مقالات

مدیریت زنان:6 استراتژی مهم برای موفقیت | پاوینو

مدیران زن مدیریت
آیا مدیریت زنان با مدیریت مردان متفاوت است؟تحقیقات نشان داده است که شیوه مدیریت زنان بقدری متمایز از مدیریت مردان است که به آن عنوان راهبری متحول کننده اطلاق میشود. بدین معنا که مدیران زن ، در روند مدیریتی خود با کمک یک تیم به شناسایی نقاط ضعف و یا نیازمند تغییر در اجزای سازمانی و کسب و کار خود میپردازند.و بهمین منظور یک مدل راهنما را بعنوان چشم انداز کاری و مدیریتی خود طراحی و تدوین میکنند.در این مقاله از پاوینو 6 استراتژی مهم جهت موفقیت مدیریت زنان را آموزش میدهیم!

از جمله اهداف مهم در شیوه مدیریت زنان، انگیزه سازی و ایجاد جذابیت در هر پروژه بین تیم از طریق به چالش اندازی یکدیگر و شناسایی نقاط ضعف و قوت یکدیگر میباشد. تئوری مدیریت متحول ساز ، بیان میکند که این شیوه مدیریتی صرفا مختص به زنان نیست و مردان هم با این سبک از مدیریت ،موفق به انعطاف پذیری بیشتر نسبت به چالش ها میشوند و کاریزماتیک تر نسبت به دیگر الگوهای مدیریتی ظاهر میشوند.اما بمنظور موفقیت بیشتر ، مدیران زن نیاز به بکارگیری چند تکنیک و استراتژی مهم دارند:

1- توسعه از طریق دستیابی به اهداف

لازمه موفقیت هر کسب و کاری ،تعیین اهداف برای آن است. مدیران زن نیز میبایست جهت دستیابی به اهداف ،اقدام به متحول سازی تیم کاری خود نمایند:

 •   تبدیل شدن به یک مدل الهام بخش کاری برای کارمندان خود
 •  تمرکز و تاکید بر آموزش دیدن اعضای تیم خود، در کنار رشد شخصیتی شان
 •  تمرکز بر روحیه کار گروهی و تعامل بعنوان یک کلید موفقیت در کسب و کار

بیشتر بخوانید: چطور یک مدیر موفق باشیم؟

راهکار مدیریتی :

 • گذراندن زمان بیشتری در کنار اعضای تیم
 •  جستجوی انواع روشها جهت الهام بخشی به کارمندان و انگیزه سازی هرچه بیشتر در دستیابی به اهداف  

2-  معامله نکنید!

مدیریت معامله گر در نقطه مقابل مدیریت متحول ساز قرار دارد.مدیری را تصور کنید که در دفتر خود نشسته و مدام به کارمندانش دستور میدهد و روند پیشرفت کاریشان را بررسی میکند اما بندرت شناخت درستی از اعضای تیم خود دارد. در دید این مدیران، نتیجه بدست آمده ،تنها نکته مهم و قابل بررسی از هریک از کارمندان است بدون آنکه اهمیتی برای رشد فردی افراد قائل شوند. در استراتژی مدیریتی معامله گر :

 • مدیران همواره در امور کارمندان دخالت میکنند.
 • تا زمانیکه مشکلات به یک معضل واقعی تبدیل نشوند، قدمی برای حل آنها بر نمی دارند.
 • تنها زمانیکه نیاز به دادن دستورالعمل ها یا گرفتن نتایج باشد، با کارمندان ارتباط برقرار میشود و افراد بخاطر هر نوع شکست یا اشتباهی مورد سوال قرار گرفته و جریمه میشوند!

تحقیقات نشان میدهد که مدیران زن نیاز بیشتری به نشان دادن قدرت در عین ظرافت دارند و استراتژی مدیریتی معامله گر میتواند برای آنها زیان آور باشد. لذا مدیران زن میبایست بیشتر و بیشتر بر مدیریت تحول ساز متمرکز شوند تا به تیم کاریشان اجازه داده شود که اهداف و انتظارات بزرگتری را متصور شود بدون آنکه از عواقب شکستهای احتمالی و مواخذه بخاطر آن، نگران شوند.

اگر نیازمند دریافت مشاوره‌ی اختصاصی تری هستید، کافی است با گروه مشاورین ما در پاوینو در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره

3-از جنسیت خود استفاده کنید!

دانشمندان اعصاب و روان به این نتیجه رسیده اند که زنان از اکسی توکسین بیشتری نسبت به مردان برخوردارند.این ماده شیمیایی  که به هورمون صمیمیت معروف است ، به افراد کمک میکند تا احساس صمیمیت و شفقت بیشتری نسبت به اطرافیان از خود نشان دهند.و به همین علت ، مدیران زن بشکل ذاتی اهمیت بیشتری به آرامش و سلامتی زیردستانشان میدهند و تمایل به ارتباطی نزدیک تر با آنها دارند. لذا در نگاه غالب مدیران زن ، تاکیدی بر رشد فردی کارمندانشان وجود دارد تا از یک مدیر صرفا دستور دهنده و بی توجه ، فاصله بگیرند.از طرفی مغز زنان به آنها کمک میکند تا بهتر احساساتشان را بیان کنند و همین به بیان بهتر انتظارات و خواسته های مدیران زن از تیم خود کمک شایانی مینماید.

4- مدیر را جایگزین رئیس کنید!

در سنین جوانی معمولا به دختران القا میشود اگر با صدای بلندتری صحبت کنند یا همواره تلاش کنند که سرگروه باشند، یک رئیس واقعی خواهند بود.و جالب آنکه غالب پسران هم به همین صورت رفتار میکنند.این پدیده منجر به آن شده است که زنان تمایل و تلاش کمتری برای گرفتن فرصتهای مدیریتی از خود نشان بدهند. خوشبختانه در کشورهای توسعه یافته  فرهنگی و اقتصادی ، جنبش هایی بوجود آمده که زنان با پذیرفتن ویژگی های شخصیتی شان و بدون نیاز به تغییر نسبت به آنچه عرف یا آموزش های غلط به آنها دیکته میکند، برای رسیدن به اهدافشان تلاش کنند.

لذا مدیران زن بهتر است بجای اهمیت دادن و تغییر به یک مدیر قلدر ، بر اهداف مدیریتی و حرفه ای تمرکز کنند:

 •  کلمه رئیس را از دایره واژگان خو د حذف کنید .
 • تفاوت های فردی را در انتظارات از تیمتان ببینید
 • دانش حرفه ای تان را توسعه داده و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

5- وظایف را بر مبنای ظرفیت افراد تودیع نمایید

یکی از بهترین استراتژی های مدیریتی زنان، اعطا نمودن وظایف به افراد بر مبنای ظرفیت و تواناییشان است. بجای معطوف سازی کارها بر مبنای  زمان یا حجم کاری ، ببینید که اعضای تیم ، بشکل طبیعی در چه کار یا تخصصی بهتر عمل میکند و به آن علاقه بیشتری نشان میدهد. راهکار دستیابی به این هدف ، گذارندن زمان بیشتر با کارمندان و شناخت از نزدیکتر آنها و قابلیت هایشان است.

یک استراتژی دیگر بهمین منظور ، گرفتن کوئیز و تست های شخصیتی از کارمندان میباشد بشرط آنکه آزمون ها ، مبنای علمی صحیح داشته باشند.
6-  تعاملات زیاد

با تکیه بر بسیاری از نظریه های علمی و روانشناختی ، زنان به طور طبیعی دایره لغت بیشتری دارند و یا از دایره لغت بیشتری نسبت به مردان استفاده میکنند.و همین یک کلید موفقیت برای مدیران زن است.زمانیکه کارمندانتان به مشکل یا چالشی برخورد میکنند ،شما را مناسبتر از مدیران مرد برای مطلع سازی و مشورت تشخیص میدهند.

مدیران زن میبایست یک نکته مهم را در نظر بگیرند :

به کارمندانتان یادآوری کنید که چقدر کارشان و وجودشان برای موفقیت کسب و کار اهمیت دارد. این یاداوری میتواند به صورت حقوق های تشویقی یا آسانتر نمودن شرایط کاریشان انجام شود.

جهت آشنایی بیشتر با تکنیک های مدیریتی و تبدیل شدن به یک مدیر موفق، فرم مشاوره پاوینو را تکمیل نمایید!

درخواست مشاوره
نظرات کاربران
سارینا

مطالب مفیدی بود، ممنون از مقالتون

1 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید