی مدرن

دیجیتال مارکتینگ ، از لازمه های موفقیت در بازاریابی برای خدمات یا فروش محصولات به مشتریان میباشد بازاریابی ها و تکنیک های سنتی فروش ، دیگر چندان کاربردی نیستند و کسب و کارها برای ماندن در بازار و توسعه خود میبایست از انواع تکنولوژی ها برای بازاریابی و فروش خود استفاده کنند. مشاوران کسب و کار متناسب با هر نوع کسب ، این تکنولوژی ها و استراتژی ها در بازاریابی مدرن را به صاحبان کسب و کارها ارائه میکنند.

بیشتر بخوانید: 4 راهکار عملی افزایش فروش

بهترین مشاور کسب و کار را چگونه پیدا کنم؟

بهترین مشاور کسب و کار

شرکت های مشاوره کسب و کار

امروزه افراد و شرکت های بسیاری اقدام به ارائه خدمات مشاوره و مدیریت کسب و کار می نمایند. اما باید در نظر داشته باشید که همه خدمات مشاوره ای که غالب این شرکتها ارائه می دهند، اصلا مناسب مدل کسب و کار یا بودجه شما نیست و دریافت این نوع خدمات مشاوره و بکارگیری راهکارها و استراتژی های آنها، علاوه بر اتلاف هزینه و زمان، نتیجه مطلوب را بدست نمی آورد.

چند ویژگی که به کمک آنها می توانید بهترین مشاور کسب و کار و مشاوران مدیریت حرفه ای و متخصص را برای کسب و کار خود شناسایی و انتخاب نمایید در ادامه آورده ایم:

 •  تجربه کاری حرفه ای و موفق از مشتریان و کسب و کارهای قبلی و معرفی آنها به شما به عنوان ریفرنسی از تخصص و مشاوره خود
 •  داشتن سابقه مشاوره و همکاری با شرکت های بزرگ و مطرح
 • ارائه راهکارها  و استراتژی های نوین و متناسب با کسب و کار و بودجه
 • ارائه کمی و کیفی چشم اندازهای (کوتاه مدت و بلند مدت)بکارگیری مشاوره و راهکارهای موفقیت کسب و کار
 • داشتن دانش و اطلاعات کافی در زمینه هر نوع کسب و کار و بازار مشتریان آن
 • تعامل مداوم با شما و سازمان شما

و آخرین توصیه ما به شما برای شناسایی بهترین مشاور کسب و کار دریافت خدمات آزمایشی و کوتاه مدت مشاوره ای از این شرکتها و بررسی و سنجش موفقیت راهکارها و عملی بودن استراتژی های ارائه شده از سوی آنهاست.

نیاز به مشاوره های تخصصی و راهکارهای عملی برای افزایش فروش و سود دارید؟ فرم مشاوره پاوینو را تکمیل نمایید تا از بهترین مشاوره کسب و کار بهره مند شوید.

بهترین مشاور کسب و کار - نوشته شده در پاوینو

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید