مقالات

سیستم سازی کسب و کار

سیستم سازی کسب و کار به معنای انجام فعالیت هایی است که سبب می شود تا کارها و فعالیت های شرکت ها با کمترین نظارت مدیران به درستی پیش روند.سیستم سازی ئابستگی مدیران را به حداقل می رساند تا جایی که حتی زمان هایی که آنها در شرکت حضور ندارند فعالیت های شرکت به خوبی انجام شود.کسب کار و تجارت ها همچون سیستمی می باشند که عوامل آن به هم مرتبط و وابسته اند و فعالیت آن عناصر به یک خروجی مشترک می انجامد که این خروجی در کسب و کار ها می تواند فروش بیشتر و یا افزایش سود باشد.با پاوینو همراه باشید تا بیشتر با سیستم سازی کسب و کار آشنا شوید.

اجزاء سیستم سازی

سیستم سازی شامل سه جزء اعضا،ابزار های مورد استفاده و اسناد می باشد.اعضا شامل تمامی افرادی هستند که در شرکت کار می کنند یا شما را در مسیر فعالیتتان یاری می نمایند.ابزار های شما شامل تلفن،کامپوتر،اپلیکیشن ها و ... می باشد.تمامی این سه جزئ دست به دست هم می دهند تا به یک خروجی مشترک که همان رشد سود می باشد دست یابند.
اگر صاحب یک کسب و کار می باشد در حقیقت شما شامل یک سیستم می باشید که از کارمندان و ابزار و اسناد بهره می برید،تنها کاری که لازم است انجام دهید بهینه سازی ای سیستم کسب و کار می باشد تا به بهترین عملکرد دست یابید.

مزیت های سیستم سازی

اولین مزیت سیستم سازی کسب و کار آن است وقت بیشتری را برای مدیران به وجود می آورد چرا که دیگر نیازی نیست تا مدیران در تمام کار ها و تصمیم گیری های کوچک شرکت کنند.بدین ترتیب زمان بیشتری دارند تا بر روی مسیولیت های اصلی خود و مسائل مهم تر تمرکز کنند.در اغلب شرکت ها مدیران بیشتر وقت خودرا صرف کارهایی می کنند که در حیطه وظایف کارمندان است.در حقیقت وظایفی را به عهده دارند که یک کارمند خوب می تواند از پس آنها بر بیاید مثل رسیدگی به امور مالی و حسابداری و ... که برخلاف آنه که ممکنه تصور شود از وظایف مدیران نمی باشد.سیستم سازی در شرکت سبب می شود تا کارها و وظایف به درستی تقسیم بندی و به بهترین صورت انجام شود.در این صورت مدیران زمان دارند تا به مسئولیت های در حیطه خود بپردازند.برای مثال می توانند برای آینده شرکت هدف گذاری کنند،برای رسیدن به این اهداف برنامه ریزی نمایند و با استراتژی و ایجاد انگیزه در کارکنان مسیر رسیدن به این اهداف را آسان تر نمایند.این دومین مزیت سیستم سازی می باشد.
و سومین مزیت سیستم سازی را میتوان افزایش رشد کسب و کار دانست به طوری که اگر سیستم سازی برای شرکت های بزرگ صورت نگیرد،رشد پس از مدتی کاهش و یا متوقف می شود.ارائه دادن خدماتبرای تعداد کمی مخاطب و یا مشتری بسیار آسان می باشد اما برای ارائه دادن همین خدمات به تعداد چندین هزار نفر نمی توان از نیروی انسانی استفاده کرد؛اینجاست که لزوم استفاده از سیستم سازی نمایان می شود.در نتیجه اگر میخواهید یک کسب و کار نا محدود و رو به رشد داشته باشید باید همین الان دست به کار شوید و از سیستم سازی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:رشد فروش

تفکرات اشتباه درباره سیستم سازی

برخلاف تصور برخی افراد افزایش ساعت کاری به تنهایی نمی تواند موجب رشد کسب و کارتان شود.این که کارمندان شما روزانه بیش از 10 ساعت کار کنند به تنهایی تضمین کننده افزایش رشد فروش نمی شود.
بسیاری از مدیران فکر می کنند که هیچ کس مثل خودشان نمی تواند از عهده کار ها برآید و به همین جهت از واگذاری کارها به کارکنان خود به طور تمام و کمال گریزان اند.اگرچه برای واگذاری کارها به افراد باید از صلاحیت آن ها مطمئن شد و به آنها آموزش های لازم را داد اما اگر مدیران بخواهند به تنهایی همه مسئولیت ها را به عهده بگیرند هرگز موفق به توسعه کارشان نمی شوند.عده ای دیگر ممکن است متصور شوند که با واگذاری کارها به دیگران خود را فردی بی ارزش نشان می دهند در صورتی که هرگز به این صورت نبوده و برای اداره درست ناچارید تا به افراد اطمینان کنید؛در این صورت زمان بیشتری هم برای انجام دادن وظایف مدیریتی دارید.

بیشتر بخوانید:عوامل موفقیت در فروش


اگرچه امروزه عصر تکنولوژی و فناوری می باشد اما همچنان افرادی هستند که سعی دارند تا بدون استفاده از آنها کارهای خود را پیش ببرند.باید بگویم که برای سیستم سازی شما ناچارید تا از این فناوری ها استفاده نمایید.لازم است تا با اپلیکیشن های مختلف آشنا شوید تا بتوانید به وسیله آن ها کارها و وظایف را به کارمندان خود بسپارید و آنها نیز بتوانند با شما در تعامل باشند و نتایج مربوطه را به شما ارئه دهند.اگرچه می توانید از یک فرد متخصص در این زمینه بهره ببرید تا او این گونه کارهای نرم افزاری را برایتان انجام دهد اما قطعا اگر نظارت خودتان وجود داشته باشد کارها بهتر پیش خواهند رفت.
در آخر اینکه اگر شما مدیری هستید که بسیار پر مشغله اید و با وجود ساعات کاری طولانی نتیجه مورد قبولی نگرفته اید بهتر است هر چه سریع تر نسبت به سیستم سازی کسب و کارتان اقدام فرمایید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید