مقالات

انواع بازاریابی

بازار یابی یا مارکتینک استراتژی یک شرکت جهت جلب نظر مشتری به یک محصول یا خدمات است.روش های بسیار فراوان وخلاقانه ای برای جذب مشتری وجود دارد که صاحبان کسب و کار از آن بهره می برند.در کل هدف از بازاریابی این است که افراد از محصول شما با خبر شوند.بازاریابی بسیار فراتر از تبلیغات می باشد و انواع بسیار زیادی دارد که در این مقاله به برخی از انواع آن می پردازیم.

نوع اول:بازاریابی از طریق برند سازی

یکی از مهم ترین انواع بازاریابی،بازاریابی مربوط به ثبت برند می باشد.داشتن برند تجاری باعث میشود محصول یا خدمات شما در بازار هدف شما دارای جایگاه شود و در ذهن مخاطب بماند.همچنین برند وسیله تبلیغات شماست.برند تجاری اغلب با لگویی خاص و مرتبط و همینطور یک شعار برای کسب و کار همراه است.

بیشتر بخوانید: تاریخچه بازاریابیاز گذشته تا امروز

نوع دوم:بازاریابی به واسطه روابط عمومی

یکی از دیگر از انواع بازاریابی روایط عمومی می باشد که نوعی از تبلیغات برای یک برند تجاری می باشد.روابط عمومی از طریق بیانیه ها،انتشارات مثل روزنامه و همینطوررسانه های خبری داخلی مثل تلوزیون و رادیو صورت میگیرد.

نوع سوم:تبلیغات

بازاریابی از طریق تبلیغات بسیار مهم و تاثیر گذار است.پخش تبلیغات در رادیو و تلوزیون از جمله این موارد اند.فقط باید دقت داشت که این تبلیغات بهتر است از شبکه هایی که بازدید زیادی دارند پخش شود.در تبلیغات رادیویی از آنجایی که تصوصری در کار نیست باید تبلیغ از نظر صوتی بسیار مهیج باشند تا توجه مخاطب را به خود جلب نمایند.

بیشتر بدانید:17 تکنیک بازاریابی و جذب مشتری

نوع چهارم:بسته بندی

بعد از انتخاب برند و تبلیغات بسته بندی محصول از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار است.بسته بندی محصول شماست که جایگاه آن را در قفسه فروشگاه ها تعیین می کند.برخی از افراد تصور می کنند که بسته بندی فقط برای نگهداری و حمل و نقل محصول است اما باید بدانید که بسته بندی نه صرفا پوششی برای نگهداری بلکه معرف برند شما می باشد که مشتری به واسطه آن طرح و رنگ جنس شما را از سایر اجناس متمایز میکند.رنگ و طرح بسته بندی می تواند افراد را ترغیب به خرید کند.

نوع پنجم:بازاریابی دیجیتال

بازاریابی آنلاین یا دیجیتال استراتژی است که باعث میشود برند تجاری شما در فضای مجازی شناخته شود.امروزه بسیاری از افراد رو به سمت فروش و بازاریابی آنلاین روی آورده اند.فعالیت و معرفی برند در فضای مجازی از واجبات قرن بیست و یک می باشد.بازاریابی آنلاین می تواند به معنای فعالیت در وب سایت یا رسانه های مجازی روز باشد.این نوع از انواع بازاریابی سبب می شود با صرف کمترین هزینه و سرعت بیشتر مخاطب را جذب کند.

نوع ششم:بازاریابی مستقیم

اگر تولید کننده با مشتری به طورمستقیم و بدون واسطه شخص دیگر یا فروشنده ای دیگر در ارتباط باشد به آن بازاریابی مستقیم می گوییم.در این نوع ارتباط مستقیم مصرف کننده محصول یا خدمات را به طور مستقیم از طریق اینترنت،پست یا تلفن از تولید کننده در یافت میکند.

نوع هفتم:بازاریابی خیابانی

این نوع بازاریابی در واقع نوعی تبلیغات مستقیم می باشد که به واسطه آن افراد از مزیت های محصول یاخدمات شما مطلع می شوند.در این نوع بازاریابی صاحبان کسب و کار مشتریان را در یک مکان جمع میکنند و با استفاده از لباس ها و حرکات خاص و نمایش یا برنامه های سرگرم کننده توجه مشتری را جلب می کنند.

نوع هشتم:بازاریابی چریکی

این نوع یکی از انواع بازاریابی های محبوب و بسیار تاثیر گذار می باشد و خلاقیت در این نوع بازاریابی حرف اول را میزند چرا که قرار است به طور غیر قابل پیش بینی توجه مشتری را به برند تجاری خود جلب نمایید.

نوع نهم:نمونه رایگان

در این نوع از بازاریابی شرکت محصول را به صورت رایگان به مردم ارائه میکند تا افراد را با محصول خود آشنا کند و بدین طریق آنها را مشتری خود کند.برای این کار نیازی نیست تا کل محصولات را در بسته بندی اصلی در اختیار مشتری بگذارید بلکه میتوانید از یک یا چند نمونه از محصولات خود سمپل یا نمونه های در اندازه کوچک تهیه کنید و از آن ها برای این نوع بازاریابی استفاده نمایید.

نوع دهم:بازاریابی ویروسی

هدف از این نوع بازاریابی این است که مشتری را قبل از عرضه محصول به کمک تبلیغات گسترده برای خرید آن محصول مشتاق کرد.در این نوع روش گاهی حتی هزینه ای برای تبلیغات پرداخت نمی شود و تبلیغ از طریق شبکه های اجتماعی همانند یک نوع ویروس بین مردم جا به جا میشود و بدین خاطر است که این نوع بازاریابی به آین نام خوانده میشود.مثلا شرکت سام سونگ بسیار زیاد از این روش استفاده می کند به طوری که قبل از ورود محصول جدیدشبه بازار ویدیو هایی از آن محصول را پخش میکند و افراد علاقه مند به این برند ویدیو ی آن را به صورت داوطلبانه و بدون هزینه دست به دست می کنند و بدین طریق محصولش پیش از ورود به بازار شناخته می شود. اگرچه گفتیم اکثرا این نوع بازاریابی هزینه ندارد اما فراموش نکنید که اگر برند شما شناخته شده نباشد این نوع بازاریابی هزینه بسیار زیادی برایتان خواهد داشت.

مطالب بیشتر:عوامل موثر در افزایش فروش

پاوینو

مشاوران پاوینو با سابقه کار در زمینه بازاریابی و مارکتینگ آماده هستند تا در جهت افزایش فروش در کسب و کارتان به شما کمک کنند.شما میتوانید برای درخواست مشاوره از طریق این وب سایت اقدام فرمایید.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید