مقالات

انواع بازاریابی | پاوینو

انواع بازاریابی
بازار یابی یا مارکتینک استراتژی یک شرکت جهت جلب نظر مشتری به یک محصول یا خدمات است. روش های بسیار فراوان وخلاقانه ای برای جذب مشتری وجود دارد که صاحبان کسب و کار از آن بهره می برند. در کل هدف از بازاریابی این است که افراد از محصول شما با خبر شوند. بازاریابی بسیار فراتر از تبلیغات می باشد و انواع بسیار زیادی دارد که در این مقاله به برخی از انواع آن می پردازیم.

مانند بسیاری از افرادی که در این صنعت کار می کنند، بازاریابی دیجیتال نیز در دهه 1990 متولد شد. در آن زمان، ایمیل مورد توجه اکثر فارغ التحصیلان دانشگاه بود، AT&T اولین بنر تبلیغاتی را راه اندازی و صنعت CRM تازه شروع به فعالیت کرد.

نیازی به گفتن نیست که بازاریابی از آن زمان تاکنون با سرعت سرسام آوری تکامل یافته و انواع بیشتری از بازاریابی را ایجاد کرده است. بعضی از آنها قطعاً موثرتر و مرتبط تر از سایرین هستند، بنابراین برای کسب اطلاعات در مورد انواع بازاریابی برتر روز دنیا، ادامه مطلب را بخوانید.

جهت دریافت یک جلسه مشاوره رایگان از بهترین مشاور کسب و کار پاوینو، فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره بگیرید

نوع اول:بازاریابی از طریق برند سازی

یکی از مهم ترین انواع بازاریابی، بازاریابی مربوط به ثبت برند می باشد. داشتن برند تجاری باعث میشود محصول یا خدماتتان در بازار هدف شما دارای جایگاه شود و در ذهن مخاطب بماند. همچنین برند وسیله تبلیغات شماست. برند تجاری اغلب با الگویی خاص و مرتبط و همینطور یک شعار برای کسب و کار همراه است.

بیشتر بخوانید: تاریخچه بازاریابی از گذشته تا امروز

نوع دوم:بازاریابی به واسطه روابط عمومی

یکی از دیگر از انواع بازاریابی روایط عمومی می باشد که نوعی از تبلیغات برای یک برند تجاری به حساب می آید. روابط عمومی از طریق بیانیه ها، انتشارات مثل روزنامه و همینطوررسانه های خبری داخلی مثل تلوزیون و رادیو صورت میگیرد.

نوع سوم: تبلیغات

بازاریابی از طریق تبلیغات بسیار مهم و تاثیر گذار است. پخش تبلیغات در رادیو و تلوزیون از جمله این موارد اند. فقط باید دقت داشت که این تبلیغات بهتر است از شبکه هایی که بازدید زیادی دارند پخش شوند. در تبلیغات رادیویی از آنجایی که تصویری در کار نیست باید تبلیغ از نظر صوتی بسیار مهیج باشد تا توجه مخاطب را به خود جلب نمایند.

بیشتر بدانید: 17 تکنیک بازاریابی و جذب مشتری

نوع چهارم:بسته بندی

بعد از انتخاب برند و تبلیغات بسته بندی محصول از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار است. بسته بندی محصول شماست که جایگاه آن را در قفسه فروشگاه ها تعیین می کند. برخی از افراد تصور می کنند که بسته بندی فقط برای نگهداری و حمل و نقل محصول است اما باید بدانید که بسته بندی نه تنها پوششی برای نگهداری بلکه معرف برند شما می باشد که مشتری به واسطه آن طرح و رنگ، محصول شما را از سایر اجناس متمایز میکند. رنگ و طرح بسته بندی می تواند افراد را ترغیب به خرید کند.

نوع پنجم:بازاریابی دیجیتال

بازاریابی آنلاین یا دیجیتال، استراتژی است که باعث میشود برند تجاری شما در فضای مجازی شناخته شود. امروزه بسیاری از افراد به سمت فروش محصول با کمک بازاریابی آنلاین روی آورده اند. فعالیت و معرفی برند در فضای مجازی از واجبات قرن بیست و یک می باشد. بازاریابی آنلاین می تواند به معنای فعالیت در وب سایت یا رسانه های مجازی روز باشد. این نوع از انواع بازاریابی سبب می شود با صرف کمترین هزینه و با سرعت بیشتر مخاطب را جذب شود.

بازاریابی ویدیوییَ

نوع ششم:بازاریابی مستقیم

اگر تولید کننده با مشتری به طورمستقیم و بدون واسطه شخص دیگر یا فروشنده ای دیگر در ارتباط باشد به آن بازاریابی مستقیم می گوییم. در این نوع ارتباط مستقیم مصرف کننده محصول یا خدمات را به طور مستقیم از طریق اینترنت، پست یا تلفن از تولید کننده در یافت میکند.

نوع هفتم:بازاریابی خیابانی

این نوع بازاریابی در واقع نوعی تبلیغات مستقیم می باشد که به واسطه آن افراد از مزیت های محصول یاخدمات شما مطلع می شوند. در این نوع بازاریابی صاحبان کسب و کار مشتریان را در یک مکان جمع میکنند و با استفاده از لباس ها و حرکات خاص و نمایش یا برنامه های سرگرم کننده توجه مشتری را جلب می کنند.

نوع هشتم:بازاریابی چریکی

این نوع یکی از انواع بازاریابی های محبوب و بسیار تاثیر گذار می باشد و خلاقیت در این نوع بازاریابی حرف اول را میزند چرا که قرار است به طور غیر قابل پیش بینی توجه مشتری را به برند تجاری خود جلب نمایید.

نوع نهم:نمونه رایگان

در این نوع از بازاریابی شرکت محصول را به صورت رایگان به مردم ارائه میکند تا افراد را با محصول خود آشنا کند و بدین طریق آنها را مشتری خود کند.برای این کار نیازی نیست تا کل محصولات را در بسته بندی اصلی در اختیار مشتری بگذارید بلکه میتوانید از یک یا چند نمونه از محصولات خود سمپل یا نمونه های در اندازه کوچک تهیه کنید و از آن ها برای این نوع بازاریابی استفاده نمایید.

نوع دهم:بازاریابی ویروسی

هدف از این نوع بازاریابی این است که مشتری را قبل از عرضه محصول به کمک تبلیغات گسترده برای خرید آن محصول مشتاق کرد.در این نوع روش گاهی حتی هزینه ای برای تبلیغات پرداخت نمی شود و تبلیغ از طریق شبکه های اجتماعی همانند یک نوع ویروس بین مردم جا به جا میشود و بدین خاطر است که این نوع بازاریابی به آین نام خوانده میشود.مثلا شرکت سام سونگ بسیار زیاد از این روش استفاده می کند به طوری که قبل از ورود محصول جدیدشبه بازار ویدیو هایی از آن محصول را پخش میکند و افراد علاقه مند به این برند ویدیو ی آن را به صورت داوطلبانه و بدون هزینه دست به دست می کنند و بدین طریق محصولش پیش از ورود به بازار شناخته می شود. اگرچه گفتیم اکثرا این نوع بازاریابی هزینه ندارد اما فراموش نکنید که اگر برند شما شناخته شده نباشد این نوع بازاریابی هزینه بسیار زیادی برایتان خواهد داشت.

مطالب بیشتر:عوامل موثر در افزایش فروش

نوع یازدهم: بازاریابی سنتی

بازاریابی سنتی به تبلیغ برند در هر نوع کانالی اشاره دارد که قبل از ظهور اینترنت وجود داشته است. از آنجا که در قدیم اطلاعات به آسانی در دسترس نبود، بیشتر بازاریابی سنتی به تاکتیک های خروجی مانند چاپ، تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردها متکی بود.

نوع دوازدهم:بازاریابی خروجی

بازاریابی خروجی به تبلیغات سرزده مانند تبلیغات چاپی، تبلیغات تلویزیونی، تماس تلفنی و ارسال ایمیل اشاره دارد. این روش بازاریابی "خروجی" نامیده می شود، زیرا برند تجاری پیام خود را برای گسترش آگاهی مشتریان به بیرون می فرستد، خواه به آن نیاز داشته باشند یا نه.

نوع سیزدهم: بازاریابی ورودی

از طرف دیگر، بازاریابی ورودی به جای قطع مشتری بر جذب مشتری متمرکز است. اکثر تاکتیک های بازاریابی ورودی تحت بازاریابی دیجیتال قرار می گیرند زیرا مصرف کنندگان با پیشرفت در مسیر خرید خود، قادر به انجام تحقیقات آنلاین هستند. تمرکز بازاریابی  inboundایجاد تجربه های ارزشمندی است که تأثیر مثبتی بر مردم و تجارت شما دارد تا مشتریان و مخاطبان را با محتوای مرتبط و مفید به وب سایت شما بکشاند. پس از ورود آنها، با استفاده از ابزار مکالمه مانند ایمیل و چت و وعده ارزش افزوده با آنها درگیر می شوید. سرانجام، با ادامه کار به عنوان یک مشاور و متخصص، آنها را خوشحال می کنید.

نوع چهاردهم: بازاریابی موتور جستجو

بازاریابی موتور جستجو یا SEM شامل کلیه فعالیتهایی است که تلاش می کند محصولات یا خدمات تجارت شما در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) قابل مشاهده باشد. هنگامی که یک کاربر کلمه کلیدی خاصی را تایپ می کند، SEM تجارت شما را قادر می سازد تا به عنوان یک نتیجه برتر برای آن درخواست جستجو ظاهر شود. دو نوع SEM شامل بهینه سازی موتور جستجو (SEO) برای نتایج جستجوی ارگانیک و تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) برای SERP های تحت حمایت وجود دارد. برای شروع کار با سئو، باید با فاکتورهای رتبه بندی موتور جستجو آشنا شوید و برای فهرست بندی موتورهای جستجو محتوا تولید کنید. برای شروع کار با SEM پرداخت به ازای هر کلیک، باید با موتور جستجویی که می خواهید با آن کار کنید را انتخاب نمایید. Google Ads یک انتخاب محبوب است.

بیشتر بخوانید: استراتژی بازاریابی محتوا در سال 2020

نوع پانزدهم: بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا ابزاری اساسی در بازاریابی ورودی و دیجیتال است زیرا محتوا همان چیزی است که به مخاطبان و همچنین موتورهای جستجو مانند Google اجازه می دهد اطلاعات مورد نیاز خود را در وب پیدا کنند. طبق تعریف، شامل ایجاد، انتشار و توزیع محتوا برای مخاطبان هدف شما است. رایج ترین مولفه های یک برنامه بازاریابی محتوا، شبکه های رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها، محتوای بصری و محتوای برتر مانند ابزارها، کتاب های الکترونیکی یا وبینارها هستند.

استراتژی فروش ثابت شده برای افزایش فروش

نوع شانزدهم: بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی ایجاد محتوا برای تبلیغ برند و محصولات شما در سیستم عامل های مختلف رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و توییتر است. مخاطبان خود را هنگام تولید محتوا به یاد بیاورید. هیچ کس به دنبال یافتن چیزی برای خرید به شبکه های اجتماعی وارد نمی شود، بنابراین به استفاده از انواع محتوای مفید، آموزنده، سرگرم کننده و یا جذاب فکر کنید. محتوای منحصر به فرد شما باید متناسب با پلتفرم خاصی باشد که در آن به اشتراک می گذارید تا به شما در افزایش دسترسی به پست کمک کند. به منظور سهولت در انتشار مطالب در سراسر سیستم عامل، تعدادی ابزار رسانه اجتماعی وجود دارد که به ساده سازی فرآیند کمک می کند.

هدف از بازاریابی محتوا این است که به مخاطب خود در طول مسیر خریدش کمک کنید. ابتدا سوالات متداول و نگرانی های خریداران خود را قبل از آمادگی برای خرید مشخص کنید. سپس، برای ایجاد و مدیریت محتوای خود، یک تقویم سرمقاله ایجاد کنید. همچنین داشتن یک سیستم مدیریت محتوا کمک می کند تا انتشار آسانتر شود.

نوع هفدهم: بازاریابی ویدئویی

بازاریابی ویدئویی نوعی بازاریابی محتوایی است که شامل استفاده از ویدئو به عنوان یک رسانه است. ایده ایجاد فیلم ها و بارگذاری آنها در وب سایت، YouTube و رسانه های اجتماعی شما برای افزایش آگاهی از برند، ایجاد تبدیل و ایجاد معامله است. حتی برخی از برنامه های بازاریابی ویدئویی به شما این امکان را می دهند تا لید ها را بر اساس فعالیتشان، تجزیه و تحلیل، افزایش تعداد و منبع ورودی آنالیز کنید.

نوع هجدهم: بازاریابی صوتی

بازاریابی صوتی از بلندگوهای هوشمند مانند آمازون الکسا و گوگل هوم استفاده می کند تا به افراد آموزش دهد و به سوالات مربوط به موضوعات مورد علاقه شان پاسخ دهد. بهینه سازی وب سایت خود برای جستجوی صوتی بسیار شبیه بهینه سازی برای جستجوی ارگانیک است، اما فراتر از آن، می توانید با ایجاد یک Google action یا Alexa skill نیز ابتکار ایجاد کنید.

نوع نوزدهم: ایمیل مارکتینگ

بازاریابی از طریق ایمیل شامل ارسال محتوای آموزشی یا سرگرمی و پیام های تبلیغاتی برای افرادی است که مایل هستند پیام های شما را دریافت کنند. هدف اصلی تعمیق روابط شما با مشتری یا مشتری احتمالی از طریق ارسال پیام های بازاریابی شخصی به مشتری است. با پیشبرد این ایده، می توانید از ایمیل مارکتینگ برای پرورش لید با محتوایی که آنها را در طول مسیر خرید حرکت می دهد، استفاده کنید.

بسته به موقعیت مکانی خود، باید مطابق با GDPR، قانون CAN-SPAM و سایر مقررات حاکم بر ایمیل عمل کنید. آنها در هسته اصلی خود به مسئولیت پذیری در ارسال ایمیل تجاری خلاصه می شوند: فقط برای افرادی که منتظر پیام شما هستند، ایمیل ارسال کنید (یعنی آنها انتخاب کرده اند)، انصراف را برای آنها راحت کنید و در مورد اینکه کی هستید شفاف باشید.

با این حساب، اولین کاری که باید انجام دهید این است که چگونه لیست ایمیل خود (پایگاه داده مخاطبینی که می توانید به آنها ایمیل ارسال کنید) را ایجاد کنید. رایج ترین مکانیسم از طریق فرم های جذب لید در وب سایت شما است. سپس، برای ارسال، ردیابی و نظارت بر اثربخشی ایمیل های خود، به نرم افزار بازاریابی ایمیل و CRM نیاز دارید. برای پیشبرد بیشتر استراتژی ایمیل خود و به حداکثر رساندن بهره وری، ممکن است بخواهید به دنبال نرم افزار اتوماسیون ایمیل باشید که بر اساس معیارهای ایجاد ایمیل برای شما ایمیل ارسال می کند.

نوع بیستم: بازاریابی مکالمه ای

بازاریابی مکالمه‌ای توانایی مکالمه یک به یک از چندین کانال، ملاقات با مشتریان در مورد نحوه، زمان و مکان مورد نظر است. این چیزی فراتر از لایو چت است، که به مکالمات تلفنی، پیامک ها، پیام رسان فیس بوک، ایمیل، اسلک و موارد دیگر گسترش می یابد.

هنگامی که شروع به کار می کنید، ابتدا می بایست مخاطبان خود را در هر کدام از کانال ها شناسایی کنید. چالش اصلی این است که قادر به مدیریت چندین کانال و پاسخگویی سریع، بدون قطع ارتباط داخلی یا از دست دادن بهره وری باشید. به همین دلیل استفاده از ابزارهای بازاریابی مکالمه ای، مانند صندوق ورودی یکپارچه، برای ساده سازی تلاش های شما ضروری است.

نوع بیست و یکم: بازاریابی Buzz

بازاریابی Buzz یک استراتژی بازاریابی ویروسی است که از محتوای خلاقانه، رویدادهای تعاملی و تأثیرگذارهای جامعه برای ایجاد بازاریابی دهان به دهان و پیش بینی محصول یا خدماتی که نام تجاری در شرف راه اندازی است، استفاده می کند.

بازاریابی Buzz زمانی بهترین نتیجه را می دهد که زود به افراد تأثیرگذار مراجعه کنید و برنامه ای برای ایجاد محتوای خلاقانه و شاید حتی رمزآلود و هیجان انگیز داشته باشید. برای پیگیری تلاش های بازاریابی، بهتر است از نرم افزار شنیداری اجتماعی استفاده کنید تا بتوانید چگونگی پاسخ مخاطبان خود را حفظ کنید.

نوع بیست و دوم: بازاریابی به واسطه اینفلوئنسر

بازاریابی اینفلوئنسر برای بهره گیری از جامعه موجود دنبال کنندگان درگیر در شبکه های اجتماعی طراحی شده است. اینفلوئنسرها در زمینه های خود متخصص محسوب می شوند. این افراد تأثیر زیادی بر مخاطبی دارند که ممکن است شما در تلاش برای جذب آن باشید و می تواند بازاریابی مفیدی برای آن خریداران باشد.

برای شروع بازاریابی اینفلوئنسر، ابتدا باید استراتژی بازاریابی اینفلوئنسر خود را ایجاد کنید و مشخص نمایید که چه نوع اینفلوئنسری را هدف قرار می دهید (جایگاه آنها). سپس، می بایست لیستی از معیارها ایجاد کنید که بتوانید اینفلوینسر مناسب را با توجه به مواردی مانند اندازه مخاطبان، میزان مخاطبان فعال و فضای نمایه آنها، انتخاب نمایید.

اینفلوئنسرها مخاطبان خود را به بهترین وجه می شناسد، بنابراین با آن فرد رابطه خوبی برقرار کنید و به او آزادی خلاقانه بدهید تا نحوه تبلیغات شما را مدیریت کند.

مشاوران پاوینو با سابقه کار در زمینه بازاریابی و مارکتینگ آماده هستند تا در جهت افزایش فروش در کسب و کارتان به شما کمک کنند. شما میتوانید برای درخواست مشاوره فرم زیر را پر کنید.

درخواست مشاوره
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید