مقالات

17 تکنیک بازاریابی و جذب مشتری برای رستوران و فست فودها | پاوینو

تکنیک بازاریابی رستوران فست فود
 رقابت در کسب و کارهایی مثل رستوران ها و فست فودها بسیار بالا و فشرده است.خصوصا اگر بتازگی راه اندازی و افتتاح شده باشند.بنابراین برای موفقیت در این بازار رقابتی،میبایست تکنیک ها و استراتژی های عملی و کاربردی بازاریابی را بکار ببرید. در این مقاله از پاوینو ، انواع تکنیک های بازاریابی و جذب مشتری را برای رستوران و فست فودها به شما آموزش میدهیم.

17 ایده بینظیر بازاریابی برای رستوران و فست فود ها

1- بازاریابی با عکاسی های خوشمزه

اگر به هرکدام از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام سر بزنید، در دسته بندی های ترند آنها ،با یک  بخش مخصوص غذا و خوراکی ها مواجه میشوید که طرفدارهای زیادی داشته و در آن انواع عکس، پست و تبلیغات درمورد غذا ها، خوراکی ها یا رستوران ها دیده میشود.

همین سر نخ خوبی برای بکارگیری اولین تکنیک طرح تبلیغاتی و بازاریابی برای تبلیغ رستوران و فست فود است .از غذا ها و خوراکی هایی که سرو میکنید عکس های جذاب و هیجان انگیز بگیرید. ترفند ها و راهکارهای بصری که چشم افراد را به خود درگیر میکنند، پرمخاطب ترین بخش از فضای مجازی و دیگر ابزارهای تکنولوژیکی اجتماعی هستند.

 • نکته مهم در همین ابتدا آنکه چندان به مهارتهای عکاسی خود اعتماد نکنید و اجازه بدهید یک عکاس حرفه ای و متخصص که تجربه عکسبرداری و تبلیغات در زمینه غذا ها و رستوران ها را دارد، این کار مهم را برعهده بگیرد. چراکه اگر بهترین شیوه و طراحی را برای خوراکی ها یا غذاها را در میان دیگر رقبای خود  دارید، ممکن است شیوه و سبک عکاسی شما نتواند همه کیفیت و هنرتان را به مردم و مشتریان خود نشان بدهد.
 • یک نکته مهم دیگر در این نوع بازاریابی تبلیغاتی، استفاده از هشتگ میباشد . اگر قبل از کلماتی که قصد تبلیغ آنها را در پیج های شبکه های اجتماعی دارید، این علامت را بگذارید، مخاطبینی که دنبال این نوع کلمات هستند، آسانتر و با احتمال بسیار بالاتری با پیج و پست هایتان روبرو خواهند شد.

تکنیک بازاریابی رستوران فست فود

با عکسبرداری از غذا ها و خوراکی ها، برای رستوران خود بازاریابی کنید!

2- بازاریابی دیجیتال با اپلیکیشن ها

استفاده از ابزارها و اپلیکیشن های غذایی میتواند به شکل قابل توجهی رستوران و فست فود ها را بر سر زبانها بیندازد.همچنین میتوانید برای سرویس سفارش ، ارسال یا مکاتبه با مشتریان خود ، از امکانات اپلیکیشن های دیگر برای تبلیغات و بازاریابی رستوران خود استفاده کنید.

در همین زمان ، بد نیست به شیوه های سنتی اقدام به بازاریابی و تبلیغ رستوران و فست فود خود نمایید. مانند پخش کردن کارت ویزیت یا تراکر های جذاب ، مختصر و با یک شعار مشتری پسند اما منحصر بفرد در محدوده محل کسب خود.

اگر بدنبال ایده های جذاب برای تبلیغ رستوران و مشاوره های بازاریابی کسب و کار رستوران و فست فود خود هستید، فرم مشاوره پاوینو را تکمیل نمایید تا از فرصت محدود یک جلسه مشاوره رایگان پاوینو بهره مند شوید!

مشاوره بگیرید

3-بازاریابی با گوگل مپ

گوگل ری ویو (google reviews)، یکی از بهترین ابزارها برای معرفی محل و  نمایش بازخورد مشتریان است که بخوبی میتواند رستوران یا فست فود شما را بدون هزینه تبلیغ کند. از آنجا که گوگل مپ ثبت محل کسب و کار شخصی را برای ایران تحریم کرده است، میتوانید در شبکه های اجتماعی دیگر مثل فیس بوک یا لینکدین  یک صفحه غیر شخصی (پیج کمپانی) بسازید، و بعد در بخش آدرس در تنظیمات پروفایل آنها ، هم از روی نقشه دستی و هم بصورت نوشتاری آدرس رستوران یا فست فود خود را وارد و ذخیره نمایید. پس از آن با چند اکانت جیمیل مختلف ، در زمانهای مختلف ، محل کسب خود را بر روی نقشه در گوگل اپ وارد نماییدو حتی برای آن امتیاز یا نظر (ری ویو) بگذارید. اگر چند روز صبر کنید، گوگل به این اطلاعات اعتماد میکند و آدرس های ثبت شده را در نقشه خود نشان خواهد داد. از این به بعد هر زمان که عنوان رستوران و فست فود شما در گوگل جستجو شود، یک باکس کوچک نظرات در زیر نقشه محل کسب تان، نشان داده میشود و مشتریان میتوانند نظرات و بازخوردهای خود از کیفیت غذا و رستوران شما را در آن با یکدیگر به اشتراک بگذارند!

 • نکته مثبت این تکنیک بازاریابی آنست که مشتریان میتوانند علاوه بر نظر ، عکس های مختلف از فضای رستوران بگذارند که برای تبلیغات و معرفی شما به مخاطبان فرصت بینظری خواهد بود.
 • یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ِ مشابه برای نمایش نقشه محل و ثبت بازخوردها ، یلپ YELP میباشد که تقریبا تمام ابزارها و امکانات ذکر شده در بالا را بهمراه بسیاری امکانات بازاریابی و تبلیغاتی دیگر برای صاحبان رستوران و فست فود ها و مشتریان آنها ارائه میدهد.این ابزار در حال حاضر در امکانات اینستاگرام موجود است.

4- بازاریابی پاپ آپ بر روی اپلیکیشن های معروف

ایده تبلیغ بر روی انواع اپلیکیشن های خارجی و داخلی موبایل ، میتواند فرصت مناسب برای بازاریابی و معرفی کوتاه رستوران و فست فود شما به مخاطبان این اپ ها باشد. در حال حاضر شرکت های داخلی بسیاری هستند که با دریافت هزینه ، تبلیغات تصویری رستوران و دیگر کسب وکارها بر روی اپلیکیشن های آی او اس و اندروید قرارمیدهند.

5-بازاریابی با ویدئو و پاکست

یوتوب به عنوان نسخه خارجی و آپارات بعنوان نمونه داخلی از شبکه های ویدئویی پرمخاطب ، این امکان را برایتان بوجود میآورد تا بصورت رایگان برای رستوران و فست فود خود با تیزرهای تبلیغاتی یا ویدئو های مختلف ، بازاریابی کنید.

 • پیشنهاد ما بشما بکارگیری خلاقیت در ساخت تیزر ها و فیلم ها ست.همچنین فراموش نکنید که زمان این ویدئو ها کوتاه باشد تا اثر معکوس تبلیغاتی و بازاریابی رستورانتان نداشته باشد.

6-افراد مشهور را فراموش نکنید

اگر مقیاس کسب و کار یا بودجه شما این امکان را میدهد، میتوانید از میان بسیاری از سلیبریتی های هنری یا فرهنگی و ورزشی افرادی را به رستوران یا فست فود خود دعوت نمایید و با روش های مختلف ، مردم را از زمان حضور این افراد مشهور مطلع نمایید. با اینکار بخاطر کنجکاوی و دیدن سلبریتی مورد نظر ، افراد زیادی به رستوران یا فست فود شما سرازیر میشوند .

7-بازاریابی رستوران با خرید سایت

یکی از بهترین ایده های بازاریابی دیجیتال برای رستوران و فست فود ها ، داشتن یک سایت شخصی ست. علاوه بر آنکه این سایت ابزارها و امکانات زیادی در اختیارتان برای تبلیغات کسب و کارتان قرار میدهد، میتوانید مانند یک مجله غذایی ، به یک مرجع از دانستنی های آشپزی ، تهیه غذا و خوراکی ها تبدیل شوید و از این طریق مخاطبان قابل توجهی جذب نمایید.

 • همینطور با این تکنیک، وجهه کسب و کار شما رسمی تر و معتبر تر از رقبایتان در بازار مشتریان نشان داده خواهد شد.

8-بازاریابی با اعتماد سازی

تکنیک بازاریابی رستوران فست فود
از کارمندان و آشپزها ، عکسهای واقعی اما جالب تهیه کنید!


رستوران شما باکیفیت ترین و خوشمزه ترین خوراکی ها را به مشتریان ارائه میدهد. قیمت های منو هم معقول و قابل قبول است. فضای داخلی رستوران یا فست فود تان هم طراحی جذاب و مشتری پسندی دارد و انواع تبلیغات و بازاریابی را هم برای رستوران و فست فود خود انجام داده اید. با این وجود بازهم مشتریان دوست دارند بدانند در آشپزخانه چه خبر  است!

 •  از کارمندان ، آشپزها و دیگر کارکنان خود عکسهای جذاب و مختلفی تهیه کنید و به این صورت آنها را به مشتریان خود معرفی نمایید. این عکسها میتواند کارمندان شما را در حال انجام کارهای رستوران یا در دوره همی ها و تفریحات جمعی همراه با دیگر همکارانشان نشان بدهد. بخاطر داشته باشید که یکی از موثر ترین راه های و تکنیک های بازاریابی معرفی صادقانه و اعتماد سازی میان مخطبان بازار هدف میباشد.
 • یک نکته مهم آنکه مرتب بودن و زیبایی پوشش کارمندان ، کسب و کار شما را منسجم تر و بهتر به دیگران نعرفی میکند.
 • لبخند و انرژی را در عکس ها فراموش نکنید!

9-واحد خبررسانی داشته باشید!

داشتن بخش اخبار از رویدادها و اتفاقات مهم  از کسب و کارتان در صفحات اجتماعی یا وبسایت شخصی تان ، خبر از زنده بودن و جریان داشتن مداوم رستوران و فست فود شما به مخاطبان میدهد. به این معنا که یک کسب و کار بی سابقه یا موقتی نیستید و مشتریان همیشگی  خود را دارید.

10- سراغ منتقدان رستوران ها و خوراکی ها بروید

افراد سرشناس زیادی به عنوان آشپز یا منتقد رستوران ها و فست فود ها اشتغال کاری دارند که میتواند در رسانه های کاری خود ، در مورد منو یا دیگر جنبه های کسب و کارتان مطالبی برای مخاطبان قابل توجه خود بنویسند و هرچقدر که این نوشته ها نکات مثبت  بیشتری را بخود اختصاص بدهد، بازاریابی و تبلیغات برای رستوران شما موفق تر در این زمینه عمل نموده است.

11-از بازخوردهای منفی رستوران استفاده کنید!

همواره مشتریان ناراضی از شیوه سرویس دهی یا کیفیت غذا و قیمت در رستوران ها و فست فود ها پیدا میشوند که یا بشکل حضوری و یا در رسانه های اجتماعی ، شکایت خود را بگوش مدیریت و صاحبان  آن کسب و کارها میرسانند. تا آنجا که میتوانید از این بازخوردها مطلع شوید و با ارائه غذای رایگان، خوراکی های اضافی ، تخفیفات جالب و .. از مشتریان ناراضی خود دلجویی کنید.

 • این دلجویی ها را در همین مرحله متوقف نکنید و با دریافت راه ارتباطی و تماس با مشتریان ناراضی، در سفارشهای بعدی ، نظر آنها را جویا شوید و به آنها یادآوری کنید که نظرات مثبت آن ها برای رستوران و فست فود شما بسیار باارزش است و آنها را در شکل خدمات و غذاهای خود ترتیب اثر داده یا میدهید.

12- طراحی منوی رستوران

خلاقیت و ابتکارات زیادی را میتوان برای طراحی و نمایش منوی غذایی رستوران ها و فست فودها بکار برد تا بشکل جذاب تر و مفید تر ، به مشتریان در جهت انتخاب غذا ها کمک کند.

 • علاوه بر جذابیت طراحی وگرافیکی داخل منو ، اطلاعات مختلف از مواد غذایی بکار برده شده در غذا و حتی فواید تغذیه ای هر یک از غذا های رستوران یا فست فود خود را به مشتریان معرفی نمایید.
 • انواع نرم افزار ها و اپلیکیشن های اینترنتی هم میتوانند به این منظور ، به کمک بازاریابی و تبلیغات غذایی تان بیایند.

13- سرعت سرویس دهی به مشتریان را افزایش دهید.

به محض قبت سفارش غذا، مشتری بیصبرانه در انتظار سرو یا رسیدن غذا میماند. یکی از مهمترین نکاتی که در ذهن مشتریان رستوران ها و فست فود ها باقی میماند سرعت دریافت و سرو سفارشات است. بعلاوه غذا گرمتر بدست آنها میرسد.

14- بازاریابی با پکیج های ارسال غذا

اگر بخشی از سرویس رستوران شما به مشتریان خارج از محیط رستوران میباشد، پکیج های جذاب و خوش آب و رنگ و با لوگو و نام رستوران و فست فود، انواع لوازم جانبی  مثل بسته های ادویه ، سس های جالب ، قاشق چنگال و لیوانهای غیر پلاستیکی و گیاهی قابل بازیافت و .. را برای بازاریابی و تبلیغات فراموش نکنید!

15- بازاریابی با تخفیفهای مناسبتی

بد نیست در زمانهای خاصی از سال و متناسب با انواع مناسبت ها به مشتریان خود تخفیفات جذاب یا حتی جایزه بدهید. خصوصا که این مشتریان ، از نوع مشتریان باارزش و وفادار به رستوران و فست فود شما باشند که بتوانند همیشه از تخفیف های مخصوص بخود استفاده کنند.

بخاطر داشته باشید که هدف از بازاریابی و تبلیغات برای رستوران یا فست فود ها صرفا جذب مشتریان بیشتر نیست ، بلکه برای نگهداری و بازگرداندن مشتریان هم باید انواع ترفند ها و تکنیک های بازاریابی را بکار ببندید!

16-مشتریان را در تبلیغ کسب و کارشان همراهی کنید


بد نیست در یک تابلوی مخصوص یا در یک ظرف و ... به مشتریان رستوران یا فست فود خود اجازه بدهید کسب و کار و خدمات شغلی خود را با کارتهای ویزیتشان تبلیغ کنند.

 • حتی اگر ابتکار بیشتری بکار بگیرید، ممکن است بتوانید این مجموعه کارتهای ویزیت یا تبلیغات را به شکل هنری روی دیوارهای و دیگر محل های رستوران و فست فود خود به معرض نمایش مشتریان بگذارید.

17-رستوران کامیونی راه اندازی کنید

تکنیک بازاریابی رستوران فست فود

فست فود و رستوران های کامیونی ایده جذاب و کم هزینه برای بازاریابی و تبلیغات


این ایده جذاب بازاریابی و تبلیغاتی میتواند برای رستوران ها یا فست فود های معروفی که شعب دیگری ندارند ، بسیار جالب توجه باشد! با دکه های کامیونی ، علاوه بر تبلیغات گرافیکی از رستوران تان،در قسمت هایی از شهر که از محل اصلی رستوران یا فست فود دور هستند ، میتوانید غذا ارائه نمایید. میتوانید پک های گرم غذاها را مستقیما از رستوران به این کامیون ها برسانید تا از این دکه های خوش آب و رنگ به مشتریان تحویل و سرو شود.

اگر بدنبال ایده های جذاب در تبلیغات و مشاوره های بازاریابی کسب و کار رستوران و فست فود خود هستید ، فرم مشاوره پاوینو را تکمیل کنید!

مشاوره بگیرید
نظرات کاربران
احمد ناصری

ممنون تکنیکهای مفیدی بودند حتما از این تکنیکها استفاده میکنم

0 0

فریبا قریشی

امروزه کسب و کار های رستورانی به شدت آسیب دیده اند.نکات خوبی را در مورد بازاریابی و جذب مشتری برای رستوران ها عنوان کردید اما راهکار های بیشتری هم وجود دارد.

4 1

بهاره هراتی

نکات بسیار خوبی را درباره ی تکنیک های بازاریابی توضیح دادید.ممنون

1 0

آرش مرتضوی

با خوندن این مقاله در مورد راه اندازی یک رستوران ایده های خوبی به ذهنمون میرسه .به نکات کلیدی در مورد تکنیک بازاریابی اشاره کردید.

0 0

محمدرضا کنعانی

مقاله شما را کامل مطالعه کردم. به خوبی نکات بازاریابی و جذب مشتری برای رستوران را عنوان کردید.سپاس

0 0

نازنین میثاقی

نکات بسیار خوبی را در رابطه با راه اندازی این نوع کسب و کار و افزایش مشتری و افزایش فروش مطرح شده بود.

0 0

محمدرضا ذاکری

بازاریابی تبلیغاتی از طریق استفاده از هشتگ خیلی موثره و اگر طبق اصول انجام بشه به افزایش مشتری و افزایش فروش منجر میشه.ممنون

1 0

اشکان مرادی

من به تازگی قصد دارم یک رستوران راه اندازی کنم.مقالات شما بسیار برای من مفید بود .ممنونم

0 0

امیر کریم پور

اپلیکیشن های غذایی امروزه بسیار کاربردی هستند و لازمه ی راه اندازی کسب و کار های مرتبط

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید