مقالات

کاهش هزینه ها در کسب و کار(قسمت دوم)

در مقاله پیشین درباره هزینه های کسب و کار ها و راه های کاهش این گونه هزینه ها بدون اخراج کارکنان صحبت شد و راهکارهایی ارائه شد.اداره یک کسب و کار و تجارت هزینه های زیادی را در بر می گیرد و برای کاهش این هزینه ها راه های زیادی وجود دارد.مابقی این راه حل ها را که لازم است مدیران از آن آگاه باشند در این مقاله با هم مرور می کنیم.

کارمندان پاره وقت

در راستای کاهش هزینه ها در کسب و کار استفاده بیشتر از نیروی کار پاره وقت و دانشجو توصیه می شود چرا که حقوق دریافتی نیروی کار پاره وقت کمتر می باشد.علاوه بر این نیروی جوان انگیزه و انرژی بیشتری برای انجام کار ها دارند. نیروهای جوان ایده های خلاقانه و جدیدی نیز دارند که می تواند به شما در روند بهبود اوضاع کمک نماید.می توانید با واگذاری برخی از کار های مهم به آنها استعداد آنها را شناسایی نمایید و در زمینه مرتبط از ایده هایشان استفاده کنید. 

بیشتر بخوانید:کاهش هزینه ها در کسب و کار (قسمت اول)

صداقت در کار

در شرایط بحران مالی کارکنان دچار اضطراب و نگرانی بیشتری نسبت به آینده خود هستند.در این شرایط سعی کنید با برگزاری جلساتی به صورت هفتگی یا ماهانه آنها را در جریان روند و برنامه های شرکت قرار دهید و با صداقت با آن ها صحبت کنید تا از استرس آن ها بکاهید.اضطراب و نگرانی کارکنان در روند  و کیفیت کار آنها تاثیر می گذارد. 

مدیریت مخارج

در شرایط بحران مالی باید نهایت دقت و توجه را داشته باشید که از بودجه خود به درستی استفاده نمایید و تا جای ممکن آن را حفظ نمایید.خرید ها را به صورت عمده انجام دهید.می توانید در خرید های عمده با چند کسب و کار های دیگر نیز مشارکت نمایید.این به نفع شما و سایرین می باشد.
با تامین کنندگان موارد مصرفی خود مذاکره کنید و تا جای ممکن از آنها تخفیف بگیرید.بسیاری از شرکت ها در عوض تسویه حساب نقدی حاضر هستند به مشتری خود تخفیف دهند.همچنین اگر مشتری ثابت و قدیمی آنها هستید با یادآری این موضوع و همینطور خوش حسابی های پیشین از آنها در خواست تخفیف یا مهلت پرداخت بیشتر کنید.احتمالا آنها مایلند تا مشتری های ثابت خود را حفظ نمایند.همچنین ممکن است آنها با پیشنهاد شما جهت پرداخت منظم به صورت اقساتی نیز موافقت نمایند.
از مشتری ها و مخاطبان خود بخواهید تا در اسرع وقت با شما تسویه حساب کنند.در این مورد تعلل نکنید و خجالت نکشید.برای پرداخت ها بازه زمانی را مشخص نمایید و از مخاطب بخواهید که در آن بازه نسبت به پرداخت فاکتور خود اقدام نماید.با گذاشتن طرح های تشویقی و یا تخفیفی آنها را نسبت به پرداخت زودتر از بازه زمانی ترغیب نمایید.همچنین جهت جلوگیری از پرداخت خارج از موعد مقرر و دیر هنگام،جریمه در نظر بگیرید.
استفاده از اسپانسر مالی هم گزینه ای مناسب جهت کاهش هزینه ها می باشد.بدین صورت که در ازای پرداخت برخی هزینه های کسب و کارتان در تبلیغات خود و یا کارت ویزیت نام یا برند تجاری آنها را نیز نمایش دهید.سعی کنید روابط خود را گسترش دهید تا سرمایه گذاران بیشتری با شما آشنا شوند.بدین منظور تلاش کنید در اکثر همایش ها و گردهمایی ها و جلسات حضور داشته باشید.

کاهش هزینه دفتر کار

تلاش کنید در تمدید قرار داد خود از صاحب ملک تخفیف بگیرید.اگر برایتان مقدور است محل دفتر یا شرکت خود را به منطقه ای ارزان تر جا به جا کنید.علاوه بر جابه جایی منطقه ای می توانید دفتری با متراژ کمتر اجاره کنید و یا اگر فضای شما بزرگ است بخشی از آن را اجاره دهید.حتی میتوانید با کسب و کار نوپای دیگری شریک شده و از یک دفتر کار به صورت مشترک استفاده نمایید.

حذف کاغذ 

شاید به نظرتان عجیب باشد و این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه حذف کاغذ می تواند تاثیر چشمگیری در کاهش هزینه ها در کسب و کار داشته باشد.جواب این است:علاوه بر اینک خرید خود کاغذ هزینه دارد شما مجبور به خرید دستگاه های پرینتر و غیره نیز می شوید.همچنین شما به یک نیرو جهت دسته بندی و بایگانی کردن نیاز دارید و در نتیجه علاوه بر پرداخت هزینه،زمان زیادی را نیز از شما می گیرد.

کاهش هزینه بازاریابی

هزینه های بازاریابی را تا حد زیادی کاهش دهید و یا حتی حذف کنید.بیشتر به سمت بازاریابی آنلاین بروید که هزینه کمتری برایتان دارد و تاثیر آن بیشتر است.می توانید با سایر کسب و کار های مشابه همکاری کنید و بازاریابی را به صورت مشترک انجام دهید بدین طریق هزینه های بازاریابی هر دو تجارت نصف می شود.به جای هزینه کردن برای بازاریابی جهت جذب مشتری جدید تلاش کنید تا مشتری های قدیمی تان را حفظ و به خود وفادار کنید.با ارائه دادن طرح های ویژه مشتریان قدیم و یا ارئه انواع تخفیف ها آنها را مجدد به سوی خود بکشانید.
اگر در شهر های کوچک زندگی می کنید و مخاطب کسب و کار شما در همان شهر می باشد می توانید با تبلیغات در شبکه ی همان شهر علاوه بر صرفه جویی در هزینه تبلیغات توجه مخاطب را نیز به خود جلب نمایید.

بیشتر بخوانید:فنون بازاریابی

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید