مقالات

دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده!معرفی 10 ابزار اصلی بازاریابی دیجیتال | پاوینو

انواع دیجیتال مارکتینگ
به همه روش ها و تکنیک های بازاریابی که با ابزارهای الکترونیکی یا اینترنتی انجام میشوند ،دیجیتال مارکتینگ گفته میشود. در ایران، دیجیتال مارکتینگ عموما و به اشتباه معادل بازاریابی اینترنتی تعریف میشود درصورتیکه بسیاری از ابزارها و راهکار های بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ به صورت آفلاین و با استفاده از دیگر تکنولوژی ها انجام میشود. پاوینو در ادامه انواع اصلی دیجیتال مارکتینگ را به شما معرفی میکند.

انواع راهکارها و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ :

1- بازاریابی محتوایی

این نوع از دیجیتال مارکتینگ بصورت تهیه مطلب و نگارش محتوای جذاب برای مخاطبین موردنظر میباشد. محتوای نگارشی مانند متن، عکس یا ویدئو ، میبایست جذاب ، معتبر و مرتبط با اهداف و استراتژی های از پیش تعیین شده دیجیتال مارکتینگ باشند که میتوانند در سایتها یا شبکه های اجتماعی منتشر شوند .

  • نکته مهم در دیجیتال مارکتینگ با این روش اینکه بسیاری از سایتها یا شبکه های اجتماعی اقدام به انتشار مطالب بی ارزش ، غیر معتبر ، تکراری،  زرد و حتی اسپمی می نمایند که دقیقا اثر معکوس و منفی بر اهداف دیجیتال مارکتینگ دارد.
  • وبلاگهای اینترنتی ، ویدئو سازی ، پادکست ها ، اینفوگرافیک ها (پوسترهای دارای محتوای تصویری و نوشته ه ای مختصر)، انتشار محتوای تحقیقاتی و  کتابهای الکترونیکی از نمونه های بازاریابی محتواها در دیجیتال مارکتینگ هستند.
  • یک نکته مهم آنکه  گوگل بعنوان یکی از اصلی ترین موتورهای جستجو ، برای بسیاری از سایتها با محتوای خاص قوانین سفت و سختی در نظر گرفته است. مثلا سایتهایی که موضوع آنها مرتبط با سلامتی یا مسائل مالی مردم است، میبایست در انتشار محتوای معتبر و علمی حداکثر تلاش خود را بکار ببرند و در غیر اینصورت میتوانند از صفحات نتایج گوگل بطور کامل حذف شوند.
  • از دیگر روش و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ میتوان به بازاریابی ایمیلی ، و نیز سئو اشار کرد که در ادامه به آنها میپردازیم.

مطالب مرتبط: 8 تا از بهترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ

2- دیجیتال مارکتینگ با سئو

هدف سئو در دیجیتال مارکتینگ افزایش بازدید از محتوای تولید شده با استفاده از مخاطبین بیشتر است.لذا برای مطالب انتشار یافته در اینترنت ، تکنیک ها و ترفندهایی متناسب با استانداردهای موتورهای جستجو (گوگل یا بینگ و ..) در زمان نگارش و انتشار بکار گرفته میشود که نهایتا ، منجر به نمایش مطالب در اولین نتایج گوگل و دیگر موتورهای جستجو میشود.بدین ترتیب ، امکان افزایش بازدید از آن مطلب یا سایت توسط افرادی که موضوع خاصی را سرچ کرده اند بوجود میآید که با دیگر استراتژی های بازاریابی ، میتوان این ترافیک از مخاطبین را به  سوی اهداف دیجیتال مارکتینگ منتقل نمود.

  • تکنیک های سئو همیشه و برای محتواهای تولید شده بکار گرفته نمیشوند ، بلکه میتوانند به روش های دیگری مثل گرفتن لینک از دیگر سایتها یا اکانتهای پرمخاطب به صفحه شما (بک لینک)، یا بصورت بهینه سازی در بخش فنی و طراحی سایتها ، اتفاق بیفتد.

 2 نکته مهم در خصوص سئو:

انواع دیجیتال مارکتینگ

انواع روشهای سئو در دیجیتال مارکتینگ به سه شکل کلاه سفید ، کلاه خاکستری و کلاه سیاه وجود دارند.

  •  شرکتهای گوگل و بینگ تمامی استراتژی های دیجیتال مارکتینگ و جستجو ها را زیر نظر داشته و مدام الگوریتمها و مدلهای نمایش جستجوی خود را تغییر میدهند.
  •  بسیاری از تکنیک های سئو با نام  تکنیک های کلاه خاکستری و کلاه سیاه ،میتوانند موجودیت و ارزش کل سایت را بخطر بیندازند و درصورت اطلاع موتورهای جستجو از این نوع تکینک ها ، سایت را به صورت موقت یا بطور کامل از قسمت نمایش در جستجو ها خارج و حذف کنند که به آن پنالتی گفته میشود.لذا همواره پیشنهاد ما بکارگیری تکنیک های امن در سئو (کلاه سفید ) یا بکارگیری تخصصی و موقتی از تکنیک های کلاه خاکستریست. که میبایست توسط متخصصان و افراد مطلع از این تکنیک های سئو در زمان تهیه محتوا و .. در سایتها بکار گرفته شود.

شرکت مرسدس بنز از جمله سایتهایی بود که در سالهای اخیر قربانی سئوی کلاه سیاه خود شده و از گوگل پنالتی شد.

3- دیجیتال مارکتینگ از طریق موتور جستجو(SEM)

بازاریابی اس ای ام تمامی تکنیک های رایگان یا با پرداخت پول برای افزایش مخاطبین سایتها و شبکه های اجتماعی را شامل میشود.درواقع این نوع از دیجیتال مارکتینگ، اهدافی مشابه سئو دارد اما معمولا با پرداخت هزینه برای تبلیغات گوگل (گوگول اَدز )، بینگ ادز ، و ادز ورک ، سایت و محتوای شما را در صفحه اول سرچ های خود برای مدت مشخصی قرار میدهد. و در کنار آدرس سایت ، یک علامت مانند Ad که نشان دهنده تبلیغات در گوگل و .. میباشد، قرا میگیرد. خاصیت این نوع تبلیغات آنست که حتی اگر وضعیت سئو یا کیفیت محتوای سایت شما چندان بالا نباشد ، باز هم بالاتر از همه نتایج و در صفحه اول قابل مشابه است.

مطالب مرتبط: افزایش فروش با ابزار های دیجیتال مارکتینگ

4-دیجیتال مارکتینگ با شبکه های اجتماعی

صفحات مجازی بسیاری در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، گروه ها و کانالهای تلگرامی  و ... دنبال کننده های قابل توجهی دارند و از همین طریق اقدام به تبلیغات برای محصولات خود یا حتی دیگران مینمایند. محتوای این صفحات لزوما در مورد یک موضوع مشخص و ثابت نیست و میتوان انواع پست ها شامل عکس ، متن و لینک به فروشگاه و .. را در آنها ایجاد کرد.

همین صفحات اجتماعی از ابزارهای جانبی سئو در دیجیتال مارکتینگ میباشند به این صورت که بصورت خارج از سایت اصلی (آف پیج) مخاطبان خود را جذب و بعد با قراردهی لینک به سایت اصلی ، این ترافیک را به سمت سایت یا فروشگاه خود منتقل میکنند.

 2 نکته مهم در خصوص سئو:

انواع دیجیتال مارکتینگ

شناسایی و بکارگیری بهترین ابزار و تکنیکهای دیجیتال مارکتینگ نیازمند تخصص و دریافت مشاوره است


5- دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات کلیکی

این نوع از دیجیتال مارکتینگ، به این صورت عمل میکند که به افراد زیادی بابت کلیک بر روی هر صفحه از سایت مورد نظر ، مبلغ محدودی پرداخت میشود تا آمار ترافیک و بازدیدهای سایت بصورت هدفمند اما دروغین افزایش یابد. بالارفتن ترافیک سایتها ، منجر به کسب امتیاز و رتبه بهتری در سایتهایی مثل الکسا میشود. و بدین صورت در آمار این سایت، سایت شما جزو صفحات پرمخاطب در دنیا و کشورتان امتیازبندی میشود.بگونه ای که دیگر شرکتها و افراد برای تبلیغات کسب و کار خود بابت تبلیغات در سایت، مبالغ قابل توجهی پرداخت میکنند. همچنین امکان دارد کسب و کارهایی که موضوعی مشابه سایت شما دارند ،شما خرید سایتتان را بشما پیشنهاد دهند.

6- بازاریابی کمیسیونی affiliate marketing

یکی دیگر از انواع پرطرفدار دیجیتال مارکتینگ بازاریابی ها کمیسیونی ست که میتواند درآمدزایی قابل توجهی برای صاحبان کسب و کار ها و شرکت های فروشنده بوجود آورد.این روش به اینصورت است که شرکتها افراد یا کمپانی هایی بابت بازاریابی محصولات /خدمات مورد نظر ، را شریک بخشی از سود و درآمد خود میکند. درواقع این مدل از بازاریابی بصورت شراکتی و پرداخت کمیسیون های بازاریابی انجام میگیرد.این نوع از بازاریابی میتوان بصورت تبلیغ سایت یا کمپانی یا محصولات آن در سایتهای دیگر با ذکر مطالب و اطلاعاتی در خصوص آنها ، لینک کمپانی یا فروشگاه اصلی ویا در شبکه های اجتماعی پرمخاطب  اتفاق بیفتد.

  • رپورتاژ آگهی از این نمونه های پرطرفدار در بازاریابی کمیسیونی ست که تبلیغات مورد نظر در سایتهای خبری مرتبط انجام میشود.

مطالب مرتبط: 10 سوال مهم برای انتخاب بهترین روش بازاریابی دیجیتال

7- ایمیل مارکتینگ

بازاریابی از طریق ایمیل ،نوع دیگری از روشهای دیجیتال مارکتینگ میباشد که تبلیغات مورد نظر با ارسال ایمیل به مردم انجام میشود. ایمیل مارکتینگ میتواند شامل ارسال تبلیغات ، مطالب ، اخبار و .. به مشتریان قبلی ، خبرنامه ها ، تبلیغات به ایمیلهای مشخص یا بصورت پراکنده باشد.

بسیاری از مدیران بازاریابی، این تکنیک از دیجیتال مارکتینگ را منسوخ  یا غیرمفید میدانند درصورتیکه اگر به بانک اطلاعاتی درستی از ایمیل مشتریان دسترسی داشته باشید، یا ایمیل مارکتینگ را با دیگر استراتژی های دیجیتال مارکتینگ تلفیق و همراه نمایید، این روش همچنان میتواند مثمربه  ثمر واقع شود.

8-پیامک های تبلیغاتی

پیامک های تبلیغاتی که از طریق ارسال اس ام  اس ، واتس اپ و دیگر مسنجر ها به مشتریان ارسال میشود، از جمله استراتژی های کاربردی در دیجیتال مارکتینگ است. اگر این پیامک های تبلیغاتی شکل اسپمی و هرزنامه ای به خود نگیرند و برای مخاطبین آنها ایجاد مزاحمت نکنند، میتوانند نقش قابل توجهی در جذب مشتریان ایفا نمایند.

9- دیجیتال مارکتینگ رادیویی و تلویزیونی

این نوع از دیجیتال مارکتینگ تقریبا در محدوده غیراینترنتی و آف پیج دسته بندی میشود.بازاریابی و تبلیغات رادیو و تلویزیونی جزو قدیمی ترین روشهای تبلیغاتی بوده که هنوز کاربردی و پر طرفدارند.آگهی های بازرگانی و میان برنامه ، تهیه برنامه های کوتاه رادیویی یا تلویزیونی درمورد کمپانی یا محصولات/خدمات  مورد نظر ،و پخش آنها در زمان درست میتواند منجر به جذب مخاطبان و مشتریان زیادی برای محصولات  یا خدمات شما شود.این نوع از دیجیتال مارکتینگ میبایست با استراتژی ها و دراستای دیگر برنامه های تبلیغاتی و بازاریابی طراحی و بکار برده شود.

10- بازاریابی  دیجیتال در تلویزیون و بنر های عمومی

حتما در مسابقات حساس ورزشی ، با تبلیغاتی از شرکت های مختلف روی بدنه ها یا تلویزیونهای ورزشگاه ها و حتی بعنوان اسپانسر تیمها برخورد کرده اید. این تبلیغات از نظر داشتن تعدادی بالای مخاطبان در یک رویداد مشخص ، یا یک مکان پرجمعیت مثل بنرهای تبلیغاتی در اتوبانها یا چهارراه های اصلی شهرها ، همواره مورد توجه مدیران بازاریابی شرکت ها و کسب و کار های بزرگ و کوچک بوده اند.

نتیجه گیری :

تکنیک های بسیاری در دیجیتال مارکتینگ وجود دارند که اگر بصورت درست و با استراتژی های منطقی و علمی برای بازاریابی محصولات و خدمات بکار برده شوند،تضمین کننده موفقیت در کسب و کار و درآمد زایی فروشندگان و صاحبان کسب و کارها خواهند.

اگر شما هم برای کسب و کار خود بدنبال بهترین تکنیک ها و استراتژی های عملی در دیجیتال مارکتینگ هستید، فرم مشاوره پاوینو را تکمیل نمایید.

درخواست مشاوره
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید